Zem pod jejíma nohama

Zem pod jejíma nohama https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23795/bmid_zem-pod-jejima-nohama-kC8-23795.jpg 4 35 8

Román světoznámého britského prozaika, barvitý příběh populární zpěvačky Víny a jejího milence Ormuse, je originální variací na orfeovský mýtus, podanou pro Rushdieho typickým vypravěčsky vášnivým a jazykově invenčním způsobem, ale zároveň i výstižným komentářem moderního světa zmítaného sociálními, kulturními a etnickými problémy. Zatím posledním dílem Salmana Rushdieho (1947) vydaným v českém překladu je román Maurův poslední vzdech (1995, č. 1999). Autorův stěžejní román Děti půlnoci (1981, č. 1995) byl r. 1993 jmenován nejlepším z děl oceněných v předchozích pětadvaceti letech prestižní britskou literární cenou Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Paseka

The Ground Beneath Her Feet , 1999

ANTITERRA
29.03.2022 2 z 5

Rushdieho mám takzvaně "načteného", ale tohle je jediná kniha od něj, přes kterou se nemůžu dostat. Nevím proč - buď je tam všeho moc nebo naopak málo, zkoušela jsem dočíst snad patnáctkrát a pořád to nejde, přitom jeho knihy i styl miluju! Zdá se mi, jako by tuhle knihu psal spíš pro sebe než pro čtenáře. Jeho další knihy vřele doporučuji.

Finn69
17.12.2016 3 z 5

Příběh z (asi) alternativního světa, plný odkazů na západní kulturu - od starověkých mýtů až po rockovou muziku. Čekal jsem něco trochu víc ve stylu Dětí půlnoci, což je pro mě pořád to nejlepší, co jsem od Rushdieho četl, ale až na nějaké okrajové odkazy ty dvě knihy moc společného nemají. Není to až tak "indická" kniha (byť hrdiny jsou Indové), tentokrát se děj odehrává především v Anglii a Americe, nejsme ve slumech, ale v prostředí rockových hvězd a módních fotografů.
Přesto i Zem pod jejíma nohama stojí za přečtení, kdo máte rád Rushdieho magický realismus, nebudete zklamaní.

Willow
06.07.2015 5 z 5

Jako vždy geniální.

Inkunabule
04.07.2015 5 z 5

Podle Rushdieho mohou celý obraz vidět pouze ti, kdo vystoupí z rámu. Obraz, který nám autor předkládá, je vskutku rozsáhlý a rozhodně nehodlá čtenáři příběh o hudbě, lásce a zemětřesení ulehčit. Pokud čtenáři příroda nadělila trochu trpělivosti, může si vychutnat jedinečný příběh o lásce sahající až na onen svět. Ze stránek se line vůně východu s hudbou západu a my si během četby uvědomíme, jak nejistá může být zem, po které kráčíme.

tanuki
19.03.2015 4 z 5

"Vražda je násilný čin páchaný na vražděné osobě. Sebevražda je násilný čin páchaný na těch, kdo zůstávají naživu."

"Oslavujeme kulturu cukrářských věnečků, je sladká a chutná, ale uprostřed je prázdno."

"...pověra je cosi jako kapitulace, způsob, jak se nemuset postavit realitě."

Yaruschka
30.07.2014 5 z 5

Tahle fantazii probouzející knížka patří do mých TOP TEN. Naprosto úžasná!

Evita85
15.03.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších. Silná symbolika. :) Do detailů propracovaná kniha, která mě prostě baví.

tania1966
30.11.-0001 5 z 5

Naptosto skvelé, tolik fantazie a tolik dez-ORIENT-ace :o)