evelinaevelina evelinaevelina komentáře u knih

O čem ženy mlčí O čem ženy mlčí * antologie

Knížečka vhodná do vlaku či podobně, četba kratinkých povídek nezabere moc času. Některá z povídek vás osloví více (mě Tučková, Moník či Šindelka) jiná méně, ale můžete zde získat podnět od některého z autorů si přečíst něco dalšího.
Mě osobně překvapila povídka Marka Epsteina (možná i proto, že nedávno jsem shlédla Ve stínu, kde psal scénář).

14.12.2013 4 z 5

Podél cest Podél cest Pavla Jazairiová

Jazairiová je zdatná vypravěčka, cenu znásobuje i atraktivnost prostředí, do nichž příběhy zasazuje. Zajímají ji zde vyhrocené konflikty, v nichž se ocitají lidé co hledají zásadní hodnoty svých životů. Možná, že kdyby toto hledání nechala jen volně běžet a působit na čtenáře a nechat si ho tvořit své závěry - tak by kniha nevyzněla tak ploše. Její stanoviska a názory jsou až moc cítit a pokud se čtenář neztotožní, již na něho příběhy tolik nepůsobí.

12.12.2013 3 z 5

Cesta třešňových květů Cesta třešňových květů Miki Sakamoto

Kniha nezklamala mé očekávání z anotací a recenzí. Ráda jsem si ji přečetla a ponořila se do Japonska minulého století. Zhruba to, co jsem očekávala, ale ani nic navíc...

10.12.2013 4 z 5

Řezníkova žena Řezníkova žena Li Ang

Novela nevelká rozsahem, ale o to hutnější obsahem. Patřila mezi ta díla, po jejichž přečtení jsem ráda v jaké zemi žiji a v jaké době, když jsem měla tu čest narodit se ženou.
Je to mé první setkání s tchajwanskou literaturou a určitě zkusím ještě něco od téže autorky.

03.12.2013 4 z 5

České okamžiky České okamžiky Pavel Kosatík

Mám ráda knihy pana Kosatíka, sedí mi jeho styl psaní - i tuto knihu tedy hodnotím velice pozitivně. Nyní sleduji v teleizi i volné zpracování některých kapitol v seriálu České století a porovnávám.

25.11.2013 4 z 5

Mráz Mráz James Hayman

Opět musím napsat (stejně jako u první Haymanovy knihy) - solidní detektivka. Autor vytvořil detektiva, jehož příběh se vyvíjí na pozadí hlavního vyšetřování (je nakročeno i na další knihy). Téma si opět zvolil poněkud "otřepané", ale dobře příběh zpracoval a vystavěl, takže kniha je čtivá.

07.11.2013 4 z 5

Řez Řez James Hayman

Solidní krimithriler. Motiv v této knize není nikterak originální, dokonce i vrah se dá odhalit dříve než autor by si asi přál, ale kniha je přesto čtivá, má spád. Děj je víceméně plynulý, prokládaný pasážemi z pohledu oběti.
Hayman zde vytvořil detektiva, jehož soukromí se prolíná s příběhem. Pravda, autorem přidělená eidetická paměť detektivu Mc Cabeovi občas ulehčuje práci, ale v rámci únosnosti.

07.11.2013 4 z 5

Zklamání - asi jsem se opět nechala dopředu hodně ovlivnit reklamou a nadnesenými recenzemi.

05.11.2013 2 z 5

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Håkan Nesser

Klasická "severská krimi" - alespoň podle mých měřítek. Nevyčnívá, ale ani nijak zvlášť nezklame. Jen ten konec je podle mne dost laciný...

04.11.2013 4 z 5

Skrýš Skrýš Johan Theorin

Skvělá kniha. Theorin je prostě neokopírovatelný a v současnosti dost vzácně zcela svůj.
Nevím tedy, proč v úvodní anotaci zmiňují onen nákup úsporné žárovky - zbytečně tak přitáhnou čtenáře jiného druhu knih, kteří pak nejsou moc nadšeni.

