Země zázraků

od:


KoupitKoupit eknihu

Píše se rok 1914 a britský archeolog Somerville se v Mezopotámii (dnešním Iráku) snaží zjistit, jaké zázraky skrývá pahorek v poušti. Bohužel se mu čas krátí, a to nejen způsobem, o němž ví (německá společnost staví železnici z Bagdádu a její trasa má vést přes jeho naleziště), ale i několika způsoby, o nichž nic vědět nemůže (na obzoru se už stahují mračna první světové války a americký geolog pátrá v poušti po jiných, ještě starších pokladech: po ropě). Román vynikajícího britského prozaika, jehož Sacred Hunger mnozí považují za jednoho z nejzaslouženějších vítězů v historii Bookerovy ceny, a jehož Tanečnice vyšla v BB/artu nedávno, je napínavým historickým příběhem s živými postavami a nečekaným zvratem na konci. Ale zároveň je to sonda, jež odhaluje v daleké končině kořeny velmi blízké současnosti. Unsworth tu obratně míchá koktejl, jehož složení se dodnes příliš nezměnilo: ropa, idealismus a mocenské zájmy, modernita a kmenové myšlení, nemilosrdnost byznysu a kulturní hodnoty. K tomu přidává nezapomenutelného hlavního hrdinu, jenž jde paličatě za svým cílem, i když může víc než snadno ztratit vše, co pro něj v životě bylo důležité....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26318/zeme-zazraku-26318.jpg 3.310
Orig. název:

The Land of Marvels (2006)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, BB art
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Přidat komentář
soukroma
11.03.2018

Docela zajímavé srovnání (jejich) současnosti (rok 1914): mocenský boj o oblast Meziříčí se důležitými zdroji - s dávnou minulostí: (Chetité) a Asyrská mocná říše - a s jejich budoucnotí (naší současností): ropa vládne všemu, resp. kdo ji má je pořád pán světa...
Hodně paralel, hodně trefných postřehů ohledně charakterů založených na kultuře národa/země, rozdílů myšlení klasického a moderního u mužů a žan, spousta historických informací (jen nějak chybí, opět, aspoň maličká zmínka o Bedřichu Hrozném). ale i politiky, biblických a jiných náboženských témat, odborných výkladů z archeologie i geologie (solná, ropná, plynná ložiska, jejich zjišťování a dobývání).
Žádná nuda, ale ani žádný dobrodružný román, i když nečekaně dramatický až drastický konec si nezadá s thrillerem.

Finn69
28.11.2016

Nuda, nuda, šeď, šeď...
Mohlo to být možná docela zajímavé, to by se v té knize muselo ale něco dít. Na 200 stranách se postavy utápějí ve svých nitrech, až je zoufalý autor na zbývajících dvaceti stranách raději všechny zabije. Docela zklamání.

niknikita
25.01.2016

Kdysi jsem chtěla být archeoložkou, tak jsem se vrhla do čtení příběhu, který asi nikdy nedokážu přelouskat...možná, kdybych byla muž.

Autor a jeho další knihy

Barry Unsworth

Barry Unsworth
anglická, 1930

Uživatelé mají knihu

v Přečtených13x
v Knihotéce9x
v Chystám se číst3x
v Chci si koupit1x