faba faba komentáře u knih

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Audiokniha: Čte Milada Čechová. Kniha z hudební branže, která je autorovi blízká. Myslel jsem, že to bude opět bez Rhyma a Amélie, ale nebylo. I když tam moc nevystupovali. Ne že by mně vadili, ale chtěl jsem příběh s normálním vyšetřováním. No, ale ke knize. Jak se na Deavera sluší a patří, opět nezklamal. Ale bohužel se žádný wau efekt jako v Tanečníkovi nekonal.
Pachatel nejprve byl jasný, pak nebyl, potom opět byl, následně už to bylo na beton jasné, ale pak najednou je nevinen, potom 100% nevinen, a nakonec vinen. To je maglajs co? V tom se teď nevyznám ani já sám. Ale dopadlo to dobře. Na konci trochu limonáda, ale... Byla to první kniha s Kathryn Danceovou, kterou jsem „přečetl". Nebylo to špatné, dám ***. Ale spíše **1/2.

18.02.2022 3 z 5

Dívej se, jak umírají Dívej se, jak umírají Ed McBain

(SPOILER) Audiokniha. Trochu netradiční „pátrání" 87. revíru se odehrává v této knize. A nejen pátrání, ale pár mini příběhů, od figurek z místního gangu, přes námořníka na vycházce, až po zločince, který „odolává" nájezdu policie. Není to úplně styl McBaina a jeho party detektivů, ale jenom taková malá epizoda z Isoly a jejich občanů...

22.01.2022 3 z 5

Anatomie lži Anatomie lži Dan Brown

Audiokniha. Čte Vladimír Kudla.
Pro mě netypická kniha od Browna. Thriller o objevu meteoritu a dění kolem něj. To jen tak na okraj, co se v knize děje.
Není to úplná fantasmagorie jako s R.Langdonem, který skáče z vrtulníku s dekou a přežije, ale i tak se to tomu trochu přibližuje. Ten závěr ve vodě; no, nejsou lepší hrdinové :-)
Ale na to, aby mě kniha zabavila během mých toulek a procházek po venku, to bylo dost dobré.

10.12.2021 3 z 5

Babička drsňačka Babička drsňačka David Walliams

Audiokniha: Čte Jiří Lábus a už to je kvalita zážitku. Lábus ženské umí. Jak hrát, tak i mluvit a tady se vyřádil. Kniha je opravdu smutná i s trochou naděje, jak píše itlady.

30.08.2021 3 z 5

Konec perského prince Konec perského prince Jaroslav Velinský

První setkání s důchodcem O.Finkem a jeho detektivní kanceláří Discret a hned přeskočila jiskra. Není divu, už Augustin Veliký, mistr Smetana a slečna Gréta Hornová, mě nikdy nezklamali a autor, ať se jmenuje Rabský, Velinský, Bílá, Clarkson, je pro mě záruka kvality. A humor, který v jeho dílech nechybí a mně vyhovuje. („Omlouvám se, že jsem vás vzbudil v tuto nekřesťanskou hodinu." „Nevadí, já jsem budhista." :-D).
Ale ke knize. Je tu mrtvých jako u Verdunu, a do konce není jasné kdo a proč ty nepěkné věci dělá. A navíc devadesátky v přímém přenosu. Jo to se děly věci...
Dobrá kniha, skvělý úvod. Těším se na další.

02.05.2021 4 z 5

Mé cesty do hlubin mozku Mé cesty do hlubin mozku Martin Moravec

Dobrá kniha. Dobrá za tři. ***.
Vlastně je to rozhovor, ten patří dle mého do časopisu. V rozhovoru se dozvíte vše a nic.
Nic mi to nedalo. Nic jsem se nedozvěděl. Pro mě byl užitečnější TV pořad „Doktoři".
Dr. Beneš je odborník, machr, a kdybych musel, ať mě operuje on (ale nikam se necpu). :-)
Nesmím doma říkat, že je někdo dobrý a super, protože mi Ježíšek přinese o něm knihu, kterou si už vícekráte nepřečtu. Jako tuto. Trochu nechápu těch 94%. Ale proti gustu... . Vlastně chápu.