04.11.2013 5 z 5

Mezi polednem a půlnocí Mezi polednem a půlnocí Lubomír Martínek

Zdánlivě jednoduchý děj - plavba Jeronýma Foka z Afriky do severní Evropy. O co se ale autor nejvíc snaží v celé knize? Představit různé typy emigrantů a jejich citové rozpoložení po emigraci.
Uprchlíci z různých zemí a totalitních režimů - společnou mají především snahu uchovat si nejen svobodu, ale především nezávislost uvnitř sebe. Jen ne žádné konvence...ale ne vždycky to vychází.
Četla jsem však od Martínka lepší knihy.

20.08.2013 3 z 5

Nekonečná, téměř průzračná modř Nekonečná, téměř průzračná modř Rjú Murakami

Zklamání. Nechala jsem se nalákat na anotaci slibující kontrast novodobé japonské generace a starých tradic - a to se tedy nekonalo. A popis života beat generation jsem četla mnohem lepší od jiných autorů.
Možná číst to v době, kdy to autor napsal - to tam byl asi v Japonsku průlom, ale nyní ....

06.08.2013 2 z 5

Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Život v pravdě aneb Lhaní z lásky Jiří Gruša

V první a třetí povídce jsem snad stihla sledovat, co Gruša mně jako čtenáři symbolizuje. V té druhé jsem byla dost vedle...Nejvíc se mi líbila asi povídka první.

04.08.2013 3 z 5

Šaty z igelitu Šaty z igelitu Vratislav Maňák

Buďme k autorovi shovívaví - je to jeho prvotina. A jako taková nevyznívá nejhůř. Například povídky Jak daleko leží Buenos Aires nebo Mámení prvního valčíku se mi zdály skutečně dobré. U některých záměrně nereálné závěry mi přišly spíš takto zbytečně nastavované a ubilo mi to v tom slibovaný efekt.
Druhy osamocenosti ovšem vybral dobře.

03.08.2013 3 z 5

V jiném čase, v jiném životě V jiném čase, v jiném životě Leif G. W. Persson

Kriminální policie, Státní bezpečnost a další podobné švédské úřady figurují v Perssonově knize. Kriminální thriller, kde špionážní prvky nepůsobí nepatřičně. Tři značně od sebe vzdálené časové roviny v příběhu spojují nejen detektiv Bo Jarnebring a šéf tajné policie Johansson, ale nakonec i pointa. Autor se pokouší zachytit realitu švédského systému jak v politice tak u již zmíněných institucí.
Kniha vellice volně navazuje na Mezi touhou léta a chladem zimy (pokud si předem nepřečtete - nevadí, ale v určitých detailech budete více v obraze). Stejně jako některé náznaky v závěru ukazují na další knihu - Volně padat jako ve snu.
Na tuhle knihu musíte mít tu správnou náladu a očekávat, že v realitě vše dobré vždy nevítězí.

03.08.2013 4 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Brownovy knihy se mi vždy daří přečíst za jeden den - děj má spád, pd autora je to bravurně odvedená práce. Ale skutečně si dám teď od něho ( po třech přečtených knihách) pauzu, abych se zase na čtení těšila - ta schematičnost tam prostě je.

01.08.2013 4 z 5

Digitální pevnost Digitální pevnost Dan Brown

Typická "brownovka" - dobré čtení na současné letní dny. Ať u vody nebo na zahrádce ve stínu knihu máte během dne přečtenou. Děj má spád, souhlasím ovšem s tím, že princip i tzv. závěr v hrubých obrysech je předvídatelný dost dopředu.

31.07.2013 4 z 5

Slepá bohyně Slepá bohyně Anne Holt

Líbilo se mi, určitě více než autorčino To, co je moje.

31.07.2013 4 z 5

To, co je moje To, co je moje Anne Holt

Knížka na jeden letní den, čte se rychle, děj má spád. Výhrady mám, ale těžko je říci bez prozrazení děje.

30.07.2013 4 z 5

Noc ve Villette Noc ve Villette Ingrid Hedström

Na mě do vyšetřování až moc zasahuje a ovlivňuje osobní život vyšetřující soudkyně (hl.hrdinka).

29.07.2013 3 z 5