evelinaevelina evelinaevelina komentáře u knih

Vyšetřování ztráty třídní knihy Vyšetřování ztráty třídní knihy Zdeněk Svěrák

Nedomnívám se, že ve hře chtěl někdo vytvářet šlechtu z vysokoškolských lidí. Princip byl v tom, aby se ukázalo jaké šílené funkce a hierarchie existují ve školství a nejlépe při každém problému se problém sám nevyřeší, jediným řešením je zavolat tzv. vyšší instanci (alespoň to tak v dřívějších dobách fungovalo, jak si dobře pamatuji.

Blaník Blaník Zdeněk Svěrák

Nevím jak často se hra hrála nebo nehrála od jejího vzniku, ale dovoluji si mírně nesouhlasit s tím, že se nepovedla. Minimálně v semináři stojí za to NEVĚŘÍCÍ VLASÁK.

Afrika Afrika Zdeněk Svěrák

Není dílo našeho úžasného génia Cimrmana, které bych si nepřečetla ráda, a to několikrát!

30.01.2013 5 z 5

Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Historie česká – Od defenestrace k Bílé Hoře Pavel Skála ze Zhoře

Kniha bude lahůdkou pro "náročnější" čtenáře, ale i pro takové jako já, kteří si prostě rádi občas přečtou nějaké historické pojednání, když si zvyknou na způsob vyjadřování. Také jsem nejprve zvolila spíš metodu čtení určitých kapitol, na které jsem zrovna měla chuť.

30.01.2013 4 z 5

Ze zpráv a kronik doby husitské Ze zpráv a kronik doby husitské Jan Hus

Nedokázala jsem knihu přečíst tzv. jedním vrzem, ale vybírala jsem kapitoly - potom jsem informace dokázala vstřebávat lépe. Je to svým způsobem velice zajímavě sestavená kniha ze sice náročných, ale pěkných textů.

30.01.2013 3 z 5

Mrtví ve člunu Mrtví ve člunu Henning Mankell

Bohužel velká část děje se odehrává v tomto románě právě v Rize nebo jsou další okolnosti s ní těsně spjaty. Vím, že v zemích Pobaltí to bylo v 90. letech poměrně "divoké", ale tuto detektivku to dostalo do pozice lacinějšího románu s nádechem jak politiky tak s prvky krimi, což je škoda, protože autora a jeho knihy mám také ráda. Možná na to jinak nahlíží čtenáři odjinud než z bývalého východního bloku.

30.01.2013 3 z 5

Hlavní města Evropy Hlavní města Evropy Evžen Škňouřil

Edice OKO a hlavní města - kniha vydaná na kvalitním papíře, info vždy od historického vývoje města po současnost, nejzajímavější nebo nejznámější místa, geografické umístění. Zajímavosti typu průměrné teploty. Doprovázeno fotografiemi a kresleným znakem města.

29.01.2013 4 z 5

České zvyky a obyčeje České zvyky a obyčeje Alena Vondrušková

Edice OKO se svým klasickým zpracováním opět nezklamala. Stručně, jasně, přehledně a čtivě - tak jsou zpracovány svátky méně známé (Hromnice, Řehoř, Svátek mláďátek atp.) i známé. Na Velikonoce si vždy znovu připomenu, jak se jednotlivé dny těchto svátků nazývají a co by se mělo dodržovat - i když to třeba nevyjde.

29.01.2013 4 z 5

Pohádky ze země draka Pohádky ze země draka Jan Vladislav

Ke knize jsem se dostala až díky tomu, že pohádky znovu čtu svému dítěti. Já sama si je z dřívějška nepamatuji, ale stoprocentně tato kniha patří k těm, které si vychutnám asi více až v dospělosti, už díky jazyku, jaký Vladislav používá - ten bych jako dítě neocenila.

29.01.2013 5 z 5

Mimozemské civilizace – mýtus, nebo skutečnost? Mimozemské civilizace – mýtus, nebo skutečnost? Marcel Grün

Je zajímavé si listovat ve více jak 25 let starém vydání a porovnávat tehdejší názory se současnými poznatky (nebo spíše trendy ?) v kapitolách jako je Strategie pátrání po mimoz. civilizacích atp.

28.01.2013 3 z 5

Naše souhvězdí Naše souhvězdí Josip Kleczek

Edice OKO téměř nikdy nezklame. Informace vždy výstižné, přehledné, čtivé. Dostatek ilustrací, které jsou tedy jistě pro laika přijatelnější než realistické fotografie oblohy.

Athabasca Athabasca Alistair MacLean

Průměrné dílo, které neoslní, ale zase ani nedonutí knihu odložit před dočtením.

28.01.2013 2 z 5

Zánik Faeny Zánik Faeny Alexandr Kazancev

Jako laikovi se mi Kazancevova teorie o původu pozemské civilizace líbila. Kniha celkově odpovídá poměrně dobré "ruské škole" vědeckofantastických románů.

Druhá planeta Oggu Druhá planeta Oggu Péter Lengyel

Knihu jsem zakoupila v antikvariátu bez žádného velkého očekávání. Překvapení následovalo - 210 stran přečteno jedním dechem. Někteří současní autoři sci-fi by si mohli vzít příklad z děje se skutečně překvapivými prvky, které ale v žádném případě nejsou na hranici fantasmagorie.

28.01.2013 5 z 5

Nedorozumění s rozumem aneb Konba žijby Nedorozumění s rozumem aneb Konba žijby Jakub Hron Metánovský

Jak jednoduchá by nyní byla čeština podle Hrona:
plaviti - plav + ba = plavba
hrouiti - hroz + ba = hrozba
učiti - uč + ba = učba

Vrahovia bez tváre Vrahovia bez tváre Henning Mankell

K problému azylantů v této knize - očekávala bych větší profesionalitu autora ve výběru národnosti a následnému přidělení jmen. Zde uvedení Češi mají jména Lothar Kraftczyk a Andreas Haas. Pravda, četla jsem vydání z roku 1991, to jsme byli tzv. všichni "jeden Východ",ale to neomlouvá.

28.01.2013 3 z 5