evelinaevelina evelinaevelina komentáře u knih

Pojďte, jdeme! Pojďte, jdeme! Janusz Rudnicki

Je to samozřejmě věc názoru, ale mě tato kniha nijak zvlášť neoslovila.
Po výbuchu plynu v jednom gdaňském paneláku se hlavní hrdina spolu jinými sousedy dá na pochod do Německa. Tahle cesta do Německa a zpátky je snad jedinou spojnicí v ději knihy.
Autor "vážné" střídá s "nevážným" především v tématu viny nacistického Německa vůči polskému národu způsobem, kterému jsem nepřišla na chuť.

31.05.2013 1 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

Docela jsem si oblíbila knihy této autorky s "nesupermanovským" detektivem Patrikem H. z malého švédského města. Na pozadí hlavního příběhu (kdy vyšetřování má poměrně překvapivý závěr) sleduje jeho soukromý život i dalších z osazenstva místní policejní stanice.
Knihu rovněž v samostatných kratičkých kapitolkách prolínají současné myšlenky a vzpomínky pachatele.
Dílo paradoxně nemá pochmurnou atmosféru typickou pro severské autory.

31.05.2013 4 z 5

Kamenár Kamenár Camilla Läckberg

Dobrá detektivka (jako tři předešlé, které jsem už stihla přečíst). Navíc se mi zde líbí moment, kdy autorka vede souběžně se současným příběhem i příběh začínající desítky let zpátky - ten napomáhá pochopit, co všechno působilo na vraha, aby se stal tím kým je. Není to popis myšlenek a pohnutek "padoucha", ale sled událostí v životech několika lidí.Nijak nevadí, že právě díky tomuto příběhu čtenář záhy zjistí pachatele.

30.05.2013 4 z 5

Muškátový oříšek Muškátový oříšek Lubomír Martínek

Je to mé první setkání s Martínkem - a vůbec ne špatné. Hovořit o cestopise, protože se autor pohybuje po Indonésii a komentuje svým osobitým způsobem vše co vidí, koho potká, co pocítí, na co si vzpomene, by bylo ovšem zcestné.
To co na své cestě vidí nebo zažívá, mu je především podnětem pro vzpomínky (často na neblahé časy totalitních Čech) nebo polemiky s různými "životanázory" a životními styly.
Ve druhé části více cituje cvé oblíbence J.Conrada a R.Musila a vždy v tom směru něco zrcadlí z tamního prostředí nebo svých úvah.
Při psaní (pro mě krásně čtivě) střídá odstavce klasického vyprávění s odstavci krátkých vět nabitých silou myšlenky.
"V restauraci tři páry. Pitvoření, otlemenost, vulgarita:prostě si užívají prázdnin. Obvyklé chování bytostí zbavených tíživého dohledu rodné hroudy. Rychle vše, nač nemám doma odvahu. Vše dovoleno, domnívají se Orang Američané."

27.05.2013 4 z 5

Třikrát Phil Marlowe Třikrát Phil Marlowe Raymond Chandler

Takzvané "3x" jsem podědila po tátovi a už několik let si hoví v mé knihovničce. Nemusím je už číst tajně jako tenkrát, když mi nebylo dáno tolik důvěry, že knihy nikterak neponičím (táta byl na tohle pes). Jsou na čestném místě a často si podle nálady přečtu třeba jen jednu část některé z nich. Jsou to prostě evergreeny zločinu.

Když už jsme u hlášek, tak jedna u nás do teď používaná při nástupu do auta (nejlépe když je někdo vyzvedáván z nějaké merendy): "Vážený, ráčil byste tu nohu dát dovnitř abych moh eventuelně zavřít dveře? Anebo je mám otevřít dokořán, abyste moh vypadnout?"
Znění možná nebude úplně přesné.

