faba faba komentáře u knih

Švejka jsem četl 3x. Nejprve jako děcko (to jsem se smál kdejaké blbosti), potom po vojně, kdy jsem tomu rozuměl víc (jsem si myslel). A nakonec, když jsem už měl trochu rozum. Teď, když už rozum ztrácím, :-) jsem si román poslechl od O.Kaisera. Skvělé!!! Snažil se trochu napodobit hlasy herců ze známého toho filmu, ale udělal to decentně a nenásilně. Opravdu výborný počin. Teď jsem některé věci objevoval znovu. A nejvíc, a to už od druhého čtení mě baví historky, kterými Švejk prokládá svá vyprávění... Ať si bylo jaksi bylo, vždycky jaksi bylo, ještě nikdy nebylo, aby jaksi nebylo.

25.07.2022 5 z 5

Muži v ofsajdu Muži v ofsajdu Karel Poláček

Konečně jsem to přečetl. Film znám, a to asi každý, ale ke knize jsem se odhodlal až teď. To je hanba! V mládí jsem četl Bylo nás pět, a tím pro mě skončila četba K. Poláčka. Nyní prohlašuji, že jsem se o moc ochudil. Tato kniha je super a Poláčkův humor, jazyk a jeho postavy jsou nezapomenutelné. Tam kde exceluje ve filmu Haas a Plachta, v knize jsou i jiné figurky, které jsou v této skvělé knize vykresleny a škoda, že ve filmu nemají takový prostor nebo úplně chybí.
Knihu jsem si stáhl do mobilu ze stránek Městské knihovny v Praze. Četl jsem ji jen, když jsem někde čekal nebo někam jel. A asi jsem vypadal divně. Neustále jsem se smál, usmíval a pochechtával... Tak nevím, co si o mě mysleli. Ale nevadí: Mám vás plný břicho. Je to můj podnik? Není. Chce se mě trhat na kusy? Takový život mi může být ukradený.

17.07.2022 5 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Váhal jsem mezi *** nebo ****.
Můj oblíbený autor (mám ho v oblíbených) a vyšla nová kniha. Co asi tak můžu udělat? Koupit si ji a hned ji začít číst. A ještě takové recenze. Pozor!!!
Začátek skvělý za pět (*****). Prostředek se nějak vlekl a ne a ne se s tím ztotožnit. Něco mi tam vadilo... Tempo? Jako bych se nudil? (**1/2)
Ale konec (dva konce), to už byl King v plné síle. Konec opět za pět.
Takže nakonec za ***.
p.s.: Chyběl mi Králův doslov (ty mám rád). Byl tam, ale slaboučký.

14.07.2022 3 z 5

Tma Tma Bernard Minier

Čtivé, chvilkami napínavé, ale trochu překombinované. První kniha od autora, kterou jsem přečetl. První dvě jsem poslouchal jako audio. Uvidím zdali se vrátím k poslechu nebo budu zase číst...
Bylo to pěkně vygradované při první manipulaci, ale potom už to trochu vázlo a chyběl tam ten drajf, jak se česky říká :-) A konec se mi moc nelíbil. Žádný trest!?

23.06.2022 3 z 5

Hrnečku, vař! Hrnečku, vař! Kateřina Čupová

Mám rád komiksy. Už od Rychlých šípů, i komiksy co vycházely v Ábíčku, Lips Tulian apod.
V TV prezentovali tuto knihu a tak jsem si to koupil. Třeba se to bude vnučkám líbit, a mně taky, řekl jsem si.
Přečetl jsem to za odpoledne s přestávkami. A měl jsem asi moc velké očekávání. :-(
Ale vezmu to popořádku.
Kresba: Pěkná! Vtipné doplňky, časově a postupně dobře udělané obrazy. Klasika.
Příběh: To už je trochu slabší. Ale... Chvíli jsem se v tom ztrácel a děj byl pro mě někdy dosti nezajímavý. Spojení dvou pohádek, je dobrý nápad, jen je trochu nedopracovaný (nebo přepracovaný?), nevím.
Celkem: Je to pěkný a dobrý komiks a kresba to zachraňuje. Uvidím co na to vnučky! Možná potom přehodnotím.
p.s.: jsem první hodnotitel?

22.06.2022 3 z 5

Labutí píseň Labutí píseň Jaroslav Velinský

Váhal jsem mezi *** a ****, nakonec jsem dal, co jsem dal. Nebylo to úplně Finkovské, ale detektivka ušla. Chyběl mi tam humor (možná tam byl, ale já ho nezaznamenal), trochu víc pátrání, ale už na to, že kniha je útlá, jsem nečekal více akcí. Bylo to takové rychlé a jednoduché. Škoda. Ale není každý den posvícení.

