Fanda74

Přečtené 236Slyšet jeleny zpívat
? - srpen 2022
Slyšet jeleny zpívat 2021, František Šmehlík

Velmi dobrá krimi z českého prostředí, která tak nějak postupně graduje až k překvapivému rozuzlení (možná až překombinovanému, ale OK). Líbil se mi pohled do "party" vyšetřovatelů", jejich rozdílných povah. Určitě se těším na další knížku autora.


Okno s dívkou a ptáčkem
? - srpen 2022
Okno s dívkou a ptáčkem 2021, Dagmar Digma Čechová

Vlastně se mi ta knížka vůbec nelíbila. V podstatě od poloviny už jsem téměř tušil, jak to dopadne a vlastně ani nevím proč jsem to nakonec dočetl. Nesympatické postavy, děj velmi odhadnutelný a zápletka s ptáčkem.... Kniha není pro mě.


Velká výstava
? - srpen 2022
Velká výstava 2021, Marie Hermanson

Příjemná, zajímavá krimi zasazená do konkrétní historické události a vztahující se k osobě Alberta Einsteina. Myslím, že podobnou zábavnou formou si čtenář rozšíří přehled o události a postavy, které třeba ani jinak nevyhledává - aspoň u mě to tak bylo.


Francina válka: Osobní výpověď majitelky pražského módního salonu o strastiplné pouti tábory Třetí říše
? - srpen 2022
Francina válka: Osobní výpověď majitelky pražského módního salonu o strastiplné pouti tábory Třetí říše 2021, F. Rabínková Epsteinová (pseudonym)

Dobrá kniha k tématu 2. světové války a holocaustu - určitě bych ocenil, že se příběh nestaví na dramatu a krutostech, i když toto samozřejmě nepopírá, ale je to takový celistvější příběh židovské dívky, která ve srovnání s jinými měla štěstí. Možná tolik nepůsobí na emoce čtenáře, ale určitě ho nutí knížku dočíst až do konce.


Hedvábník
? - červenec 2022
Hedvábník 2015, R. Galbraith (pseudonym)

Líbí se mi autorčinu způsob vyprávění příběhu, líbí se mi vztah dvou hlavních vyšetřujích (už od Volání kukačky), ale tentokrát mě nebavil samotný příběh. Určitě budu v četbě pokračovat - hlavně kvůli Cormoranovi a Robin.


Ocejchovaná
? - červenec 2022
Ocejchovaná 2019, Anna Ekberg

Pěkné čtivé, tři různé příběhy, různá prostředí - nakonec se vše propojí. Pěkná kniha


Můj syn feťák: skutečný příběh
? - červenec 2022
Můj syn feťák: skutečný příběh 2021, Eva Hacalová

Zajímavá kniha, pěkně napsaná, deníková forma podtrhuje autenticitu, asi jsem chápal a litoval všechny zúčastněné. Pamatuji si, jak jsem kdysi četl "Memento" nebo "My děti ze stanice ZOO", a ikdyž je to samozřejmě klasika daného tématu, tak mi to bylo takové vzdálené. A to tato kniha není, tady máte pocit, že jste v tom, že to mohou prožívat vaši známí, blízcí....


Žárlivost a jiné povídky
? - červenec 2022
Žárlivost a jiné povídky 2021, Jo Nesbø

Výborné povídky, téměř vždy s překvapivým koncem. Ani bych to od tohoto autora nečekal.


Esterčini otcové
? - červenec 2022
Esterčini otcové 2021, Hana Radulić

Krásně napsané, silný příběh, jak vlastně nic není černobílé, dost často se hraje s kartami, které jsou už rozdané. Přirovna bych např. k "Chlapci v pruhovaném pyžamu".


Fotograf ztracených
? - červenec 2022
Fotograf ztracených 2021, Caroline Scott

Já jsem úplně nadšený nebyl, i když téma je velmi zajímavé a pro mě v podstatě neznámé - vlastně jsem nikdy neslyšel o lidech, kteří po válce hledají hroby padlých, aby se pozůstalí mohli "nějakým způsobem ukončit své očekávání... ". Místy jsem se ztrácel.


