eva3992 eva3992 komentáře u knih

Tamařino souhvězdí Tamařino souhvězdí Anna Musilová

Liv, devatenáctiletá dívka, která se nedostane na svou vysněnou fotografickou školu, se „protlouká“ životem, jak se dá. Studuje práva, přivydělává si v kavárně, bydlí s kamarádkou Johanou. Jednoho dne však potká Tamaru, ženu, díky které se Liv změní život…

Upřímně, bojím se knížek, které jsou hodně vychvalované, mám pak velké očekávání, které se kolikrát nenaplní. Ne však u této knížky. V první třetině jsem si říkala jo, dobrý, ale pak už se to jen stupňovalo, já se nemohla od knížky odtrhnout, kapesníky mi nestačily a já byla úplně uhranutá.

V některé části příběhu se musí najít opravdu každý, ať už je to škola, rodiče, lásky, pocity. Je tam všechno. Je tam mraky emocí, které s Liv prožíváte. Kniha je označována jako Young Adult, já do této kategorie už dávno nespadám, ale i tak je pro mě knížka úžasná.

Anička Musilová mi stylem psaní a dávkování emocí po kýblech připomíná Colleen Hoover a je mi jasné, že stejně tak i na její další knihy se budu neskutečně těšit.

02.01.2020 5 z 5

Pařížské rekviem Pařížské rekviem Emma Riedová

Detektivka z prostředí pařížského podsvětí z období kolem roku 1850. Příběh mladé Nathalie, která se ostatním jeví jako podivínka a samotářka. Poté, co se chtěla usadit, dostane nelehký úkol – vypátrat a zabít svého bývalého milence Adriena.

Tuto knihu jsem si koupila díky pěkné obálce, která ději moc neodpovídá. Pak jsem si přečetla anotaci, která mě vůbec nezaujala a spíše jsem se zděsila, co mě vlastně čeká. A nakonec jsem z knížky nadšená.

V příběhu byly sice drobnosti, které mi vadily, ale v celkovém pohledu to byla moc vydařená knížka. Akční od první do poslední stránky, neustále Vás držela v napětí a díky tomu se těšíte, co bude dál, jak to celé dopadne.

Moc pěkný styl vyprávění. Minulost a současnost byly podle mě dobře odděleny. Bála jsem se trochu nezvyklých jmen, ale ani to nebyl problém. Byla velice čtivá, kdybych měla více času, určitě ji přečtu na jeden „zátah“.

01.01.2020 4 z 5

Bůh pláče potichu Bůh pláče potichu Hana Repová

Příběh o přátelství a o lásce. Anna, Stela, Everett a Philip. Čtyři lidé, kteří si jsou blízcí i vzdálení. Prožívají spolu příjemné i náročné chvíle. Tam, kde láska zanechává slzy, přátelství dokáže vyčarovat úsměv na rtech.
Romantický příběh, nic víc to bohužel pro mě nebylo. V knize bylo velmi mnoho závažných témat (ztráta blízkého člověka, alkoholismus, dospívání bez rodičů, mise v Afghánistánu, nemoc, požár,….), ale žádné z nich nebylo popsáno do hloubky. Všechno plynulo jakoby na povrchu, všechno se vyřešilo rychle a snadno, jak mávnutím kouzelného proutku.
Hlavní hrdinové již nejsou žádní mladiství, ale chovají se tak. Jejich láska a nenávist, někdy se chovali jak patnáctiletí, někdy jako ještě mladší.
Příběhu bych ubrala několik „problémů“ a těm zbývajícím bych se věnovala více. Námět je moc pěkný, ale v tomto podání ve mně nic nezanechal.
Kniha má i pokračování, ale pokud se ke mně nějakou záhadou nedostane, tak ho číst nebudu.

30.12.2019 3 z 5

Život zn.: Hygge Život zn.: Hygge Rosie Blake

Příběh z anglického venkovského městečka Yulethorpe, které po velkém boomu zažívá odliv turistů, spoustu obchůdků a restaurací zavírá. I Luisa, majitelka hračkářství, se rozhodne odjet a zavřít svůj obchod. Naštěstí se jí do cesty připlete mladá Klára, která jí nabídne, že se jí o obchůdek i o byt postará a pokusí se krachující hračkářství postavit na nohy.

Sledujeme, jak se Kláře daří, jak se seznamuje s obyvateli městečka i s Luisiným synem. Dozvíme se tajemství Hygge, což je dánský styl života, ve kterém je dobré zpomalit a obklopit se pěknými věcmi a správnými lidmi.

