faba faba komentáře u knih

V tieni V tieni Dominik Dán

Když jsem to začal číst, měl jsem dojem, že jsem to už četl. A ten dojem mě neopustil po celou knihu (dokonce jsem věděl kdo je vrah). Ale číst jsem to nemohl, vždyť to vyšlo teď, nedávno... Tak asi proto, že se tam plno věcí opakuje. Napsáno jen proto, aby se prodávalo? To ovšem nebrání tomu, že to bylo dobré, vtipné (pokud se to u takového hrůzného činu dá říci) a napínavé. A proč by nevydával, když to je ke čtení. :-) A co víc si od DD přát.

10.03.2022 4 z 5

A pak se to stalo! A pak se to stalo! Ester Stará

Je to podobné jako kniha Nejhorší děti na světě od Davida Walliamse, kterou jsem tu pohanil. Témata jsou tam podobná, ale zpracování je takové jemnější než u Walliamse. Tak pro menší děti je to vhodné. Ale můj šálek to není...
Četl jsem to vnučkám (3 a 5) před spaním. Jim se to líbilo, hlavně té starší, která si pak ještě vybírala znovu příběhy, které už jsme četli. Ilustrace jsou pěkné, ty zase obdivovala ta mladší :-) („Ukaž, ukaž.") Takže oboustranný úspěch. Pro mě bylo dobré, že u čtení usnuly a nemusel jsem si ještě vymýšlet své „pohádky" a „příběhy", jak tomu někdy je.
Za mě ***, vnučky to nehodnotily :-)

08.03.2022 3 z 5

Na dosah ruky Na dosah ruky Václav Erben

Audiokniha. Čte Tomáš Jirman. Plus úryvky písní 60. let. Skvěle načteno, výborné kousky skladeb (dvacet čtyři nula pět, město spí, země dýchá... K. Černoch - 18 minut. Jojo, poslouchali jsme to na intru).
A k tomu dost dobrý detektivní román. Chvilkami jsem si představoval M. Dlouhého jako Exnera a asi se na tento díl podívám na iPrima, jak se s tím popasovali.
Je to klasický Erben/Exner, ale tady je to trochu vyšperkovanější, a klidně napíšu, i napínavější.

07.03.2022 4 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Audiokniha. Čte Kristýna Kociánová. Pátá kniha s Bergmanem, pro mě druhá. Asi nebude můj oblíbený kriminalista. Dle mého je to takový nemastný/neslaný/nesladký a nekořeněný polda. K vyšetření dojde tak nějak náhodou. Všichni mu všechno řeknou, i ve studeném Norsku, a s každým je hned kamarád. Jen ne se mnou.
Kniha je to dobrá, popis trochu zdlouhavý a popisný, jako kdyby byl čtenář (no napiš to!) blbec. Např. Vysvětlíme myšlenkové pochody a potom to ještě vysvětlíme čtenáři. To kdyby to nepochopil.
Nevím jestli bych u knihy vydržel, ale jako audio to šlo... Jen nevím, zda-li budu s Bergmanem pokračovat. Dokonce bude i v TV!
Dal jsem nejprve ***, ale po komentáři jsem to změnil. Dle mého hodnocení je takových knih plno.

01.03.2022 2 z 5

Sto roků samoty Sto roků samoty Gabriel García Márquez

Kniha bez kapitol a skoro bez odstavců. Ze začátku jsem měl dojem jako bych četl Louise de Bernieresa (jeho knihy zbožňuji). Ale to jen proto, že to bylo z jihoamerického kontinentu. Moc mě to tedy ze začátku nebralo. Chvilku jsem uvažoval, že to odložím a nedočtu. Potom se to nějak zlomilo (asi ve mě) a začetl jsem se. Jen kdyby nedávali všem dětem stejná jména. Já nevěděl o kom čtu, což pro mě bylo to nejhorší. Jestli se k této knize někdy vrátím? Nevím... A jestli je z části autobiografická, tak potěš pánbůh nebo příroda nebo kdo to řídí.

p.s.: když jsem četl některé komentáře, v každém se objevovalo nějaké ale, nějaká kritika, nějaké nesouhlasné výtky k ději a přesto má kniha úžasných 86%. ???
Hezky to napsala suezie a taky lavash. Stručně a výstižně.