15 roků lásky
? - červen 2022
15 roků lásky 2021, Patrik Hartl

Tak nějak jsem to dočetl, protože jsem byl zvědavý, jak to dopadne, ale tak jak je moc P. Hartla, tak tady si myslím bylo také všeho moc. Určitě nelze upřít, že knížky jsou čtivé a taková oddechová četba, která je fajn, ale tady mi snad nebyla sympatická ani jedna postava (zejm. Aleš a jeho rozmazlené děti). Hodně "tlačeno na pilu".


Gott: Československý příběh
? - červen 2022
Gott: Československý příběh 2021, Pavel Klusák

Za mě velmi dobře zpracovaná kniha až bych řekl investigativní práce. Byl jsem překvapený kolik zdrojů se dochovalo a bylo možné dohledat. Velmi zajímavý pohled a zasazení do dané doby a souvislostí. Jak je v knize uvedeno autobiografie jsou o tom, jak chce být dotyčná osoba vnímána, takže jde o jiný žánr. Líbilo se mi, že autor se snaží být vyvážený, určitě zpěvákovi neupírá umělecké kvality a snad až na jednu výjimku se netopí v "bulvárních vodách". Zajímavý pohled.


Dívka č. 37
? - červen 2022
Dívka č. 37 2021, Christian Gálvez

Velmi dobrý historický román, a velmi silný příběh. Příběh G. Wolfa jsem samozřejmě neznala a i když asi nikdo neví, jestli se to takto odehrálo (spíše jde o autorovu fantazii), tak je to úplně jedno, protože takových příběhů se mohly odehrát stovky a my je neznáme. Určitě šlo o zachycení atmosféry a osudů lidí v té době žijících a toužících po životě. Myslím, že na základě takto silných příběhů se čtenář dokáže nejlépe do dané doby a situace přenést. Kniha se čte velmi dobře, napětí se stupňuje


Přísaha královny Isabely
? - červen 2022
Přísaha královny Isabely 2021, C. W. Gortner

Tohoto autora historických románů jsem objevil víceméně náhodou a nezklamalo. Skvěle se román čte, autor poměrně nezaujatě líčí osudy španělské královny, která se společně s manželem králem Ferdinandem Aragonským zasloužila o spojení Španělska. Ta cesta byla dost trnitá a rozhodnutí panovníků byla z dnešního pohledu mírně řešeno kontroverzní. Zajímavý je i autorův doslov a seznam literatury nejen naučné, ale i beletrie.


Demian
? - červen 2022
Demian 2008, Hermann Hesse


Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti
? - květen 2022
Pošťák vždycky zvoní dvakrát / Pojistka smrti 1987, James M. Cain

Knihu jsem objevil v knihovničce na nádraží a doplnil jsem si tak neznalost. Oba příběhy se vlastně moc líbily. Celé to voní atmosférou Ameriky 30. let a podobných filmů. Zločinec a hlavní hrdina mi byl vždycky velmi sympatický.


Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie
? - květen 2022
Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie 2022, Karin Lednická

Prostě skvělé, to se nedá ani jinak komentovat. Přečetl jsem na jeden zátah a nemohl jsem se odtrhnout. Je důležité, že se vypráví takto o našich dějinách a otevírají se třeba ne úplně známé kauzy a příběhy.


Volání Kukačky
? - květen 2022
Volání Kukačky 2014, R. Galbraith (pseudonym)

Skvělá detektivka, tak trochu ve stylu A. Christie. Na soukromého detektiva jsem si musel zvykat, ale za mě pěkné.


Chaloupky
? - květen 2022
Chaloupky 2020, Štěpán Javůrek

Velmi zajímavé téma, život v Sudetech ovlivněn dvěma světovými válkami, z jiného pohledu než, jak jsem se učili ve škole (pokud jsme se to vůbec učili). Autor má na můj vkus takový strohý, stručný styl, víte přesně, kdo je na jaké straně a tak vlastně tušíte, jak to bude dál. Četl jsem i Nebe nad Perninkem a podobně - pěkné téma, ale tak nějak "lehce čtivé". Nicméně na další knížku tohoto autora se těším.


Stalker
? - květen 2022
Stalker 2015, Lars Kepler

Napínavé, čtivé, ale tak nějak moc komplikovaně až přehnaně. Možná je chyba, že romány této autorské dvojice nečtu postupně, takže mi chvíli trvá než se srovnám :-)


Drak spí
? - květen 2022
Drak spí 2020, Michaela Klevisová

Detektivky Michaely Klevisové mě prostě baví a opět jsem nebyl zklamán. Příběh zasazený do venkovského prostředí, kde se všichni znají vč. minulosti a opět vyšetřující Bergman a Silvie. Pěkné.


