faba faba komentáře u knih

Krvavá fontána Krvavá fontána Jaroslav Velinský

(SPOILER) Augustin Veliký, mistr Smetana a slečna Gréta Hornová ve čtvrtém, a posledním pokračování série. Opět skvělá detektivka, srovnatelná s knihou Hra na smrt. Stejně vtipné, dokonalé dialogy, smál jsem se někdy víc, než při nějaké humoristické knize. Škoda že už je konec. Bude mi chybět tato povedená trojice nad lahví tesavely.
„Slečna Hornová odjela. S kočím." „Skočte."

08.12.2020 5 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Dnešní literatura se nachází na pokraji pandemie. Píše každý, a taky každý kritizuje.
(ORDO NOVI ORDINIS - Literatura, kritika a jiný brak)

Nevím jak s tím naložit. Přečteno a podtrženo. Teď to ještě zkritizovat. Protože dnes (a ne jen dnes) všichni do všeho mluví, a všichni všemu rozumí, přidám se i já (také jsem chodil do mš, zš a autoškoly, tam nejdéle). To co tu už psali níže, a budou psát i výše, uvedení, v knize se jen jí (žere) a sexuje (....). Hodím poznámku jen k prvnímu tématu. Všelijaká rozličná jídla, od slavičích stehýnek, krysích ledvinkách, ježčích biftecích, veverčích jatýrkách, ono to tam všechno nebylo (ale mohlo být), až po škubánky (?) ... Nic jiného než žrádlo v knize nevystupuje. A potom i druhé téma, ať nejsem za úplného puritána. On na ní, ona na něm, on za ní, dvě na jednoho, každý z každým, všichni za jednoho a jeden za sebe ... A kniha je prozrazena. Jak to ovšem dopadlo jsem vůbec nepochopil. Chytil Durman vraha? Nevím. Ale četlo se to dobře, ale bylo toho dost.
Nulorožec a Mlýn na mumie jsou pro mě knihy, které už asi nikdy číst nebudu (never say never, jak říká klasik), ale víc knih od Stančíka ne. To mi STA(n)ČÍ(k).

05.10.2020 2 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

(SPOILER) To co jsem napsal v druhém díle, tak to bych mohl pro tento díl zněkolikanásobit. ÚŽASNÉ, SKVĚLÉ, SUPER ... Nevím, co o tom napsat, abych něco neprozradil. Celé putování, „zážitky" ve vesmíru (vesmírech), „rozuzlení" a konec?. Jedno velké +. Pro mě kniha roku. Pár sci-fi jsem četl, ale nevím k čemu to přirovnat. Možná to mohu srovnat s moji první sci-fi knihou od J.M.Trosky - Zápas s nebem. To pro mě bylo v dětství taky šok, v dobrém slova smyslu. A nebo M.Crichton - Kmen Andromeda, která mě též na pár dní „vykolejila" :-)
Zkrátka a dobře, kdo nečetl tuto trilogii a je na sci-fi zaměřen o hodně přišel.
Ale možná mám jen velké oči a kniha mi sedla. Přesto doporučuji! Všechny tři díly!

12.08.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Nejlepší z celé trilogie! Ano, druhé dva díly jsou super, ale tato je nejlepší! Viděl jsem i obě verze filmů... kdy od Finchera se tvrdilo, že je scéna Lisbeth u právníka nejkrutější. Dle mého není. Švédská verze je hroznější a odpornější, ale stejně se knize nevyrovná. Skvěle napsaná kniha. Je to opravdu takový problém ve švédské společnosti? Napsal by někdo něco takového u nás o nás?

24.01.2018 5 z 5

Modlitba za Owena Meanyho Modlitba za Owena Meanyho John Irving

Úžasná kniha! Owena jsem zbožňoval, když si jej ve škole posílali nad hlavami, když hrál divadlo, když zachránil... Nechci moc prozrazovat, pro ty co to nečetli a měli by si to přečíst. Film byl opravdu moc dobrý, ale kniha je skvělá.
A na obale knihy, Ježíš, nepřikován... Jak řekl v rozhovoru p. Velíšek (autor obálky): „Někdy si taky musí zajít na pivo."

