fanciulla fanciulla komentáře u knih

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Téma vyrovnávání se s rozvodem, stáří a nemoc rodičů, nesouznění se sestrou, to všechno je těžké, ale to by nevadilo. Co mi vadí, je, že Marie je nepřístupná, ocitá se v různých situacích a já jako čtenář nevím, co si myslí, co prožívá. Hlavně v konfrontaci s jinými postavami, mi to chybí. Jakoby neměla žádnou osobnost, nebo ta osobnost zůstala přede mnou pečlivě schovaná.

02.06.2021

Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta Tisíc podzimů Jacoba de Zoeta David Mitchell

Velice sympatický hlavní hrdina a smutný příběh o nenaplněné lásce.

19.08.2016 5 z 5

O lidech a lidech O lidech a lidech Milan Lasica

Inteligentný humor podľa môjho gusta, trošku divné čítať to v češtine, ale nevadí.

14.07.2016

Výhonek osmilisté růže Výhonek osmilisté růže Auður Ava Ólafsdóttir

Z tejto knihy som v rozpakoch, pretože mi je veľmi sympatické, že tam chýba konflikt a záporné postavy, ale zároveň som sa preto do čítania musela trochu nútiť. Páčil sa mi vzťah ostatných členov rodiny k slabomyseľnému bratovi, zmierení, bezbolestní, bez všetkých tých trápnych "prečo práve on?" a "kto za to môže?".

01.09.2015

Děvčátko Momo a ukradený čas Děvčátko Momo a ukradený čas Michael Ende

Až bude dcérka vo vhodnom veku, doporučím jej ju k prečítaniu, možno si ju prečítame spolu, príbeh má nespornú hodnotu.

16.01.2015

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

První část mě bavila o hodně víc. Podrobné popisy soubojů mě nudí, to jsem jen přelítla. Bylo tam i pár pěkných pasáží, ale ten konec, SPOILER kdy Ciri skončila u Potkanů, mě sklamal. A to až tak, že nevím jestli budu číst další části.

30.11.2014 3 z 5

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Autor-rozprávač a Zorba predstavujú dva prístupy k životu, jeden je intelektuál, ktorý si zachováva odstup a druhý je jednoduchý človek, ktorý sa do všetkého vrhá po hlave. Jeden rozjíma o Buddhovi a druhý sa v údive pýta "Čo je to more, žena? Čo to je pane?" Autorov prístup je mi bližší aj jeho vnútorný monológ, jeho prežívanie a pocity ma bavili. V knihe je dosť zaujímavých momentov, kvôli ktorým stojí za prečítanie.Jediné čo sa mi nepáčilo, je ponímanie ženy čiste ako sexuálneho objektu, ale asi to zodpovedá dobe a prostrediu.

01.07.2014 4 z 5

Smutné tropy Smutné tropy Claude Lévi-Strauss

Moja prvá kniha tohoto druhu, zaujímavý pohľad na miznúce spoločenstvá, teda miznúce už v prvej polovici minulého storočia. Napriek tomu, že sa jedná o tak dávno napísanú knihu, má čo povedať aj vďaka autorovým úvahám na začiatku a na konci knihy.

04.06.2014 4 z 5

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Príbeh o neobyčajne nesympatickom človeku zostavený zo svedectiev jeho známych. Moja prvá od Čapka a určite nie posledná.

28.01.2014

Nasledovanie Krista Nasledovanie Krista Tomáš Kempenský

Knihu som si kúpila v šestnástich, pretože ju veľmi vyzdvihovala moja milovaná svätá Terézia z Lisieux. A snažila som sa, ale neoslovila ma. Nemám problém s myšlienkami, ktoré obsahuje, ale so spôsobom podania. Hrozne ma rozčuľoval a rokmi to bolo len horšie, je to na mňa príliš stredoveké.

