FirstDaw8ID FirstDaw8ID komentáře u knih

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Chápu, že pro spoustu lidí je to rozporuplný díl, ale příběhově mi přišel jen o trochu slabší a surrealistická/experimentální kresba se doplňuje s příběhem čarodějnic a Geraltových výčitek.

05.07.2022 4 z 5

Zlatý muž Zlatý muž Philip K. Dick

Kvalita povídek je kolísavá, jejich hodnocení vezmu postupně. Úvodní Zlatý muž (*5) je zajímavá a velice dobře vybudovaná povídka, i zakončení se povedlo. Celý příběh jsem si dokázal představit i zfilmovaný, pak jsem zjistil, že už adaptace natočena byla a že ji asi vidět nechci. Odvetné utkání (*2) - úvodní odstavec mě velice navnadil, bohužel nakonec byla povídka taková nijaká. Konec je utnutý, i když v jistém smyslu čtenář ví, co bude následovat. Král Elfů (*4) - povedená "blbina", být králem elfů je rozhodně velká zodpovědnost. Čekal jsem nějaký veliký zvrat, který celou povídku převrátí naruby, ale ten naštěstí nepřišel. Příjemná věc, u které se i zasmějete. Styl Yancy (*4) - kdo, nebo respektive co, je Yancy je pro dnešního čtenáře snadné odhadnout, ovšem v době původního vydání to zřejmě tak jednoduché být nemuselo. Jako rozbor totality a populismu to funguje určitě dobře. Ne v této vazbě (*3) - zajímavá "úvaha" nad posmrtným životem a jeho potvrzení skrze živou kůži nepříliš inteligentního tvora. Černá krabička (*2) - tato povídka posloužila jako základ pro román Sní androidi o elektrických ovečkách. Ale mě skoro vůbec nebavila... Nepolepšitelný S (*4) - zajímavě načrtnutý svět, ze kterého se dozvíme sice jen střípky, ale vše samozřejmě táhne hlavní zápletka. Pár věcí mi nejprve přišlo zmatečných a vlastně zbytečných, ale celkově se mi to celé líbilo. Dokážu si to hravě představit jako epizodu Black Mirror. Válka s Fnooly (*4) - vtipná záležitost. Skoro si říkám, že autor přemýšlel nad tím, co by se stalo, kdyby pro nás hříšné a škodlivé věci nějaké cizí rase naopak prospívali. A pak ho napadli Fnolové a tato povídka. Poslední z pánů (*4) - předkládá otázky, na které není jednoznačná odpověď. Všetečka (*3) je jednoduchá povídka, která na cestě k rozuzlení nedělá zbytečné odbočky. Jasná výhra (*2) - tu hlavní myšlenku jsem asi nepochytil. Prodavač nejvyšší kvality (*4) - nejdokonalejší reklama a prodavač v jednom. Pobavilo. Co by na dnešní reklamy řekl sám Philip K. Dick by mě opravdu zajímalo. Vzácný artefakt (*5) je jeden z těch děl, kde si čtenář nemůže být ničím úplně jistý, natož pak hrdina příběhu. Bavilo mě to hodně, i když podtón je vcelku depresivní. Městečko (*3) - pěkně to odsýpá, ale čtenář brzy odhalí, jakým směrem se bude příběh zřejmě ubírat. Na autora možná až příliš umírněné. Před-lidé (*3) - citlivé téma, ale ve finále není zpracované příliš působivě.
Celkově jsem si tuto sbírku užil a také mě potěšili poznámky k povídkám na konci knihy, které jsou přímo od autora. Z chutí bych si přečetl znovu všechny povídky, které jsem hodnotil známkou *4 a lepší.

04.06.2022 4 z 5

Souboj náčelníků Souboj náčelníků René Goscinny

Co všechno nezpůsobí Obelixův malinkatý menhirek...rozhodně fajn díl, ale z hlediska humoru a příběhu mi přišel slabší.

27.03.2022 3 z 5

Biotopia: Svitek a čaj Biotopia: Svitek a čaj Jana Růžičková

Po delší době jsem se vrátil k tomuto počinu, který jsem tenkrát bez váhání na Startovači podpořil (takže moje jméno je dokonce na seznamu na konci knihy). Jedná se sice o vedlejší příběh, ale číst si komiks na papíře, v pěkném formátu, příjemným papírem a krásně vyvedenými barvami, to je úplně něco jiného, než čtení na webu. Takhle je jen jediná škoda, že takto nejsou vydané i kapitoly hlavního příběhu, to by byla v knihovně jiná věc! Kresba je neskutečně propracovaná, má živou atmosféru a postavy jsou konzistentní. Autorka na komiksu stále pracuje, ve čtvrté kapitole se má příběh Svitku dokonce protnout s hlavním příběhem a zároveň zvažuje vydání celé první kapitoly na papíře, takže se snad opravdu dočkáme.