27.05.2013 5 z 5

Kabinet Kabinet Rikki Ducornet

Knihu jsem dočetla, protože jsem doufala, že se snad objeví ještě další - byť třeba jen podružné - téma. Neobjevilo. Nevím co všechno si autorka vykompenzovávala nebo s čím vším se vyrovnávala psaním tohoto dílka, ale na mě to působilo nezáživně. Neustálé erotické a sexuální popisy či vize psychoanalytika před kterými není úniku, maximálně tak postavené proti postavě manželky Akiko (symbol všeho dobrého, čistého a především důvěřivého). Ojedinělá snaha o zajímavé momenty (konkrétně ve zbytečném předimenzování významu "necuke") spolu s básnickým jazykem nezachránily mé čím dál horší pocity z přečteného.
Nepohoršovaly mne obscénní výrazy nebo všudepřítomný sex - podle anotace jsem s tím do čtení šla.
Vadilo mi, že pro co autorka naopak zvolila celibát bylo, aby čtenář poznal, co hlubšího v příběhu skryla. Mám se zamyslet, kdo je v příběhu vlastně obětí nebo jsem autorčinou obětí pouze já, protože jsem to dočetla až do konce?

26.05.2013 1 z 5

Mezi touhou léta a chladem zimy Mezi touhou léta a chladem zimy Leif G. W. Persson

Kniha je jakési pohrávání si se špionážním románem smíchaným s kriminálním příběhem. Ovšem většinou zcela nešťastně posuzována v kontextu se současnou severskou krimi. Parsson se spíše jako Stieg Larsson pokouší vyobrazit sociální prostředí, politickou náladu a aspekty a praktiky Policie, Bezpečnostní služby a dalších podobných institucí ve Švédsku. Nikoli v současném Švédsku, proto se mu nedaří "cizozemského" čtenáře asi tak zaujmout a vtáhnout do děje jako S.L.
V této knize si vzal navíc velké sousto, vraždu O. Palmeho. Spíše než její vyšetřování sleduje politický a sociální vývoj ve Švédsku, který k tomuto atentátu mohl vést. Protože sám se v kriminalistických kruzích pohyboval, jeho kniha vyznívá docela hodnověrně.
Ovšem musíte být skutečně obeznámeni s tím, jaký typ knihy jdete číst (a rozhodnout se tedy zda je tento žánr váš šálek čaje), abyste si z četby odnesli jakýkoliv z těch lepších pocitů nebo dokonce určité podněty - jinak četbu šestisetstránkové knihy skutečně nejspíš vzdáte po první padesátce :-)

26.05.2013 4 z 5

Imperfekcionisté Imperfekcionisté Tom Rachman

Skutečně kniha, kterou přečtete během jednoho dne a nechcete uvěřit, že jste na konci. Fandíte a fandíte hrdinům jednotlivých příběhů, byť jste si po chvíli jisti, že možnost jejich úspěchu je iluze, protože jsou jako vy - více se jim toho v životě nedaří a to co se daří, v danou chvíli opomíjí neboť jim to nepřijde podstatné či si to neuvědomují.
Sled životů těchto celkem frustrovaných postav je zasazen do redakce novin, jejíž osud také sledujeme od začátku až do neveselého konce - stejně jako lidé jež nejsou žádnými dravci ve svém zaměstnání i osobním životě, i její osud je v době, kdy lidé čtené slovo berou pouze pokud je čte komentátor televizních zpráv či na ně bliká z internetu, je prakticky zpečetěn.

25.05.2013 5 z 5

Praha zničená deštěm Praha zničená deštěm Vít Janota

Opravdu pěkné čtení o Praze, pokud zrovna mám náladu na popis města očima básníka. Je jasné, že Janota Prahu miluje, krásu vidí všude - tam kde ji vidíme na první pohled, ale hlavně v tom, v čem na první pohled není patrná.
Sbírka se čte pěkně - poměrně svébytný jazyk a samozřejmě jak sám udává psáno "ve zlomcích" postřehů.

20.05.2013 3 z 5

Drahý přítel Drahý přítel Esa Sariola

Kniha mě dostatečně nezaujala na to, abych ji dočetla. Více pokusy o psychologické sondy "do duše" dvou postav než sledování nějaké detektivní zápletky. Autor se spíš měl pokusit napsat román, kde by využil prvky krimi - ale takto z toho podle mne vyšla nepovedený kříženec, jenž nezaujme ani klasickéh čtenáře detektivek ani příznivce psychologicky laděných románů.

20.05.2013

Kazatel Kazatel Camilla Läckberg

Doporučuji, ještě lepší než Ledová princezna. Příběh se zde více zauzluje, tvoří se zdánlivě slepé uličky, i konečné vyřešení případu není tuctové.
Autorka také bedlivě sleduje soukromý život hlavního vyšetřovatele Patrika a jeho partnerky spisovatelky Eriky (ta se zde ovšem již méně zapojuje do vyšetřování než např. v Ledové princezně).

