Život v pravdě aneb Lhaní z lásky

Život v pravdě aneb Lhaní z lásky je autobiografické vyprávění, kterým se Jiří Gruša vrací do češtiny jako svého literárního jazyka. Je to fabulovaná vzpomínka na riskantní lásku mladého maturanta k vlastní profesorce. Příběh o tom, jak bylo potřeba lhát, aby se dalo žít i v neveselých časech. Grušův nový text doprovázejí dvě starší povídky Salamandra a Pěší ptáci, napsané jako poslední české práce poté, co byl autor zbaven občanství a nesměl se vrátit domů. U nás dosud nebyly zveřejněny. Tato kniha je tedy literární oblouk, který proměňuje odchod v návrat a smutek v radost nad chodem života, který nemusí končit tragicky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94624/zivot-v-pravde-aneb-lhani-z-lasky-94624.gif 310
Literatura česká
Vydáno, Barrister & Principal

Kniha Život v pravdě aneb Lhaní z lásky

mclusky
29.10.2014

Tohle je hrozně dobrý, takovým zvláštním způsobem. Každopádně bych chtěl, abychom měli ještě někdy v ČR ministra, který bude schopen psát takovouhle literaturu.

evelinaevelina
04.08.2013

V první a třetí povídce jsem snad stihla sledovat, co Gruša mně jako čtenáři symbolizuje. V té druhé jsem byla dost vedle...Nejvíc se mi líbila asi povídka první.

macik
10.03.2012

Kniha se skládá ze tří próz, přičemž první dvě mě nijak zvlášť nezaujaly, naopak: fikce, místy až sci-fi, zasazené do reálného prostředí mě akorát mátly a občas jsem měl problém v textu a příběhu se orientovat (Salamandra). Všechny tyto, pro mne, nedostatky ale hravě strčí do kapsy poslední autorův prozaický text (doslova) nesoucí název knihy. Nevím, jestli je to i léty izolace a léty, jež jednotlivé texty oddělují, ale Život v pravdě aneb Lhaní z lásky je textem skvělým! A už jen kvůli tomuto textu Vám knihu doporučím, a rád! Poetické, zamilované, mně známé a rané mládí připomínající. Přečtěte si. Uvidíte. Skvost!