Finn69 Finn69 komentáře u knih

Město & město Město & město China Miéville

Miéville mě prostě zase dostal, tohle je skvělá věc. Detektivní zápletka sice nic moc, ale o to tu vůbec nejde. Hlavní je prostředí - dvě města existující jedno v druhém, na stejném místě. Nejsou mezi nimi vlastně žádné hranice, ty existují jen v myslích lidí, kteří se od malička učí "nevidět" to druhé město a jeho obyvatele. Překročení neviditelných hranic mezi městy okamžitě tvrdě trestá tajemné Trans-G...
Těžko se popisuje jak to vlastně funguje a v tomto stručném komentáři to snad ani nejde, Miéville to ale umí podat fantasticky. Rozhodně si to nenechte ujít.

25.02.2017 5 z 5

Vertikální peklo Vertikální peklo Serge Brussolo

Poměrně dobře a čtivě napsaný scifi-horror, který vás ale nijak nepřekvapí. Není to nic objevného, děj je popsaný v anotaci a věřte, že o nic víc v knize nejde. Ale děj plyne svižně, nudit se nebudete, takže jako takovou docela slušnou jednohubku bych i doporučil.

18.02.2017 3 z 5

Černí psi Černí psi Ian McEwan

Po Pokání a Betonové zahradě pro mě Černí psi znamenali docela zklamání. McEwan psát umí, ale prostě mě to nezaujalo, ani postavy mi k srdci nepřirostly a podruhé tuhle knížku číst určitě nebudu.

17.02.2017 2 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Zvláštní, divné, temné, nicméně také pěkně napsané a poutavé čtení. Příběh čtyř sourozenců, žijících po smrti matky v osamělém domě uprostřed pusté čtvrti jako jacísi Robinsoni na pustém ostrově. Žijí mimo čas v jakémsi tíživém snu, z něhož je v závěru vysvobodí až modré majáčky přijíždějící policie...

15.02.2017 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Moje první seznámení s Ianem McEwanem a musím říct že, jsem si to užil. Asi nevidím žádné slabé stránky; ani ve stylu psaní, ani v příběhu.
O čem to je? Docela hezky je to popsáno v anotaci, tak jen stručně:
Třináctiletá Briony, která žije hlavně svou představou o spisovatelské kariéře a svými fantaziemi, vtáhne do svého vidění světa celé své okolí a jen tak mimochodem u toho zničí celou rodinu. Jen pomalu si sama přiznává, co vlastně způsobila, a přestože se celý život pokouší získat odpuštění těch, kterým nenapravitelně zkazila život, zůstává otázkou, jestli je vůbec možné něco napravit...
Asi se podívám i na film, který má docela dobré recenze.

13.02.2017 5 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Jako skalní fanoušek Terryho Pratchetta jsem si to nemohl nechat ujít, už to ale jaksi není ono. Sam Elánius už je jen svůj vlastní stín a to vlastně platí pro všechny a pro všechno, co se v knížce děje. Ty tři hvězdy dávám vlastně jen ze sentimentality, jinak bych dal asi dvě.

09.02.2017 3 z 5

Údolí vykoupení 2 Údolí vykoupení 2 Alastair Reynolds

Celá tahle série je hodně kvalitní (hard) scifi, snese určitě srovnání s mým oblíbeným Nealem Asherem nebo Stephenem Baxterem. Škoda jen, že v Tritonu považovali za nutné rozdělit každou knihu na dvě, zřejmě to má na svědomí jejich nenažranost...
Ale je to výborné čtení, propracovaný svět, zajímavé postavy, za mě spokojenost.

09.02.2017 4 z 5

Řeky Londýna Řeky Londýna Ben Aaronovitch

Soudobá Anglie, kouzla, zlí duchové a bohové londýnských řek, hlavním hrdinou je kouzelníkův učeň ... ne, nebojte se, tohle není Harry Potter. Řeky Londýna jsou na rozdíl od pohádek pro děti paní Rowlingové docela povedená urban fantasy, kterou můžu všem fanouškům žánru jen doporučit. Určitě si přečtu / poslechnu i další díly.

23.01.2017 4 z 5

Lovci vran Lovci vran Lyndsay Faye

Lovci vran jsou, stejně jako první díl, zajímavá historická detektivka z New Yorku 19. století. Timothy s Valentinem tentokrát svádějí souboj s lovci uprchlých otroků. A jelikož zákon stojí na straně jejich protivníků, nemají to vůbec snadné... První díl se mi ale líbil přece jen víc, tentokrát se mi zdálo, že autorka občas vaří z vody, místy je to poněkud rozvleklé. Nějak mi také unikl důvod, proč se stále zabýváme Mercy Underhillovou, která se v příběhu osobně ani neobjeví - snad kvůli počtu stránek.

