Příliš tiché hodiny

Povídky zpravidla nebývají žánrem, který přináší autorovi slávu. Zato však jsou víc než romány prověrkou autorových schopností kondenzovat děj a říci na malém prostoru vše podstatné. Proto se do boje s touto literární formou pouští snad každý romanopisec. Výjimkou není ani Ed McBain. Jeho knihy už měly oddané publikum, 87. revír a jeho stálé osazenstvo už u čtenářů zdomácněli ve dvanácti románech, když autor roku 1962 vydal tuto sbírku tří kratších textů spojených opět známými postavami. A co nebývá zvykem u jiných, se McBainovi podařilo – prokázal, že si i na malém prostoru dokáže poradit s fabulací, napětím i živostí děje. Ostatně, ani jeho romány nepřekypují slovy. A tak Příliš tiché hodiny nebyly McBainovou poslední výpravou k povídkové formě – jako nebyly ani první. V povídce, která dala název celé sbírce, schází Claudii Davisové k jejímu mládí a bohatství jedna podstatná maličkost – život. Najít toho, kdo ji o něj připravil – stejně jako toho, kdo před časem inscenoval jako nešťastnou náhodu smrt její přítelkyně – je úkol pro Steva Carellu. Vodítek, která by mu pomohla v pátrání, nemá mnoho – vyjma neplatné šeky v Claudiině šekové knížce. Vodítko, jaké v druhé povídce „A" najdou detektivové 87. revíru vedle těla rabína ubodaného k smrti v temné uličce, se naopak zdá dostatečné: vrah tu zanechal nápis na zdi, který případ klasifikuje jako rasovou vraždu. Avšak ukáže se, že to není tak jednoduché, jak se jevilo... Ve třetí povídce Vánice nás autor pozve na dovolenou. Měli bychom ji strávit v horách s detektivem Cottonem Hawkesem a jeho dívkou. Jenže dovolená se změní v závod s časem. Na sedačce lyžařského vleku je nalezena mrtvá dívka, probodnutá lyžařskou holí. Než aby Cotton nechal na případu pracovat nepříliš schopnou místní policii, ujímá se ho sám. Vše totiž nasvědčuje tomu, že oběť by nemusela být poslední....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5613/big_87-revir-prilis-tiche-hodiny-xrU-5613.jpg 4.289

87. revír 15.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Povídky

Vydáno: , BB art

The Empty Hours, 1962

Kniha Příliš tiché hodiny

mi-380

Mistr krátkých románů McBain se projevil i jako mistr dlouhých povídek. Tři příběhy; jasné, stručné, výstižné, přesvědčivé, navíc citově zabarvené. Jako bych přečetl další tři autorovy romány, velká spokojenost. Dalo se to zvládnout i během intenzivního vodácko-turistického pobytu na Soumaráku.
95 % (zatím 85 hodnocení s průměrem 84 %).

P.S.
V hlavních rolích postupně Carella, Meyer, Hawes.

hedvikasylar

Audiokniha i přes výslovnostní specifika čtoucího herce má své veliké kouzlo a mě se zrovna zdálo, že to právě dodalo příběhu ještě další rozměr, který podtrhl genialitu celého příběhu. Uměl navodit tu sprárvnou atmosféru.Za mě 100%

katka134

Tyto tři povídky čtu už po několikáté a přestože nemám ráda zimu, Cotton Hawes ve
„Vánici" mě vždycky okouzlí.

Dada077

počúvala som ako audioknihu v príšernom podaní, ale ako taká rýchlovka od McBaina bol príbeh vynikajúci, niekedy ani netreba, aby bola detektívka príliš zložitá a temná, napriek tomu si čitateľ príde na svoje

heavy66

Kolem její osoby je spousta nejasností, ale na její smrti nakonec nic divného není!

konicekbily

Autor je mistrem krátkých příběhů s detektivní nebo kriminální zápletkou. A v této knížce jsou hned tři příběhy a ještě kratší, než byly ty předtím, které jsem od něho četl. A všechny se mu povedly na 100%!

tygřík2
31.10.2020

Tři povídky, tři bonbónky. Autor mne nutí nedodržovat spánkový režim, musím se co nejvíc zdržovat na služebně 87. revíru, aby mi neuniklo nic ze zdejšího dění. :-)))

moudivlacek
26.10.2020

Poklidná detektivka. Na jedné straně pohodlný život s penězi a na druhé straně nouze. To pak někoho příležitost zlákala. Sbírání střípků pravdy a odhalování pomalým ale důsledným přístupem přinese ovoce i detektivům.