Eva2424 Eva2424 komentáře u knih

Mrtvý muž Mrtvý muž Bianca Bellová

Spisovatelka má poutavý styl a používá pěkný jazyk. Za to dvě hvězdičky. Dějová linie, dá-li se tomu tak říkat, protože se tam téměř nic neděje, se točí se kolem sado-maso sexu. Postavy jsou jedna vedle druhé podivně citově deprivované. Ráda bych si někdy přečetla knihu, kde se autor nesnaží upoutávat pozornost čtenáře až tak strojeně a bombasticky. Život je plný nevšedních příběhů i bez zvrhlostí.

28.07.2019 2 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Dvě hvězdičky za znalost a velmi zajímavé podání české historie a věrohodné vykreslení atmosféry roku 1968. To ostatní je už slabší: postavy jsou jedna jako druhá, charakterově ploché, dialogy psané jako ve slohové práci studenta a příběhy byly šroubované, dělaly na mne dojem, že spisovatel chce upoutat za každou cenu (prapodivné sexuální chování postav), černobíle škatulkuje (chladná Britka, horoucí Češka, ale nic mezi tím). Stereotypizace národností byla tak okatá, až to rušilo stejně jako násilně nastrojené a nepravděpodobné potkávání postav během děje. Pokud bylo autorovým záměrem vylíčit kus české historie, a to se mu mimohodem povedlo skvěle, je škoda, že personální obsazení nezvolil trochu decentnější a lidsky spontánnější.

06.07.2019 2 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

To bylo trápení, než jsem konečně dočetla do konce! Ne láska, ale rozmary rozmazlené slečny, která je zvyklá, že všichni skáčou, jak ona píská. Tolik citového vydírání, pronásledování a manipulace by nevydržel ani soumar, natož poručík rakouské armády. A co se týká zmiňovaného soucitu, hlavní hrdina ho cítil tak nějak normálně a lidsky. Celá tragédie spočívala v tom, že se na něj ostatní upnuli jako pijavice s nerealistickými očekáváními.
Všechny postavy se chovaly podivně exaltovaně a poselství, že se má člověk obětovat pro druhé, když si to náhodou umanou, je značně sadistické.

13.04.2019 2 z 5

Škleb Škleb Richard Weiner

Jedinečným způsobem popsané emoce a stavy lidské duše. Hluboké, intenzivní, místy záhadné a šílené.

29.03.2019 5 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Abych začala tím lepším, dozvěděla jsem se dost zajímavých věcí, uvědomila jsem si některé souvztažnosti a hlavně je radost potkat tak moudrého člověka jako je pan Kolář. Horší to bylo s paní dotazovatelkou, rušilo mě, jak se snaží pana profesora trumfovat svými znalostmi, jak ho přerušuje otázkami mimo, zrovna když se zajímavě rozhovoří. Taky mi vadilo, že je kniha přeplněna informacemi o tom, jakého sportovce kdy bolelo to či ono nebo o tom, jak stonal Václav Havel. Jsem přesvědčena, že z rozsáhlých znalostí, intuice a hlavně hluboké moudrosti pana Koláře šlo předat daleko více. Pro mě osobně se tak stala poutavou zhruba polovina knihy.

25.03.2019 3 z 5

Znamení věčnosti Znamení věčnosti Johanes Anker Larsen

Před deseti lety mi Znamení věčnosti ve srovnání s Kamenem murdců přišlo nemastné neslané, protože se v něm nic moc neděje. Už při druhém čtení jsem jí byla okouzlena více a nyní, po třetím setkání s Janem, musím říct, že mě zasáhlo tak jasné a působivé poselství "bytí" pramenícího z nejobyčejnějšího života, že ve mně setrvává i dlouho po přečetení.

25.02.2019 5 z 5

Svíce dohořívají Svíce dohořívají Sándor Márai

Jak krásná ukázka toho, že se dá na stará kolena zmoudřet, když člověk chce :-). Návrat do minulosti, jejíž touhy, vášně, lásky a nenávisti se nyní jeví ve světle uplynulého života. Mnoho otázek a odpovědí, a přesto nechává autor čtenáři velký prostor pro jeho vlastní úvahy a interpretace. Pro mne hluboký čtenářský zážitek.