03.01.2017 3 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Pro mě velmi příjemné překvapení, ve všech směrech podařená historická detektivka. Atmosféra New Yorku první poloviny 19. století vás do sebe naprosto hladce vtáhne, postavy jsou živé, napínavý děj... co víc si přát? Snad jen další díl :-)

29.12.2016 4 z 5

Zem pod jejíma nohama Zem pod jejíma nohama Salman Rushdie

Příběh z (asi) alternativního světa, plný odkazů na západní kulturu - od starověkých mýtů až po rockovou muziku. Čekal jsem něco trochu víc ve stylu Dětí půlnoci, což je pro mě pořád to nejlepší, co jsem od Rushdieho četl, ale až na nějaké okrajové odkazy ty dvě knihy moc společného nemají. Není to až tak "indická" kniha (byť hrdiny jsou Indové), tentokrát se děj odehrává především v Anglii a Americe, nejsme ve slumech, ale v prostředí rockových hvězd a módních fotografů.
Přesto i Zem pod jejíma nohama stojí za přečtení, kdo máte rád Rushdieho magický realismus, nebudete zklamaní.

17.12.2016 3 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Další krátká knížečka, spíše povídka, které by to podle mého možná lépe slušelo v nějaké sbírce. Nápad je to zajímavý, ale postavy jsou jaksi neurčité, děj skoro žádný, a pak z ničeho nic bum - konec.

13.12.2016 2 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Kratičká knížečka, přesto ale zajímavá. Na prostoru, který by jiným autorům stačil tak možná na úvod a věnování, vystavěl Murakami příběh plný magické atmosféry a kouzel, který za čtyři hvězdy stojí. Je to něco jiného, než jsme o něj zvyklí číst, snad by se dala tahle knížka přirovnat k některým povídkám Raye Bradburyho...

13.12.2016 4 z 5

Kdo zabil Tomáše Wellse Kdo zabil Tomáše Wellse Barry Unsworth

Zajímavá historická "detektivka" z Anglie 14. století, není to sice žádné Jméno růže, ale četlo se to velmi dobře. Zběhlý mladý kněz Nicholas (kdo by opisoval klasiky, když je venku tak krásné jaro) se společností potulných herců se rozhodnou zimprovizovat divadelní představení o násilné smrti chlapce Tomáše Wellse, ke které ve městě právě došlo. A postupně zjišťují, že všechno nesedí zdaleka tak, jak by mělo...

05.12.2016 4 z 5

Země zázraků Země zázraků Barry Unsworth

Nuda, nuda, šeď, šeď...
Mohlo to být možná docela zajímavé, to by se v té knize muselo ale něco dít. Na 200 stranách se postavy utápějí ve svých nitrech, až je zoufalý autor na zbývajících dvaceti stranách raději všechny zabije. Docela zklamání.

28.11.2016 1 z 5

Tanečnice Tanečnice Barry Unsworth

Jde o dobu prvních křížových výprav, což mě zajímalo, a o Sicilském království jsem toho také moc nevěděl.
Příběh vypráví mladý sekretář královského vezíra. Je to syn šlechtice, který veškerý svůj majetek odevzdal klášteru. Vlastně tak připravil svého syna o příjmy, pozemky i rytířskou budoucnost.
A mladý Thurstan chce být rytířem víc, než cokoliv jiného. Je to trochu až naivní donquijotovská postava, která touží po lásce krásných panen, boji proti nevěřícím atd. Sicilský král je pro něj bohem na zemi, čest své vyvolené je připravený bránit proti celému světu atd.
Jeho touhy a naivitu ale využijí spiklenci k tomu, aby jednak zásadně omezili vliv muslimských rádců sicilského krále Rogera, jednak zavraždili samotného krále.
Kniha je to docela zajímavá, na takového Cornwella a podobně ale nemá, místy je vyprávění zdlouhavé, o historickém pozadí se také až tak moc nedozvíte.

28.11.2016 3 z 5

Nova Nova Samuel R. Delany

Tak tuhle knížku jsem dočíst nedokázal a nikomu nedoporučuji, aby to zkoušel. Utahané, nudné, dialogy jako z Aloise Jiráska... Možná je hlavním viníkem překladatel, ke čtení to ale prostě není.

20.11.2016 odpad!

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Stephen King napsal fůru lepších horrorů, asi chápu, proč to vydal pod pseudonymem.

19.11.2016 2 z 5

Tajná historie Moskvy Tajná historie Moskvy Ekaterina Sedia

Je to zajímavá městská fantasy z Ruska, čili kniha jakých zas tak moc není. Potkáte tam řadu postav z ruských pohádek, dokonce i nějaké ty známé z Nového Krobuzonu (konečně vím, kde vzal Miéville voďanoje). Vlastně se mi to líbilo.
Víc než tři hvězdy nedám jen proto, že jsem četl vynikající Nesmrtelný příběh od Catherynne M. Valente, což je sice podobné prostředí i styl, ale nejméně o dvě hvězdy vyšší level.

19.11.2016 3 z 5

Převrácený svět Převrácený svět Christopher M. Priest (p)

Tak tohle bylo opravdu zvláštní čtení. Přiznám se, že abych si představil svět ve tvaru hyperboloidu, musel jsem si ho nakreslit :-) A k tomu autor přidal ještě prapodivnou fyziku a město, které se tou podivnou krajinou posunuje na kolejích stále směrem k severu (nebo jihozápadu?), kde leží neustále unikající "optimum". Prostě opravdu bizarní věc, už jenom kvůli popisům prostředí to stojí za přečtení.
Příběh už bohužel tak originální a neobvyklý není, čili dal bych 5 hvězd za nápady a dvě hvězdy za příběh, suma sumárum tři a půl.

14.11.2016 3 z 5