08.06.2022 3 z 5

Volný pád Volný pád Lee Child

Jak se píše níže, je to jedna z lepších „reacherovek". Musel jsem se do jedné knihy ponořit, když jsem před nedávnem viděl seriál Reacher, kde je Reacher Reacher a nehraje ho 170cm Cruise.
Ale ke knize. Klasika, kdy vše dopadne dobře a zlo je potrestáno nesmiřitelným Reacherem, a zde i jeho kolegy. I když ti se moc do akce nezapojí (?), jen mu tak sekundují. Vše vezme na svá bedra JR. Knihu jen tak neodložíte, pokud je vám tento styl blízký.

02.06.2022 4 z 5

Poklad byzantského kupce Poklad byzantského kupce Václav Erben

Audiokniha. Čte Vladimír Hauser.
Toto je už asi klasika. Normální, klidná, místy vtipná detektivní práce. Kapitán Exner a jeho kolegové vyřeší zapeklitý případ...
Tento příběh každý četl nebo viděl zfilmovanou verzi s J. Valou.

30.05.2022 4 z 5

Města na planině Města na planině Cormac McCarthy

Když to nebudu mít já, tak nikdo. Mohlo by být motto této knihy.
Důstojné, dá-li se to tak nazvat, zakončení „kovbojské trilogie", které bylo velmi smutné a konec s paní Betty, se vyrovná koncům předešlých „dílů".
Škoda, že už jsem knihy přečetl, bude se mi stýskat po koních, planinách, přátelství, odvaze...
Jednou se sem vrátím.

23.05.2022 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Marek Eben je jeden z mála, který neurazí. Už od mládí, Kamarádi, jeho písničkářské trio (píseň Praha 1581 je super), Plovárna!, i jako moderátora ho můžu... Každý má světlé i horší dny. Tato kniha, kterou jsem přečetl při hlídání vnoučat, mě moc neoslovila. Něco ano, něco ne, něco vůbec. Možná jako audikniha, to má jiný rozměr, ale takto...
Normální kniha, která se prodává, protože Eben.
Souhlas s „soukroma".

p.s.: kdybych trhal, jak doporučuje autor, zbylo by pár stránek :-) , :-(

18.05.2022 2 z 5

Všichni krásní koně Všichni krásní koně Cormac McCarthy

Nejprve jsem četl Hranici (nevěděl jsem o „trilogii"), ale myslím, že to nemění nic na skutečnosti, že jsou to obě moc dobré, ne! výborné knihy, ať je člověk čte v jakémkoli pořadí. Jedna lepší než druhá. Dlouho jsem od McCarthyho nic nečetl a teď toho lituji, že jsem se patlal ve všelijakých (nebudu jmenovat) knihách. A mrzí mě, že tuto trilogii nevlastním.
Kniha o cestě dvou přátel, kteří „přiberou" nedobrovolně ještě jednoho... Vše se trochu komplikuje, až k nesnesení a opět v Mexiku, kde začali pracovat u koní se příběh otáčí o 180°. Zkrátka, výborná kniha, kterou jen tak nejde odložit.
A konec u soudce, kde hlavní hrdina dojde k rozhřešení, pohledy indiánů na odjíždějícího, jsou opět skvělým zakončením...
Už se těším na Města na Planině.
Souhlas s JP

09.05.2022 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Audiokniha. Čte Martin Stránský. Normální krimi, kterých je na pultech hafo. Je to čtivé (u mě poslouchatelné), celkem i napínavé, policie hloupá?, potřebuje postrčit od soukromých vyšetřovatelů a ten konec byl tedy... no konec.
Ale když je to na poslech, proč ne.

25.04.2022 3 z 5

Hranice Hranice Cormac McCarthy

Bohužel - bohužel pro mě - jsem nevěděl, že je to druhá kniha Hraniční trilogie :-(
Ale nic to nemění na tom, že pro mě to byla nejlepší kniha z McCarthyových knih co jsem četl. Takových utrpení na jednoho mladého „kluka" je pro čtenáře až k neunesení...
Krutosti, kterých se musel „zúčastnit", jak jako divák i jako samotný účastník byla k nepřežití.
Příběh s vlčicí, návrat domů, ztráta bratra a jeho hledání, nemožnost vstoupit do armády, bodnutí koně, a nakonec setkání s toulavým psem jsou části, které musí čtenáři zůstat dlouho v mysli...

