Zjevení Cthulhu

Výběr z díla jednoho z nejvýznamnějších hororových spisovatelů 20. století. Šestice povídek, mezi nimiž jsou i slavné a klasické texty „Volání Cthulhu“, „Hrůza v Dunwichi“ a „V horách šílenství“, čtenáře odvádí na děsuplnou výpravu do pustin Antarktidy a Austrálie, do odlehlých končin oceánu, lesů a luk Nové Anglie a ulic legendárního Arkhamu, za tajemstvími Necronomiconu a na dohled velkého Cthulhu. Lovecraftův horor je zádumčivý, hutný a silně sugestivní, dodnes je mocnou inspirací řadě umělců a následovatelů a patří do zlatého fondu fantastické literatury. Tento svazek je reinkarnací sbírky V horách šílenství, která byla oceněna českou Akademií science fiction, fantasy a hororu jako nejlepší kniha hororového žánru roku 2002....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/352415/zjeveni-cthulhu-Cfi-352415.jpg 441
Horory, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Carcosa

Kniha Zjevení Cthulhu

Kalgrim

Tohle byl můj první kontakt s Lovecraftem a neudělal jsem chybu. Spousta lidí si bude stěžovat na občasné natahování některých pasáží, ale mě to neobtěžovalo, ba naopak nadšeně jsem hltal každý kousek Lovecraftovi úžasné mytologie

Ookmalej

Povídky jsou psané "starým stylem", tzn. je tam mnoho popisných pasáží, což může mladší čtenáře zvyklé na moderní svižný styl trochu nudit. Nicméně HPL zůstává králem klasického hororu. (Líbí se mi rozhlasové adaptace jeho povídek.) Například povídka Dunwichská hrůza je asi nejbizarnější, jakou jsem od něj četla. Nebo například Věc na prahu je velmi dobře napsaná. Rozhodně by si dílo tohoto autora měl přečíst každý. Lovecraft stanovil ve své době nová pravidla tvorby hororové povídky a vytvořil vlastní unikátní svět, v němž se hrůza snoubí s posvátnou fascinací člověka stojícího tváří v tvář neznámu.

Mooneylan
10.07.2019

Muj prvni kontakt s Mistrem.

Lovecraft vytvoril kultovni svet, na ktery se tezko zapomina. Ale take se tezko cte. Ano, styl psani a narace je poplatny sve dobe a jako takovy je fenomenalni. Nicmene pobrat nektere situace a pasaze popisu pro me nekolikrat bylo uz trochu moc narocne.

Zkusenost je to ale nadmiru uspokojujici a tato sbirka neni posledni dilo, ktere si od HPL prectu.

Mooneylan fghtan!

Lucie85
21.01.2019

Bohužel, doufala jsem v horor, nebo aspoň sci-fi horor, ale bylo to spíš divné natažené sci-fi, fantasy, což jsem zjistila v průběhu čtení, a což vůbec není můj šálek kávy. Stálo mě to hrozně námahy a přemáhání knihu dočíst a pochopit vůbec některá slovní spojení. Zbytečně složitý styl psaní. Děsivé, natož hrůzné, to nebylo ani za mák, jelikož co by mohlo být děsivé a tím poutavé, nebylo popsáno, protože to bylo tak hrůzostrašné, že to autor ani popsat nemohl! Ale jsem ráda, že jsem tuhle klasiku nakonec zdolala. Mám splněno.

danny_21
02.01.2019

Průměrná sbírka povídek totožných ve vydání V horách Šílenství, z nichž nejvýše hodnotím stejnojmennou - 55 %

roso.mak
13.08.2018

Zábavné, někdy však až zbytečně natahované povídky (místy až novelky) s krásně hladkým jazykem vyprávění přelomu 19. a 20. století. Zvlášť pohled na tajemnou Antarktidu mě pobavil.

Ivan Kučera
28.07.2018

Chrbtovou kostrou tejto zbierky je prirodzene kultová, legendárna a zrejme už klasická poviedka (či skôr novela) V horách šialenstva. A nakoniec je (neprekvapivo) práve ona asi najlepším príbehom tejto knihy. Na strane druhej, neubránil som sa istému sklamaniu. A to nielen zo samotnej poviedky, ale zo zbierky celkovo. Jasné, je to typický HPL. Temné noci, v ktorých na niečo príšerné vyjú strážne psy, v hlbokých lesoch sa pohybuje čosi strašne nebezpečné, sú tam odľahlé vidiecke sídla, zahmlené lúky, príšerné priepasti, mimozemské civilizácie a, prirodzene, veľký Cthulhu (bez neho by to nešlo). Lenže jednotlivé poviedky mi do seba príliš splývali, podobali sa jedna na druhú, stále to bolo akoby o tom istom. Lovecraft vytvoril úžasný fenomén a skvelé univerzum, ale vlastne o ničom ďalšom/inom písať bohvieako nevedel/nechcel a tak to ani nerobil. Postavy neviditeľné, dialógy v podstate žiadne (až na jednu poviedku, nikdy som u HPL dialógy nečítal, čiže keď som ich tu uvidel, skoro som spadol z gauča a to som na ňom ležal). Čiastočne ma iritovali autorove prehnane detailné poviedky, vinou ktorých sa z textu strácalo to dôležité a namiesto toho ste nevedeli prestať myslieť na brutálne podrobné opisy typu „meralo to 32x40x100 cm“. Uff, wtf.

Mergirus
12.07.2018odpad!

Tuto knihu jsem nedočetla. Jelikož tohoto autora různě citovali jiní mistři hororového žánru, tak jsem doufala v něco mnohem lepšího. Ať jsem četla povídku, jakou jsem chtěla, stále to bylo na jedno brdo, jedna a ta samá příšera, stále jen vyprávění ich-formou. Bohužel mě nezaujal a po půlce jsem knihu odložila. Možná ještě zkusím jinou knížku, třeba se nepovedly jen ty povídky. Uvidím.