Magie pro začátečníky

od:

Magie pro začátečníky

Představte si, jaké povídky by asi psal Jorge Luis Borges, kdyby vyrostl v americkém maloměstě na béčkových hororových filmech. Představte si pohádky bratří Grimmů přepsané Dostojevským. Asi takhle nezařaditelné jsou povídky americké spisovatelky Kelly Linkové: vtipné a podmanivé, magický realismus od kuchyňského dřezu. Linková p... celý text

Představte si, jaké povídky by asi psal Jorge Luis Borges, kdyby vyrostl v americkém maloměstě na béčkových hororových filmech. Představte si pohádky bratří Grimmů přepsané Dostojevským. Asi takhle nezařaditelné jsou povídky americké spisovatelky Kelly Linkové: vtipné a podmanivé, magický realismus od kuchyňského dřezu.

Linková píše o zombiích, večerkách, ve kterých straší, o králících, superhrdinech, kočkách, manželství, kanónech, pávech i o vesnici, která se vejde do jedné kabelky. Elegantně při tom překonává žánrová omezení fantasy a science fiction; taková originalita se nenarodí často.
Aneb jak řekl Michael Chabon:
„Od dob Donalda Barthelmyho se v americké próze nevyskytl hravější hlas s temnými podtóny.“
Knihu skvěle přeložil Viktor Janiš.
méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/562/magie-pro-zacatecniky-562.jpg 3.725
Originální název:

Magic for Beginners (2005)

Žánr:
Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Přidat komentář
Sidonie
09. dubna

Buď mi uniká smysl, nebo to žádný smysl nemá. Ráda si nechám povídky vysvětlit od někoho, kdo je pochopil.

Originalita některých nápadů se autorce upřít nedá. K fantasy to má trochu daleko. Povídky s nádechem (vlastně docela velkým nádechem) mystiky.
Občas mi to stylem vyprávění připomínalo Hollywoodské filmy. Nebo možná Disney. Hmm. Takový ten klasický americký styl.
Slibovaného černého humoru tam moc není. Ani Zelenobanáového, Hlavového XXII, Levandulopěstního nebo jakéhokoli jiného.

Chybělo mi tomu uzavření. Fajn, máme tu dobrý nápad a nějakou mystickou atmosféru, pár postav... A pak konec? Co to sakra mělo celé znamenat? Uniklo mi něco?

(Po zjištění, jak je to s originálem, opravuji a omlouvám se překladateli, kterému jsem tu ukřivdila .
"Nikdo neví, co doopravdy chtějí. Proč by se to mělo změnit po smrti?"
Přišlo mi to vážně divné, ale chyba je buď u autorky nebo u mě.)

Oceňuji občasnou narážku, vtípek (ale humorná kniha to vážně není). Líbil se mi ten feministický podtón, který na jednu stranu feminismus podporuje a na stranu druhou si z toho dělá trochu srandu.
Rozhovory, kdy jakoby nikdo neposlouchal a každý mluvil...

Možná by se mi od autorky víc líbil nějaký vztahový román, něco o lidech. Protože její postřehy z téhle oblasti byly dobré.
A když už dostane dobrý nápad, ať z nĕho vytříská víc, sakra... Mně to přijde jako promrhané nápady.

Povídka Dělo. Co to jako bylo? Hovor dvou zombií? Nebo co sakra?

Mimochodem, ten font na obálce, kdo to vymyslel? Takhle jsem si s písmem hrála ve Wordu jako malá.

estrius
23.10.2016

Mě osobně se nejvíce líbila povídka "Kamenná zvířata". Její atmosféra mi připomínala doby, kdy jsem jako malé dítě lezl na půdu a přemýšlel o duchách a jiných tajemnostech.

Finn69
17.10.2016

Moc a moc dobrá sbírka originálních povídek, ty nejlepší snesou srovnání s Gaimanem nebo Bradburym. Nechybí kouzla ani humor, je to dobře napsané, zkrátka čte se to samo. Doporučuji především Divotvornou kabelku, Kočičí kůži nebo Některé záložní plány pro nájezd zombií. Kelly Link byla pro mě rozhodně velmi zajímavým objevem.

niki-chan
07.08.2016

Po knize jsem sáhla především kvůli jejímu názvu a obalu. A čekala jsem tak trochu více magie a kouzel. První povídka o kabelce byla perfektní, zajímavá dějem, postavami i stylem. Po dočtení této jsem ale zjistila, že povídky jdou nějak od 10 k 5. A u poslední povídky jsem už byla dost zklamaná. Originalita se nedá popřít, ovšem mě moc neučarovala

haaabi
14.06.2016

Hrozně jsem se bála, že kniha nebude tak dobrá jako autorčina předchozí a budu zklamaná... Ale naštěstí je úplně skvělá a snad ještě lepší než ta první. Nejraději bych ji hned začla číst celou znova. Při čtení mě to pořád nutilo dělat si poznámky z těch úžasností, co se zrodily autorce v hlavě. A abych se zastala Děla - docela se mi líbilo (ikdyž nejlepší povídka to rozhodně nebyla), bylo holt takové jiné... A všimli jste si propojení Děla s předchozí povídkou? :-)

Alma-Nacida
12.01.2015

Rozpaky, rozpaky... Některé povídky jsou celkem fičák, úžasná imaginace, černý humor, plíživý děs a nečekaná sranda. Zato jiné - snůška slov. Co taková povídka Dělo? Tam mi smysl uniká, je to jako byste si dali houbičky a pak šli napsat seznam na nákup. Ty dobré povídky jsou rozhodně HODNĚ dobré, to zas jo. :)


Autor a jeho další knihy

Kelly Link

Kelly Link
americká, 1969

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených2x
v Přečtených37x
v Čtenářské výzvě1x
v Doporučených6x
v Knihotéce12x
v Chystám se číst10x
v Chci si koupit4x