20.03.2022 4 z 5

Bezceler - život bez zeleniny Bezceler - život bez zeleniny Fagi

Těch 80 stránek je opravdu minimální výsek ze všech publikovaných stripů. Komiksy jsou tematicky roztříděné a knížka potěší každého, kdo si libuje ve slovních hříčkách. Některé z nich jsou i částečně vizuální. Některé vtípky jsou "hezky debilní", ale to je pro mě půvab Fagi, někomu to sedne, někomu vůbec. Za mě originální počin.

19.03.2022 5 z 5

Železný muž Železný muž Ted Hughes

Nemám děti, kterým bych knížku četl, znám ovšem téměř zapomenutý animovaný film Železný obr od režiséra Úžasňákových, který se v této knížce inspiroval. Věřím, že se dětem příběh musí líbit, obr pojídající železné stroje a další harampádí, do toho vesmírný netopýr, anděl, drak či co a spousta přirovnávání, díky nimž si dokážou představit velikost protagonistů (hlava velká jako pokoj, noha jako postel...). V neposlední řadě samozřejmě i pěkné poselství. K tomu navíc krásná, pevná vazba s výraznou ilustrací na obálce, o kterou se postaral Nikkarin, stejně jako o další povedené kresby uvnitř. Tahle útlá knížečka se jeden čas vyprodávala za 30 korun, bylo tak skoro hříchem ji nekoupit....

19.03.2022 4 z 5

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Moje první seznámení s autorem. Samozřejmě, že jsem již některé filmové adaptace viděl, od autora jsem ale ještě nic nečetl a když jsem tuto sbírku povídek objevil v bazaru za 30 korun (i když s nehezkou filmovou obálkou) rozhodl jsem se, že se do toho pustím.
Svazku určitě vévodí tři povídky. První Zapamatujeme si to za vás se slevou / Total Recall (*5), asi jediný povídka s humornými prvky a nejen proto stojí za to. Druhá série (*5) má skvěle vybudovaný a odvyprávěný příběh, plný dávky paranoii, i když předvídatelnost ke konci příběhu lehce zamrzí. Elektrický mravenec (*5) je geniální kousek. Děrné pásky sice zastaraly, filozofické otázky ovšem nikoliv. Menšinová zpráva / Minority Report (*4) je samozřejmě takovým pomyslným středobodem celého svazku, na pár stránkách autor odvypráví svižný, napínavý příběh plný zvratů a podezírání. Povedené včetně rozuzlení, na plný počet to ale není. Být tak Měňavkou (*3) je vcelku tragikomický příběh, získává ode mě tři panožky nahoru. Z povídky Víra našich otců (*3) mám smíšené pocity, ta paranoia spojená s autoritářským režimem vypadala na velice zajímavou kombinaci, ale druhá část s večírkem a pak celkové zakončení ve mně zanechává dojem, že z toho mohlo být mnohem víc. Válečná hra (*2) mě vůbec nepřesvědčila. Když obrátíte Monopoly naruby, zasejete nenápadně do mladých myslí rozvracečské myšlenky? A poslední Tak pravil mrtvý (*2) mě do určité části bavila, pak to začalo být nezáživné, natahované a konec tomu vůbec nepomohl. Velká škoda, už jen koncept zmrtvýchvstání stál za to.
Kdybych to vzal průměrem, vychází mi celkové hodnocení *3,6, což je asi odpovídající, pocitově ty opravdu povedené povídky převálcují ty méně povedené a jak je ostatně psáno v doslovu, Philip K. Dick napsal 46 románů v kvalitě od podprůměrných až po téměř geniální a stejný pocit mám i z tohoto povídkového výběru.

18.03.2022 4 z 5

Steven Spielberg – Život ve filmech Steven Spielberg – Život ve filmech Molly Haskell

Vše, co bych tu mohl o knize napsat už skvěle shrnul uživatel DennisMoore přede mnou. Za sebe však mohu říct toto: O promítání osobních zážitků režiséra do filmů jsem neměl tušení, takže jsem rád, že autorka dokázala všechny tyto souvislosti v knize rozumně předložit. Na filmech Spielberga jsem vyrůstal stejně jako na filmech jeho současníka a přítele Lucase. Když jsem tedy půlroku nazpět četl (dvakrát tak obsáhlou) biografii George Lucas: Život stvořitele Star Wars, ve kterém byly o Spielbergovi časté zmínky, bylo mi jasné, že v této knize budou určitě zmínky o Lucasovi. Celkově se biografie četla velmi příjemně, ovšem poslední kapitoly jsou lehce osekanější a kniha je poněkud ostře ukončena. Možná, kdyby se část předmluvy rozšířila a použila jako doslov, neměl by z toho člověk takový pocit.