...a je čas zabíjet
? - duben 2022
...a je čas zabíjet 2015, John Grisham

Skvělé téma, otázka viny a neviny (sám nevím, jak bych rozhodnul), ale musím říct, že se mi to čtení táhlo. I kdyz rozumím tomu, ze bylo zajímavé poznat cely proces, nejen konečné rozhodnutí. Určitě pro další knihu autora rád stáhnu. Baví mé i ta dobová autenticita.


Nebezpečné dědictví
? - duben 2022
Nebezpečné dědictví 2013, Alison Weir

Velmi dobře zpracovaný historický román, vlastně dobře propojeny hned dva historické příběhy - propojení je fiktivní, ale jinak mě až překvapilo, jak moc je román postavený na doložených faktech (doslov autorky).


Baletky
? - duben 2022
Baletky 2020, Miřenka Čechová

Kniha se mi dostala do ruky náhodou, ale hodně se o ní mluví. Zajímavé téma, asi zkazí naivní představy o tom, jak si dívky "užívají cestu k vytoužené kariéře". Mně se moc nelíbil styl psaní - takoví samostatné kapitoly, občas jsem měl pocit, že se přeskakuje v čase, že ani nevím, kolik let hlavní hrdince je. Ale vlastně jsem to přečetl rád, zase změna.


Království
? - duben 2022
Království 2020, Jo Nesbø

Výborný, napínavý román - v podstatě mě chytnul od začátku a přečetl jsem ho jedním dechem. Celá řada zvratů udržují čtenáře v neustálé pohotovosti.


Vídeňský sen
? - březen 2022
Vídeňský sen 2020, Vlastimil Vondruška

V podstatě podobně jako u prvního dílu - pokračování osudů jedné české rodiny v rámci Rakouské monarchie. Velmi čtivé, zábavné. Těším se na další díl.


Falknovská huť
? - březen 2022
Falknovská huť 2019, Vlastimil Vondruška

Za mě zase pěkní vyprávění autora, jehož styl mám rád. Na začátku jsem měl trochu obavy, jestli mě téma sklářů dokáže vtáhnout, ale rozhodně vtáhlo.Velmi ryche se rozvine příběh jedné rodiny. Mně se líbí, jak Vlastimi Vondruška umí velmi nenásilně vsunout čtenáři naše dějiný, objevují se zde skutečné historické postavy, stavby a při četbě je velmi snadně si představi, jak se u nás žilo na přelomu 17. a 18, století, co lidi zajímalo, co je živilo ... Těším se na další díly.


Děti nade vše
? - březen 2022
Děti nade vše 2021, Delphine de Vigan

Výborné, čtivé, v podstatě jsem to dal jedním dechem. Kdo z nás dneska někoho nesleduju na sociálních sítích - třeba jen tak pro zábavu. Je to jen neškodná zábava? Pro všechny? Určitě rád sáhnu po další knize od této autorky.


Poupátka
? - březen 2022
Poupátka 2021, Hana Lehečková

Silné téma a zajímavgě zpracováno, z pohledu dívky ze šesté třídy, která si v podstatě ani neuvědomuje, co se vlastně děje, a možná o to získává celý příběh větší apel. Velmi dobře zpracované téma.


Dějiny násilí
? - březen 2022
Dějiny násilí 2019, É. Louis (pseudonym)

Zajímavé a smutné téma, ale vůbec jsem se nezačetl a příběh mě nesthnul. Možná mi vadilo přeskakování pohledů hlavního hrdiny a jeho sestry. Text mi případal zbytečně složitý.


Desátý kruh
? - březen 2022
Desátý kruh 2007, Jodi Picoult

Určitě jsem o autorky četl lepší knihy, tady mě moc nebavil poslední část (hlavní hrdinky na útěku) a vůbec mě nezajímalo provázání s komiksem. Opět zajímavé téma, ale chyběly mi různé pohledy zúčastněných, tak jak autorka většinou své příběhy zpracovává.