Kniha upozorňuje na příliš rychlý styl dnešního života, kdy se nedokážeme zastavit, odložit telefony a počítače. Věnujeme se jen práci a zapomínáme na sebe i na své blízké.

Kniha je opravdu oddechovka, u níž si příjemně odpočinete. Od začátku je více méně jasné, jak to celé dopadne. Chvílemi tam jsou nereálné časové skoky i nereálné situace. Ale knížka splnila, co jsem od ní čekala, takže pokud chcete zpomalit, zabalte se do deky, uvařte si čaj a dejte se do čtení.

29.12.2019 3 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Příběh se odehrává ve dvou časových liniích. Kolem roku 1930, kdy se malá Lilly, kterou rodiče skrývají před světem, dostane do cirkusu, který se stane jejím novým domovem.
A kolem roku 1950 se devatenáctiletá Julie dozví, že zdědila rodinný statek, na kterém neprožila pěkné chvíle a nyní v něm odhaluje tajemné místnosti a tajemnou minulost.

Knížka plná naděje, lásky i ztráty. Knížka, která Vás chytne u první stránky a už nepustí. Já sama jsem ji nedokázala odložit, četla jsem dlouho do noci a musela jí přečíst celou. Autorka píše takovým způsobem, že Vás skutečně vtáhne do příběhu a nevnímáte nic jiného. S odstupem času po přečtení vidím, že v příběhu bylo spoustu jasných věcí, které odhalíte asi o něco dřív než byste měli, ale při čtení nemáte čas se tím zabývat.

Knížce přidává na zajímavosti prostředí cirkusu a života v něm právě ve třicátých a čtyřicátých letech. Určitě je zajímavá část se slony, která mi připomněla film Voda pro slony.

Určitě si knížku přečtěte, stojí to za to.

27.12.2019 5 z 5

Hygge a polibky Hygge a polibky Clara Christensen

Hygge a polibky, Clara Christensenová

Příběh šestadvacetileté Bo, která dostala výpověď v práci a její život se začíná hroutit. Kamarádka Kirsten ji přesvědčí, aby odjely na dovolenou do Dánska, na chatu. Bo nakonec souhlasí a její život dostane nový směr.

Po knížce jsem sáhla jako po vánoční oddychovce, což kniha splnila. První polovina knihy, kdy se s Bo seznamujeme, chodí do práce a prožívá románek mi bohužel připomnělo knihu Má mě rád, nemá mě rád, kterou považuji za to nejhorší, co jsem letos četla. Ve druhé části, kdy Bo cestuje do Dánska a pak přemýšlí, co se životem, mě bavila podstatně víc, tam jsem od knížky opravdu dostala to, co jsem očekávala.
Je to jednoduchý příběh bez velkých zvratů. Neurazí, nenadchne. Prostě dobrý (za 3).

26.12.2019 3 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Příběh tří žen a jejich tajemství . Cecilia – oblíbená a úspěšná mladá žena, která najde to, co neměla. Tess, jejíž manžel se zamiloval do její sestřenice. A Rachel, jejíž život je poznamenaný ztrátou.
Tři příběhy, které se začnou navzájem proplétat a odhalovat další tajemství.

Ze začátku knihy jsem si musela zvyknout na styl psaní, během půl strany se autorka dostala z přítomnosti do dávné minulosti a do chvíle před 10-ti minutami. V postavách jsem měla trochu zmatek, ale díky anotaci jsem si je dokázala zařadit.
Po překonání tohoto jsem se do knížky opravdu začetla, byla napínavá a nutila mě číst dál. Až do té doby, než zhruba v polovině se odhalilo manželovo tajemství, které bylo mimochodem i dost předvídatelné. A pak už mi přišla kniha zbytečně natahovaná.

Každopádně děj jako takový se mi líbil, každý máme své tajemství a ne vždy je dobré ho někomu svěřit. Také se mi moc líbilo, že se kniha odehrávala v Austrálii a aspoň jsem si připomněla, že v tam mají podzim v době našeho jara a tedy slaví Velikonoce na podzim :-)

Moje první setkání s Liane Moriarty a pokud se mi do ruky dostane její další knížka, ráda si ji přečtu.

22.12.2019 4 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Sto stran a padesát let jedné rodiny. Pohled na rodinu ze strany muže, ženy i dětí. Sledujeme jejich myšlenkové pochody, které nám pomalu odkrývají jejich příběh. Každý má svou pravdu, každý má své tajemství. Intimní zpověď, která Vás donutí zamyslet se nad vztahy a komunikací s Vašimi blízkými.
Krátká knížka, krátké hodnocení. Je na každém, co si z ní odnese a jak s ní naloží.
Myslím si, že ne každému sedne, ale věřím, že si své fanoušky najde.