12.03.2022 4 z 5

Asterix a Gótové Asterix a Gótové René Goscinny

Já se bavil. Sice jsem neměl záchvaty smíchu jako Obelix alias Obelus, ale celý díl je prošpikovaný příjemnými vtípky a neméně povedený je i český překlad. Místy se jazyk gótů nečte úplně bezproblémově, ale není to nic zásadního. Oproti Zlatému srpu jsem četl verzi, kde byly barvy naštěstí "normální". Za mě celkově rozhodně spokojenost.

12.03.2022 5 z 5

Mechanický pomeranč Mechanický pomeranč Anthony Burgess

Chorošné to bylo, bratři moji, zkrátka to pravý sravý co chytne za jábrle. Jak říkám, chorošná buč! Klasika, to už kdysi četlo vaše téčko s emkem, jen některý scény jsou fakt físiz, samý tolčokování, mlíko s nožema a starý dobrý kartáčování, to vám gulliver nepobere. A hírujte, týnština vám bude stopro připadat stupído, ale každý týn tak tolkuje a jak se bitkově začtete, budete už kvikle ponímat, príma príma prím. Odinočky jsem to tak měl. Často jsem se i něčemu zaláfal nebo jen nad něčím smajnul, i když Alex není žádnej gud hjumaník, někdy je jeho tolkování a myšlení fakt chorošně houla, jakože prdel. Příběh fakt není vůbec stupído, hjumaník co se nemůže decidovat už není hjumaníkem a další físiz, teda ne físiz ale chorošné buče co se vám dostanou hluboko do gullivera. Asi jste lukovali i ten ouldaný film, vaše babooshka možná na tom byla v siňáku, ale ten film, bratři moji, byl jenom slabý tý. Tady se fakt bolšácky tolčokuje, teče blažka a další físiz, a o kartáčování jsem už raskazal, nic pro ouldaný hjumaníky. Alex je fakt špatenka, šláguje se, stouluje, kartáčuje a dokonce i někoho zakiluje. A frendíci, možná jste to hírovali a je to trus, kšonžka má tu, jakože dva, konce, ale ten chorošný končí verdama: "Vyléčili mě bezvadně." Ten druhý je už bitkově sily.

Bog vám žahni
Váš Pokorný Recenzent

22.02.2022 5 z 5

Mickey Mouse 12/1992 Mickey Mouse 12/1992 neznámý - neuveden

Babička Kačerová: Vánoce ve stodole - Jak to tak bývá, jedná se o takový klasický vánoční patos, ale i tak je to pěkné. Babičku Kačerovou nelze nemít rád. 4/5
Goofy: Dopravní strážník - Jak slepý k houslím... 4/5
Kačer Donald: Ledová planeta - Méně povedené, ale pořád fajn. 3/5
Pluto: Příhoda v cirkusu - Tygr a krokodýli jsou tedy nakresleni mnohem realističtěji než zbytek zvířat. 4/5
Hiawatha: Jak nosit led - Tak tyhle postavy neznám, ale příjemné překvapení. 4/5

02.02.2022 4 z 5

Asterix a zlatý srp Asterix a zlatý srp René Goscinny

Opravdu hodně povedený díl, spousta kvalitních vtípků, latiny tak akorát. Jediné co sráží zážitek je coloring a lettering (a navíc Trubadix je tu Samolibix), to však člověku nezabrání si užít Obelixe, který oddaně nese "malý dárek", velmi znuděného prefekta, pravidelné úniky ze žaláře a spoustu dalších malých, ale vychytaných vtípků (sporťák na silnici, loupežník na stromě...). Rozhodně mě tento díl nezklamal a rád se k němu ještě někdy vrátím.

26.01.2022

Bomba Bomba Laurent-Frédéric Bollée

Jaké jiné hodnocení dát než plný počet? Propracovaná a promyšlená kresba, v příběhu se člověk zorientuje nehledě na historické znalosti a souvislosti. Sice se často přeskakuje z místa na místo, z postavy na postavu, ale je to děláno s citem a srozumitelně. Úžasné jsou hlavně celostránkové (vzpomínkové) přechody. Téma je to opravdu silné a povedlo se zpracovat s naprostou grácií. A myšlenka udělat z uranu hlavního vypravěče je také nesmírně skvělá. A koho z nás by nezaujalo příznačné vyobrazení Pražského orloje v souvislosti s uranovým dolem. Kniha vás jednoduše poučí o historii a vědě, chytne vás precizně vystavěným příběhem, bude vás dojímat jednotlivými příběhy, v krátkých okamžicích i překvapivě pobaví a přesto, že vám objasní některé otázky, o kterých jste ani nevěděli, že je chcete zodpovědět, představí vám i nějaké staronové, morální.