Nebe nad Perninkem
? - březen 2022
Nebe nad Perninkem 2021, Štěpán Javůrek

Kniha se mi líbila, takový příběh jak i na poměrně nesympatického frajírka se nakonec usměje štěstí a najde svoje místo "na zemi". Trochu naivní příběh, ale proč ne.


Měli jsme štěstí
? - březen 2022
Měli jsme štěstí 2021, Georgia Hunter

Velmi dobrá rodinná sága jedné polské židovské rodiny a myslím, že číst podobné knihy v této době je velmi důležité. Líbilo se mi jak pestré je vyprávění v rozsahu jednoho románu a je zde popsáno jak trpěli i ti Židé, kteří přímo neskončili v koncentračních táborech, ale jejich cesty vedly jinam a jinak. Výborná kniha.


Volání anděla
? - únor 2022
Volání anděla 2015, Guillaume Musso

Čtivé a napínavé, možná trochu překombinované a ze začátku mi styl psaní připadal takový jednoduchý. Taková odpočinková četba.


Vánoční případ
? - únor 2022
Vánoční případ 2021, Jitka Ludvíková

Dobrá "parťačka" Michaely Klevisové. Já mám tyto české detektivky rád, jsou jemnější a nejsou tak extrémní a vyhrocené. Trochu mi nesedí postava spisovatelky, protože obecně nemám rád, když se "civilista" pouští sám do pátrání, ale určitě mi to nezabrání k tomu, abych si přečetl nějakou další knížku autorky. Hezky se to čte.


Klec pro majáky
? - únor 2022
Klec pro majáky 2011, Mike Perry

Za mě dobrá knížka, je důležité se o těchto tématech bavit a vidět z jiného pohledu. Obdivuji autorovu otevřenost a zároveň cit pro komentování určitých situací a takovou vyváženost - na jednu stranu těžké a vážné téma, na druhou stranu celý příběh působí pozitivně - že se vyplatí překonávat i těžké překážky a jít hodně přes sebe, aby se člověk cítil šťastný.


Zůstane to v rodině
? - únor 2022
Zůstane to v rodině 2021, Martin Váša

Taková příjemná oddechovka, výborné postřehy. Prvotina se mi asi líbila víc, ale je to také o tom, do jaké nálady knížka zapadne. Je fajn, že knížka vlastně nic zásadního neřeší (resp. řeší, ale s lehkostí), je to jen takový pohled na život, občas trefné, občas tlačí na pilu. Hlavní postava je mi velmi sympatická (těžko se oprostit od toho, že to není autobiografie, ale to je asi jedno).


Ruce houslisty
? - únor 2022
Ruce houslisty 2021, Alena Ježková

Výborně napsaná kniha, ze začátku jsem si neuměl představit jak na relativně malém prostoru může být popsán osud jedné rodiny v průběhu 20. století, ještě v podstatě povídkovým stylem, ale kniha je fakt úžasná. Máte pocit, že o osudech rodiny, ale i historii našeho státu víte v podstatě vše. Některé historické události jsou popsány velmi působivě, např. rok 1968 v Praze (asi jsem nečetl lépe vystiženou atmosféru doby) nebo Terezín v období 2. sv. války (popsány hrůzy, ale i pozitivní prvky - jestli se to dá vůbec takto napsat). Na cca 164 stranách - klobouk dolů, velmi pěkná kniha.


Poslední cesta císařovny Sisi
? - leden 2022
Poslední cesta císařovny Sisi 2021, Uwe Klausner

Dávám tři hvězdičky - dobře se to čte a obdivuji, jak se je možné navázat na skutečnou historickou událost s fiktivním příběhem - autorovu fantazii obdivuji. Ale, že by mě to nějak obohatilo, to asi ne. Moc náhod najednou.


Hotel Sen, pokoj 36
? - leden 2022
Hotel Sen, pokoj 36 2019, Mike Perry

Jsem rád, že po Kleci pro majáky, vzniklo pokračování, protože po přečtení "majáků" čtenáře myslím napadají různé otázky, jak to bylo dál? a jak vlastně "funguje" ten běžný život po proměně, a tak dál. Na mě obě knížky působí vcelku optimisticky, protože to hlavní poselství myslím je to, že i přes všechny ty peripetie, strasti a těžkosti to stojí za to. A obdivuji takovou otevřenou zpověď. Asi to není nutné, ale doporučuji přečíst obě knihy.


1