Zvířetovi lidé

Hluboký příběh o současném světě na okraji společnosti. Příběh postiženého mladíka, který v dětství spolu s desítkami dalších doplatil na chemickou továrnu ve městě. Vlivem extremních životních podmínek chodí po čtyřech jako zvíře. Jeho očima autor líčí osudy člověka žijícího na ulici, a přestože je mu nejlepším přítelem pes, má život stejně bohatý jako zdraví lidé. V žádném případě nejde o tklivé zobrazení nebo politický apel, spíše humorný pohled na jednu ze stinných stránek života v současné Indii. Finalista Bookerovy ceny 2007....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1986/zviretovi-lide-FBc-1986.jpg 4.632

Animal´s People (2007)

Vydáno:, Mladá fronta

Eva2424

První dvě třetiny mne nadchly, zasmála jsem se, jak už se mi to dlouho u žádné knihy nestalo. Během zbytečně sentimentálních scén a chaosu poslední třetiny moje pozornost polevila, ale i tak celkově hodnotím kladně. Na to, že se všemi příběhy táhne utrpení způsobené chemickou katastrofou, je děj výrazně optimistický.

Allla9

Hlavní hrdina je indický mladík, který se vinou jedovatého plynu již jako dítě stal mrzákem neschopným vzpřímené chůze. Kniha čerpá ze skutečných událostí - čte se jedním dechem.

VerJer

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Fantastická kniha popisující největší chemickou katastrofu v Indii plná surovosti, vulgarismů, ironie, vtipu a moudra. Tleskám autorovi, klaním se před překladatelkou!

ditul

Úžasný silný příběh 19-ti letého mladíka, který si říká "Zvíře" a jeho přátel, který je inspirován skutečnou havárií města Bhópál.. Tím, že to vypráví ze svého pohledu jakoby na kazety a mluví k nám "očím", dává knize úplně jiný nádech než jiné knihy.

Taťka Hraboš

Výborná kniha. Za přečtení stojí i doslov, který leccos osvětlí. Kupříkladu to, že v původní verzi se Zvíře vůbec nevyskytoval a děj vyprávěly ostatní hlavní postavy příběhu (každá ve vlastní kapitole, což je místy i v této přepracované verzi stále poznatelné). Nebo že kromě města i havárie továrny, kolem které se děj točí, měla svůj reálný předobraz i postava samotného Zvířete. Právě ona pak knize dodala to potřebné koření, kvůli kterému se zařadila mezi nejpozoruhodnější díla současné románové literatury, především nadhled a humor (a taky trochu chaosu, což ale knize ve výsledku nijak neubližuje).

vandalka
06.08.2016

V poslední době jsem nějak nebyla spokojená s žádnou knihou. Tím spíš pro mě byli Zvířetovi lidé zjevením na poušti, je to skutečně výborná kniha, i když její téma je značně depresivní.

Slyšeli jste někdy o “nehodě” v Bhópálu? O tom, jak v prosinci 1984 z chemičky, kterou si americká firma Union Carbid postavila v milionovém indickém městě, unikly desítky tun látek ohrožujících lidské zdraví, desítky tisíc lidí zabily, statisíce na ně doplatily svým zdravím, a ta nefunkční a zamořená továrna tam beze změny stojí DODNES? O tom, jak si Američané raději najali za drahé peníze právníky, podplatili indické soudce a úředníky a obětem přiznali nějaké to menší odškodnění, protože to všechno jim přišlo jednodušší, než ten svinčík po sobě prostě uklidit, takže tam lidé dodnes pijí kontaminovanou vodu a sem tam se narodí někdo s větším počtem údů či hlav? A indická vláda na to hledí zpod přimhouřených víček, lidé protestují, drží hladovky, sepisují petice a ono je to všechno stejně k ničemu? Tak o tom všem je tento vynikající román, jehož autor, Indra Sinha, ví o Bhópálu své a přes polovinu života se snaží šířit povědomí o těchto událostech a dosáhnout pomoci lidem, kteří s jejich důsledky žijí dodnes.

Sinha svůj příběh přenesl do fiktivního města Khaufpuru, z Union Carbid se stala Kampani, ale jinak vše více méně odpovídá skutečnosti. Autor původně sepisoval příběhy jednotlivců a rodin, které v důsledku katastrofy utrpěly rozmanité ztráty, aby se je nakonec rozhodl stmelit hlavní postavou Zvířete – dospívajícího mladíka, kterému se v raném dětství v důsledku působení chemikálií zkroutila páteř a je nucen běhat po čtyřech. Zvíře žije na ulici, z ruky do úst, všechno vidí, všechny zná, o všem nám vypráví. A tak se jeho prostřednictvím dozvídáme, jak to tehdy bylo, seznamujeme se s idealisty, kteří se pokoušejí dosáhnout omluvy, odškodnění a nápravy, pozvolna začínáme chápat, proč je v Khaufpuřanech tak hluboko zakořeněná nedůvěra ke komukoliv, kdo tvrdí, že jim chce pomoci a jak se jejich nevýslovná ztráta nakonec stává jedinou silou, která jim ještě zbývá. Zvíře svůj příběh namlouvá na kazety pro jakéhosi australského novináře, vlastním jadrným jazykem, vtipně, bouřlivě, popisuje tragédii téměř jako nějakou zajímavou historku, zatímco si v nitru hýčká své zmarněné naděje a bolesti. Sinhův jazyk je fantastický, a třebaže je na můj čtenářský vkus vyznění celé knihy možná až příliš měkkosrdcaté, jako člověk mu tleskám.