23.02.2022 3 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Audiokniha: Čte Milada Čechová. Kniha z hudební branže, která je autorovi blízká. Myslel jsem, že to bude opět bez Rhyma a Amélie, ale nebylo. I když tam moc nevystupovali. Ne že by mně vadili, ale chtěl jsem příběh s normálním vyšetřováním. No, ale ke knize. Jak se na Deavera sluší a patří, opět nezklamal. Ale bohužel se žádný wau efekt jako v Tanečníkovi nekonal.
Pachatel nejprve byl jasný, pak nebyl, potom opět byl, následně už to bylo na beton jasné, ale pak najednou je nevinen, potom 100% nevinen, a nakonec vinen. To je maglajs co? V tom se teď nevyznám ani já sám. Ale dopadlo to dobře. Na konci trochu limonáda, ale... Byla to první kniha s Kathryn Danceovou, kterou jsem „přečetl". Nebylo to špatné, dám ***. Ale spíše **1/2.

18.02.2022 3 z 5

Postrach Postrach Ed McBain

Audiokniha. Dva případy řeší kluci z 87. Meyer nosí paruku. Všichni přemýšlí o hluchém. A Ollie Weeks zase řádí, jak slovně, tak i fyzicky. Zkrátka není na co čekat a tuto knihu si užít. A já si ji užil. Ani nevím jestli jsem ji někdy dříve četl... Všechno ale (ne)dopadne „dobře". Takový je život v Isole.

09.02.2022 4 z 5

Příští oběti Příští oběti Jeffery Deaver

(SPOILER) Audiokniha. Načetla Milada Čechová. Je to něco jiného než Rhyme a Amélie. Lítají tu po lese dvě klaďačky a dva zločinci. Trvá to skoro celou knihu, ale potom se to samozřejmě, jak je u Deavera zvykem všechno změní a otočí. Nebylo to tak špatné, ale konec jsem si představoval ještě Deaverovatější (to je tedy slovo). Myslel jsem víc překvapivější :-) Zkrátka konec byl normální, až divný. Ale na poslech k mým „toulkám" dobré.

03.02.2022 3 z 5

Příliš tiché hodiny Příliš tiché hodiny Ed McBain

Audiokniha. Jednoduchá krimi, která neurazí i přes to, že možná budete vědět část příběhu už v půlce a zbytek ještě než knihu přečtete (nebo poslechnete, jako já). Ale to nesnižuje její kvalitku, tak jak se na Ed McBaina sluší a patří. Jasně napsal kvalitnější dílka, ale proč si nepřečíst jen takovou jednohubku, jako je tato.

22.01.2022 3 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

(SPOILER) Audiokniha. Trochu netradiční „pátrání" 87. revíru se odehrává v této knize. A nejen pátrání, ale pár mini příběhů, od figurek z místního gangu, přes námořníka na vycházce, až po zločince, který „odolává" nájezdu policie. Není to úplně styl McBaina a jeho party detektivů, ale jenom taková malá epizoda z Isoly a jejich občanů...

22.01.2022 3 z 5

Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendy Miloslav Stingl - biografie cestovatelské legendy Adam Chroust

Knihu jsem měl doma docela dost dlouho než jsem se odhodlal se do ní pustit. Je to velká a těžká kniha, která nejde jen tak číst před spaním (pokud usnete a spadne na vás, je konec :-) ). Je tam tolik čtení, že čtenář neví kterou část číst první - normální písmo, výstřižky z novin, žlutě ohraničené poznámky, písmo psané kurzívou... Ale ať se rozhodnete číst knihu tak nebo tak, neprohloupíte. Je to o člověku, který byl obdarován vůlí splnit si svůj dětský sen a šel si za ním, i přes všechny peripetie, která život přináší.

22.01.2022 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

(SPOILER) Audiokniha. Četla Hana Rychetníková.
Knihy Dana Browna vás nemůžou překvapit, a ty s Robertem Langdonem, už vůbec ne. Opět plno záhad a mystérií, že jde jednomu (i dvěma) hlava kolem. Co v té Americe všechno nemají... Ta jejich historie?! (Ve Fordově museu v Detroitu vystavují 50 let staré pračky).
DB to všechno obalí do vševesmírného tajemství a záhad, které Robert Langdon vyřeší během chvilky. Sice kolem toho nakecají tolik, že já při poslechu ušel 5 km, a v knize uběhlo asi pět minut. Ale nikdo neumřel, nevykrvácel, neutopil se a tak podobně.
Je to skvělý vypravěč, ale měl by trochu ubrat. Chvilkami je to k neuvěření.
Souhlas s willy9203 a DuchDoby.