15.12.2019 5 z 5

Vítěz Vítěz Klára Janečková

Příběh o Johance, která se kvůli zadluženému manželovi stane placenou společnicí. A také Tomáše, automobilového závodníka, který způsobil nehodu, zabil spolujezdce a sám přišel o nohu. Když se spolu náhodou setkají, rozhodnou se pro nový začátek usadí se na ostrově Fuerventura. Avšak nic není tak růžové, jak se může zdát.
Kniha Vítěz mě úplně neoslovila. Ač se zde probírají závažná témata jako zneužívání, žárlivost, vydírání, tak celkovým dojmem na mě kniha působila lacině. Všeho tam bylo moc... hloupé postavy byly moc hloupé, vychytralé moc vychytralé... Rozuzlení vydírání přehnané a nepravděpodobné. A jednu věc, kterou v knize Johanka udělala, by nikdy žádná matka neudělala.
Ještě mi vadilo zmiňování značek výrobků a to téměř u všeho .... od telefonu, přes auta, šaty až po pivo.
Ale abych jen nehanila. Kniha byla rozhodně čtivá. Moc pěkné pasáže z Dubaje a Kanárských ostrovů, které mi připomněly, jak je právě na Kanárech krásně.
Navíc nikdy jsem se nedostala do situací, co hlavní hrdinka, takže bych neměla soudit, ale i tak ji vnímám jako až moc naivní a hloupou.
Bylo to moje první setkání s Klárou Janečkovou a ráda si od ní přečtu i jinou knížku.

14.12.2019 3 z 5

Příběh spořádané rodiny Příběh spořádané rodiny Rosa Ventrella

Příběh z Itálie z chudinské čtvrti Bari. Maria, na začátku vyprávění osmiletá, nám díky svému vyprávění přibližuje život na tomto místě, kde se téměř zastavil čas. Příběh je situován do osmdesátých let, ale kdybych to nevěděla, tak podle popisu bych si tipla, že se odehrává zhruba v padesátých letech. Popis obyvatel, místa i chování je velmi naturalistický, díky tomu si připadáte, jako byste byli součástí vyprávění.
Maria bydlí se svou rodinou - rodiči a dvěma bratry. její cholerický otec je velkým problémem. Vybíjí si svou agresi hlavně na bratrech a když zjistí, že se Maria kamarádí se synem mafiánského bosse, jeho zuřivost ještě naroste.
Mariu sledujeme až do dospělosti, její vypořádání se se životem i svou rodinou. Knihu můžu jen doporučit. Pěkně napsaný příběh. Jediné co mi vadilo byl pomalejší rozjezd, ale v druhé polovině jsem již knihu neodložila z ruky.
A ještě musím zmínit pasáže o moři, které se mi moc líbily.

06.12.2019 4 z 5

Kocovina Kocovina Stanislav Beran

Sudety - místo, kde lidé zůstávají jen proto, že nemají jinou možnost. Sledujeme zde příběh Honzíka, syna Češky a odsunutého Němce. Kolem něj se nabalují další příběhy, které jsou vždy něčím provázané. Někdy je to maličkost, která nám může utéct a už teď se těším, až si knížku přečtu znovu a objevím další drobnosti propojení příběhů, které mi nyní utekly.
Poutavě napsaná knížka, kterou sice přečtete za jedno odpoledne, ale donutí Vás přemýšlet ještě dlouho poté, co ji dočtete.
Dozvíte se příběhy odlišných lidí, které vždy něčím spojí právě Sudety. jejich osudy jsou smutné i úsměvné, ale vždy něčím zajímavé.
Nižší hodnocení dávám za to, že jsem se v jednotlivých kapitolách trochu ztrácela časově (kniha se odehrává od konce války až po současnost v několika časových rovinách).
Ale rozhodně doporučuji si přečíst, stojí to za to.