10.01.2021 3 z 5

Doktor Spánek Doktor Spánek Stephen King

Musím předeslat, že jsem Osvícení nečetl! Jak tedy můžu hodnotit tuto knihu? Těžko. Viděl jsem film. Film není kniha! Pokusím se to nějak zvládnout. Zkusím nic neprozradit a proto nezaškrtávám (+SPOILER).
Začal jsem tuto knihu poslouchat, ale po několika kapitolkách jsem se rozhodl (asi po hodině), že si knihu koupím a dočtu. Dobře jsem udělal. Tak rychle jsem v poslední době knihu nedočetl. Pán spisovatel se podle mě víc a víc posouvá z hororů na psychologické, společenské a vlastně na normální romány. Třeba Ostrov Duma Key, Holčička, která měla ráda Toma Gordona, Pan Mercedes, a pod. (ale to se opakuji, už jsem to někde ventiloval). Ano, byly tam hororové prvky, nebo aspoň strašidelné, ale pro mě jsou to normální knihy, které ukazují dnešní Ameriku. Zkrátka, kdo si tuto knihu přečte, i když Osvícení nečetl, neprohloupí. A pro mě po Duma Key (která byla ještě lepší) je to opět KINGOVA KNIHA. Brzy se pustím do další...
A souhlas s Faila: Taky rád čtu doslov a děkování! Jsou skvělá!

01.11.2020 5 z 5

Texty / Lyrics 1961 – 2012 Texty / Lyrics 1961 – 2012 Robert Allen Zimmerman

Dám *****. Knihu jsem nepřečetl. Ono to totiž nejde. No, jde, ale nemá to valný význam. Knihu si otevřu, když si pustím nějaké CD a kontroluji text, český. Moje znalost cizího jazyka není valná, a i kdyby byla, ani tak bych to nepochopil. Dříve jsem si texty překládal sám, když byly součástí LP nebo CD, aspoň trochu jsem věděl o čem se asi zpívá. Teď je to jednodušší, vychází knihy, je net...
Tak jsem se osmělil a napsal komentář, i když kniha není přečtená. Takové knihy se čtou pořád a stále a bez ustání... Dokud hraje hudba. A Bob Dylan je pán básník a není divu, že dostal Nobelovu cenu. A toto je HUDBA pro mé uši.
Edit (24.5.21): Happy Birthday Mr. Dylan! Thank you for the beautiful music.

25.02.2020 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem... I když násilné scény se mi už zajídaly a uvažování hlavního zločince mě moc nepasoval, ...že by byl tak dokonalý... Ale je to věc autora(ů). Byla to ovšem zase jedna z jejich lepších knih. Byl tam Joona Lina, tak proto.

20.09.2019 3 z 5

Všechno dopadne jinak Všechno dopadne jinak František Koukolík

Běžně rozhovory v novinách čtu na přeskáčku, od prostředka, ke konci a zase na začátek. Podle toho či mě zaujal či ne. Tuto knihu lze číst také tak, ale já ji přečetl tak, jak se má. Od první stránky, až po tu nejposlednější. Dá se říci, že jsem přečetl i tiráž. :-) Tak mě to zaujalo. Pan Koukolík je skvělý vypravěč a má stále co říci, jak z hlediska lékařského (populárně), tak filozofického, od minulosti přes současnost atd. Jeden z mála, co dnes říká věci, co si jiní jen myslí pod peřinou, když jsou sami doma (viz.: Hydepark, Fokus VM, Show J.Krause, přednáška O špatných lidech, atd). Málokdo se mu vyrovná. Jsou tu výjimky. Pánové Cílek, Grygar... Běžně tyto knihy nečtu, tak si ji dám do Čtenářské výzvy. (Jak já to slovo nesnáším - výzva!)

16.10.2018 4 z 5

Konec hlídky Konec hlídky Stephen King

Ukončení série Hodgese a jeho pomocníků, jak se na Kinga sluší a patří. Nic tomu nechybělo a přes všechny peripetie osudu vše dopadlo, tak jak mělo. Tak běží život!

15.10.2018 4 z 5

Deoduši Deoduši Jan Werich

Je to trochu jiné než Fimfárum, ale je to chytré. Jak jinak od pana Wericha. Přesto nebo právě proto, aktuální na dnešní dobu. A jak je vidět (nebo možno přečíst), nic se ve světě nezměnilo!

