Felsenberg Felsenberg komentáře u knih

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Základ evropské kultury. A navíc tak krásné postavy, příběhy...

21.02.2019 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Nádherná kniha. Jedna z největších ze světové literatury. Mnohovrstevný krásný a dramatický příběh. Anna Karenina, Vronskij, Karenin, Levin, Kitty i ostatní jsou neuvěřitelně krásně vykreslení a popsaní. To jsou opravdu živoucí lidé. Není to jen krásný milostný příběh, ale i hledání a nalezení smyslu života. Díky Lve Nikolajeviči.

05.11.2016 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Krásná kniha. Věčný rozpor mezi tělem a duchem. To je téma blízké každému a každý to buď řešil nebo viděl v okolí. Velmi zajímavé, působivě popsáno. Já jsem ten obraz a duševní muka mladého a krásného Doriana přímo viděl. A to v barvách. Místy temný horor. Místo chladné a cynické. Plné filosofie. Když se zamyslíte nad jednotlivými názory, tam mají často neuvěřitelnou moudrost a esprit. Slovo esprit zařazuji do svého slovníku. Ženy z některých vět nebudou mít radost. Z knihy je cítit autorova homosexualita. Je neuvěřitelné, jak se muži chovají tak samozřejmě intimně. Ale ten slovník a pestrost ... Nádhera ...

06.08.2016 4 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Nádhera, nádhera, nádhera. Je tu všechno, co mám rád - Anglie, práce, zvířata, krajiny, tvrdí, ale přímí a nezáludní lídé, humor, překvapení, city, pozitivní náhled na život. Děkuji pane Wight!

05.08.2014 5 z 5

Chatrč Chatrč Wm. Paul Young (p)

Zajímavá kniha. Hlavně pro věřící nebo duševně a sensitivně zaměřené osoby. Knihu bych doporučil jako výbornou terapii po nějaké životní tragedii. Mě kniha něco dala, mám to v sobě a jsem rád, že jsem jí četl.

27.05.2014 3 z 5

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Tak já nevím. Pozitivní myšlení je skvělé a fungující. To už doufám ví každý. Zbytek jsou podle mě jen americké kecy a byznysomáčka okolo, aby se kniha co nejlépe prodala. Parta expertů na všechno na konci knihy spíš pobaví než ohromí. Ale možná je chyba to, že nejsem Američan, abych na tomhle bestselleru dostatečně ulítával.

09.01.2019 3 z 5

Prak Prak Michal Vrba

Skvělé. Osobnost Marka, chata, lesy, gauner Tonda, malá Alena, zraněná žena Pavla, charakterní Tajovský, lidská slabost a zbabělost, chyby, tresty, zločiny, omyly... Všechno je to nejen uvěřitelné, ale přímo živé.

26.12.2016 5 z 5

Hrana pokušenia Hrana pokušenia Eve Berlin

Tak a třetí díl série Hran je za mnou. Vidím, že jsem v komentářích jediný muž :-) Co k celé sérii říct? Je neuvěřitelné, jak se děj i postavy ve všech třech dílech opakují. Je vidět, že autorka má takto nastavený vkus a jinak a o ničem jiném se jí psát nechce :-) Jinak třetí díl podle mě jasně nejlepší. Konečně se tam něco děje i mimo postel. Podle mě není potřeba číst všechny tři díly, protože jsou skoro totožné, ale jen třetí díl, kde je všechno a pozvednuté na nejvyšší úroveň. Jinak by podle mě erotické scénky šli roztočit do ještě větších obrátek, ale to zřejmě autorka nechává na osobní život čtenářek :-) Opět jsem si potvrdil, jak jsou ženy a muži jiní. Byl jsem fascinovaný tím, jak se oba hlavní hrdinové dokážou trápit tím, jak je to krásné a jak se chtějí a milují, místo aby si to užívali. Je mi jasné, že je to u žen dost běžná vlastnost, jen doufám, že ne u všech. Stejně tak Connor se chová i přes zdůrazňovanou mužnost žensky. Ono taky pište o tvoru s testosteronem, když Vám v krvi proudí estrogen že? :-) Shrnuto a podtrženo, vemi pěkné. Pochutnal jsem si.

06.06.2015 4 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

To je ale pitomost. Vítězství hmoty, pudu nad duchem.

Citát - Myšlenky neznamenají nic proti chtění. Povídka Ať ustoupí staří mrtví mladým mrtvým, část 11.

Všechno je špatně - Komunisté, zvláštní vzhledem k minulosti MK, Bůh, křesťanství, desatero, panna Alice, věrná žena, ženy jako tupoučké bytosti určené k jediné činnosti, kolegové a spolubydlící jsou hlupáci... Jedině hlavní hrdina ovládaný svým pudem, neustále lže, chová se jako zbabělec a sobec, ničí životy svému okolí a považuje se za inteligenta.

