FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Asterix a Caesarův vavřínový věnec Asterix a Caesarův vavřínový věnec René Goscinny

Příběhově lehce slabší než předchozí sešity, ovšem velice bývorné komické situace a zápletky to skvěle vyvažují. Jen se divím, jak rychle se Obelix, při své tělesné konstituci dokáže opít. :) A možná by tento díl fungoval ještě lépe než kdejaká brožurka upozorňující na nebezpečí alkoholu - přeci jen, ten přeci způsobil nejen úpadek nejúžasnějšího města, ale i samotné Římské říše.

07.09.2021 4 z 5

Blednoucí vzpomínky Blednoucí vzpomínky Bartosz Sztybor

Temný až depresivní přídavek do komiksové zaklínačské rodiny, rozhodně jsem si spravil chuť po nepovedeném kousku z Masa a ohně. Celým příběhem se prolíná jedno velké téma, prosakuje skrze několik postav, se kterými se Geralt potká a díky tomu je tento díl velmi celistvou, ohraničenou kapitolou, která vás dokáže srazit na kolena. Celý tón příběhu podtrhuje velmi vydařený coloring (ač místy maskuje nedokonalou kresbu) a navíc se tvůrcům podařilo přenést správnou atmosféru Zaklínače, kde se Geralt chová tak, jak byste čekali (včetně sarkastických poznámek), příběh má nejen hlavu a patu, ale je skrz na skrz provázaný jednotným tématem a celkově to uzavírá kresba, která sice není perfektní, ale cit pro barvy jí dává nový rozměr a je tak posledním dílem skládačky k jednomu z nejpovedenějších zářezů do série. Rozhodně doporučuji a bez váhání se k Blednoucím vzpomínkám vrátím.

07.09.2021 5 z 5

Asterix v Helvetii Asterix v Helvetii René Goscinny

Další z velmi povedených dílů. Kresba se hodně posunula, vtípky baví a spousta je jich je lehce skrytých, jsou vážně chytré a to mě na těchto příbězích baví asi nejvíc. Číst to jako dítě, asi bych spoustu vtipů vnímal jinak nebo vůbec nepochopil.

06.08.2021 5 z 5

Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Válka s mloky: Na motivy románu Karla Čapka Jan Štěpánek

Komiksové zpracování známého románu jsem četl už dva roky nazpět, ale tenkrát se jednalo o zkrácenou (co do obsahu poloviční) verzi, která mě příliš neoslovila. Ovšem toto nezkrácené vydání se mi líbilo mnohem víc, příběh celkově lépe navazuje a i když je pár částí, které jsou zbytečně zkratkovité, je to zřejmě potřeba přisoudit formátu, ve kterém komiks původně vycházel, čili v časopise na pokračování. Kdyby byl příběh adaptován už od začátku jako komiksová kniha, věřím, že by obsah mohl nabobtnat klidně dvojnásobně a být skutečně ucelený. I tak se jedná o povedenou adaptaci, kterou mohu doporučit.

03.08.2021 4 z 5

Asterix a cesta kolem Galie Asterix a cesta kolem Galie René Goscinny

(SPOILER) Líbil se mi tenhle díl? Nejspíš ano. Těžko říct.
Ale teď vážně - Cesta kolem Galie je velmi povedeným a milým dílem, navíc i zeměpisně poznávacím. Všechny vtípky nejsou hned na očích, proto může mít čtenář pocit, že jich není tolik. Což je pro tento díl zřejmě příznačné, podobně schovaný je i Idefix, který se ke známé dvojici zde poprvé přidá a až do poslední stránky putuje s hrdiny bez povšimnutí. U kresby stojím zřejmě na druhé straně barikády, líbila se mi, často je hezky detailní, na nic ošklivé jsem nenarazil. Trochu mě zaskočilo, jak rychle vyeskalovala sázka s Asparágusem, koneckonců si všechny podmínky určil sám Asterix. Celkově příběh hezky ubíhá a přesto, že se vlastně opakuje jeden podobný cyklus - Asterix s Obelixem dorazí do etapového města, brzy musí odrazit Římany, nepřišlo mi to stereotypní (to samé platí o zmiňování tloušťky, tedy pardon, silnější postavy Obelixe) . Líbil se mi i překlad, spousta vtipů funguje skvěle v češtině, někde jsou sice lehce našroubované, ale smysl se neztrácí. Nějaká chybka se také najde, například v jedné části je u prásknutí biče psané "knall". Za mě vcelku velmi povedený díl.

