Nájemníci pana Moonblooma

Nájemníci pana Moonblooma je kniha, která vám vleze pod kůži. Poválečný New York v ní ožívá v mozaice příběhů různorodé směsice nájemníků ze tří domů na Manhattanu, o něž se stará apatický Norman Moonbloom, bývalý věčný student a idealista, nyní zaměstnaný u svého bratra Irwina jako správce domů. Jeho život se najednou skládá z neúspěšných pokusů o vybírání nájemného, stížností nájemníků a prázdných slibů, které jim neustále dává. Zpočátku se Norman od životů svých nájemníku a jejich výstředních způsobů distancuje, avšak postupně, jak se s nimi hádá a rozmlouvá s nimi, sdělují mu svá tajemství a přání. Tato nezvyklá intimita způsobí v Normanově povaze silný otřes, až se nakonec postaví svému bratrovi (který by raději ponechal byty v tak bídném stavu, v jakém jsou) a všechny opravy provede sám. Jak postupuje z bytu do bytu, od jednoho vzorku tapet ke druhému, probouzí se konečně tichý a bezkrevný sběratel nájmů k životu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/206298/najemnici-pana-moonblooma-fhg-206298.jpg 3.551
Vydáno:, Plus

The Tenants of Moonbloom (1963)

Kniha Nájemníci pana Moonblooma

miuk

Hodně zajímavé čtení. Perfektní popis jednotlivých nájemníků. Jen ten přerod hlavního hrdiny je docela zvláštní. Ale pochopitelný.

Vec1980
06.10.2017

Zajímavost sama. Příběh jakoby z jiného světa. Ze začátku člověk nechápe, postupně je zvědavý a nakonec zase nechápe. Ach ta zeď, ta zeď je dokonalost sama.
Není to zrovna jednoduché čtení, ani zábavné, ani nudné, ani pomalé, ani rychlé .... je to jako poprvé, musí se to zažít.

Eva2424
28.09.2017

Výborná kniha. Brilantní popisy situací a postav, humor, propletené osudy, děj, který se sice velmi pomalu rozbíhá, ale o to víc mě vtáhl. Už dlouho jsem se u žádné knihy tak nezasmála.

Nifredil
04.07.2016

Přečetla jsem to, ale takhle jsme se už dlouho u žádné knihy netrápila. Nevím, jestli je problém v překladu nebo ve stylu psaní autora, ale utíkala mi při čtení pozornost a měla jsem problém vůbec dočítat věty, zorientovat se v postavách a posouvala jsem se jen velmi pomalu kupředu. Nelituji ale. Ten nápad popsat svérázné panoptikum nájemníků v činžovním domě v New Yorku je výborný. Má to svou atmosféru a pokud člověk to město navštívil, prošel i chudší čtvrti a strávil v něm nějaký čas, tak si užívá to, jak pěkně autor zachytil jeho atmosféru. Ano, slovo panoptikum je v tomhle případě přesné. Postavy jsou různorodé, zajímavé, jejich osud vás zajímá a chcete vědět více. Je škoda, že zbytečná jazyková ekvilibristika a snaha o cosi jako přerod hlavní postavy až v mesiáše a její snad i osvícení, kazí dojem z knihy i čtenářský zážitek. Nefunguje to. Zbytečná snaha předvést se pomocí dlouhých metafor a ukázat své schopnosti v popisech pocitů, zakrývá úplně příběh. Bohužel za mě jen dvě hvězdy, i když bych za ten skvělý nápad ráda dala více.

Ještě pro ilustraci a představu, doplňuji citát z knihy - udělejte si obrázek sami, takto je psaná celá - otázka je, zda za to může překlad nebo autor:"Celý týden trávil večery v kanceláři a snažil se zjistit svoje postavení aritmetickým prostřednictvím dolarů a centů; připadalo mu, že je to jediná možnost, jak určit svou situační šířku a délku. Ztracen náhle v hustém lese životů zatoužil po tabelátoru, jako námořník, unášený vlnami bezhvězdnou nocí, touží po sextantu."

RADOST
19.10.2014

Trochu smutná a melancholická přehlídka svérázných lidiček, nájemníků zchátralých domů. Nádherně vylíčená různorodost lidí a neutěšenost jejich životních podmínek, bezradnost, netečnost, krach a zmar. Dlouho očekávané odhodlání Normana něco změnit je světlým okamžikem, ale ne všem prospěje. I když kniha vyšla před padesáti lety, trochu připomíná mravenčí a zdánlivě zbytečnou práci současných terénních pracovníků v realitě některých našich regionů.

Loucillé
24.09.2014

"Přerod" v člověka, který naslouchá, ale spíše tím uzdravil svou duši než fyzický stav některých nájemníků. V podstatě celkem zajímavá kniha. Není to kniha, kterou budete hltat slovo za slovem, nemá tak spádový děj, ale přesto se dobře čte a najde své příznivce.

BUBINA1971
07.09.2014

Norman Moonbloom,správce několika obytných domů v New Yorku.Stává se pro obyvatele domů jeho bratra Irwina nejen výběrčím nájemného,ale i osobou,které svěřuji svoje i ty nejintimnější problémy.Moonbloom se pod tíhou nářků a ztížností nakonec stane i opravářem a údržbářem,jako by se z něj stával jiný člověk.Kniha zajímavá ...jiná

magnolia
01.09.2014

Tak jsem to zkoušela 2x, podruhé do s. 86 - a nešlo to. Po tolika dobrých knihách letošního léta to pro mne bylo nezáživné čtení.

americká literatura

Autor knihy