Hráči

kniha od:


Koupit

Vynikající humoristický román známého českého novináře a spisovatele. Veselé čtení o karbanu, především o mariáši.

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21877/hraci-eIr-21877.jpg 4.528
Žánr:
Humor, Romány, Literatura česká
Vydáno:, Nakladatelství Franze Kafky
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Hráči

Přidat komentář
postoran-CZ
09.05.2018

Hrajete v karty? Hrajete Mariáš? Pak je to kniha pro Vás. Milý, nevtíravý, ale přesto zábavný Poláčkův humor, který je zabalen do karbanického prostředí. Většina příběhů nebo aspoň hlášek se musela minimálně jednou přihodit každému, kdo si někdy Mariáš zahrál. Tam jdou vidět léta praxe, dřiny a odříkání nad volbou barvy.

Boby17
18.04.2017

Příjemné čtení, ale celkově je to takové mdlé. Nejvíce mě zaujal svatební proslov oddávajícího kněze. Ten by se dal tesat do kamene :-)

konicekbily
16.03.2016

Je to Bible karbaníků a většina hráčů mariáše tam najde hlášky, které budou mít odezvu u spoluhráčů a budou se k nim vracet.

qwill
24.01.2016

jako letitý hráč licitovaného mariáše jsem se bavil velmi. A osvojil si patřičné hlášky:

Pan lékárník byl z onoho druhu hráčů, kteří nedbají zisku ni ztrát, ale kteří milují hru pro hru samu, vidouce v ní epický příběh, skloubený z řady rozmarných epizod. Vítezství vítal s růžovým úsměvem; ale i prohra vzbuzovalal v něm veselí. Do paměti jsem si vryl jeho výroky, kterými glosoval různé situace během hry. Žaludskou sedmu hlásil slovy: "Žaludská sedma se obořila na knížete!" Hlášení zelené sedmy provázel popěvkem "Sedma zelená, neposečená, slunce na ni svítí." Objevil-li v talóně červenou sedmu, která znamenitě posílila jeho pozici, tu volával nadšeně: "Kéž bych tě líbat směl . . . !"


U pana notáře vzbuzovala hra reminiscenci na školní četbu. Získav příznivý talón, neopomenul skandovati verše:


Tak jako lev potěší se,
na velký kus těla padna,
buď rohatého koloucha,
aneb kozorožce nalezna,
tak pan notář Vetchý
raduje se z karty milostné.

Při točení vzpomínal Hérodota citátem: Když se blížili Peršané, tu zdvihl se ohromný kotouč prachu!
A přirovnával se ke Korachovi, kterého pohltila země, když mu bylo platiti prohranou stovku.
Byla to hra, při které bylo možno člověku, po vzdělání dychtícímu, získati četné vědomosti. A mohu říci, že tato partie patří k mým nejkrásnějším vzpomínkám.

woodward
18.08.2015

Není to tak bezbřehá sranda jako Muži v offsidu, ale legrace to je. Chlapi celou noc flekují durcha a pak se ho bojí zahrát, protože jim přítomný pan profesor spočítal, že poražený by musel zaplatit víc, než kolik činí vládní dluh Spojených států. Nebo ten živnostník z Příbrami, který tak dlouho hrál karty, až všechno prohrál, zkrachoval, odjel do Prahy a stal se tam poslancem...
Je to útlá knížka a zejména mariášníci si na ní náramně pošmáknou.