Dějí se větší podivnosti

Dějí se větší podivnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/561/deji-se-vetsi-podivnosti-561.jpg 4 55 12

Soubor jedenácti povídek, z nichž každá je úplně jiná, spojuje autorčina naprosto neskutečná, nespoutaná fantazie a nápaditost. Povídky přitom působí úplně přirozeně a prostě, zcela neuvěřitelné věci se v nich líčí docela uvěřitelně. Vzpírají se žánrovému vymezení, vymykají se škatulkám, patřičně by se vyjímaly snad jedině v krabičce pohádek pro dospělé. Pro dospělé proto, že v nich značnou úlohu hraje sex a smrt. Spisovatelské umění mladé americké autorky lze bez nadsázky přirovnat k mistrovství kuchaře, který dokáže z naprosto jednoduchých surovin (v autorčině případě jazykových a literárních) připravit pohádkové divy, čistě vlastní fantazií a nápaditostí. Autorčino založení výborně vystihuje odpověď na otázku: Proč chcete jet kolem světa? – Protože skrz zemi to nejde., kterou si skutečně cestu kolem světa vysloužila.... celý text

Povídky Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Argo

Stranger Things Happen , 2000

Ametymka
13.09.2023 5 z 5

Je jen málo knih podle kterých si přeji, aby si o mé osobě ostatní utvořili obrázek. Tahle k nim bezesporu patří.
Sedla mi jak prdel na hrnec, zmatená mi přišla jen trochu (přirovnala bych to ke svým myšlenkovým pochodům) a konec jsem shledala téměř všude (domnívám se, že ten zbytek byl o něj ošizen jen mou nedostatečnou pozorností). Nedoporučovala bych jí všem, ale má v sobě kousek ze mě (nebo snad naopak), avšak těm co by mne chtěli niterně poznat určitě.
Rozhodně to není má poslední kniha od autorky, za vyzdvihnutí stojí i krásné ilustrace naší české Barbory Motlové-dodalo to tomu mušškátový oříšek.

Aykiru
16.05.2023 3 z 5

Pokud nejste příznivci otevřených konců a nejasného děje, není tato kniha pro Vás. Ostatně varováním čtenáři je i samotný název knihy, který odkazuje na to, co všechny povídky v této sbírce spojuje totiž podivnost.
Podivnost jako zpola zapomenutý sen, jako dejavu, jako nám známá věc, připravená o očekáváný kontext, unikající tak našemu poznání a pochopení.
Povídky tak citelně připomínající Bradburyho geniální spojení děsu a melancholie, bohužel většinově nedosahují jeho kvalit, což zapříčiňuje hořkou chuť na patře a pocit, že byl člověk o cosi okraden. Špatné řazení příběhů (od těch opravdu dobrých po ty nejhorší) je to, co knize dle mého ubližuje nejvíce, protože způsobuje, že po zavření knihy se Vám ani nechce věřit, že první polovina knihy byla opravdu dost dobrá.

beefeather
12.11.2021 3 z 5

První povídky mě naprosto nadchly, byly krásné, čtivé, trochu děsivé a plné fantazie! Jak ale kniha pokračovala dál, tak byly víc a víc nesrozumitelné a těžko říct, co vlastně autorka chtěla říct. Určitě si ráda přečtu i jiné knihy od Kelly Link.

tygřík2
28.10.2021 odpad!

Asi takhle: nemusím mít všechno. Podivnost od Kelly Link si místo v mé knihovně nevybojovala:-))

Fiddis
02.08.2021 3 z 5

Mám ráda podivné věci, ale asi jiným způsobem než byly tyto povídky. Asi potřebuji, aby to mělo více hlavu a patu a to se v této knize jen těžko hledá. Přesto ale čtení nelituju, opět mě to o něco obohatilo :-)

ujira
30.07.2021 5 z 5

Magická poetika, krásný styl.

Erinien
09.11.2016 4 z 5

Koupila jsem si knihu v levných knihách, protože jsem o ní někde něco četla a vůbec nelituji, že jí mám a počítám, že se k ní ještě vrátím.

Finn69
09.10.2016 4 z 5

Sbírka povídek plná fantazie, která vám připomene magický a poetický svět, kam nás kdysi zavedl Ray Bradbury. Za mě čtyři hvězdy a doporučuji.

tevanko
24.11.2015 3 z 5

Tato kniha je velmi zvláštní, jiště i originální. Do povídek jste hozeni bez nějakého dlouhého uvedení do příběhu a stejné jsou i konce. Konce, které si můžete či musíte domyslet. Jakoby povídky žádný začátek a konec neměly. Podobnou knihu jsem dosud nečetla a v celku mě zaujala. Musím zmínit knižní úpravu, ta je velmi krásně provedená.

haaabi
16.02.2015 5 z 5

Otevřu knížku a tam zelené písmo, přišlo mi to naprosto geniální! A povídky jsou naprosto stejně originální, po přečtení první z nich jsem měla sto chutí sem naklusat a lípnout hned pět hvězdiček, ale vydržela jsem to s hodnocením až do konce a názor jsem nezměnila :-) Povídky jsou skvělé, výborně se čtou, ale ty konce... ach ty konce... ty mě ničily... ne, že by nebyly dobré (jak sama autorka slibuje), ale.... nutně potřebuju i tu druhou autorčinu knihu :-)

Teryy
24.01.2015 odpad!

Doufám, že autorka brala drogy, nebo nějaké léky s halucinogenními účinky, protože jinak chudák ženská...

Vejře
15.10.2014 4 z 5

Autorka má lehce specifický styl vyjadřování, což někomu může působit možná drobný problém, stojí za to přečíst. Každá povídka je jiná a velmi originální. Některá víc a některá míň čtivá, ale vždy s trochou (i větší trochou) humoru a záhadu či jakousi mystikou na pozadí.

fantastické povídky sci-fi povídky

Část díla

všech 11 částí díla

Kelly Link
americká, 1969
2008  73%Dějí se větší podivnosti
2008  71%Magie pro začátečníky
2022  92%Prízraky Tieňotrhu

Kniha Dějí se větší podivnosti je v