Fanda74 Fanda74 komentáře u knih

Drahoušek Mozart Drahoušek Mozart Siegfried Obermeier

Pro mě jeden z nejlepších autorů historických románů. "Drahoušek Mozart" asi není nejlepší kniha, resp. asi mi chybělo nějaké napětí, gradace a překvapení, které většinou v románech S. Obemeiera bývají, ale jinak pěkné čtení

28.06.2020 3 z 5

Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Zkrocená hora: Povídky z Wyomingu Annie Proulx

Asi tak 50:50. Některé povídky se mi líbily víc některé méně. Je tam velmi pěkně vyjádřeno prostředí, v nichž se povídky odehrávají, i lidé, kteří tam žijí, ale některé povídky (zvlášť ty krátké mi "tak nějak uleťely" - nechytil jsem myšlenku. Povídky Zkrocená hora je krásná - řekl bych "vymazlená" filmovým zpracováním

31.05.2020 3 z 5

Rok kohouta Rok kohouta Tereza Boučková

Velmi dobrá a čtivá knížka, smutný příběh, mrzelo mě jaké zklamání a bezmoc může vzniknout z dobrého až ušlechtilého úmyslu, někdy je ta nespravedlnost, kterou v životě poznáváme až do nebe volající. Líbila se mi ta autenticita vyprávění, stupňování příběhu, ale i to, jak autorka líčí takový ten denodenní život, do kterého se čtenář dokáže vcítit, i když třeba v takové situaci nebyl. Dokonce jsem se i několikrát zasmál takovým těm absurdním situacím, zoufalství, kdy už člověk ani nemůže plakat. Styl psaní autorky se mi velmi líbí

28.05.2020 5 z 5

Nuda Nuda Alberto Moravia (p)

Já jsem z toho moc nadšený nebyl, asi byl hlavní hrdina pro mě tak složitá povaha, že jsem ho nedokázal pochopit Nejoblíbenější dialogy - Dino a jeho matka.

28.05.2020 2 z 5

Vaše Dana Medřická Vaše Dana Medřická Václav Vydra

Knížku jsem si moc rád přečetl, protože herečku mám velmi rád i když možná až s přicházejícím věkem začínám chápat velké umění těchto našich herců a mrzí mě, že jsem neměl možnost vidět herečku na živo na divadelním jevišti. Také mě baví vzpomínky herců a vlastně obraz doby. Jak je uvedeno v některém z níže uvedených komentářů v knize je možná až moc dopisů

15.04.2020 4 z 5

I když se směju, musím plakat I když se směju, musím plakat Johannes Mario Simmel

K autorovi jsem se vrátil po mnoha letech a nezklamal. Je to napínavé, čtivé, zase jsem se něco dozvěděl z nedávné historie, takže za mě dobrá kniha. Po knížkách J. M. Simmela ve mně zůstává taková nějaká hořkost, ale zase nic hlubokého, co bych si vyloženě pamatoval.

15.04.2020 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Zajímavé napsaná knížka, dalo by se říct, že jsem jí přečetl jedním dechem - ideální číst v aktuální situaci :-)

05.04.2020 3 z 5

Germania Germania Harald Gilbers

Výborná detektivka. Spojuje se zde syrovost severských detektivek (i když autor se v tom tak "nevyžívá") a historický román, pohled na život v Berlíně v době, kdy Němci pomalu prohrávali válku a město čelilo náletům spojenců. Kromě linky vyšetřování několikanásobné vraždy, je napínavé sledovat osud vyšetřujícího Žida. Za mě výborná kniha.

24.02.2020 5 z 5

Břetislav a Jitka - Nenávidět je snadné, milovat krásnější Břetislav a Jitka - Nenávidět je snadné, milovat krásnější Jaroslava Černá

Tady jsem bohužel sáhnul vedle. Mám rád historické romány a zajímá mě přemyslovská doba, ale toto není historický román, ale červená knihovna. Sice jsou zde ty hlavní, podložené informace zmíněny, ale v podstatě velmi okrajově a větší prostor byl dán "vztahu a lásce" dvou hlavních postav. Zpracování se mi nelíbilo.

16.02.2020 odpad!

