Měsíční prach

Román Měsíční prach patří k raným autorovým dílům. Clarke v něm líčí svou vizi budoucnosti, kdy Měsíc nese nejen vědecké základny, ale už i několik měst, a cestovní kanceláře tam organizují turistické zájezdy. Při jedné vyhlídkové jízdě dojde k havárii, výletní vozidlo se propadne do prašného podloží. Napínavě vylíčená záchranná akce je zároveň příběhem o lidské hlouposti a malichernosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30084/mesicni-prach-bv5-30084.jpg 4.1264

A Fall of Moondust (1961)

Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon

OdvaznyMladyMuz

Překvapivě zábavné sci-fi. Mé první setkání s Arthurem C. Clarkem dopadlo dobře. Těším se na další. Dal bych tři a půl hvězdy, kdyby to šlo.

danny_21

Tak trochu jiný Clarkovský příběh o jednom potopeném člunu v Měsíčním moři prachu. Jasně vyprofilované postavy, záchranné akce v atraktivním, nezvyklém prostředí, napětí do poslední chvilky a nesmí chybět ani pověstný Clarkův optimismus, který vkládá do lidského pokolení - 80 %

opic 12

Stopy v prachu.
Našlapujete.Otisky podrážek ve věčnosti měsíčního povrchu.V tichu vákua.Práh vaší staniční lunární základny je na dosah.Opucovat obuv v přetlakové komoře.Ten prach je všudepřítomný,už je na čase vyklepat filtry.Vysvléci se z kombinézy do tepláků (nezáleží kolik je na nich pruhů) a šup do bačkůrek,kterým se tady říká posměšně měsíčky.Po Lunární obchůzce si sednout do ušáku a začít číst třeba tuhle záležitost od Charlese Clarka.Ta představa.Až se jednou nějaký návštěvník (měsíčnan) tam k ní dostane a začne v ní listovat třeba v Digi Knižní Databázi Měsíční Knihovny Tycho.To bude vskutku Hard.
To bylo tenkrát v tom šedesátom prvom,kdy na měsíci ještě neměl pobočku Mekáč.Cože ? Říkáte,že tam není dodnes ? No to ještě neznamená,že si tím budeme kazit zážitek z téhle ranné Clarkovky.
Tady se jde přímo na věc.Šup lidi do plechovky.Bác.Čekat co se stane.Jak to vlastně všechno vůbec dopadne ? Pasáže v popisu měsíce a situace pasažérů uvnitř jsou zdá se nejsilnějším tahounem Měsíčního prachu.Technické pasáže v druhé půlce o samotné záchraně a hledání.Nekoplikovanné,bez zbytečného dramatizování.Čtivě,lehce poplatné době vzniku,ale to není absolutně na škodu,spíše naopak.Bez vyloženné akce,násilí a explozí jak za rytmu střílejících poutových maringotek do terče.Na takové věci tu není místo.Plné Clarkovského optimismu a lidské naděje jako takové,to je tu oč tu běží a ono to funguje poněvadž je stále svěží.
Až jednou procitnou a bytosti z planety Země se ocitnou.Tam se jistě stanou ty věci podobné jak v hlavách snílků i fantastů.

jaroiva

napínavé, přestože jakoby se tam nic neděje... stydím se, že jsem Clarka coby spisovatele objevila až teď, určitě budu pokračovat v dalších jeho knížkách

Belisima

Knížka mě bavila, přečetla jsem to rychle a na to jak je ta knížka stará, tak mě překvapila.

Andrea81

I když tento žánr moc nečtu, toto bylo povedené.

malpet
19.12.2017

Zajímavý příběh, někdy zbytečně natahovaný.

Palorizek85
18.11.2017

Příjemné a rychle plynoucí čtení. Na A.C.Clarka tam nebylo ani příliš popisů, ale pravdou je, že napsal i zajímavější.

JAnD
06.11.2017

Co zde ještě nikdo nezmínil - hudba. Ač byla kniha napsána v době, kdy již světu vládl Rock'n'roll a Frank Sinatra, veškerá hudba, kterou ztroskotancům posílají je desítky až stovky let před tímto datem. Holt klasika :-D

WerMaledictos
07.10.2017

Není moře jako moře... a ta, která jsou na Měsíci, musí stát za to.
Jednu pasáž nevymažu z paměti: záchrana Lawrence, který po hlavě spadne do prachu

Albertos
03.10.2017

Docela chytlavá knížka, ale autor měl i zajímavější, co mě bavily víc ;)

Poměrně předvídatelné. Sice překvapivé zvraty, ale tak nějak pořád tušíte, co se tam zhruba stane. A jak to dopadne. Chybí tam takové to napětí, na co jsme u autora zvyklí.