12.07.2013

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Moja prvá kniha od autora, prečítaná za dva dni. Začiatok bol napínavý, ale od chvíle, čo sa Paul a Claire stanú milencami, je to už len trápenie. Celé to vyznieva do prázdna, aspoň ja som nepochopila k čomu to malo dospieť. Asi potvrdenie jednej myšlienky z knihy, že prehlásiť nejaký okamžik za koniec, je len zvyk, očakávať rozuzlenie je predsudok. Čo sa nedá poprieť je autorova schopnosť vykresliť atmosféru, úplne som zatúžila navštíviť Paríž.

05.03.2013

Cesta ze ztracena Cesta ze ztracena Cecelia Ahern

Knihu som mala prečítanú raz-dva, číta sa ľahko. Sandy mi trochu pripomínala slečnu Smily tou svojou samostatnosťou a tvrdohlavosťou.

22.12.2012

Kniha má smutnú atmosféru, Hadžim, aj keď má všetko, nedokáže byť šťastný a jeho láska z detstva sa bohvie prečo rozhodne pre samovraždu. V doslove som sa dočítala, že samovraždy sú v Japonsku vo vyššej spoločenskej vrstve dosť bežný jav. Prvá a asi aj posledná kniha od tohto autora.

31.10.2012

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nie som čitateľkou detektívok, skôr sa im vyhýbam. V tejto je na môj vkus príliš veľa vrážd a príliš veľa vrahov. Ale, samozrejme, geniálne vymyslené to je.

27.10.2012

Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Dědeček Oge: Umění sibiřského šamana Pavlína Brzáková

Páčila sa mi časť o zasvätení do duchovného sveta, veľmi zaujímavé predstavy o posmrtnom živote a o silách pôsobiacich za svetom.

27.10.2012

Prsatý muž a zloděj příběhů Prsatý muž a zloděj příběhů Josef Formánek

Knihu som si požičala po tom, čo som v rádiu začula útržok rozhovoru s autorom. Očakávala som zaujímavý cestopis, ale sklamala som sa. Hlavná postava mi bola krajne nesympatická aj tým, že bola ochotná súložiť bez výčitiek s kdekým. Keď sa na scéne objavil démon a hlavný hrdina s ním uzavrel dohodu, bolo to na mňa príliš a prestala som čítať. Súhlasím s leami.

24.09.2012 1 z 5

Náhrdelník holubice Náhrdelník holubice Ernst Wilhelm Heine

Pred prečítaním knihy som nevedela nič o asasínoch, moslimských bojovníkoch ochotných k samovražednému atentátu. Takže táto zvrátenosť má najmenej osemstoročnú tradíciu. Dej knihy je zaujímavý a nie je v ňom núdza o vraždy uskutočnené s veľkou krutosťou, napriek tomu som necítila ani zhnusenie ani smútok. Pre mňa je najväčším plusom tejto knihy, že autor využil postavy k tomu, aby predniesli svoje stredoveké kresťanské, moslimské a židovské názory na život, lásku, ženy, sex, smrť, moc a zmysel života.

"Láska je smyšlenka dekadentních horních společenských tříd." s.140

rozkoš mým břemenem.
Ač paní mnoha služebnic
sama jse otrokyně,
střežena jako poklad,
využívaná jak jízdní zvíře.
Jsem hračka,
měmý anděl
v předsíní pekla." s. 245

24.08.2012 4 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Tak van Gogh mal skutočne ťažký život, najťaživejšie pre mňa bolo to obdobie, keď žil ako kazateľ medzi chudobnými baníkmi.

01.08.2012

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Spočiatku som knihu často odkladala, naozaj baviť ma začala, až keď sa na scéne objavili ľudia. Orientovať sa v množstve mien som sa ani nesnažila, ale páčil sa mi príbeh o Turínovi a z úpadku a potopenia Númeronu mi bolo smutno. Určite je to inšpirované Atlantídou.

01.08.2012

V srdci země V srdci země John Maxwell Coetzee

Po prečítaní asi tretiny som knihu odložila, pretože odlíšiť skutočnosť a predstavy hlavnej hrdinky je nemožné a to nie je nič pre mňa, nebaví ma to, rozčuľuje ma to. Po tomto autorovi už nesiahnem.

18.05.2012 2 z 5