České okamžiky

Koupit

V návaznosti na knihu České snění a ve stejné grafické úpravě vychází mimořádně čtivá kniha Pavla Kosatíka, představující klíčové okamžiky českých - politických i kulturních - dějin. Kniha poskytuje dobrý podklad k diskusím o Češích, češství a o českém národním charakteru. Autor zde zachycuje mimo jiné tyto události: Císař Karel IV. odchází, Husité zakládají Tábor, Petr Chelčický opouští bojující husity, Prokop Holý umírá u Lipan, Ferdinand I. Habsburský se stává českým králem, Jezuité v Praze, Albrecht z Valdštejna zakládá nové hlavní město, Rychtář Vavák hovoří s Josefem II., Prusové v Praze, Rainer Maria Rilke opouští Prahu, František Josef I. u nás, Lenin v Praze, T. G. Masaryk umírá v Lánech, Emanuel Moravec se stává mouřenínem, Adolf Opálka odmítá atentát na Heydricha, Přemysl Pitter zahajuje akci Zámky, Ladislav Štoll likviduje Františka Halase, Josef Urválek účtuje s Rudolfem Slánským, Dubček vysvětluje moskevský protokol, Havel píše Husákovi, Miloš Jakeš ve válce s reakcí....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/91173/ceske-okamziky-91173.jpg 4.350
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Torst

Kniha České okamžiky

Madelisi

Mám smíšené pocity. Některé okamžiky se četly samy, jiné byly kvůli použitým “filozofickým” citacím aktérů okamžiků hůře čitelné. Stejně tak v některých okamžicích bylo až moc autorova psychologického pohledu na lidské jednání.
To ale nic nemění na skutečnosti, že všechny okamžiky byly moc dobře vybrané a na sebe navazovaly. Užila jsem si všechny z 20. století. Moc se mi líbil pohled Háchovy dcery nebo advokáta K. H. Franka. Na zajímavosti dodalo i to, že hrdiny okamžiků byli i padouši typu komunistický prokurátor nebo generální tajemník.
Na závěr je moc pěkná obrazova příloha, která velmi přesahuje kvalitu příloh podobných publikací.
Doporučuji, moc pěkně se tento soubor historických jednohubek čte.

martin č.

Některé kapitoly mne zaujaly víc, některé míň, ale celkově vynikající. Někdy jsem se seznámil s úplně novými osobami našich dějin. Pavel Kosatík je nejsilnější jistě na poli 20. století, přesto mi v hlavě nejvíc zůstane kapitola o setkání sedláka Jana Vaváka s Josefem II. Setkání dvou světů v nichž, ačkoli si nesmírně vážím osvíceného panovníka, nemohu nedat za pravdu i pohledu poctivého věřícího sedláka (jak ho Kosatík interpretoval), jemuž Josef II. svou překotnou reformační politikou boural dost razantně a necitlivě jeho starý svět.

Rade
15.06.2018

Netradiční pohled na vybrané okamžiky českých dějin, odlišný nejen výběrem, ale i výkladem. Bohužel stále bývají v našich hlavách zafixované kdysi školou memorované absolutní pravdy, jako: husité hodní, Habsburkové špatní, Hácha, Hitlerův brácha, apod…
Díky za poněkud odlišný výklad dějinných okamžiků, za pohled na události méně známé, i za to občas opomíjené mravní hledisko.

kuruteku
31.03.2018

Výběr výborný, kdo by to byl řekl, že se dozvím i mnohé nové. Je to sice "pop-historie" do kapsy, ale i tak. Není Jednoznačná, není nepřátelská, díky ní mám chuť se o Přemyslu Pitterovi dozvědět více, přemýšlet smířlivěji o Mlynářovi a Dubčekovi, neodsuzovat Habsburky za "dobu temna". A mnohé další.

iz67
16.02.2018

Nejsem historik a komunistický dějepis mě ve škole vůbec nebavil. Nejsem schopen posoudit, jak je celá kniha historický pietní. Ale je to skvělý výběr "okamžiků", které vám o Česku a Češích hodně řeknou. A čte se to samo.

rasputin
14.10.2016

Opravdu zajímavá kniha. Výběr zlomových okamžiků národa českého, některé i méně známé, ale jak jsem zjistil, o to důležitější. Zaujala mě autorova nezaujatost a čtivost.

Blíženec
16.04.2015

Přemýšlivá kniha o dějinných událostech známých,ale i těch skrytějších. Události viděné očima aktérů,kteří stáli opodál a vnímali...
Ale také těch,kteří přivřeli nejen oči,,,

Gizminek
22.03.2015

Velice mi vyhovuje styl pana Kosatíka a určitě od něj přečtu další knihy. Opravdu připomíná styl Stefana Zweiga na kterého se hned v úvodu odkazuje jako na inspiraci, a to knihou Hvězdné hodiny lidstva. Oba autoři mají společné, že do historických událostí silně promítají svůj pohled a nenechávají příliš pootevřené dveře pro větší rozmanitost názorů. U Stefana Zweiga se nejedná o jízdu na tenkém ledě, protože se nepouští do sporných politických témat a vlastně mi vyhovuje, že mi trochu poradí, jak se na události dívat (např. kniha Erasmus Rotterdamský vs. Martin Luther apod.). U pana Kosatíka bych ale uvítala snahu o větší objektivitu a to hlavně ve výběru událostí z naší historie. Dala by se napsat stejná kniha s českými okamžiky, kde by se vyzdvihovaly události, které by poukazovaly na zločiny např. katolické církve (místo kapitolách o zločinech husitství), na nezákonné nabývání majetku českou šlechtou, kapitalistickou krizi za první republiky, která způsobila nezaměstnanost velkých rozměrů apod. Zkrátka jednostranný výběr událostí z historie může také posloužit jako manipulační ideologický nástroj.