02.12.2019 4 z 5

Eliza a její nestvůry Eliza a její nestvůry Francesca Zappia

Příběh osmnáctileté Elizy Mirkové, ve skutečném světě stydlivé a osamocené dívky, která uniká do virtuálního světa. Je autorkou internetového komiksu Nestvůrné moře, které má miliony fanoušků. Tam se Eliza cítí dobře, protože skrývá svoji identitu a bez problémů komunikuje se svými online přáteli. Jednoho dne potká ve škole Wallace, skutečného fandu jejího komiksu a Eliza díky němu začíná zjišťovat, že ani svět offline není špatný. Až jednou její tajná identita vyjde omylem najevo a Elize se začne všechno rozpadat.
Příběh určený spíše mladším čtenářům, ale rozhodně má co předat i těm starším. Knížka o tom, jak jsme v dnešní době ovlivněni internetem a ve skutečném světě může být problém se pohybovat.
Příběh se věnuje tématům jako deprese, smrt, odcizení, strach, vyhoření. Co se odehrává v hlavě mladé dívky, jenže se musí vyrovnat se spoustou věcí, pocitů a obav. Je to velice dojemné, citlivé, smutné,...
Kniha je navíc doplněna o ilustrace a části komiksu, který Eliza vytváří.
Celkově moc povedená kniha, která určitě stojí za přečtení.

01.12.2019 4 z 5

Fotograf z Osvětimi Fotograf z Osvětimi Maurizio Onnis

Další kniha z Osvětimi podle skutečného příběhu. Sledujeme zde mladého Wilhelma Brasse, jehož otec byl Rakušan, ale Wilhelm se cítil být Polákem, díky své matce. Snažil se utéct,a by nebyl naverbován do wermachtu, ale byl zadržen. Jelikož nechtěl zradit Polsko - svou vlast - byl převezen do Osvětimi. Po pár měsících se dostal na místo fotografa a jeho úkolem bylo fotit nově příchozí zajatce pro bezchybnou německou evidenci. Jelikož se Němcům jeho práce zalíbila, přežíval v táboře a dostal se k focení třeba i hrůzných experimentů doktora Mengeleho.
Jako u dalších podobných knížek i tato popisuje všechny hrůzy koncentračního tábora. Při čtení můžeme být jen rádi, že ta doba je za námi. Kniha je doplněna fotografiemi, které ještě prohlubují sílu všeho utrpení.
Hvězdička dolů za to, že jsem se chvílemi trošku ztrácela v osobách a v některých německých výrazech. Ale jinak určitě zajímavý příběh, který stojí za přečtení.

28.11.2019 4 z 5

Kdo šije u Podolské? Kdo šije u Podolské? Lucie Hlavinková

Příběh slavného Salonu Hany Podolské v době, kdy byl znárodněn. Sledujeme roky 1947-1968, kdy si po válce lidé mysleli, že už bude líp. Ale přišel komunistický režim a s tím znárodňování. Na osudech lidí ze Salonu můžeme sledovat, jak koho tato doba ovlivnila jak se s ní vypořádali.
Tato kniha mě velice zasáhla. Velmi silné životní příběhy hrdinů v pro nás známém prostředí. Pokusy o emigrace, vězení, udavačství. Lidé u moci i obyčejní lidé. Je zde dobře vylíčena právě doba padesátých let, co se u nás dělo. K tomu druhá stránka knihy - móda a šití. Jelikož moje babička byla švadlenou právě v této době, při čtení jsem si vzpomněla na její vyprávění, co komu šila, z jakých materiálů, jak šila do noci a někdy i z ničeho.
Od Lucie Hlavinkové jsem četla Apatykáře, který se mi líbil, ale tato kniha mě nadchla.

25.11.2019 5 z 5

Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kniha SLOU: Průvodce pomalým životním stylem Kamila Boudová

Průvodce pomalým životním stylem. Ve svém životě můžete zpomalit nejednu věc, ať už myšlení, jídlo, nakupování, módu nebo třeba milování. V Knize SLOU najdeme, jak nechat pomalost prostoupit svou myslí a celým svým tělem.
Po dočtení obou dílů knížky Falešná Pařížanka bylo jasné, že i tato kniha obohatí mou knihovnu. Názory Kamily Boudové se mi líbí a s většinou z nich se ztotožňuji.
Momentálně jsem v životní fázi, kdy jsem opravdu zpomalila a spoustu tipů, které najdete v knize praktikuji, aniž bych si to uvědomila. Ale k tomu, abych opravdu žila Slou mi ještě spoustu věcí chybí. A právě díky této knize si můžu urovnat myšlenky a postupně přidávat další činnosti k tomu, jak v dnešní době zklidnit.
Knížku doporučuji opravdu všem. Je dobré díky ní uvědomit si, jak fungujeme a co můžeme udělat, abychom fungovali lépe my i svět.