Petroff
30.08.2017

Dost možná má druhá přečtená kniha od Clarka. Klasický, tvrdý sci-fi. Trocha psychologie, trocha romantiky (jak vztahové, tak už ta představa turistickýho vozítka na měsíci), hodně techniky a naděje, že to dobře skončí.

amaenium
28.04.2017

Velmi zajímavé scifi o ztroskotání měsíčního "autobusu" bylo čtivé a místy i napínavé. Líbí se mi představa různě tvarovatelného měsíčního prachu a také jsem ocenila pasáž, kde autor píše o Lawsonově prvním setkání se skafandrem a problémem tísně, který dotyčný cítil.

Janadvorackova
08.04.2017

V poslední době knihy dost poslouchám, i když knihy pana Clarka jsem všechny - některé minimálně jednou - i četla. To už je dávno a teď jsem se dostala k některým z nich ve zvukové podobě (z legálního zdroje, aby bylo jasno).
Příběh čte pan Jiří Zavřel a čte jej tak perfektně (ssmozřejmě mluvím za sebe), že jsem se od toho nemohla odtrhnout. Podobně sugestivní zážitek jsem měla v jeho podání z audia "Nonstopu" Briana W. Aldisse.
Příběh v měsíčním moři ztraceném lunárním výletním kluzáku, mě nikdy nepřestane bavit. Dá se k němu s odstupem let vracet jako k dobrému filmu. Líbila se mi atmosféra uzavřené společnosti a řešení konfliktů vyplývajících ze svévolí neřešitelné situace.

Zajímavost nesouvisející s příběhem: byla jsem tak zažraná do poslechu (začala jsem velmi brzy ráno), že jsem úplně zanedbala životně nutné potřeby příprav složitějších pokrmů a uchýlila se v tento předvelikonoční čas k vraždě beránka a k jeho postupnému a dokonalému snědení, aniž bych se o něj s někým dělila :).
Víte, ti chudáci na Selene - výletní lodi z příběhu, neměli skoro co jíst. A jak hrdinům knížek někdo nastolí příděly, měl by to čtenář nějak kompenzovat :).

IVANA0123
02.04.2017

Sci-fi literaturu mám celkem ráda, ale tato kniha mi nesedla. Děj byl zdlouhavý, kniha postrádala větší spád. Nezaujala mě.

withoutchild
31.01.2017

Old school sci-fi, které se dobře četlo a děj docela odsýpal. Mám výtku jen k tomu, že pořád a pořád se objevovaly nové překážky a obtíže, a to takovým způsobem, že mě to už štvalo. Finále bylo napínavé, za to body nahoru.

shmaic
10.01.2017

jak tu již někdo napsal - hardcore scifi, jak má být. je třeba připomenout si kořeny.

Shashlick
07.10.2016

Na knize je hodně vidět, že vznikla před cirka padesáti lety. Technologie šla poněkud jiným směrem, než to tenkrát vypadalo, takže na to čtenář musí myslet, aby se neztratil v pro něj zvláštních zařízeních. Taky je zde vidět jistá nevyváženost meziplanetárních letů a "příruční" techniky. Ale když si to uvědomíte do důsledků, skvěle to kopíruje 60. léta 20. století. Hluboko v analogovéém věku lidé začali létat do vesmíru a na Měsíc. Dnes si nosíme všechny informace doslova v kapse, ale už ani na ten Měsíc se nedostaneme.

Víc mě však překvapila jistá nelogičnost Clarkova světa. Pat Harris je rozený Měsíčňan a nikdy svoji rodnou hroudu (planeta to není) neopustil. Přesto je v textu několikrát zmíněno, že je pro něj pohyb na Měsíci snadnější, ba dokonce, že nedokáže odhadnout rychlost pádu v Měsíčni gravitaci. Kde jinde by ji měl dokázat odhadnout, než právě zde? Prostě tato postava nebyla oprostěna od svého "pozemského" původu.

Adapa
26.07.2016

Krásně zastaralý hardcore sci-fi román, který se čte skvěle. Postavy jsou od začátku jasné, vyprofilované a zamilované do techniky a vědeckého pokroku.

Clarke dává nahlédnout do krásně budoucnosti, kde lidstvo kolonizuje Sluneční soustavu a potýká se s běžnými starostmi. Lidstvo drží při sobě.

Román se jakoby sestává ze dvou linií - děj posádky ztroskotaného "měsíčního autobusu" a děj kolem záchranářů. Vše se krásně prolíná a vrcholí samozřejmě záchranou trosečníků.

I když je to jeden z prvních Clarkových románů, zdá se mi zde být Clarke ve své nejlepší formě. Prostě opravdové sci-fia nepotřebuje k tomu pomoc od spoluautorů jako je Gentry Lee nebo Stephen Baxter.

Knihu rozhodně doporučuji všem.