23.01.2018 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Třetí díl, a nejslabší o ostrově Lewis. Ještě jeden díl a už tam nezůstane kromě Fina nikdo. Jako Vraždy v Midsomeru. I když, abych jen nehanil, toto aspoň byla detektivka, kde se „pátralo a vyšetřovalo". Sice trochu naivní téma a i rozuzlení bylo takové dětské. A opět hrr konec. Ať už to máme za sebou. Pokud to srovnám všechna „díly" od nejlepšího. Muž z ostrova Lewis, Skála, Šachové figurky.

26.12.2017 3 z 5

Skála Skála Peter May

Ani bych to nenazval detektivkou. Té detektivní práce tam moc nebylo. Zato příběh z minulosti, který se nese celou knihou, je poutavější než samotné vyšetřování a vyústí do překvapivého rozuzlení. Jen ten konec mě trochu zklamal. Ale jinak doporučuji.

26.12.2017 3 z 5

Dokonalá smrt Dokonalá smrt Helen Fields

Audiokniha. Čte J. Šťastný.
S touto knihou jsem měl problém.
Ještě že jsem to nečetl, to bych knihu asi brzy odložil. I tak jsem se při poslechu nudil.
Nuda, nuda, nuda, nuda, nuda, nuda... (parfrázoval bych tak film, kde byly kachny, kachny, kachny atd.).
Asi po 50. kapitole se děj trochu hnul. Nakonec se z toho vyklubala taková taškařice nehynoucí, že jsem nevěděl zda se mám smát či ne.
Vlastně to byla taková detektivka/nedetektivka, kde nejlepší byl asi Tripp, který trochu přemýšlel, na rozdíl od ostatních nadřízených a kolegů používal hlavu.
Ostatní se chovali jako troubové. A ta jejich nejvyšší šéfová, to je dáreček...

Proto jen **. Ovšem nic to nemění nic na tom, že si poslechnu i další díl.

31.03.2024 2 z 5

Dokonalá kořist Dokonalá kořist Helen Fields

Audiokniha. Čte J. Šťastný.
Tento díl je mnohem lepší než první kniha, která mě moc nenadchla. Ale tato kniha mě docela bavila. Jen ten konec... Nic se nevyřešilo. Buď je to teď trend, nebo mám ,,smůlu" na takové knihy v poslední době. A jsem zvědav jestli se něco dozvím v dalších knihách o osudu a ,,vyřešení" z této knihy. Nevadí mi až tak, když zůstane děj otevřený, ale tady toho bylo opravdu moc.
A některé brutální scény... Autorko, autorko, jsi vůbec žena? Ale v dnešní době rovnoprávnosti...
Čeho je moc toho je opravdu moc! Ne příliš.

18.02.2024 3 z 5

Mord Mord Jan Jandourek

Kdyby to byl film, tak to nazvu ,,konverzační detektivní komedie".
Báječně se to četlo, hodně jsem se u toho nasmál (a nahlas!, „Taky nakupujete v Kotvě?“ :-D)
Chytrá a vtipná kniha, která asi není moc v podvědomí čtenářů. A zřejmě si asi moc čtenářů nenajde.
Jsem rád, že jsem ji objevil v mlp.cz a mohl si ji zdarma stáhnout do čtečky.
Tím se mi detektivní práce/hledání vyplatila/o. Nelituji.

01.02.2024 4 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Česká detektivní práce. V hlavní roli novinář, a ještě k tomu elév. Nic se nevyřeší. A nebýt špatného svědomí, ani by se nic nevyřešilo. Normální kniha s prvky detektivního žánru.
Až poslední část mě zaujala tak, že jsem to přečetl na jeden zátah.

