Finn69 Finn69 komentáře u knih

Zjizvená tvář Zjizvená tvář Stuart MacBride

Zase jsem se výborně bavil, nechybělo tomu napětí, černý humor ani trochu té erotiky. Tahle série si prostě drží vysokou úroveň s každým dalším dílem. Líbí se mi víc a víc drsná dáma detektiv inspektor Steelová i zbytek grampianského policejního okrsku, je to zábavné, napínavé a čte se to samo. Už se těším na další díl.

13.11.2016 4 z 5

Smrtící záře Smrtící záře Stuart MacBride

Opět výborná detektivka, o nic horší než Žulové město. Nemůžu si pomoct, Logan McRae je mi o hodně sympatičtější než například Harry Hole a Stuart MacBride než Jo Nesbo. Možná je to tím černohumorným stylem psaní, možná tím, že se tak nerýpe v krvavých detailech...
Ať je to tak nebo tak, tyhle detektivky z Aberdeenu můžu jen doporučit.

13.11.2016 4 z 5

Airnet Airnet Geoff Ryman

Příběh z blízké budoucnosti, ze světa takříkajíc "online". Pomocí nové technologie jsou zapojovány do celosvětové sítě přímo lidské mozky, nejsou tak už zapotřebí žádná další zařízení, Ale jako každá nová technologie, i tahle má své mouchy.
V zapadlé středoasijské vesničce místní vesničané pěstují rýži jako jejich předkové a okolní moderní svět je příliš nezajímá. Příchod Airnetu je pro ně něco na úrovni návštěvy mimozemšťanů (nebo místních bohů). A navíc když síť dosáhne až k nim, skončí první test katastrofou s několika mrtvými.
Sledujeme příběh místní modistky Mae, v podstatě vesnické švadleny, jedné z postižených následky nezdařeného testu. Jako jedna z mála si uvědomuje možnosti a hrozby, které připojení k síti vesnici přinese - a snaží se o tom přesvědčit své sousedy dříve, než nový svět vesnici smete.
Je to zvláštní kniha, ve kterém se střetávají dva naprosto rozdílné a neslučitelné světy. Na jedné straně středoasijská horská vesnička s terasovými rýžovými poli, na druhé straně moderní svět internetu... Myslím že se mi ještě nic podobného do ruky nedostalo, určitě to stojí za přečtení.

13.11.2016 3 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Upřímně řečeno, moc mě to nevzalo. Jo Nesbø napsal spoustu lepších detektivek, i první díl této série je se mi líbil víc (a tomu jsem dal 3 hvězdy). Celý ten příběh kolem hlavního hrdiny Ulfa/Jóna mi přišel krajně nepravděpodobný a vlastně nejvíc mě zaujal popis odlehlé Finnmarky a jejích obyvatel.
Nesbø samozřejmě psát umí, pořád je to v rámci žánru nadprůměrné čtení, ale čekal jsem něco lepšího.

17.10.2016 3 z 5

Magie pro začátečníky Magie pro začátečníky Kelly Link

Moc a moc dobrá sbírka originálních povídek, ty nejlepší snesou srovnání s Gaimanem nebo Bradburym. Nechybí kouzla ani humor, je to dobře napsané, zkrátka čte se to samo. Doporučuji především Divotvornou kabelku, Kočičí kůži nebo Některé záložní plány pro nájezd zombií. Kelly Link byla pro mě rozhodně velmi zajímavým objevem.

17.10.2016 4 z 5

Dějí se větší podivnosti Dějí se větší podivnosti Kelly Link

Sbírka povídek plná fantazie, která vám připomene magický a poetický svět, kam nás kdysi zavedl Ray Bradbury. Za mě čtyři hvězdy a doporučuji.

09.10.2016 4 z 5

Boží výheň Boží výheň Greg Bear

Trošku zklamání, zatím asi to nejslabší, co jsem od Grega Beara četl. Člověk by čekal, že příběh o zániku Země bude dramatický a přečte ho jedním dechem, že ho prožije spolu s jeho postavami. Bohužel, tak tomu nebylo. Přišlo mi to jakési nedotažené, místy dokonce nudné. Není to nic víc než běžná brožovaná hard scifi, číst se to dá, ale od Grega Beare jsem po Královně andělů a Marťanské cestě čekal o hodně víc.