29.07.2021 5 z 5

Zběsilost v srdci Zběsilost v srdci Barry Gifford

Nebudu lhát, jako první jsem viděl Lynchovo zpracování, ovšem knižní předlohu s ním srovnávat nebudu. Známé jméno na mě vyskočilo v e-shopu za příjemných 59 korun, tak jsem neváhal a následně knížku sbalil s sebou na dovolenou, kdyby na ni třeba zbyl čas. Literatura je to nenáročná a oddychová, milostný pár na útěku, do toho si vyprávějí příběhy stylem: "Už jsem ti říkal příběh o tom,...?" Dějovost je téměř minimální, skrze podivné historky se dozvíte o různých obskurních postavách a dokonce si přečtete povídku (Dobré spojení) od detektiva, kterou dvojici pronásleduje. Celkově mě to příliš neoslovilo, zřejmě takový typ knížek není pro mě, ale pokud hledáte malou, skladnou knížku na cestu vlakem, zkuste to, třeba vám to dá víc než mně.

26.07.2021 2 z 5

George Lucas: Život stvořitele Star Wars George Lucas: Život stvořitele Star Wars Brian Jay Jones

Knihu jsem si, i přes její tloušťku, sbalil na dovolenou a pravidelně se do ní začetl. Čte se lehce, ale přesto je nabitá informacemi. Nečekejte, že se dozvíte o natáčení Star Wars první a poslední, tohle je především knížka o životě George Lucase, jeho cestě k filmu a jeho vlivu na filmový průmysl, když se snažil vymanit ze spárů nekompromisního Hollywoodu. Samozřejmě, o samotných Star Wars se dozvíte spoustu zajímavých věcí, kniha například úspěšně vyvrací mýty o tom, že měl režisér celou ságu promyšlenou už od začátku, ale není to alfa a omega knihy. Kniha je hodně podrobná, v úvodu rozebírá nejen Lucasovo mládí, ale i rodinné poměry, do kterých se narodil, včetně života jeho otce. Čtenář tak získá širší obraz o životě autora a podobně podrobný je popis i jeho školních let nebo prvních filmových zkušeností. Autor knihy si dal s podklady neskutečnou mravenčí práci, všechny výroky má řádně ozdrojované, vše vypráví v podstatě chronologicky a musím velmi docenit i to, že se nejedná o autorizovanou biografii, jen díky tomu se člověk může dozvědět věci, které by sám George Lucas nepřiznal nebo je raději zamlžil. Části v knize, které zmiňují režisérovi digitální zásahy do původní trilogie mně navíc připomněli, že mám dlouho v hledáčku na dokument The People vs. George Lucas, který si po přečtení knihy musím brzy pustit. Pokud jste někdy toužili poznat George Lucase do hloubky a dozvědět se něco víc o fungování filmařiny, určitě budete nadšeni stejně, jako já.

25.07.2021 5 z 5

Asterix gladiátorem Asterix gladiátorem René Goscinny

"Ti Římani jsou blázni!" Mimořádně povedený díl, příběh krásně žene absurdita únosu barda, kterého by nikdo nezachraňoval, ale když jsou únosci Římani, jde hned o hrdost. Velice se mi v tomto díle líbí humor, několikrát jsem se musel smát nahlas, vtípky totiž pěkně navazují a často se ve své podstatě opakují, ovšem nejsou repetitivní. Mohl bych tu z té spousty povedených vtipů nějaké vypsat, ale to bych tu zanechal neúprosně dlouhý komentář. :) Určitě jsem Asterixe gladiátorem nečetl naposledy.