24.11.2019 5 z 5

Agathe Agathe Anne Cathrine Bomann

Příběh o psychoterapeutovi, který už odpočítává počet sezení, které ho ještě čekají, než odejde do důchodu. Jeho úvahy a stereotyp změní až nová pacientka Agathe. Ta ho nakonec "přiměje", aby také uvažoval sám o sobě a nejen o svých pacientech.
Motto na přebalu: "Malá kniha s velkým srdcem", to celé přesně vystihuje. Příběh plný myšlenek o lidském bytí, která Vás donutí zamyslet se sám nad sebou. Smutné i úsměvné, plné emocí, dávající naději.
Za mě rozhodně nádherná a silná knížka. Už teď vím, že se k ní určitě znovu vrátím.

22.11.2019 5 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Hororový příběh, ve kterém se nesmí otevřít oči, aby člověk přežil. Hlavní hrdinku Malorie sledujeme ve dvou časových rovinách. V době, kdy veškeré hrůzy začaly a pět let poté, kdy se s malými dětmi vydává poslepu po řece s nadějí na lepší časy.
Tuto knížku jsem si koupila, ani jsem pořádně nevěděla o čem je, a tak to je asi lepší, protože wow efekt byl dokonalý. Kniha Vás okamžitě vtáhne do děje a nepustí. na čtení mějte dost času, protože už ji nebudete chtít odložit.
Úžasně napsané, kdy jste v neustálém napětí, chvílemi se bojíte, že ani nedýcháte. Doporučuji si určitě přečíst.
Hned po knížce jsem se podívala na film. Kniha je pro mě samozřejmě mnohem lepší, ale ani film nebyl špatný.

20.11.2019 5 z 5

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Příběh Quinn a Grahama, které osud svede dohromady za podivných okolností. V knize sledujeme dvě časové roviny - v minulosti ten nejvíc romantický vztah a v současnosti, kdy se jejich manželství ocitá v krizi.
No a co k tomu víc napsat? Prostě Colleen umí. Původně jsem si myslela, že dám nižší hodnocení, protože mě kniha v první části nenadchla, ale po přečtení celého příběhu to do sebe všechno tak zapadlo a nechalo ve mě spoustu pocitů a emocí, že je jasné, že pět hvězdiček si zaslouží.
Moc mě baví styl, jak autorka píše. Knížka je čtivá, že vás vtáhne do děje a nepustí. Její konce, kdy prostě potřebujete hromadu kapesníků, miluji.
Tím, že už mi dávno není dvacet, mě možná příběh dostal o něco víc, protože spoustu věcí, které byly v knize, jsem si zažila. Knížku bych doporučila pro věk 20+, aby se člověk dokázal lépe vcítit do hlavní hrdinky.
Colleen je prostě jen jedna a musím dohnat resty a dočíst si od ní všechny knížky.

17.11.2019 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Anne a Marc jdou na večírek k sousedům. Malou Coru nechají doma, mají s sebou chůvičku a chodí ji každou chvilku kontrolovat. Vše bylo v pořádku, ale když se v noci vrátili domů, postýlka byla prázdná, dcera pryč a začalo pátrání.
Tak tahle knížka je neskutečně čtivá. Získá si Vás na první stránce a odložíte ji, až když ji přečtete. Autorka Vám postupně dávkuje spojitosti a zvraty a udržuje Vás tím celou dobu v napětí.
Zhruba v polovině knihy přijde jedno odhalení a Vy si řeknete, teď už je to jasné, to může být konec, i přesto Vás autorka znovu překvapí a jede se dál :-)
Knihu bych nazvala jednoduchou detektivkou. Máte jasno ve všech postavách, všechno je dobře vysvětleno.
Od Shari Lapena jsem četla Nevítaný host, ale ten mě takhle nepohltil. Určitě přijde na řadu i další knížka autorky.
4,5*/5*

16.11.2019 4 z 5

Zmije Zmije Bex Hogan

Sedmnáctiletá Marianne se má jednoho dne stát Zmijí, ochránkyní dvanácti ostrovů, ale úřadující Zmije ji stojí v cestě. Je to zlý muž bez slitování, který zabíjí a nechává za sebou bolest a utrpení. Bohužel, je to právě Mariannin otec. jak si s tím poradí? Dokáže ho poradit?
Fantasy příběh plný akce, pirátů, bojů, putování, ale i třeba magie a lásky. Nečekejte žádný složitý příběh. Je to určeno pro mladé čtenáře a myslím, že jim se to bude líbit.
Velice čtivě napsáno, bavilo mě to.
Co musím vytknout, tak použití slova "ale", které je úplně zbytečně použité téměř v každé druhé větě a v knize je také dost překlepů.

15.11.2019 3 z 5