Rawen616
26.06.2016

Roztomile zastaralá ale přesto stále čtivá knížka na pár večerů. Vyhrabat zasypaný "autobus" s několika lidmi zní jednoduše, ale né když jste na Měsíci. Nedávno vyšlá populární kniha/film Marťan je vlastně jen další variací tohoto osvědčeného receptu - hrdina v takřka beznadějné situaci, kterou nemusí přežít & velká záchranná akce, která ale nemusí vyjít. Funguje to dobře.

lushi
18.05.2016

Přes těžkopádný začátek mě kniha pohltila jako pasažéry turistického člunu měsíční prach. Napínavé, zajímavé a uvěřitelné sci-fi, přesně takové mě baví. Stále nové překážky navíc zvyšovaly napětí tak, že jsem četbu nedokázala přerušit. Zfilmoval to někdo? Protože to stupňující se napětí je jak z hollywoodského trháku.

Richie1
02.05.2016

Je to už letitý román (z roku 1961), ale přesto neztrácí na čtivosti. Některé popisy technických vymožeností jsou samozřejmě dnes už úsměvné a také některé předpovědi Clarkovi nevyšly správně (např. předpovídal, že Sověti přistanou na Měsící 7. listopadu 1967), ale i tak bylo zajímavé se začíst do dobrodružství skupinky ztroskotanců v prachovém měsíčním moři. Následná záchranná akce nabídla dostatek napětí, které vydrží až do konce.
Knihu jsem četl potřetí a opět velká spokojenost. 80%

Lector
12.04.2016

Dnes je Den kosmonautiky. Je to 55 let, kdy se odvážný sovětský vojenský pilot Jurij Gagarin posadil do kosmické lodi Vostok 1 a se slovy „Поехали!“ se nechal vystřelit na oběžnou dráhu. Považuji za symbolické sem dnes vložit komentář ke knize, kterou jsem dočetl před dvěma dny.
Dlouho před Gagarinem však byl ve vesmíru Clarke. Ne fyzicky, ale jeho “svědectví“ o imaginárním průzkumu světa nad našimi hlavami to na působivosti a autentičnosti neubírá. Třeba takový „Měsíční prach“: Byl publikován ve stejném roce, kdy Gagarin uskutečnil první let člověka do vesmíru, a přitom to vypadá, že Clarke má Měsíc prošlapaný tam a zpátky.
Je to klasika – spíše technicistní sci-fi v duchu 50. a raných 60. let, která neopomíná ani psýché, ale ta pro příběh není tím hlavním tématem. Materiálový výzkum za těch šedesát let obrovsky postoupil, takže se použití sklolaminátů v konstrukci lodi může zdát jako úsměvné, stejně tak jako hledání materiálů pro zpevnění měsíčního prachu, či komunikace prostřednictvím faxu, ale vše má svůj čas. A čas Měsíčního prachu ještě nevypršel. Pořád je to čtivý a poutavý příběh pro ty, kteří mají rádi starou dobrou sci-fi.

woodward
21.11.2015

A.C. Clarke je můj scifi autor č. 1. Naprosto chápu posádku Apolla 8., která prý se Clarkovi přiznala, že při prvním obletu odvrácené strany Měsíce zápasili s pokušením ohlásit do Houstonu, že spatřili velký černý kvádr... I já pořád ještě věřím, že se v rovníkové oblasti Marsu vyskytují pásy porostlé vegetací, jež čerpá z půdy kyslík, a že pod ledem Europy bují život. A pokud jde o to, že na Měsíci jednou budou vyhlídkové jízdy pro turisty - to je jistá věc, jenom jsem si v létě roku 1969 představoval, že to nastane dřív.

Etelea
07.11.2015

Můj první A.C.Clarke a spokojenost. Hlavní hrdina sympaťák, příběh probíhá zhruba ve 4 dnech a je to skutečně napnuté až do konce. Takže nemám co řešit, 4* z pěti. :-)

bezprezdivky
26.02.2015

Nejzajímavější na té knize je to, jak na některé věci fantazie prostě nepřijde - autor předvídal turistické výlety po měsíčních mořích, ale postavy mezi sebou stále komunikují obdobou faxu - prostě internet a e-mailová komunikace bylo něco zcela mimo představivost.

mozkit
11.09.2014

Jedno z mych prvnich scifi prectenych kdysi. Silene se mi libilo :)

Blue
23.05.2014

Je to v podstatě katastrofický román, pouze zasazený do budoucnosti a na Měsíc. Nic víc a nic míň než napínavé - ale velmi kultivované - čtení na dovolenou. V dobrém slova smyslu.

Lubor123
19.05.2014

Zajímavá jízda - v prachu. Autor se snaží děj šponovat do poslední minuty.

Jack Bauer
10.02.2014

Ani se mi nechce věřit po druhém opětovném čtení, že kniha vyšla v roce 1961. I dnes je to velmi kvalitní sci-fi počteníčko, které předčilo svou dobu. Nedovedu si představit, jak se to muselo číst v době svého vzniku. Arhur C.Clarke uměl velmi věrohodně popsat kosmické scenérie a to se mi na jeho knihách líbí.