25.09.2016 2 z 5

Tvé překrásné já Tvé překrásné já Chuck Palahniuk

Tahle povedená erotická groteska je docela zábavná, po palahniukovsku úchylná knížka. Slyšte příběh o popelce Penny, která se z pouhé statistky v advokátní kanceláři stane milenkou nejbohatšího a nejžádanějšího muže světa - aby posléze zjistila, že mu slouží jen jako trenažér k testování erotických pomůcek pro dámy. A tuhle práci odvede tak dobře, že ženy celého světa zapomenou na své rodiny, manžele i práci a věnují se jen svým šudlátkům, případně shánění tužkových baterií. Svět se hroutí a Penny ho musí zachránit, nikdo jiný tu není...

21.09.2016 3 z 5

Zatracení Zatracení Chuck Palahniuk

Druhá kniha o Madison mě docela zklamala, po vynikajícím prvním dílu jsem čekal něco víc. Přišlo mi to jako vycpávka před chystaným třetím dílem, tak snad to bude příště lepší.

20.09.2016 2 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Moc a moc ujeté, úchylné, černohumorné jako noc.
To, že všechny telemarketingové firmy sídlí v pekle, jsem si myslel už dávno, Palahniuk mi to jen potvrdil. Ovšem že si operátoři domlouvají s nebohými pozemšťany rande v pekle, to jsem netušil.
"Vypadáš jako prima kočka, až se ti zhorší ty metastázy, musíme se někde sejít."
nebo:
"Jaké to je mít AIDS?" "Je to jako být Kanaďan, člověk si zvykne..."
a takových hlášek je tam opravdu hodně :-)

18.09.2016 4 z 5

Marťanská cesta Marťanská cesta Greg Bear

V podstatě politický thriller o boji Marsu za nezávislost na Zemi, vyprávěný ve formě pamětí bývalé marťanské političky a prezidentky. A právě to, že sledujeme postupné zhoršování vztahu mezi oběma planetami z pohledu nejprve radikální studentky, pak začínající političky až po vrcholnou představitelku planety, dělá z Marťanské cesty víc než jen další z mnoha hard scifi. Líbilo se mi asi ještě víc než Královna andělů.

18.09.2016 4 z 5

Královna andělů Královna andělů Greg Bear

Je to scifi pro "starší a pokročilé", složitá konstrukce s řadou úrovní, plná psychologie, nanotechnologií a voodoo (ano, opravdu). Místy je to trochu obtížnější čtení, ale stojí za to se tím prokousat. Posuďte sami - představte si svět, ve kterém je naprosto normální upravovat psychiku lidí, kteří nějak vyčnívají, kde psychologická terapie nahrazuje vězení či popravy. Kde si můžete prohlédnout psychickou "krajinu" druhého člověka. Kde se Haiti živí vývozem teroristických jednotek a mučících přístrojů do celého světa. Kde se nanotechnologie používají k výrobě naprosto všeho, mimo jiné také pro kosmetické úpravy lidského těla... Je to docela nářez.

11.09.2016 4 z 5

Hrob v ledovci Hrob v ledovci Arnaldur Indriðason

Nejde ani tak o detektivku, jako spíš o thriller. Musím říct, že se mi to docela líbilo, mělo to spád, nápad, zajímavé bylo i prostředí islandských ledovců atd.
Jen mě trochu rušilo všeobecné vzájemné tykání si všech postav. I když to tak na Islandu dělají, v překladu to na mě působilo divně. A také mě až zarazilo, jaké démony autor dělal z americké armády, to už jsem dlouho nikde neviděl ... naposledy snad v Rudém právu ... inu asi je na Islandu moc rádi nemají.

