Germania

V rozbombardovaném hlavní městě Říše dochází k sérii vražd žen, jejichž zohavené mrtvoly pachatel aranžuje k válečným pomníkům, přičemž všechny oběti mají nějaký vztah k NSDAP. Podle znalce však vrahem není odpůrce režimu, ale naopak oddaný nacista. Židovský komisař Richard Oppenheimer, kdysi nejúspěšnější vyšetřovatel berlínské kriminálky, je Gestapem znovu povolán do služby. Oppenheimerovi nyní nejde jen o přežití jiných, ale i o své vlastní. Co by následovalo, pokud by případ vyřešil?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/319399/germania-PKo-319399.jpg 4.335

Richard Oppenheimer 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, Garamond

Germania, 2013

Kniha Germania

Fanda74
24.02.2020

Výborná detektivka. Spojuje se zde syrovost severských detektivek (i když autor se v tom tak "nevyžívá") a historický román, pohled na život v Berlíně v době, kdy Němci pomalu prohrávali válku a město čelilo náletům spojenců. Kromě linky vyšetřování několikanásobné vraždy, je napínavé sledovat osud vyšetřujícího Žida. Za mě výborná kniha.

Lumír23
15.01.2020

Velice poutavé, napínavé a čtivé.

ThomasRuhe
04.04.2019

Mám rád detektivní romány z neobvyklého prostředí. Případ z nacistického Německa tam rozhodně patří. Dobře je popsán jak průběh vyšetřování tak atmosféra Berlína v roce 1944. Jen mám pochybnosti, že by SS povolalo k vyšetřování židovského komisaře, ať už by byl sebelepší, ale to dojem z knihy nekazí.

astra3
24.02.2019

Velmi zajímavá kniha plná hodnověrných reálií. Mě moc bavila. Pěkné počteníčko. Pro mě lepší než Mokrá ryba od V. Kutschera.

Francois17
30.12.2018

Nakonec to nebylo špatné, trochu to připomínalo trilogii Temný Berlín od Philipa Kerra, ale ta byla podstatně svižnější.

Regger
13.07.2018

Zajímavé a napínavé. Život v Berlíně roku 1944. Bomby a hrůza jsou banální každodenní skutečností.

Killingjoke
10.07.2018

V předvečer vylodění spojenců v Normadii, je před válečným pomníkem padlých v 1.SV nalezeno brutálně zohavené tělo mladé ženy. Vyšetřováním je pověřen SS-Hauptsturmführer Vogler, který si však pořádně neví rady a tak je k případu přizván bývalý komisař kriminálky Richard Oppenheimer. Nic zvláštního, jen kdyby se právě nepsal rok 1944 a komisař Oppenheimer nebyl Žid... Germania je velmi čtivá detektivka, sugestivně zasazená do válečných kulis Berlína a tak je vyšetřování téhle nerovné dvojice neustále přerušováno spojeneckým bombardováním. Pro stavbu hutné a temné atmosféry tedy jako dělané. Přičtěme si k tomu i fakt, že Oppenheimer je sice tak trochu ve službách SS a požívá jistá privilegia, pořád však zůstává Židem a nepřítelem Říše. A jako takový může být odstraněn lusknutím prstu. Spirála temných vražd se už však roztočila... Propojení detektivního románu a kulis německé metropole před či během 2.SV už fungovalo v sériích Philipa Kerra či Volkera Kutschera a ne jinak je to v této knize Haralda Gilberse. Tahle kombinace má, aspoň tedy pro mě, velmi osobité temné kouzlo. Pokud je navíc příběh napsán takto čtivě a s lehkostí, která si nevyžádá moc zbytečných berliček, pak není vlastně co řešit. Jen by to vážně chtělo další díl, protože mě sakra zajímá jak to bylo s Richardem Oppenheimerem a jeho ženou Lisou dál.

Eicherik
02.06.2018

Tím, co tuhle detektivku odlišuje od ostatních, je nepravděpodobná dvojice detektivů, kterou tvoří esesák a bývalý židovský komisař. Děj se z větší části odehrává v nálety sužovaném Berlíně, roku 1944, a autor nás nechává nahlédnout, jak zde vypadal život, ale vzhledem k okolnostem i smrt.
Osobně mě velmi zaujalo, jak si Oppenheimer graficky zaznamenával podezřelé v kruhu kolem obětí a podle změn ve vyšetřování je buď posunul blíže ke středu, když se jejich podezření zvýšilo, anebo naopak dále od středu, když se podezření zmenšilo.