Šaty z igelitu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sbírka Šaty z igelitu debutanta Vratislava Maňáka přináší do současné literatury neobvyklý hlas. Třináct povídek, třináct variací na téma lidského osamění, začíná většinou zcela všedními situacemi: Kristýna se připravuje na svůj svatební den, Jindřich probírá pozůstalost po své ženě, Tom slaví osmé narozeniny. Postupně však před čtenářem vyvstávají náznaky a nečekané motivy, které dávají tušit, že tento příběh není nejzazší skutečnost. To opravdu důležité se odehrává až v krajině nedořečeností a zámlk, kde se postavy Maňákových povídek, častokrát nepochopené a neschopné chápat jiné, snaží se svou samotou vypořádat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/94_/94353/saty-z-igelitu.jpg 3.449
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Šaty z igelitu

Ivaksa
18.04.2021

Snad svoje nápady předat někomu kdo také umí psát....

Marmarek
13.03.2021

(+ SPOILER) Jestli vydáno ve 23 letech, tak asi dobro, ale jinak takové lepší slohovky: zejména místy přílišná doslovnost toho, co by si měl čtenář domyslet (Mámení prvního valčíku, Hic sunt leones). Jeden nápad ještě povídku neudělá (Král..., Alice, Řezbář), často jsou poněkud schématické a plytké, i když je vidět potenciál do budoucna. Pokud autor dál tvoří pohádky, mohlo by mu to jít lépe. Stylizace do různých vypravěčů často nezvládnuta - např. dítě bývá velmi těžké, tady to vyšlo tak nějak napůl, ale např. vypravěčka v Jak daleko je Buenos Aires je zvládnuta lépe. Nejlepší povídky (pro mě): Panství odložených rukavic (i když schematické je taky), Přinesla mě bouřka, Saranče a Jak daleko je Buenos Aires. Nejhorší povídky (od té nejhorší): Zdálo se mu..., Alice, Černej chleba (pointa je jasná skoro hned), Řezbář.


Darinka.Makova
09.04.2019

Vynikající kus talentovaného mladého autora. Jen tak dál!

28401
24.01.2017

Nějaký "přehmat" asi.

Sajamel
29.11.2015

Ach, samota.
Šaty z igelitu při doteku s kůží tiše dráždí a místy jsou až žíravé ("Mámení prvního valčíku"). Místy bohužel k doteku s kůží příliš nedochází, to když jsou povídky slabší – čtou se příjemně, ale neproniknou k vám až na dřeň.
Celkově jsou Šaty z igelitu sympatickým počinem, dávajícím tušit, co má autor v sobě a že o něm ještě uslyšíme.

miky103
16.10.2013

Na to, že se jedná o autorovu knižní prvotinu, se mi to zdálo překvapivě dobré. Rozhodně tato kniha patřila k tomu lepšímu, co jsem v poslední době četla. Obzvlášť se mi líbily povídky Mámení prvního valčíku, Přinesla mě bouřka a Alice.

evelinaevelina
03.08.2013

Buďme k autorovi shovívaví - je to jeho prvotina. A jako taková nevyznívá nejhůř. Například povídky Jak daleko leží Buenos Aires nebo Mámení prvního valčíku se mi zdály skutečně dobré. U některých záměrně nereálné závěry mi přišly spíš takto zbytečně nastavované a ubilo mi to v tom slibovaný efekt.
Druhy osamocenosti ovšem vybral dobře.

Naraca
05.03.2013

13 povídek příjemné délky, nápaditých příběhů, rozličných kompozic...

1