01.09.2016 3 z 5

Moře Moře John Banville

Neveselý příběh čerstvého vdovce Maxe, který před svými problémy utíká do pobřežního městečka, kde kdysi trávil dětství. Ničemu samozřejmě neunikne, naopak si znovu prožije tragické události, které tu zažil jako chlapec. Je to smutný příběh bez šťastných konců.
Nicméně je to velmi dobře napsané, Banville vás donutí vcítit se do Maxových pocitů a myšlenek, je to kniha kterou hned tak nezapomenete. Prostě není to zábavná beletrie, ale opravdová literatura.
Dost mě dostal závěr knihy, nic takového jsem neočekával a myslím, že to dostane i vás, pokud si dáte tu práci to přečíst :-)

01.09.2016 4 z 5

Most Most Iain Banks

Kniha, která vám místy připomene Weissův Dům o tisíci patrech, místy třeba Mitchellův Atlas mraků. Jak se píše v anotaci, jen těžko se dá její děj vyprávět. Dějových linek je hned několik a to navzájem velmi odlišných, ať už prostředím, postavami nebo dokonce jazykem. Tady musím složit poklonu Janu Kantůrkovi, pořádně si s tím pohrál :-) Trošku se zapotíte, až budete chtít zjistit co je realita, co halucinace a co sen, co je minulost a co současnost, ale stojí to za to.
Za mě další vynikající věc od Iaina Bankse a pět hvězd.

30.08.2016 5 z 5

Oltář v jeskyni Oltář v jeskyni Jefferson Bass (p)

Detektivka ze zapadlého koutu Spojených států, připomínajícího mi trošku Twin Peaks. Okres Cooke je krajem náboženských fanatiků, svérázných šerifů, pěstitelů marihuany, starých klanových nenávistí a podobně, prostředí tedy barvité až až. Hlavním hrdinou je forenzní antropolog, z čehož vyplývá nadprůměrná dávka hnijících mrtvol. Suma sumárum, docela dobré čtení, byť kvalit Cormaca Mc Carthyho a jeho Dítěte Božího (ke kterému se autor otevřeně hlásí) zdaleka nedosahuje.

22.08.2016 3 z 5

Líc a rub Líc a rub Iain M. Banks (p)

(SPOILER) Zvláštní fantasy příběh, vlastně dva příběhy, které postupně splývají. Hrdinkou prvního z nich je tajemná králova lékařka ze vzdálené cizí země, v tom druhém je hlavní postavou osobní strážce diktátora. Oba z nich bojují jak s neustálými úklady, tak se svými vlastními city a oba nakonec v tomto boji prohrávají. Velmi dobré, doporučuji.

22.08.2016 4 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Čekal jsem severskou detektivku, ale dostal jsem thriller s přesahy do historie amerického Západu a exkurzí do Pekingu. Je to docela dobré čtení, můžu doporučit, zejména pokud se zajímáte o historii a současnost Číny.

14.08.2016 3 z 5

Velký průšvih Velký průšvih Dave Barry

Nenáročná humoristická knížka, která ovšem není až tak k popukání, jak slibuje anotace. Je to takové pohodové čtení na pláž, víc se asi nemá cenu rozepisovat.

11.08.2016 2 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Příběh podivného samotářského Franka, žijícího se svým (podobně podivným) otcem na maličkém ostrůvku u skotského pobřeží. Takhle to nezní až tak hrozně...
Ale Frank je v podstatě obluda, která nemá normální lidské city, žije ve svém vlastním světě kouzel a zabývá se po celé dny hlavně zabíjením a týráním zvířat, případně stavěním přehrad a jejich vyhazováním do vzduchu. Zabití zvířete (nebo člověka, když na to přijde) pro něj neznamená nic víc ani míň, než jakákoliv jiná činnost, kterou si ve svém pošahaném mozku na ten okamžik naplánoval. Jeho okolí není o nic normálnější, každá postava, která se v knize objeví, je nějakým způsobem "divná" a na Frankovi se v minulosti většina z nich také důkladně podepsala.
V knize je celá řada šokujících momentů, není to pro slabé povahy. Pokud máte trošku silnější náturu, pusťte se do toho, konečně podívat se do hlavy šestnáctiletému psychopatovi se nepodaří každý den.

10.08.2016 5 z 5