07.07.2021 5 z 5

Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Gwent - Výtvarné umění zaklínačské karetní hry Marcin Batylda

Stejně jako jsem propadl tři roky zpátky betaverzi karetní hry, tak jsem propadl i velkému formátu kreseb v této knížce. Publikaci se povedlo skvěle přiblížit ilustrace v detailním provedením a čtenář/hráč si může všimnout detailů, které dříve neviděl a dozvědět se něco navíc díky popiskům. Některé kresby jsou celostránkové, některé jsou po čtyřech ilustracích na jedné straně (kde už je popisků méně, ale určitě by se tam vešlo více zajímavostí). Jednotlivé "kapitoly" jsou rozděleny podle frakcí, kde je na stylově provedené dvojstránce představena krátkým textem a velikou ilustrací. Kniha je rozměrná, papír i tisk kvalitní a stejně tak i překlad do češtiny. Jsem vděčný nakladatelství, že se nebálo vydat knihu věnovanou karetní hře, jež je sice zasazena do světa Zaklínače, ale přesto nejspíš nemá tak početný zástup fanoušků v naších krajích jako knihy a herní trilogie.

25.06.2021 5 z 5

Ženy Ženy Charles Bukowski

(SPOILER) Nejdelší knížka od Bukowského, kterou jsem četl. Chinaski se představuje v jiném světle, už dávno nepracuje a tak si užívá života po svém. Ženské mu neustále ze života odchází a přichází a neexistuje snad žádná, které by odolal a která by odolala jemu. Bohužel zhruba v půlce knihy to začne být lehce repetitivní, ale člověk ani tak nemůže přestat číst, nevím, zda je to surovostí jeho počínání nebo všeobecným prasáctvím. Z jeho knížek na mě vždy dýchá jakási upřímnost. Bukowskému tak velký rozsah knihy nesedí, ale přesto baví, hlavně počáteční přetahování o bustu s Lydií, její žárlivé záchvaty a vyvádění. Později má Chinaski mladší a mladší ženy, které mu nikdy dlouho nevydrží, většinou obecným omrzením, často jeho přímou vinou. Občas ho litujete, občas mu to přejete, často ho vlastně nechápete, ale i tak ho musíte mít rádi. Škoda, že příběh nepůsobí ucelenějším dojmem jako kniha Na poště, nejedná se o knížku, kterou byste měli začínat, pokud chcete zjistit, co na tom Bukowském vlastně je. Knihu si užijí ti, kteří četli ranější knihy a vědí, čím si Chinaski už prošel.

Rádce milovníka čaje Rádce milovníka čaje James Norwood Pratt

Pokud se chcete zorientovat v druzích zeleného čaje, jeho původu a historii, určitě můžete po knížce sáhnout. Dočkáte se i doplňkových citací, receptů z čaje a slovníčku pojmů. Doteď jsem sám netušil, kde všude se dá čaj prakticky využít. Bohužel z toho mála fotografií, které v knize jsou, si moc neodnesete, nedá se z nich příliš vyčíst. Kdyby vyšla kniha v dnešní době s barevnými fotografiemi čajů, nádob a receptů, určitě by mohla čelit oblibě, ale takhle se spousta začátečníků v přehledu ztratí.

24.06.2021 3 z 5

Ostrov čaje Ostrov čaje Zdeněk Thoma

Dalo by se to nazvat knižní jednohubkou, ale knížka vás na svém malém prostoru přenese na světoznámý ostrov pomocí nádherných fotografií a malebných textů, člověk si hned přeje, vidět vše na vlastní oči. Textu příliš nehledejte, největší část zaplňují fotografie s popisky, přesto se však dozvíte něco o historii ostrova, o způsobu sklízení a zpracování lístků a dokonce o životě místních obyvatel a jejich nelehkých životních podmínkách, což je téma, které kniha neignoruje a nejen proto si autory publikace cením. Ideálně si vychutnejte knížku s lahodným šálkem čaje při sobě a přečtení vám zabere asi tolik času, jako vypití onoho šálku čaje, ale obojí vám navodí hřejiví pocit, že jste právě okusili něco moc příjemného.