20.05.2013 4 z 5

Ledová princezna Ledová princezna Camilla Läckberg

Mám ráda severské krimi a C.Läckberg mě v žádném případě nezklamala. Solidně napsaná detektivka se všemi atributy co tam mají být. Určitě dobrý (a jasně plánovaný) začátek série se spisovatelkou Erikou a polocistou Patrikem. Už jsem si v knihovně vypůjčila další dostupné díly.

17.05.2013 4 z 5

Dnes večer netančím Dnes večer netančím Petr Arenduk

Průměrné čtení. Tři příběhy, které určitě mohly být lepší.

15.05.2013 2 z 5

Finské slovo láska Finské slovo láska Libor Konopka

Útlá knížka s nosným příběhem. Cesta (nebo spíš útěk) dvou mladých lidí z finské Karelie, které hrozí okupace Ruskem. Deníkovým stylem je zde popsána cesta a aniž by si hlavní hrdinové kdy lásku vzájemně vyznali, je jí prodchnutá. Schopnost cokoli udělat pro milovanou osobu, abychom ji zachránili, se zde v historických souviuslostech ještě násobí.
Připomíná mi to různé příběhy lásky, které byly napsány v souvislosti s okupací po Mnichovu.

15.05.2013 4 z 5

Zlatníkovo tajemství Zlatníkovo tajemství Elia Barceló

Z kratičké novelky si odnáším rozporuplné pocity. Určitě mi byl příjemný způsob autorčina psaní, ale souhlasím s jedním z komentářů, že určitě by se dalo z motivu vytěžit více.

15.05.2013 3 z 5

Neunikneš Neunikneš Christina Larsson

Opět solidní detektivka, konec zajímavý, dokonce předpokládám, že v další knize bude návaznost - minimálně v soukromém životě komisařky Ingrid.

15.05.2013 3 z 5

Soukromá jatka Soukromá jatka Christina Larsson

Souhlasím, že určitě lepší než Pátá kniha Mojžíšova. Příběh zde graduje k logickému a nikoli překvapivému závěru. Líbí se mi, jak kniha sleduje pátrání skupiny pod vedením Ingrid (kterou zde již autorka přibližuje i v jejím rodinném zázemí) se všemi chybnými i správnými závěry.

14.05.2013 4 z 5

Pátá kniha Mojžíšova Pátá kniha Mojžíšova Christina Larsson

Souhlasím s názory, že jde o průměrnou severskou detektivku. To, že je ze severského prostředí není patrné, prostředí ani mentalita lidí - nic z toho není využito v ději. Hlavní linie je sledování vyštřování pátrací skupiny v čele s komisařkou Ingrid.
Čtenáři detektivek nejspíš bude vadit, že často několik kapitol dopředu přijde na to, co pátrací skupině trvá déle než odhalí- možná by autorka tak nemusela podceňovat své čtenáře:-)
Zcela určitě podle mě příběh ke svému konci nedospěl - byl vyloženě utnut. Žádné gradování - a navíc, zatímco jinde, jak jsem poznamenala, čtenář vidí souvislosti i dost dopředu, zde jako kdyby autorka pozdě zjistila, že nedala dost indicií a k závěru přesto musí dospět, tak zvolila dost krkolomný konec.

13.05.2013 3 z 5

Celina Celina Leonid Iljič Brežněv

Zajímalo by mě, zda se najde vůbec někdo, kdo k této knize přidá komentář - a to jako názor poté, co toto dílečko skutečně celé bez újmy na zdraví přelouská.

10.05.2013

Bestie uvnitř Bestie uvnitř Liselotte Hammer

Skvělé čtení. Škoda, že od těchto autorů u nás není nic dalšího k mání. Pravda, základní téma pro vyšetřování je pedofili, která mi vyvolává husí kůži v každé knoze kde je o ní zmínka, ale stejně tak mi v této knize naháněl husí kůži ten obrovský vliv médií, který v současnosti mají a který zde byl dokonale popsán. Je faktem, že tzv. "Soudce Lynč" by i v jiné evropské zemi než Dánsko za současné politické i ekonomické situace byl volbou pro dost lidí ve vypjatých chvílích.

07.05.2013 5 z 5