21.04.2022 5 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Audiokniha. Čte Jiří Žák a opět jako v předešlé knize monotónně, ale k tomuto autorovi se to hodí :-)
Řekl bych, že je to srovnatelné s předešlým dílem. Někde je vata, ale když to člověk poslouchá, tak to moc nevnímá. Trochu autor dělá z Martina Servaze takového „nezodpovědného" a umíněného policajta (viz potápění), ale asi to tak muselo být kvůli dalšímu ději.
Samozřejmě linka s Julianem Hirtmannem byla šílená a možná trochu zbytečná, ale zase navnadí na čtení dalších dílů.
Myslím, že o mnoho lepší průměr oproti jiným thrillerům.

13.04.2022 4 z 5

Bremeno minulosti Bremeno minulosti Dominik Dán

Málokdy dávám plný počet, za *****. Tak toto bola jazda, chlapci od Dvoch levov!
Detektivní práce jak má být, více případů najednou, s tím, že si něco necháme do jiné knihy a opět trochu humoru. A ani po '89 se nic nezměnilo... Vše funguje jako za stara, ale to všichni víme.
A nakonec. Jdeme na pivo chalani.
Taky čtu knihy chronologicky (viz klokan.1905) a někdy v tom mám „guláš", díky DD. Ale vydržíme :-)

07.04.2022 5 z 5

Zásah Zásah Lee Child

Lee Child se s tím nemazlí! Od první stránky začne a neskončí dokud se vše nevyřeší k plné spokojenosti Jacka Reachera. Jako by mu Reacher napovídal, co a jak má psát :-)
Jedna s těch lepších, a tady se nebojím říci, výborná kniha.

02.04.2022 4 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Audiokniha. Čte Martin Stránský. Mimochodem velmi dobře.
V půlce knihy jsem si uvědomil, jako bych poslouchal „Muži, kteří nenávidí ženy", ovšem na slovensko/anglický motiv. A už jsem se toho nezbavil. Ne že by to bylo úplně přesné, ale byly tam motivy, které jako by autorovi utkvěly v podvědomí a už je psal „do ledu". Ale tím nechci naznačit, že to byla špatná kniha.. Joj (jak by zvolal pán Horníček), dobře se to poslouchalo a mělo to spád. Už se ovšem nemůžu zbavit dojmu takového opakování (slušněji napsáno).
Možná jen ve všem vidím něco, co tam není...

28.03.2022 2 z 5

Chybíš mi Chybíš mi Harlan Coben

Jo!
Harlan Coben nezklame. Ne, že bych ho četl jako na běžícím pásu, ale když se k nějaké jeho knize dostanu, neváhám (totéž platí o seriálové tvorbě na motivy jeho knih, to je něco!).
Tento příběh se rozjíždí trochu volně a poooomaaaluu... Ale jak se dostanete do poslední třetiny (nebo čtvrtiny), tak to nejde odložit. Velmi dobré počteníčko. I s tím koncem...

24.03.2022 4 z 5

Neviditelný strážce Neviditelný strážce Dolores Redondo

Audiokniha. Čte Jaromír Meduna.
Zvláštní detektivní příběh, který byl trochu upozaděn rodinnými událostmi a také i tajemnem a mystikou. Což asi nebylo to pravé ořechové, ale budiž... Spory, intriky, jak v pracovní, tak v rodinné rovině, musela současně řešit hlavní detektivka v této knize (byla to inspektorka, já ji pro sebe funkci změnil :-) ).
A jak mě ze začátku rodinná rovina vadila, nakonec jsem se na ni těšil a čekal jak to dopadne. Ono to zřejmě neskončilo a v dalších dílech to pokračuje... No uvidím, jestli se do toho ještě někdy pustím.

22.03.2022 3 z 5

V tieni V tieni Dominik Dán

Když jsem to začal číst, měl jsem dojem, že jsem to už četl. A ten dojem mě neopustil po celou knihu (dokonce jsem věděl kdo je vrah). Ale číst jsem to nemohl, vždyť to vyšlo teď, nedávno... Tak asi proto, že se tam plno věcí opakuje. Napsáno jen proto, aby se prodávalo? To ovšem nebrání tomu, že to bylo dobré, vtipné (pokud se to u takového hrůzného činu dá říci) a napínavé. A proč by nevydával, když to je ke čtení. :-) A co víc si od DD přát.

10.03.2022 4 z 5