Hlava nehlava Hlava nehlava Augusten Burroughs

(SPOILER) Původně jsem hledal úplně jiného Burroughse, ale nakonec mě zaujala i tato knížka a nezvolil jsem vůbec špatně. Kniha má sice trochu příliš pomalou počáteční část, ale ta je důležitá pro kontrast s první návštěvou domu Finche. Šok protagonisty byl zároveň šokem mým a i když si musel v oné rodině zažít krutá léta, příběh je psaný s nadsázkou a nadhledem. Místy je dost explicitní, ale knize by uškodilo, kdyby byly určité části umírněny. Sice se na příběh díváme očima autora v jeho třinácti letech, ale myšlenkové pochody hlavního hrdiny jsou úderné a vtipné, zároveň je v nich zachycena ona zoufalost ze situací, do kterých se dostává. Neprávem mi přijde tohle dílo opomíjené a přehlížené, já se skvěle bavil a kupodivu jsem neprokoukl finální rozuzlení.

Antropoložka na Marsu Antropoložka na Marsu Oliver Sacks

Kniha mě maximálně nadchla. Sacks má obdivuhodnou schopnost přinášet příběhy v lidském světle a přitom do nich vměstnat vysvětlení z hlediska vědy a psychiky. Po každé kapitole jsem se musel zamyslet, kolik věcí v našem životě považujeme za samozřejmé. Kolik věcí stále ještě nevíme o vazbách mozku a mozku samotném. Životní osudy lidí se vám vryjí do paměti a ještě dlouho vám budou hlodat v hlavě. Antropoložka je první knihou, kterou jsem od autora četl a věřím, že nebude ani poslední.

24.06.2021 5 z 5

Asterix a Kleopatra Asterix a Kleopatra René Goscinny

Tohle mě neskutečně baví. Jsem jedním z těch, co jako první viděli (hraný) film, tudíž pro mě příběh komiksu nebyl ničím novým, přesto jsem si ho náramně užil. Příběh nikde nedrhne, humor je velice příjemný, pobaví i hieroglyfy v bublinách a egyptské prostředí je krásně nakresleno. Prostě spousta věcí, na které člověk následně rád vzpomíná. K tomuto dílu se určitě rád vrátím a vlastně nebude záležet na tom, jestli sáhnu po tištěné verzi, nebo se podívám na jednu z filmových adaptací. Rozhodně doporučuji do sbírky.

22.06.2021 5 z 5

Asterix z Galie Asterix z Galie René Goscinny

Musím se přiznat, tohle je moje první zkušenost s komiksovým Asterixem. Viděl jsem všechny hrané filmy, první dva znám skoro nazpaměť, a z dětství si pamatuji útržky z těch animovaných. Dokonce si pamatuji maličký, česko-polský komiks s Asterixem, kterým byl přibalený u balení Nutelly, ovšem k plnohodnotnému tištěnému dílu jsem se do svých 28 let nedostal (prosím, nekamenovat). Až nedávno jsem si koupil šesté vydání Asterixe z Galie a musím říct, že mě upřímně překvapuje, jak i po 60 letech funguje komiks skvěle. Jelikož je to moje první setkání s komiksem, nemám porovnání s ostatními díly a tudíž mě lehce kritizovaná kresba vůbec nevadila a nepřišla mi v ničem špatná. Velmi mě bavil Caius Bonus a jak ho Asterix s Panoramixem trápili! Co mi trochu kazilo zážitek je pár nelogických věcí (třeba podezřele krátké trvání noci) a pár zvláštně provedených vtípků v latině, jinak je to skvělá jízda, která mě nadchla natolik, že už se chystám na další díly. A že se těším!

22.06.2021 4 z 5

Cyberpunk 2077: Trauma Team Cyberpunk 2077: Trauma Team Cullen Bunn

Komiks mě zlákal po přečtení Tukanovi recenze ve SCORE a rozhodně jsem koupí chybu neudělal. Příběh je dobře gradovaný a k jeho pochopení nepotřebujete ani velkou znalost příběhu herní předlohy. Grafické zpracování naprosto výborné, skvělá dynamika scén, zachycení pohybů a výrazů postav, líbí se mi i použití barev k zachycení neonového osvětlení města, vážně krása.
Připravte se na hodně střelby a krve, ale i hodně melancholie, která prostupuje celým příběhem. Komiks jednoznačně vtáhne do děje, zhltnete ho na jedno posezení, proto mě těší, že na zadním přebalu se píše o "prvním komiksovém příběhu ze světa slavné počítačové hry", takže se na další příběh ze světa Cyberpunk 2077 hodně těším.