03.12.2023 2 z 5

Poslední pád Mistra Materny Poslední pád Mistra Materny Václav Erben

Exner a spol nezklamou. Skvělá detektivní práce, nadměrné množství mrtvých, humor a samozřejmě Exner a jeho ženy. Je to klasika české detektivky a řekl bych jedna z lepší od Erbena. A množství postav? Kupodivu jsem neměl problém, a že jich bylo :-)

03.10.2023 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Že to bylo dlouhé, tak to snesu a nevadí mi to. Mám dlouhé knihy rád. Jenže u Kinga člověk čeká akci a děj který odsýpá.
Knihu bych rozdělil na třetiny (když máme to mistrovství v hokeji).
1. třetina super. Děj pěkně plynul a osudy hrdinů se pěkně rozvíjely. Moc jsem si to užíval...
2. třetina, ale byla úplně z jiného ranku. Děj se posunul do města hodných, kde se řešily věci, no nic moc. O městě zlých se toho moc nedozvěděli, takže trochu nuda. Trochu velká nuda na Kinga.
3. třetina byla o mnoho lepší než druhá, ale jen část kde Stu a Tom putovali domů.

Konec jsme si mohli odpustit, ale nešť. Je to King a rád překvapuje. I když to moc překvapení nebylo. Za mě slabší kniha. Umístil bych ji na poslednější místo jeho tvorby.
Byla dobrá, ale nepřevrátil jsem se z ní. Takže za ***.

Edit: Ještě k překladu. Knihu přeložili dva překladatelé. Dva! A oba zase použili moje (nebo lépe řečeno překladatelů) oblíbené slovo do prčic.
Cituji originál:
"Oh hell," he said.
"The choices as I see them," she said. "We can get married and keep the baby. We can get married and give the baby up. Or we dont get married and I keep the baby. Orᅳ"
"Frannie, cant we just talkᅳ"
"We are talking!" she flashed at him. "You had your chance and you said 'Oh hell.' Your exact words. I have just outlined all of the possible choices. Of course Ive had a little more time to work up an agenda."

Cituji překlad:
,,Do prčic," řekl.
,,Náš výběr, jak ho vidím já, je asi takový," začala. ,,Můžeme se vzít a dítě si nechat. Můžeme se vzít a dítěte se vzdát. Nebo se nevezmeme a dítě si nechám já. Nebo ᅳ"
,,Frannie, nemůžeme si promluvit ᅳ"
,,Vždyť mluvíme!" vyjela na něj. ,,Dostal jsi možnost a řekl jsi ,Do prčic.' Přesně tak jsi to řekl. Já jenom nastínila možný výběr. Pochopitelně, měla jsem víc času na vypracování detailů."

Já bych hell přeložil jako sakra. Takhle to vypadá jako by PRČICE bylo nějaké PEKLO.

27.05.2023 3 z 5

Podivuhodný případ Benjamina Buttona Podivuhodný případ Benjamina Buttona Francis Scott Fitzgerald

Od počátku knihy jsem se velmi bavil a nahlas smál. Ale postupem doby se to měnilo v soucit a nakonec ve smutek.
Úžasná kniha, kterou jsem objevil až dnes, diky filmu, který běžel na jednom tv programu. Ovšem s knihou film nemá pranic společného (no má, mládnutí narozeného starce). Film vlastně udělali trochu divně a hloupě. A vymysleli si příběh znovu a nový. Moc jsem se s ním neztotožnil (ale to je pro jiné stránky).

Knihu doporučuji!

Souhlas s komentářem JulianaH., EliskaD, Listy.

