Hygge a polibky

Když se životní plány začnou párat jako svetr, je čas na změnu. Šestadvacetiletá Bo byla vždy pečlivá a opatrná. I přesto se v práci dočkala výpovědi pro nadbytečnost a životní plány se jí teď začínají párat jako nepovedený svetr. Bo horečnatě shání nové zaměstnání, ale kamarádka Kirsten ji přesvědčí, aby spolu odjely na dovolenou, na chatu její matky postavenou na nejsevernějším cípu Severního Jutska. Bo se zastydí, že o tomto dánském kraji nikdy neslyšela. „Jaké tam bude počasí?“ zajímá se Bo, zatímco hledá na webové stránce aerolinek letenky. „Mizerné,“ odvětí Kirsten věcně. „Londýn je proti Skagenu středomořské letovisko. A teď v listopadu je tam patnáct hodin denně tma. Ale do Dánska se přece nikdo nejezdí opalovat. Potřebuješ změnit prostředí, oprášit ze sebe pavučiny. A věř mi, ve Skagenu to bude hračka. V tom domě je útulno, i když se venku nedá vydržet, a kromě toho nikdy nevíš, koho dalšího tam můžeš poznat.“ Pár dalších kliknutí a už není cesty zpět. Život Bo začne nabírat docela nový směr. Kniha pro čtenáře ze všech koutů světa, kteří umějí ocenit dánské umění hygge....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392237/big_hygge-a-polibky-mNe-392237.jpg 3.4196
Literatura světová, Pro ženy, Osobní rozvoj a styl

Vydáno: , Jota

Hygge and Kisses

Kniha Hygge a polibky

absa2611

Tato kniha má velice krásnou obálku, na kterou jsem se nechala lapit. Obsah už je horší, v podstatě je to obyčejná romantická oddechovka, do které jsem se ze začátku nemohla pořádně začíst a mnohdy se přistihla, že vlastně ani nevím, o čem jsem v předchozích řádcích četla.
Příběh je ve druhé třetině knihy situován do krásné severské dánské krajiny, to se mi líbilo, konec mě opět trochu zklamal. Přelouskala jsem ji za jeden den jsem a jsem ráda, že si můžu díky stromům na obálce odškrtnout první bod ve Čtenářské výzvě tohoto roku.
50%

vercatko20

Průměr, ani nevím, jestli horší nebo lepší. Čekala jsem přeslazenou romantiku, dostala jsem ji.
Hvězdy ale strhávám za to, že název ani anotace knihy neodpovídají reálnému ději. Mělo to být hodně o Dánsku a pořádné vysvětlení pojmu “hygge”, ale v Dánsku se kniha odehrává jen na cca 40 stranách a z 80% jen v chatě. Zbytek v Londýně.
O hygge pak v knize čteme asi tak na každý straně, ale jen jako o slově, ne o pořádném významu (a vysvětlení Emila o tom, co hygge znamená, neberu jako vysvětlení).
Četla jsem i horší, ano, ale i o dost lepší, a to i u těchto romanťáren. Takže pokud chcete víc Dánska a romantiku, doporučuju spíš Kavárnu v Kodani od J. Caplin ;)

Maky1505
31.12.2021

Nenáročná knížka. Od druhé části se mi líbila více, je tam hyggie a to se mi líbí.

parvitas
30.12.2021

Nebyť krásnej obálky, po tejto vianočne ladenej knižke by som asi nesiahla... Hlavná hrdinka Bo má tajný pomer s kolegom a na jeho naliehanie, to nikomu nepovedia, maximálne sa stretávajú vo vychytených podnikoch a reštauraciách, ale ich vzťah sa nikam neposúva. A keď Bo príde o zamestnanie (a jeho povýšia), prijme ponuku kamarátky a odcestuje do Dánska na dovolenku. Tam spozná čo je hygge, ako vytvoriť pohodu a hlavne spomaliť, vychutnať si príjemné chvíle s priateľmi pri leňošení, hrách, varení, dobrom jedle, a bonusom je, ak sa to odohráva v krásnom prostredí. Maličkosti, na ktorých záleží asi najviac. Kontrast medzi vtedy a teraz je obrovský, nielen objavenie novej lásky, ale aj nápadov. Pre Bo je tento pobyt len prínosom, dokonca jej vnukne myšlienku zmeniť zamestnanie a robiť to, čo ju baví. A tiež pochopí, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. (Spomínam si na na podobne chladný vetrisko na pobreží Baltického mora, tiež sme boli na obrovskej pláži, čo mi pripomenulo tu opísanú putujúcu dunu a bolo to úžasné prostredie, neuveriteľne som si to užila, akurát my sme mali vietor, čo šarkana úplne dolámal...)
Teraz, keď to takto pekne opisujem, už vlastne ani neviem, čo som tomu chcela vytknúť.
Aha, jej vadila mi jej podpapučovitosť, ako sebou nechala zametať, kým sa kolegovi postavila a konfrontovala ho a tento ich nič nedávajúci vzťah ukončila.
Asi na mňa negatívne zapôsobilo viac to sťažovanie sa, lebo k náprave sa dostala hlavná hrdinka až v záverečnej štvrtine knihy. Ale tak aspoň s bytíkom sa mohla pohrať, vymaľovať a zladiť, ale asi chcem veľa. Je fajn, že dokázala zmeniť svoj život a možno našla aj niekoho, s kým ho strávi, no kým došlo k týmto pekným veciam, skončila aj kniha. Tak som sklamaná a dávam 2,5* z 5.

anej
22.12.2021

Potřebovala jsem oddechové čtení ve vánočním shonu, které jsem dostala. Milé, pohodové, oddechové čtení s jednoduchou zápletkou, splněným snem a hezkým popisem malé části Dánska :)

akinomV
18.12.2021

Nenáročná romantická oddechovka - dostala jsem přesně to, co jsem očekávala a čtení si užila.

Sabulep
16.12.2021

Knihu bych zařadila do nenáročné odpočinkové četby. Žádná extra hloubka v tom nebyla, nic to ve mě nezanechalo a souhlasím, že obálka lže. První třetina rozhodně pohodová nebyla. Samé stězování si na všechno. Hygge v dánsku se odehrálo ve 100 stránkách a sníh tam nebyl . Poslední třetina knihy byla dost uspěchaná. Průměrně napsané, předvídatelné. Neurazí, nenadchne.

ZapisnikTerky
14.12.2021

Něco tak ponurého jsem dlouho nečetla. A víte co je nejhorší? Ta obálka lže. V příběhu není ani vločka, jen deštivo a chmurno. Možná že mě ta ulhaná obálka dost ovlivnila. Za mě nic moc. Víc v mojí recenzi.