Zatmívačka

Hollywood, 1948: Noirový film uvízlý v nekonečných přetáčkách. Scenárista pronásledovaný nočními můrami z války. Podezřelá smrt filmové hvězdičky. Podezřelá minulost její náhradnice. Filmový magnát a šéf jeho bezpečnosti, kteří jsou ochotni udělat cokoliv, jen aby se kamery nezastavily – zatímco Rudá panika a černá listina začínají trhat město na kusy. Velkolepá detektivka, ve které jde o mnohem víc než jen o vraždu – ZATMÍVAČKA je dosud nejambicióznějším komiksovým románem noirových mistrů Eda Brubakera a Seana Phillipse, vytvořeným ve spolupráci s oceňovanou specialistkou na barvení Elizabeth Breitweiserovou. Toto luxusní vydání obsahuje v jednom svazku kompletní příběh a přes padesát stran bonusů, které zachycují vznik celého díla. „Brubaker a Phillips jsou – podobně jako Scorsese a De Niro – bezkonkurenční mistři své disciplíny. Každý nový titul od ostrostřelců, kteří vypálili FATALE a CRIMINAL, představuje důvod, proč žít.“ JOE HILL, autor románů ROHY, OHNIVÝ MUŽ a komiksu ZÁMEK A KLÍČ „Kriminálka, která vypadá jako HLUBOKÝ SPÁNEK a čte se jako jedna z nočních můr Jamese Ellroye.“ FRANKIE BOYLE „Ještě nikdo – v žádném žánru – nevystihl okázalou krizi osobnosti, sebenenávist feťáckého rauše a celé to trapné, ponižující, umělecké i erotické peklo Hollywoodu tak brilantně jako Brubaker a Phillips v ZATMÍVAČCE.“ JERRY STAHL, autor knih PERMANENT MIDNIGHT a I, FATTY...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451722/zatmivacka-EZW-451722.jpg 4.647
Literatura světová, Detektivky, krimi, Komiksy
Vydáno, BB art

The Fade Out, 2016

Kniha Zatmívačka

Negan

Jeden z nejlepších komiksů které jsme za poslední dobu četl. Děj je zajímavý a vcelku originální, občas jsem se však trochu nudil. Kresba je výborná, ale občas se mi zdálo že postavy vypadají na každé stránce trochu jinak. Obálka je úžasná. Vydání je krásné, bonusy dobře dokreslují příběh. Já totálně doporučuji.
Celkové hodnocení: 10/10.

zandu

Můj první komiks tohoto druhu. Není to úplně můj šálek kávy, ale i přesto to bylo fajn. Příběh vtáhl a nepustil. Pro milovníky tohoto žánru to musí být pecka.

Terva

Už předtím
viděl šéfy studií,
kteří se zamilovali do hereček.
Poté, co si je předělali
k obrazu svému.

Po dlouhé době zase komiks, který byl zatemněný fólií a po rozbalení přijde čtenář do rauše. Já se tedy zfetoval vůní barvy která po „rozetmění“ obalové fólie zaútočila na můj nos. Tedy, to vám byla paráda. Navíc tloušťka knihy s pevným hřbetem vám naznačuje, že tohle by mohlo stát za to. V úvodu vám to možná pokazí tím, když tvůrci napíšou, že obsahuje padesát stran o vzniku komiksu, ale co, snad těch zbylých 360 stran čistého noiru bude stačit.

Citát: Uvědomte si, kurva, že tohle je tragédie!

Kresba. To je nádhera. Sean Phillips je profík. Staromódní klasická čtvercová a obdélníková okna se prostě k noir stylu hodí. Navíc jsou to okna plná detailů a krom hlavní postavy na nich najdete spousty dalších, někdy i titětných, věcí. Příkladem nádherně propracované kresby jsou například strany 32 a 33, kdy scénárista (teď už mluvím o postavě v tomto příběhu) Charlie Parish prochází filmovými kulisami. Na pozadí tak můžete zahlédnout scénu z filmu Hollow Triumph, jak jinak než z roku 1948 a nebo záběry z westernu Červená řeka, ze stejného roku.

Malá ochutnávka:
JACK „LÍVANEC“ JONES: Neměl jsem sem chodit. Nesnáším pohřby. Připomínají mi zasranou válku...
VYPRAVĚČ PŘÍBĚHU: Charleimu byly pohřby v podstatě jedno. Byly to jenom další rituály, které mu připadaly cizí a vzdálené. Ale ticho na hřbitově se mu líbilo... Působilo skoro mírumilovně.
A pak šlo všechno do háje...