15.01.2022 5 z 5

Dárek od Caesara Dárek od Caesara René Goscinny

Ač mnozí tento díl vychvalují jako nejlepší, mně tolik nesedl. Snad na další přečtení!

26.12.2021 3 z 5

Akira 1 Akira 1 Katsuhiro Otomo

Akira je samozřejmě kult a já jsem si ji na základě toho pořídil, nechtěl jsem si české vydání nechat ujít. Je to teprve druhá manga, kterou jsem přečetl a začínám zjišťovat, že to zřejmě není nic pro mě. Určitě musím jako první vyzdvihnout neskutečně detailní kresbu, proti které nemám co vytknout, opravdu se mi hodně líbí. Stejně tak pochvalu zaslouží příběh, který není těžkopádný, ale zároveň není ani předvídatelný. Čtenář je udržován v napětí, některé kusy informací se v rámci příběhů dozví, zbylé však čekají na rozuzlení v dalších dílech, které určitě minout nechci. Ale zatím mi úplně nesedly postavy (i když oceňuji, že v úvodní knize vlastně ještě vůbec nevím, komu fandit), jediná výjimka je Tecuo s pořádným bolehlavem, na který zabere jen Ibalgin 600 000. Dialogy mě také příliš neohromily a svérázný humor mě nějak míjí...jsem zvědavý, jakým směrem se rozjede další díl a přes nižší hodnocení se na něj těším. Čekání si mezitím zřejmě zkrátím čtením předělávky Bartkira a filmovou adaptací, se kterou jsem také ještě neměl čest.

29.11.2021 3 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Myslím si, že můžeme poděkovat úspěchu seriálu Dámský gambit za to, že vyšla tato kniha, po přečtení mě upřímně překvapilo, že se jedná o první české vydání! Nutno říct, že filmové zpracování jsem neviděl, mám jen o něm matné povědomí, ale když jsem viděl, že vychází knižní předloha, která má a zároveň nemá filmovou přebal (jak já jen nemám filmové přebaly rád!) dal jsem tomu šanci. A jak jsem byl příjemně překvapen. Skvěle se to čte, do toho ladí grafické provedení, příběh dobře graduje a délka je opravdu dostačující (stran je sice 192, ale jsou písmena jsou větší, pár stran navíc "sežere" právě to grafické provedení), za jeden večer to hravě dočtete. Z děje vlastně ani moc psát nechci, čím méně člověk ví, tím lépe. Proto mě možná trochu zarazilo, že v předmluvě se do značné míry shrnuje a tím tedy i vyzrazuje příběh, takže jsem ji raději přeskočil. Přijde mi až skoro neuvěřitelné, jak je kniha relevantní i v dnešní době, kdybych nevěděl, že je to téměř 60 let starý příběh, nepoznal bych to. Klobouk dolu před autorem, knihu po přečtení hned řadím mezi oblíbené (a to i přes tu jednu nervy drásající scénu u FBI). A že jsem si nechal předmluvu až na konec, pak jsem se teprve dozvěděl, jak moc autobiografických prvků do knihy autor vložil. Opravdu mohu doporučit a už se těším, až se podívám na filmové zpracování.

