Naše souhvězdí

Naše souhvězdí https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39055/bmid_nase-souhvezdi-0Ub-39055.jpg 5 36 8

Naše souhvězdí. 1. vydání, edice OKO, sv. 33. V úvodních kapitolkách autor vysvětluje, co jsou planety, měsíce a hvězdy, jaké jsou jejich vzdálenosti, jak se pohybují, jak vznikají a zanikají aj. Hlavní část knížky tvoří přehled nebeských souhvězdí kolem severního a jižního pólu, na jarní, letní, podzimní a zimní obloze. U každého souhvězdí je uveden český a latinský název, případně báje, která se k němu váže, různé zajímavosti z hlediska moderní astronomie a mapka. Mytologické podoby souhvězdí vybrány z díla Albrechta Dürera.... celý text

Leona333
28.12.2023 5 z 5

K opravdu velice zdařilé - poučné zábavě je nám čtenářům, čtenářům různorodého věku..., již léta v mnoha rodinách k dispozici tato knížka, která je nesporným OKEM, do našeho souhvězdí...
I já ji mám doma, ve své knihovně jako stálici, ke které se čas od času vracím a ke které mě váže mnoho vzpomínek. Třeba i na to, jak se mi v pubertě někteří chlapci snažili dvořit, skrze povídání o hvězdné obloze... a já je v tom neočekávaně trumfovala... Neb jsem jako náctiletá slečna, moc romantická nebyla... ; )

iceVS
25.07.2020 5 z 5

Neumím si představit lepší zábavu pro letní noc než sledovat hvězdičky :-)
Tahle vcelku nenápadná publikace v sobě skrývá velké množství informací. Základní informace, báje i zcela odbornou část. A i když při pohledu na oblohu tak v pětadevadesáti procentech netuším, co zrovna vidím, vím, kde bych se to mohla naučit :-)

Worbitka89
29.05.2020 5 z 5

Na této knize jsem se naučila poznávat souhvězdí dříve, než jsem se naučila číst.

wooloong
18.02.2020 5 z 5

Dostala jsem ji k Vánocům jakožto dítko školou povinné a záhy se stala jednou z mých nejoblíbenějších knížek z této edice, ke které jsem se často vracela. Bavily mě mytologické příběhy o vzniku souhvězdí i popisy jednotlivých hvězd a dalších vesmírných uskupení. Krásná, zábavně i fundovaně napsaná knížka.

HTO
06.05.2017 5 z 5

Poslechněte si, jak překrásně (spíše oneiricky než konvulsivně a snad nejvíc pohádkově) zní úvod popisu jednoho ptačího souhvězdí v této jedné z nejlepších, nejúžasnějších a nejkrásnějších knih, které jsem kdy četl: „Ve večerních hodinách měsíce září a října ovládá jižní oblohu skupina ptáků: Páv, Jeřáb, Tukan, Fénix a Rajka. Z nich je Tukan nejslabší. Je však v něm Malý Magellanův oblak (…)“

„Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“

hafuhafu
05.08.2015

nesmírně záleží, z jakéhe roku je vydání (myslím, že jich bylo docela dost, všechny v této edici, ale s jiným obrázkem na obálce, myslím, že nějaké vydání bylo i po Sametovce);
zatímco první (několik počátečních?) bylo zaměřené hlavně na řecké mýty týkající se souhvězdí, v pozdějším (pozdějších) vydáních (o něco tlustších) je obsah věnovaný aktuálním astrofyzikálním charakteristikám k danému souhvězdí (na začátku je taky stručný obecný úvod k témuž);
nemám teď před sebou to pozdější vydání, takže nemůžu sloužit konkrétním rokem vydání
(v podstatě tahle knížka + Planety naší sluneční soustavy od Pavla Koubského také z albatrosí edice oko z r. 88 dávají stručný, ale dostatečný základ o fungování nebeské mechaniky, uspořádání běžně viditelného vesmíru - co a proč vidíte... (vlastníte-li tyhle dva tituly + otočnou mapičku souhvězdí, víte o noční obloze všechno :) ))

evelinaevelina
28.01.2013 4 z 5

Edice OKO téměř nikdy nezklame. Informace vždy výstižné, přehledné, čtivé. Dostatek ilustrací, které jsou tedy jistě pro laika přijatelnější než realistické fotografie oblohy.

jujdaaaaaa
01.06.2012 5 z 5

výborný průvodce pro všechny, kdo jen okem zavadili o noční oblohu.
děkuji za tuto knihu