K této knize bych se i rád vyjádřil k barvám. A tím k ženě, která má barvení na starosti. Elizabeth Breitweiserová použila tmavé odstíny. A například i Slunce tu vypadá jako schované za závojem černé mlhy. Všechny ty barvy ladí do toho správného noirového prostředí. Tmavá zelená, tmavá modrá i tmavá červená a to už nemluvím o nádherných hnědých a černých odstínech. Dokonce i bílá není bílá, vyčistit si s ní boty, bude z ních černá síla. Křiklavé barvy se sem prostě a jistě nehodí. Krása.

Citát: Víš, jakej je problém kapitalismu? Nepočítá s tím, že lidi jsou nablblý burani.

Prostředí je, nanejvýš pro mě osobně, naprosto úžasné. Hollywood a filmová studia. Vše, co se kolem filmů děje. A tím nemyslím natáčení. Ae všechny ty herce, scénáristy, režiséry a studiové ochranky. To všechno je zákulisí. A tady do něj můžete nahlédnout v jeho plné kráse, nebo spíše v jeho plné hrůze. Jak studia mění minulost svých herců, jak se řeší milostné aférky, co všechno se musí ututlat, jak funguje porno, a to vše, aby se to nedostalo do novin. Máme tu spousty lásky i smrti, spousty zmařených snů a snahy si ty sny dovytvořit.

Citát: Uměním bys měl dávat lidem to, co potřebujou, ne to, co chtěj.

Scénář Eda Brubakera je hned od počátku opravdu tmavý, ponurý a smutný. Hlavní hrdina je od prvních stránek v průseru a čtenář to s ním musí prožívat. Navíc prostředí, doba, ve které se děj této noirovky odehrává, není také nejpříjemnější. Všude vládne strach, kdy si někoho FBI pozve do “soukromí“ aby udával své kolegy a kolegyně. Všude přítomný strach z obvinění přátelství s komunisty úplně prostupuje celým dějem. Navíc, žádné tajemství sdílené s jinou osobou není v bezpečí. No, prostě a jistě, já si tohle mrazivé vyprávění krutě užíval. Pět noirových motýlků. (Vybarvím je do černa)
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ )

Citát: Spravedlnost je pohádka.

FirstDaw8ID

Už dlouho jsem nečetl takhle napínavý komiks. Kresba vypadá naprosto parádně a koloristka Elizabeth Breitweiser odvedla skvělou práci, barvy krásně ladí s náladou a lokacemi. U kresby samotné je bohužel občas znát, že si některé postavy nejsou vždy 100% podobné, ale jinak výtky nemám. Vyzdvihnout musím ztvárnění občasných flashbacků, to se mi naprosto líbilo. Příběh je opravdu napínavý, postavy zajímavé a zapamatovatelné, způsob vyprávění se mi také zamlouval. Navíc hlavní postava Charlie zde funguje jako nespolehlivý vypravěč, takže není nouze o překvapení. Četl jsem vždy po dvou kapitolách/sešitech, abych knihu nezhltnul naráz a ačkoliv zakončení mě prvotně zklamalo, zpětně si myslím, že je to tím, že jsem čekal velký zvrat, který nenastal. Hodnotím 4,5/5, takže s klidným srdcem můžu zaokrouhlit na 5 hvězdiček. Mimochodem komiks je nominovaný v kategorii Nejlepší překladový komiks v komiksových cenách Muriel.

marlowe

Já jsem takové komiksové nedochůdče, až tolik "obrázkových seriálů" jsem za svůj život "nepřečetl", takže srovnávat moc nemohu, ale mám celoživotní slabost pro noirové příběhy, zvláště pro ty z Ameriky třicátých, čtyřicátých let, a tak mi Zatmívačka mohla uniknout jen stěží – a musím říct, že jsem si ji opravdu vychutnal. Parádní zážitek! Kvalifikované hodnocení nechám na komiksových odbornících, kterých je na Databázi celá řada – ale vřelé doporučení si neodpustím.

3DD!3

Los Angeles čtyřicátých let bylo bohatou studnicí příběhů. Ať už šlo o scénáře pro stříbrné plátno nebo zákulisní šu(š)kandu. Také to byla doba Hollywoodské černé listiny, která zahrnovala praxi upírání zaměstnání zaměstnancům zábavního průmyslu, o nichž se věřilo, že jsou nebo byli komunisté nebo jejich sympatizanty a nátlaku federálního úřadu pro vyšetřování na odhalování těchto jedinců. Navíc má nenapodobitelnou atmosféru konce zlatých časů. Magické pozlátko odtržené jako odchlíplý strup až překvapivě začíná zrcadlit naši současnost.