30.04.2018 5 z 5

Nabarvené ptáče Nabarvené ptáče Jerzy Kosiński

Krutá a drsná kniha v kruté a drsné době druhé války (jasně že světové, pro hnidopichy). Nevím jestli je vůbec možné, toto dílo převést na filmové plátno, a jestli bude i koukatelné, pokud tam mají být i krutosti popsané v knize. (V dnešní kinematografii už je těch krutostí víc než dost a podle mě se režiséři předhánějí kdo je krutější.) Ale neměl jsem psát o knize? Jenže co napsat o takovém díle, kde na každé stránce máte ústa otevřená překvapením, v očích děs a jímá vás hrůza od chování lidí vůči malému klukovi, i vůči sobě, v době, která je ještě horší než ten nejhorší sen. Knihu jsem přečetl na jeden zátah (teď se divím), ale už si ji nikdy víc nepřečtu. Mám to tak u knih, které ve mě zůstávají navždy uložené.

03.04.2018

Krakatit Krakatit Karel Čapek

To byla první kniha od K. Čapka, kterou jsem přečetl. A od té doby na něj nedám dopustit. Četl jsem snad všechno co napsal... Tento román překračuje hranice žánrů literatury. Najdete tu všechno. V době kdy jsem to četl poprvé jsem byl úplně pohlcen a něco tak napínavého jsem do té doby nečetl.

18.11.2017 5 z 5

Krev na sněhu Krev na sněhu Jo Nesbø

Asi budu opisovat některé předchozí recenze. Je to slabota, pane Nesbø! Kniha/povídka začala slibně, přehoupla se přes krvavou divočinu v kostele a skončila v nekonečnu. Konec/nekonec a plno „filosofie". Skoro se mi chce říci, škoda peněz...

10.11.2017 2 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Kniha à la Dan Brown. Čtivá jako knihy od DB, ale stejně slabá, průhledná, už v polovině bylo vše jasné. A navíc je to, to nejslabší, co jsem od P. Maye četl. A zřejmě i poslední.

10.11.2017 2 z 5

Kritik Kritik Peter May

Audiokniha. Čte David Matásek.
Kdysi jsem to četl. Vzpomněl jsem si na to při scéně, kdy pes rozvazuje hostům v kavárně tkaničky u bot. Ale to bylo vše co jsem si pamatoval.
Normální detektivní příběh, kdy všichni jsou hloupí, jen jeden vše vyřeší a ještě po více, jak kolika letech. Knihy Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky byly ještě jakžtakž (to je slovo) ke čtení, tak další tvorba je opravdu jen k zaplacení složenek.
Ale to je jen můj názor a nikomu jej necpu. Každému se líbí něco...

10.03.2024 2 z 5

Poslední sbohem Poslední sbohem Lee Child

Jsem trochu zmaten. Je to 12. kniha v sérii o Reacherovi, kde se dozvíme proč odešel z armády, že jeho bratr zde ještě žije, i když jej zabili v některém (už nevím v kterém) dřívějším díle, takže jsem v tom měl trochu guláš... Ale nešť, je to typický Reacher, který zabijí bez výčitek na potkání a vše je ok. Ale po zhlédnutí druhé řady seriálu o tomto ,,velikánovi", a to doslova, jsem si musel zase nějaký díl o něm přečíst. Není to až takové top, ale neurazí.

18.02.2024 3 z 5

Kobra Kobra Frederick Forsyth

Audiokniha. Čte Jan Hyhlík.
Jednou se prezident usmyslel, že zničí obchod s kokainem... Možná by se to povedlo, ale muselo by to bolet a nebýt volby. A to kdo ví jestli...
Pěkný dokumentární popis fungování obchodníků s kokainem a jejich zástupců, účetních, manažerů pro styk s partnery a jinými hodnými lidmi, kteří podporují ekonomiku své země. Vzpomněl jsem si na dokument, kde syn Escobara říkal, že týdně vydělávali 50 - 70 mil. dolarů. Nedělej to za ty prachy.
Ale zpět ke knize. FF umí napsat thriller i bez přímé řeči a nenechá čtenáře oddychnout. Vše nakonec dopadne jinak, ale takový je život.

16.11.2023 3 z 5

Hráči Hráči Karel Poláček

Úsměvná kniha, jemný humor, krásná čeština... , ale to jen opakuji co je níže popsáno. Poláček zkrátka nezklame. A kdo trochu zná a nebo někdy hrál/hraje mariáš je tato kniha povinnou četbou.

04.06.2023 4 z 5