Most

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V roce 1984 se svou prvotinou Vosí továrna (česky 1998) prorazil tento britský autor jednou provždy do světa krásné literatury i do světa sci-fi literatury. Román Most (z jeho tvorby v oblasti krásné literatury) z roku 1986 má nejméně čtyři roviny a nesmí se vyprávět, protože jeho kouzlo i smysl tkvějí právě v rozuzlování oněch složitých rovin. Co lze říci, je to, že po téměř osudové nehodě se hlavní hrdina ocitá v jakémsi alternativním světě, kde neplatí omezení časem ani prostorem. Tím světem je ohromný, zdánlivě nekonečný most, kde vládnou absurdní pravidla a kde si nikdo není jistý, co vlastně platí (natož čtenář), a z hrdinovy amnézie mu pomáhá výkladem snů tajemný dr. Joyce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12245/big_most-HtC-12245.jpg 3.862
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Bridge, 1986


více info...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Most

Ládja
27. února

Úplně něco jiného než jsem čekal. Místy jsem se ztrácel, místy jsem byl nadšený. Konec jsem i bez přečtení komentářů tak nějak čekal skoro od začátku. 2,5* Zlatá Kultura

hopla
09.04.2018

Nevybral jsem si pro četbu této knihy zrovna ideální podmínky. Obvykle čtu "na jeden zátah," zatímco tentokrát to bylo jen útržkovité čtení před spaním. Stalo se mi tak opakovaně, že jsem byl nucen se při dalším čtení vracet, přesvědčen, že již nějak ztrácím paměť, když mi pokračování nedávalo smysl. Nakonec jsem se rozhodl knihu odložit na vhodnější čas. Po několika týdnech jsem se k četbě vrátil a restart se zdařil :-). Po pár desítkách přečtených stránek jsem začal zažívat podobné pocity, jako když jsem se rozhodl maturovat z matematiky, ke které jsem měl nepříliš pozitivní vztah, ale jejíž zvládnutí mi mělo pomoci zvládnout přijímačky na VŠ. Chtělo to trochu se do toho vnořit a začalo se rozjasňovat. Možná je to jedna z knih, které by bylo vhodné přečíst opakovaně a víc si je tak užít, když už jsou konstrukce i pointa jasné. Jsem rád, že jsem se v autorovi nemýlil. I tentokrát to byl silný zážitek.


Serja
11.03.2017

Na Bankse slabota.

Finn69
30.08.2016

Kniha, která vám místy připomene Weissův Dům o tisíci patrech, místy třeba Mitchellův Atlas mraků. Jak se píše v anotaci, jen těžko se dá její děj vyprávět. Dějových linek je hned několik a to navzájem velmi odlišných, ať už prostředím, postavami nebo dokonce jazykem. Tady musím složit poklonu Janu Kantůrkovi, pořádně si s tím pohrál :-) Trošku se zapotíte, až budete chtít zjistit co je realita, co halucinace a co sen, co je minulost a co současnost, ale stojí to za to.
Za mě další vynikající věc od Iaina Bankse a pět hvězd.

trudoš
20.03.2016

Iain Banks tentokrát představuje svět, ve kterém lidé žijí na zdánlivě nekonečném mostě. Každý člověk zde má svůj ohraničený úkol, svůj ohraničený život a své ohraničené touhy - takové malé ozubené kolečko v obrovském všepojímajícím kolosu. Když se tedy objeví pan Orr, který neví kam patří, je to trochu záhada. Pomocí výkladu snů se snaží zjistit o sobě trochu víc, jenže jak se jednou zapletete se sny, jste na nejlepší cestě přijít o příčetnost...
Most je natolik zvláštní knihou, že ji lze snadno odpálit jako výplod šílence, stejně jako citovat při intelektuálních dýcháncích. Dějová linka takřka žádná, spíš se jen klouže po povrchu příběhu, jehož jádro si člověk musí domyslet sám. Základním stavebním kamenem jsou hravé dialogy, surrealistické situace a především čtenářská odolnost. Po jazykové stránce předvádí autor fantastickou akrobacii, která pro mě však ztratila na kouzlu, když jsem se v románu ztratil rychleji než Alenka v říši divů. Čtení rozhodně pro ostřílenou a otevřenou mysl.

IYv
11.03.2016

těžká knížka, opravdu těžká. Protože miluju Vraní ulici, vytrvala jsem a čekala jsem na "svého" Bankse a nakonec se podařilo. Pochopila jsem, jak je hlavní hrdina na mostě, mostě svého života, svých snů a nevědomí na cestě zpět do obyčejného všedního života. A nakonec mě to dost bavilo, úžasně fantastické. Jen od toho nečekejte standardní vyprávění ve stylu - žili, byli, milovali se, pohádali se, usmířili se, konec.

neowald
04.06.2015

Dlouho jsem se na tuto knihu chystal a těšil se. Bohužel velké zklamání. Kvalita dost kolísá, nalezneme zde pasáže originální a čtivé, velká část knihy je však pouhá vata. Pasáže psané pseudo jazykem jsem musel přeskakovat. Ke konci dost průhledné a jak to celé skončí je jasné několik desítek stran předem... Jednalo se o mé první setkání s tímto autorem, další knihy neznám, autorův styl mě příliš neoslovil, takže za sebe nedoporučuji. Větší zklamání jsem zažil snad jen u Lemova Solarisu.

kocour_mikeš
04.03.2014

Na třetí pokus jsem knihu přečetl, autorovy ostatní knihy neznám, ačkoli dobře psána, tato mi úplně nesedla; měla i velmi dobré části/vrstvy, pseudo jazykem jsem se prodíral a přeskakoval... Dávám 60%.

1