24.11.2021 5 z 5

Alenčina noční můra v Říši divů Alenčina noční můra v Říši divů Jonathan Green

(SPOILER) Jsem jeden z těch, co s gamebooky zkušenost nemá a proto jsem hledal něco přístupného. Alenčina noční můra v Říši divů se mi na to zdála ideální a rozhodně jsem nesáhl vedle! Nutno ještě říct, že nejsem žádný skalní fanoušek tohoto světa, ale nějaké povědomí mám (hlavně z filmových adaptací). Gamebook mám ve vázané verzi, která má pěkný, až kapesní formát a celkově je to hezky provedeno, včetně kreseb uvnitř. Nic jsem dovnitř nezapisoval, raději jsem si stáhl průvodní listinu a k tomu si vzal dvoje kostky. Vysvětlení všech herních principů je srozumitelné a čtenář/hráč se tak brzy může ponořit do příběhu. Pozor, možná bude pár spoilerů... Na první pokus jsem se dostal i docela daleko, navíc Alenka byla už vyzbrojena palcátem a čajovým tácem jako štítem, takže jsem do ní vkládal velké naděje. Ale jelikož se mi nepodařilo posbírat dostatečné indicie a předměty, zabila mě Červená královna. Začal jsem tedy znovu a vlastně jsem byl za nový začátek rád, vydal jsem se trochu jinudy, objevil nové indicie...ale nakonec Alenka zemřela v žaláři. Když mě při třetím průchodu skolil Rudý jezdec, přestal jsem hrát podle některých pravidel a nakonec jsem se k tomu šťastnému konci opravdu dostal. Možná po delším čase (až se vzpomínky trochu zapráší) po gamebooku znovu sáhnu a zkusím to tentokrát opravdu poctivě. Každopádně začátečníkům, jako jsem já, mohu tento gamebook určitě doporučit. Jen mnohdy překlad nebyl úplně jednoznačný a párkrát ponoření do příběhu vyruší zmínka o něčem, co jsem v příběhu nezažil, což ale chápu, že se těžko vychytává. Ale opravdu mě koncept nadchl a už se těším, až si udělám čas na Oz - gamebook!

08.11.2021 5 z 5

Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Sexkomiks: První komiksové dějiny sexuality Philippe Brenot

"Oidipus, you motherfucker!"

Velmi vtipný a příjemný komiksový počin který přibližuje lidskou sexualitu v průběhu dějin. Člověk si udělá určitou představu, jak to v kterém období měl kdo těžké. Sexualita je přirozená, přesto se dělá vše proto, aby se o ní mluvilo co nejméně, takže vznik této knihy je jedině správný krok. Trochu mi to připomíná seriál Byl jednou jeden člověk, ovšem v komiksové formě a pro dospělejší publikum. Abych také něco vytkl - celá kniha je hodně zaměřena na Evropa a ještě víc na Francii (což je sice pochopitelné, ale i tak...) a v prvních pár kapitolách jsou informace, u kterých člověk zvedne obočí a přemýšlí, zda se to dá vůbec nějak dokázat...Ale i tak jsem celkově potěšen, navíc druhý díl Sexkomiks 2: Intimní historie Afriky a Orientu určitě napraví moji první zmíněnou výtku. :)

03.11.2021 5 z 5

Star Wars - Pokrevní linie Star Wars - Pokrevní linie Claudia Gray (p)

Tento počin nenadchne ani neurazí, ale zřejmě je to daň za to, že se dílo čte hladce a člověk u něho může dobře vypnout. Rozvinout politické téma ohledně princezny Leii a do toho zasadit její tajemství, o kterém ví jen opravdu hrstka, čili že je dcerou obávaného Dartha Vadera, to se povedlo a bavilo mě to. Míň mě bavil styl dialogů a časté klišé příměry (nehledě na klišé děj), přesto kniha skvěle funguje jako pojítko mezi filmovými bratříčky a vysvětluje mimo jiné co dalo za vznik Prvnímu řádu. Oceňuji i to, že ne všechno je tu "růžové"...

19.10.2021 3 z 5

Zvrácená Zvrácená Haruto Rjó

Tohle mi bohužel vůbec nesedlo aneb jeden z těch případů, kdy se autor snaží za každou cenu kresbu i scénář zvládnout sám. Recenze na Zvrácenou však byly velmi nadšené, měl jsem tedy za to, že nemohu šlápnout vedle. Jedná se ovšem o klasický béčkový horor, který trpí všemi neduhy, které takové filmy mají a v papírové formě to není o moc lepší. V první polovině příběhu jsem si navíc připadal, že pročítám dílo autora, který velice toužil nakreslit hentai, ovšem z nějakých důvodů nemohl. Být na obálce pod názvem uvedeno, že se jedná o "béčkový soft-hentai horor", byl bych hned v obraze, co od toho čekat. Místo toho jsem došel k určitým pasážím nepřipraven a zalil mě náležitě pocit trapnosti nad tím, čím trávím volný večer. Jakmile se příběh přehoupne do druhé poloviny, od těchto laciných lákadel na nadržené muže komiks upouští a nastává jednoznačně nejlepší část - návštěva psychiatrické kliniky. Ačkoliv už to víc jako klišé znít nemůže, v této části je nejvíc atmosférických scén a pár zajímavých flashbacků se zajímavým twistem. Bohužel zbytek mangy takový není a dva dodatečné příběhy jsou ve velmi podobném duchu, ale prospívá jim, že svůj příběh vypráví na mnohem menším prostoru. A nevím jestli v tom jsem sám, ale také vám to nadměrné používání citoslovců připadá spíš směšné, než zvukotvorné?

19.09.2021 2 z 5