slumdog
23.09.2015

Veselá kniha o smutných věcech, protože "tragédie se dá překonat jedině tak, že se jí vysměješ".

učtese
13.11.2014

Komu se Zviřetovi lidé líbili, zkuste také Krásné zítřky od Katherine Boo.

playada
12.10.2014

Kniha není jednoduchá. Já bych doporučovala začít doslovem na str. 379, a pak bych se teprve pustila do samotného čtení. Ač se to nezdá, je kniha plná moudrých myšlenek, které si ale musíte v textu najít sami. Kniha je zvláštní. Nikdy jsem nic podobného nečetla. Ještě dlouho o ní budu přemýšlet.

Bezantina
28.06.2014

Kniha na jejíž děj a hlavního hrdinu se nedá jen tak zapomenout.. Na jednu stranu jej musím litovat pro jeho postižení, na druhou stranu jej musím obdivovat pro jeho schopnost nadhledu a nezlomnosti. Vulgarismy v tomto případě nevadí, spíše jen umocňují syrovost reality.. A ačkoli moc nemám ráda prvoplánové happyendy, v tomto případě mne tak nějak mrzelo, že se Zvíře na konci příběhu nepomiloval s Elli :-) Třeba mu to v nějaké hypotetické vizionářské budoucnosti povede :-)

Merlinit
16.06.2014

Drsný a krutý, ale nádherný, bohatý a silný příběh Zvířete, indického chlapce, který následkem poškození páteře po havárii chemické továrny chodí po čtyřech. Zvíře žije na ulici a o lidech, speciálně o těch ekonomicky zajištěných, si nečiní iluzí. Však je také jeho nejvěrnější kamarádkou stejně bezprizorní fena Džárá.
Naprosto netuším, jakým zázrakem se autorovi podařilo vpašovat do takhle těžkého příběhu humor a nadhled, ale podařilo se. A nejen to - ať se Zvíře trápí pro cokoli, svůj zdravý náhled na svět si vždycky dokáže podržet.
Tuhle knížku si v knihovně ponechám až do skonání věků.

Axana
11.06.2014

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla (a že jich nebylo málo...)
Stammel výborně popsal, nemám co dodat ...

Yalka
04.01.2013

Život po Bhópálské katastrofě z pohledu jednoho z postižených.
Nádherně uchopeno, přes šílené téma je to knížka optimistická, dojemná a hluboce lidská.
Můžu podepsat komentář od Stammela, hezky vystiženo.

Stammel
12.05.2011

Tahle knížka trochu prošuměla, což je velká škoda. Pro mě to byl jeden z nejhezčích zážitků ze současné literatury. Přitom kulisy jsou narosto hrůzostrašné, což pro mě jako ne-právě-milovníka cynismu obvykle nepatří mezi klady. Tady ovšem nejde o manýru literární ani intelektuální. Post-apokalypticky vypadající Indické město zničené ekologickou katastrofou, hlavní hrdina v podstatě mutant, jazyk je zde stejně vulgární jako život drsný: to je silná nálož. Jenže Sinha za prvé vychází ze skutečnosti a za druhé té situaci nepodléhá. Naopak vytrvale hledá, kde by mohla i ze zničené země vyklíčit láska. Nedělá z příběhu jednotvárnou uplakanou nudu, ale rozehrává drama takřka antických rozměrů, v němž se váží na jedné misce ta nejubožejší lidská marnost a bezvýchodné utrpení, na misce druhé pak nezničitelná vůle k dobru, vzájemnosti, citu. Je to zkrátka o tom, jak si na osudu kurva urvat kus lidskosti, i když všechno kolem je v troskách. Bez falešného sentimentu, bez planého optimismu, nevtíravě, takříkajíc pravdivě se vší krutostí.

Novela má navíc díky hlavnímu hrdinovi Zvířetovi velký spád. Je sice tak trochu hajzlík, ale v zásadě dobrák. A je s ním pekelná sranda!

Samé skvělé předpoklady pro bestseller. Co se pokazilo?

slumy psychologické romány společenské romány Indie katastrofy Bhópál

Indra Sinha