30.05.2021 5 z 5

Zatmívačka Zatmívačka Ed Brubaker

Už dlouho jsem nečetl takhle napínavý komiks. Kresba vypadá naprosto parádně a koloristka Elizabeth Breitweiser odvedla skvělou práci, barvy krásně ladí s náladou a lokacemi. U kresby samotné je bohužel občas znát, že si některé postavy nejsou vždy 100% podobné, ale jinak výtky nemám. Vyzdvihnout musím ztvárnění občasných flashbacků, to se mi naprosto líbilo. Příběh je opravdu napínavý, postavy zajímavé a zapamatovatelné, způsob vyprávění se mi také zamlouval. Navíc hlavní postava Charlie zde funguje jako nespolehlivý vypravěč, takže není nouze o překvapení. Četl jsem vždy po dvou kapitolách/sešitech, abych knihu nezhltnul naráz a ačkoliv zakončení mě prvotně zklamalo, zpětně si myslím, že je to tím, že jsem čekal velký zvrat, který nenastal. Hodnotím 4,5/5, takže s klidným srdcem můžu zaokrouhlit na 5 hvězdiček. Mimochodem komiks je nominovaný v kategorii Nejlepší překladový komiks v komiksových cenách Muriel.

20.02.2021 5 z 5

Rick a Morty - Pátý svazek Rick a Morty - Pátý svazek Kyle Starks

"Jerryho druhé já" je prvním příběhem svazku a je rozhodně vždy fajn vidět Jerryho se sebevědomím, většinou se povedly i vtipné "prostřihy", ale příběh nejvíc sráží třetí část. "Horizont ubohosti" mi sedl asi nejvíc, styl kresby Marca Ellerbyho je pro tyto komiksy asi nejlepší, je tam hodně vtipných momentů. "Miláčku, zmenšil jsem dědu", alias příběh z obálky se mi příliš nelíbil ani kresbou, ani příběhem, který není obstojný. Líbil se mi nápad s "hustometrem" a finální zakončení, u kterého se člověk zasměje nahlas. Pobavilo mě, že v jedné části je věta: "No nekecej, to čumím Morty," přičemž je slovo čumím cenzurované jako ču**m. Bonusové kraťasy ujdou, ale žádná hitparáda to není (za to moment: "Kámo, těm už neřekne nikdo ani h**no," ano). Celkově v této sérii takový průměr, moc nadějí na zlepšení nevidím, ale beztak si další díly pořídím...

24.11.2020 3 z 5

Koralina Koralina Neil Gaiman

"Nemyslím, že na Koralinu někdo může být moc starý," je věta, kterou pronesla Holly, dcera Neila Gaimana, a se kterou se určitě ztotožňuji. Koralina je milým a zároveň strašidelným příběhem a zřejmě každý čtenář knihy viděl i filmovou adaptaci. Oproti zmíněné adaptaci zde chybí postava Huberta a dalších pár věcí je jinak, ale příběh vesměs stejný. Přišlo mi, že zakončení s rukou matky bylo o něco chytřejší, napínavější a děsivější než ve filmu. Knížku sami přečtete hravě za jeden večer, při předčítání dětem netuším :). V knize najdete i pár ilustrací, které jsou správně znepokojivé, jako příběh samotný. Nejsem fanoušek vydání knih s filmovými přebaly, ale když jsem viděl přebal původního vydání, jsem asi raději. Koupil jsem čtvrté vydání z roku 2014, které bylo vydané k desátému výročí vydání knížky a obsahuje 8 barevných stran se snímky z filmu a krátký rozhovor s Neilem Gaimanem, což je příjemný bonus. Kniha obsahuje pěkné myšlenky, které si děti skrz příběh mohou odnést a starší čtenáře určitě také potěší, leč asi úplně nenadchne, ale myslím, že by ve správné knihovně chybět neměla.

16.11.2020 4 z 5