17.04.2023 5 z 5

Naivní detektivka z knihovny Naivní detektivka z knihovny Jana Chroustová

Úsměvný (ano, při čtení jsem se usmíval - myslím to jako plus) příběh o několika detektivech, kteří řeší zločin. Pěkně vystavěný příběh obyčejných lidiček, kteří se znají z knihovny a řeší vraždu, i když nemají mrtvolu a nic moc nevědí...
Po všech těch knihách za poslední rok (jsou tam výjimky) jsem upadl do klidu, a jako bych se vrátil do doby, kdy jsem četl pohádky.

10.02.2023 3 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

„Život jednoho magora", který se postupně „vyvíjí" v krátkých kapitolách, trochu neuspořádaně poskládaných do krátké knihy. Kdo za to může, že je z něj to co je/bylo? Každý je strůjcem svého štěstí (bohužel oběti ne), ale někdy nás tam navedou jiní.
A není cesty zpět... Dobře je popsán přerod od nevinného střílení na pouti, až k šíleným vraždám, spolu s popisem přírody, která je svědkem událostí.

07.02.2023 4 z 5

Vlčí zub Vlčí zub Jaroslav Velinský

Důstojné rozloučení s O. Finkem a jeho agenturou Discret. Škoda. Bude mi chybět, tak jako skupina kolem tesavely a A. Velikého. Samozřejmě se za nimi můžu jít kdykoli podívat, což někdy udělám. A rád...
Příběh v krásné přírodě (Tiské stěny dle mého), kterou hyzdí jen hromada mrtvých a hromada živých, kteří tady už 300 let nemuseli být, jak říkal p. Werich. Plno odkazů na literární díla a skvělá slečna Lai, a její čeština. Přečteno raketovým tempem, protože, nemoc udeřila...
Musím se pročíst ku zdraví! :-)

19.08.2022 4 z 5

Města na planině Města na planině Cormac McCarthy

Když to nebudu mít já, tak nikdo. Mohlo by být motto této knihy.
Důstojné, dá-li se to tak nazvat, zakončení „kovbojské trilogie", které bylo velmi smutné a konec s paní Betty, se vyrovná koncům předešlých „dílů".
Škoda, že už jsem knihy přečetl, bude se mi stýskat po koních, planinách, přátelství, odvaze...
Jednou se sem vrátím.

23.05.2022 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Možná se divíte, že dávám jen ***. Ale mrkněte prosím na mou úvodní stránku, jak hodnotím knihy. To jen aby bylo jasno :-)
Je to dobrá kniha, a řekl bych, že moc dobrá (možná *** 1/2). Ale (vždy je nějaké ale) takových knih je plno; dnes. V každé druhé dobré knize vystupuje nějaký uchyl, který vraždí, tak zvláštně, že to ani není možné.
Kniha se četla jedna báseň. A asi to tak bude i nadále v ostatních knihách od Cartera. Těším se na další, ale bude se muset chlapec snažit, abych dal víc hvězdiček. A to nejen spisovatel, ale i detektiv Hunter, který k vyřešení případu přijde tak nějak „divně", jednoduše, bez pomocí krimi techniky apod.
První díl jsem ohodnotil lépe, ale to jen proto, že to bylo audio. Uvidíme, jak se popasuji s další knihou.

22.12.2021 3 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Audiokniha: Čte Lucie Juříčková. Kniha neurazí, ale ani mě nijak moc nenadchla. Ano, bylo to akční, chvilkami napínavé, ale vracet se k tomu nebudu. Některé postavy mě celkem štvaly, každý myslel jen na sebe, jak je v dnešní době zvykem.
Pokérovanej nejsem, už jsem to nestihl :-), a tak jsem moc „nešílel" z toho pokérovaného světa a pokérovaných lidí.

Proti gustu, žádný dišputát; Když se chcete, tak se nechte. Jak to bude vypadat v osmdesáti letech... ?

I když kdo ví, jak bych dopadl žít v dnešní době o x let mladší, že? To je každý hrdina a pak má na zádech Tatru 603 :-)

p.s.: A zase nehodnotím knihu, ale moralizuji. Neberte mě vážně.

04.11.2021 2 z 5