hroubek

Vážně mě mrzí, že nemůžu dát plný počet hvězd, protože by si je komiks zasloužil, ale já to tam prostě necítím. Zatmívačka skoro výborný komiks, se kterým má jeden zásadní problém. A ten problém se týká příběhu. Díky ohlasům, hodnocením a hypeu, jsem očekával pecku, která mě semele a rozžvýká. A to se nestalo. Ten příběh je zajímavý a má suprovou atmosféru, zápletku a všechno, co k detektivkám patří. Jen mi to přišlo "trochu málo". Pořád jsem čekal na ten okamžik, kdy by mě příběh posadil na zadek a já bych jen nevěřícně koukal na to, co jsem zrovna přečetl. A to se nestalo. Dost mě to mrzí, jelikož miluji filmy, a ta zápletka mi přišla dost zajímavá a nosná a určitě by zde fungoval nějaký šokující zvrat, který by ten konec nakopnul úplně jiný směrem. Brubaker odvedl výbornou práci a totéž platí pro Phillipse a Breitweiserovou, protože jejich kresba a barvy dodávají příběhu tu správnou a hutnou atmosféru. Zatmívačka je velmi kvalitní komiks, a určitě mu dejte šanci, bohužel mě k dokonalosti něco málo chybělo.

Sidonka3

Ano, tohle je opravdu drsná detektivní škola. Vítejte ve špinavém, oplzlém a pekelném Hollywoodu nebo chcete-li ve městě lesku, slávy a štěstěny. Ve městě, kde pár jedinců z vedení studií apod. má neomezenou moc a ostatní lidé jsou jen nehodnotné, zaměnitelné loutky, které ovládají ti, co stojí nahoře. Jak se píše v tomto komiksu ze života:“ Hollywood, to je jenom špinavej kšeft.“ A: „Spravedlnost, to je jenom pohádka.“
Ne že bych si o firmách, v kterých se točí velké peníze, dělala nějaké iluze. Zvláště ne o filmovém průmyslu USA, který zapleveluje naše kina akčními braky už pěknou řádku let. Ale Hollywood ve zlatém věku hrával vysokou ligu a tak i zločiny mají odpovídající velikost. Přetvářka, lži, nevázaný sex, pornografie, vydírání, místo, kde přítel zradí přítele, jen aby si zachoval svůj hezký pracovní flek a aby se měl dobře, to všechno jsou jen prkotiny vhodné k odsouzení. Bohužel musím přihodit ještě znásilňování dětí a ututlávání vražd, zločiny, které by Hollywoodu neomluvitelně kazily jeho navenek dobře budovanou image a pak i těm otrlejším zmrzne úsměv na rtech. A to se nám tu ještě potulují šedé eminence, agenti FBI, kteří paranoidně, nenasytně a za každou cenu hledají komunisty úplně všude, dokonce i tam, kde nejsou, a jednoho by za udání člověka špatného politického smýšlení snad raději zabili, jen aby dostali své další jméno.
Hlavními postavami jsou zde dva vyhořelí scénáristé, co se drží na nohou jen tak tak. Alkoholik Charlie P., který už dlouho nedokáže napsat samostatně ani řádku, takže se živí jako tzv. pokrývač. Druhý je jeho kamarád, ještě větší alkoholik a magnet na potíže Gil M., scénárista na černé listině, kterého „kdosi“ udal a on teď oficiálně nesmí vydat vůbec nic. A jako stín z minulosti je pronásleduje zavražděná bývalá dětská herečka, později vycházející hvězda Val S., jejíhož vraha se scénáristé snaží vypátrat.
Kresby jsou na křídovém papíře, celkem Ok, i když mají své mouchy. Tak třeba mi nesedlo, že Maya S., náhradní blondýna, co dotočila film za mrtvou Val, často mění tvář. Na některých obrázcích si není vůbec podobná. Ale tak to víte, já musím mít pokaždé alespoň něco. Je to temné, dramatické (někdy ovšem mírně odtažité) a na konci knížky jsou bonusy. Není to špatné, jen se tam lidem dějí špatné věci. Dávám pocitově 3 až 4 depresivní hvězdičky a celkem jsem ráda, že mám tuhle radost za sebou.
P.S. Koukám na hodiny a ejhle, je přesně půlnoc a nastává tady právě nový rok 2021! Tak hodně štěstí a pohody, přeju všem, co dočetli až sem. :-)

Charlie: „Každej film se snaží lidem dát co, co údajně chtěj. Jenže oni chtěj pořád samý pitomý kraviny. Ale uměním bys měl lidem dávat to, co potřebujou.“ Šéf bezpečnosti filmového studia (gorila najímaná na špinavou práci): „Hm, tak tohle zní celkem povýšenecky. Jako dítě z dělnický rodiny bych se mohl urazit.“