18.01.2022

Mráz Mráz Bernard Minier

Audiokniha. Čte Jiří Žák. Jeho „monotónní" četba a přednes této knihy tomu dal takovou dávku napětí, za kterou by se nemusel stydět ani King.
Kolegové zapomeňte na Chrise Cartera, to jsou knížky pro předškoláky na dobrou noc. Co se tady dělo...?! Jestli i ostatní knihy z pera tohoto autora budou aspoň z 80% podobné, tak je u mě v oblíbených.
Nemá cenu nic popisovat, když to skvěle učinila ve svém komentáři „mysce" níže. Jdu shánět další díl!

p.s.: tu jednu hvězdu si schovám, možná ji použiji.

05.01.2022 4 z 5

Kletba rodu Cajthamlů Kletba rodu Cajthamlů Jaroslav Velinský

Tak jsem to dočetl a můžu říci, že to byla slabší kniha tohoto mého oblíbeného autora. Bylo to takové divné, až divoké a ten konec... A navíc jsem se tam ani jednou nezasmál. :-(

03.01.2022 3 z 5

Nejhorší děti na světě Nejhorší děti na světě David Walliams

Audiokniha. Skvěle čte J. Lábus.
Ale nedoposloucháno, protože jak mezi kapitolami říká trafikant Radž je to odporné. Souhlas s ElikaS!
Jsem na takové knihy asi stár, ale dnešním dětem se to asi líbí.
Mrknul jsem ještě na psanou podobu v ukázkách Kosmas a ono to ve čtené podobě bude jiný zážitek. Mě to ale nepřesvědčilo. Bohužel.

26.12.2021

Popravčí Popravčí Chris Carter

Možná se divíte, že dávám jen ***. Ale mrkněte prosím na mou úvodní stránku, jak hodnotím knihy. To jen aby bylo jasno :-)
Je to dobrá kniha, a řekl bych, že moc dobrá (možná *** 1/2). Ale (vždy je nějaké ale) takových knih je plno; dnes. V každé druhé dobré knize vystupuje nějaký uchyl, který vraždí, tak zvláštně, že to ani není možné.
Kniha se četla jedna báseň. A asi to tak bude i nadále v ostatních knihách od Cartera. Těším se na další, ale bude se muset chlapec snažit, abych dal víc hvězdiček. A to nejen spisovatel, ale i detektiv Hunter, který k vyřešení případu přijde tak nějak „divně", jednoduše, bez pomocí krimi techniky apod.
První díl jsem ohodnotil lépe, ale to jen proto, že to bylo audio. Uvidíme, jak se popasuji s další knihou.

22.12.2021 3 z 5

Dražby Dražby Dick Francis (p)

Audiokniha. Opět neohrožený, urputný a neústupný žokej (bývalý) bojuje proti zlu a zvítězí za velmi těžkou životní cenu. Krásně popsaný život mezi/s koňmi, tak jak to jen umí DF.

21.12.2021 3 z 5

Ze života lepší společnosti Ze života lepší společnosti Josef Škvorecký

Kniha se ke mě dostala někdy v 80. letech minulého století. Půjčil mi ji kolega z práce. Byl to cyklostyl. A já si ji nechal přepsat na stoji :-) Šílenství!
Kniha mě strašně bavila a moc jsem se u ní nasmál. Bylo to takové zpestření všedních dnů tehdejší doby. Ale byla (je) to vlastně jediná kniha od JŠ co jsem četl. No není to hanba?

21.12.2021 5 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Audiokniha. Čte Vladimír Kudla.
Pro mě netypická kniha od Browna. Thriller o objevu meteoritu a dění kolem něj. To jen tak na okraj, co se v knize děje.
Není to úplná fantasmagorie jako s R.Langdonem, který skáče z vrtulníku s dekou a přežije, ale i tak se to tomu trochu přibližuje. Ten závěr ve vodě; no, nejsou lepší hrdinové :-)
Ale na to, aby mě kniha zabavila během mých toulek a procházek po venku, to bylo dost dobré.

10.12.2021 3 z 5

Korene zla Korene zla Dominik Dán

Úžasná a neopakovatelná devadesátá léta, jak je někdy prezentují někteří naši spoluobčané. Možná byla, pro některé... S odstupem doby, když čtete takové knihy, možná zase tak úžasná nebyla. Jak pro koho. Děly se věci, které nikdy nevyjdou na světlo, ani za úplné tmy. Tak jako se nikdy nenajdou těla takových jako byl Tibor Hakl..., ale i jiných.
Jo to se mohlo všechno. Pamatuji si jak mi v té době kamarád řekl: Půjč si v bance dvacet tisíc a nevrať je a zavřou tě. Půjč si dvacet melounů, a i když je nevrátíš, nic se ti nestane.
To byla doba. A tady to DD pěkně rozepsal se vším všudy.
Souhlasím s recenzí MMacicekk.

08.12.2021 4 z 5