Směšné lásky. Směšný je hlavní hrdina povídek. Chtíč a tupý pud bych láskou rozhodně nenazýval.

Za mě hloupá kniha.

20.03.2021 1 z 5

Věčně zelené naděje Věčně zelené naděje Josef Jonáš

Úžasná kniha. Bible bylinářů. Pan Zentrich musel být úžasný člověk, který znal tajemství života a rozuměl lidem.

23.12.2020 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Krásné. Velmi krásné. Zvláštní láska za doby normalizace.

05.06.2020 4 z 5

Komunistický manifest Komunistický manifest Karel Marx (p)

Tady to roku 1848 začalo. Strašidlo bloudí Evropou - strašidlo komunismu. Komunistický manifest vznikl v době, kdy se proti poměrům v Evropě bouřili naprosto všichni. V lednu revoluce v Itálii, v únoru ve Francii, v březnu v Německu a Rakousku-Uhersku... Lidé, kteří dnes na komunismus plivou špínu, by byli vášnivými komunisty, kdyby vyrostli v tak obrovské bídě, v jaké žila většina lidí té doby. Všichni jsme jim vděční za sociální a pracovní výdobytky, které dnes bereme jako samozřejmost, protože oni se za ně zasazovali s největší vehemencí. Komunisty vytvořili kapitalisté, velkostatkáři, vladaři, šlechta a církev, kteří žili v luxusu s nulovým soucitem s většinou společnosti. Násilí jako nástroj uchopení moci bylo použito ve všech opravdových revolucích, protože moci se nikdo dobrovolně nevzdá. Přesto ani Marxův komunismus nemohl fungovat, protože touha po všem soukromém je mnohem silnější stimul než všechny kolektivní varianty. Ale bylo důležité vyzkoušet, že to nefunguje. Protože komunismus, stejně jako multikulturalismus, jsou opiem lidstva.

Luxus bohatých je zaplacen bídou chudých. Franz Kafka

06.12.2018 4 z 5

Němá barikáda Němá barikáda Jan Drda

Krásná kniha, která ve mě vyvolala silné emoce. Příběhy obyčejných lidí, kteří se v těžké době stali hrdiny...

02.11.2018 4 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

Geniálně popsaný pád a rozklad jedné ženy i pařížské společnosti 19. století. Jak to dopadne, když se rádi podíváte sklence na dno. Chlast už zničil tolik lidí. A všude přítomná bída. Jak my se máme krásně. Já Gervaise říkal, ať zůstane s kovářem...

07.01.2022 4 z 5

Keltové Keltové Annalena Staudte-Lauber

Skvělá kniha. Do jejich pár stran se autorce podařilo našlapat velká množství informací o tomto fascinujícím a tajemném národu, první civilizaci na našem území, jejichž geny máme každý z nás v sobě a kteří dali naší zemi a českému národu nejen jméno.

10.09.2020 4 z 5

Věčná Slavia Věčná Slavia Vítězslav Houška

SK Slavia Praha, legenda od roku 1892, kterou se snažili zničit Rakušané, Němci i komunisté a a jejíž červená hvězda s hrotem dolů opět září. Příběhy hrdinů, útrap a ponížení, ale také vůle a velkých vítězství. Klub umělců a inteligence, na začátku 20. století u nás 12 let neporažený. Jak řekl František Hampejz v emotivním proslovu, když byl klub zcela na dně - Slavie je věčná!

04.04.2020 5 z 5

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

Silná výpověď jednoho hrdiny z Petschkova paláce a Pankráce, kterému paradoxně nejvíce ublížila jeho přílišná glorifikace. Protože on hrdinou bezesporu byl. Nejvíc sugestivní pro mě však byla přiložená Fučíkova zpověď svému synovi Pokolení před Petrem a svědectví spoluvězně Vladimíra Kazdy. Musím pochválit vynikající, kritické vydání Ottova nakladatelství z roku 2008.

10.01.2019 4 z 5

Mých tisíc životů Mých tisíc životů Jean-Paul Belmondo

Těch pitomin, co vyvedli. Nechtěl bych mít hotel, kde byl Jean-Paul ubytovaný. A nebo vlastně ano.

17.08.2018 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Krásná a zajímavá kniha. Nepochopení zdejších čtenářů podle mě pramení z neschopnosti pochopit 2. světovou válku, která naprosto ovlivnila životy, myšlení, cítění a chování všech lidí, kteří byli nuceni v tomto období žít. Panu Hrabalovi se naopak podařilo velmi přesně, květnatě a zajímavě přenést to všechno na stránky této krásné knihy. Proto pane Hrabale, děkuji ...

09.05.2014 4 z 5

Démon alkohol Démon alkohol Jack London

Skvělá sebeanalýza pádu nealkoholika do spárů Démona. Obvzlášť když víme, jak Jack dopadl. Jak se stane něco odporného nepostradatelným. Velmi doporučuji pro každého, kdo se rád podívá na dno skklenky.

09.01.2022 4 z 5