26.01.2019 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Pohlcení příběhem a fascinace knihou se u mě nekonaly a hodnotím ji jako průměr. Není to o Johnu Coffeym, jak by si čtenář mohl z anotace myslet, ten se tam po většinu času vyskytuje tak nějak mimochodem a šanci projevit se naplno dostane v závěru.
Přelouskáte mnoho popisů situací, než k něčemu dojde, mnoho zbytečných amerických dialogů, občas nějaká scéna vylíčená tak, aby dojala, jenže cítíte z toho, jak moc měl autor v úmyslu vás rozplakat, ale nešlo to z jeho srdce. Brutální scény byly na můj vkus natažené ještě zbytečněji než ostatní banality, které pro další děj neměly význam.
Co bylo na příběhu opravdu nádherné, je postava Johna Coffeye, tady smekám, King měl asi zrovna světlou chvilku :-). Jaká škoda, že jím není protkán celý román a předtím, než se k němu jako úžasnému úkazu dostanete, potřebujete strávit tucty stran o myši, o popravách na elektrickém křesle, zánětech močového měchýře, potyčkách mezi dozorci atd.
Přínos pro mne mělo i to, že jsem byla nucena se zamyslet nad tím, co je trest smrti vlastně zač. Kniha jako taková mě ale krom jedné krátké pasáže, kde promlouvá John Coffey, rozhodně nedojímala. Dovedu si představit, že stylem psaní byla výbornou předlohou pro dobrý film. Jako kniha pro mne příliš povrchní.

26.01.2019 3 z 5

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Hodně lyrické, téměř nic se tam neděje :-). Ale jinak docela hezké. Přestože se s oběma hlavními hrdiny život nemazlil, konec je plný naděje, a to se mi líbilo nejvíce.

17.12.2018 4 z 5

Zvířetovi lidé Zvířetovi lidé Indra Sinha

První dvě třetiny mne nadchly, zasmála jsem se, jak už se mi to dlouho u žádné knihy nestalo. Během zbytečně sentimentálních scén a chaosu poslední třetiny moje pozornost polevila, ale i tak celkově hodnotím kladně. Na to, že se všemi příběhy táhne utrpení způsobené chemickou katastrofou, je děj výrazně optimistický.

22.09.2018 4 z 5

Hora duše Hora duše Kao Sing-ťien

Nádherný zážitek, jedinečný hloubkou prožitku i stylem vyprávění.

06.11.2017

Nájemníci pana Moonblooma Nájemníci pana Moonblooma Edward Lewis Wallant

Výborná kniha. Brilantní popisy situací a postav, humor, propletené osudy, děj, který se sice velmi pomalu rozbíhá, ale o to víc mě vtáhl. Už dlouho jsem se u žádné knihy tak nezasmála.

28.09.2017 5 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Zajímavé téma, ale poněkud překombinované a nedomyšlené. Spíše než sci-fi je to červená knihovna: úspěšný geniální pár, dokonalá manželka, milující manžel, který odolá veškerým pokušením.
Dvě hvězdičky za děj, který docela vtáhne, takže čtete, abyste se dozvěděli, jak to dopadne. Vědeckost, duchaplnost nebo dokonce hloubku bych v tomto románu nehledala.

13.07.2017 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Kniha určitě stojí za přečtení, už jen proto, aby si člověk uvědomil, kolik strádání přináší válka obyčejným lidem a v jakém luxusu dnes žijeme.
Vyprávění je poutavé, popisy situací působivé, vnímavější čtenář je okamžitě vtažen do atmosféry mrazu a strachu a děj běží jako film, od něhož se těžko odtrhává.
Čtyři hvězdičky dávám za postavy, které mi připadaly příliš černobílé - byly buď dobré nebo zlé, ale nic mezi tím. Do povahy a duševních pohnutek hrdinů nás spisovatelka nechala nahlédnout opravdu jen velmi povrchně a odehrávající se milostný románek byl jako z červené knihovny.
Z příběhů na válečné téma bych dala třeba Zusakovu Zlodějku knih o level výše.

24.10.2016 4 z 5

Ezoosmóza Ezoosmóza Anastasia Novych

Šestá kniha Anatasie Novych, která se mi dostala do rukou, je taková AllatRa v běžném životě. Na mne zatím zapůsobila nejsilněji, ačkoli jsem myslela, že sérii Senseiů již nic nepřekoná. Knihu jsem přečetla jedním dechem a mrzelo mne, že nemá více stránek. Ještě dlouho budu zážitek z ní vstřebávat.

18.01.2016 5 z 5

Temná energie Temná energie Juli Zeh

Napínavý děj, neobvyklá zápletka, krásný jazyk, kniha se čte sama.

11.10.2015 5 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Jedním slovem fantastická kniha, obsahuje všechno, co jsem potřebovala vědět :-).

11.10.2015 5 z 5

Šílená touha tančit Šílená touha tančit Elie Wiesel

Autor bravurně vykresluje duševní rozpoložení hlavního hrdiny, po počátečních zdlouhavých popisech "šílenství" dostává kniha spád a historie se začíná zamotávat. Smutné, ale napínavé čtení s překvapivým koncem. Krásně napsaná kniha s psychologicko-filozofickým podtextem. Dala jsem čtyři hvězdičky snad jen za to, že závěr se na můj vkus hodně vymykal celé dějové linii.

11.10.2015 4 z 5