Záblesk života Záblesk života Jodi Picoult

Romány Jodi Picoult mám rád, protože si vždy vybere nějaké poměrně kontroverzní téma a dokáže vedle sebe položit argumenty všech zúčastněných stran, které mě minimální nutí k zamyšlení a pochopení. Určitě se mi i stalo, že jsem minimálně uznal, že i když jsem byl přesvědčen o svém názoru na nějaké téma, tak že jsem pak pochopil, že opravdu málo co, je opravdu jednoduché a jasné. Při četbě "Záblesku života" mi toto dost chybělo, protože bych řekl, že tady autorka měla jasný názor, věděla na které straně stojí. Nicméně román je svým tématem zajímavý, dost jsem se dozvěděl (i když nevím jestli jsem vyloženě potřeboval nějaké detaily znát...). Asi nejzajímavější mi připadala postava lékaře a jeho "vypořádání se se svým svědomím a vírou). Určitě jsem od této autorky četl knihy, které se mi líbily víc.

12.02.2020 3 z 5

Za mě velmi dobře napsaný historický román, myslím že celou řadu situací si musela autorka domyslet, ale obdivuji, jak tento známý příběh dokázala napsat z pohledu Kateřiny Aragonské, tedy pracuje pouze s informacemi, které královna mohla mít. Kniha se velmi dobře čte.

12.02.2020 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Knihy paní Mornštajnové mám fakt rád. Zase jsem nebyl zklamán, je tam všechno. Historie, napětí a překvapení a velmi obdivuju jak autorka umí "vyvolat" dojem, že čtenář sleduje osudy všech účastníků příběhu (nejen hlavních postav). O všech zmíněných postavách víte, nic nezůstává otevřené a nedovyprávěné. Po Slepé mapě a Haně zase výborné čtení

04.02.2020 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Poměrně dobrý psychothriller, do poslední chvíle jsem netušil, jak celý příběh skončí a co je tedy vlastně pravda. Dobře se to čte.

04.02.2020 4 z 5

Takové lehké čtení do vlaku, tramvaje nebo letadla, určitě jsem se zasmál, ale asi to není tak, že bych se bavil od začátku do konce a něco zvláštního se dozvěděl.

20.01.2020 2 z 5

Mrtvá a živá Mrtvá a živá Daphne du Maurier

Velmi dobře napsaný román, postavy jsou dobře propracované. Někdy se může zdát, že se příběh tak nějak pomalu táhne, ale myslím, že v tom je to "tajemno", které postupně graduje. Rád se podívám i na film a pustím se do další knížky této autorky.

20.01.2020 4 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Román jsem dočetl, ale celkem "silou vůle". Zajímavá doba, silný příběh, ale začetl jsem se až ke konci. Hodně velkých náhod

07.01.2020 1 z 5

Zúčtování Zúčtování John Grisham

Pro mě to bylo první setkání s knihou Johna Grishama a byl jsem spokojený. Mám rád právní spory, střední část mi připadala poměrně zdlouhavá a možná celý příběh nijak moc neposunula, a možná jsem čekal silnější konec. Ale dobře se to čte, vyloženě jsem si dokázala román představit jako americký "velkofilm" a určitě si rád přečtu i nějaký další román tohoto autora.

30.11.2019 3 z 5

Kavárnička v Kábulu Kavárnička v Kábulu Deborah Rodriguez

Hezká knížka, čekal jsem že bude náročnější...

14.11.2019 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Výborný a čtivý román. Autorka píše tak lehce a citlivě o smutné a velmi těžké době a až neuvěřitelně smutných osudech lidí. Navíc vše umí velmi pěkně propojit, jako by opravdu žádné náhody nebyly a vše bylo předem tak nějak dáno.... a nakonec světlo na konci tunelu (ale čím vším musí člověk projít).
Román bych klidně doporučil jako povinnou četbu - nejen z literárního a historického hlediska, ale abychom si prostě uvědomili, že se máme velmi dobře.
Obdivuji schopnost pro velmi vkusné a citlivé vyjádření.

14.10.2019 5 z 5

Prchavý čas světla Prchavý čas světla Whitney Scharer

Pro mě dobrý životopisný román, přiznám se, že ani o jednom z hlavních hrdinů jsem nic nevěděl, takže mě to trochu inspirovalo něco si o nich zjistit. Možná by mě víc zajímalo "pokračování" - Lee Miller jako válečná fotografka.

14.10.2019 3 z 5