eva-lupen eva-lupen komentáře u knih

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Poslechnuto jako audiokniha, skvěle načtená Valerií Zavadskou, která opravdu umí vtáhnout do děje. Vyprávění očima dítěte děj skvěle odlehčovalo, i když témata zrovna veselá nebyla. Vlastně mne vůbec nenapadlo srovnávat to s Muž jménem Ove, i když ve výsledku mají hodně společného. Obě odkazují na to, že člověk nemá soudit lidi podle prvního dojmu, obzvlášť, když o nich vlastně vůbec nic neví.
Jen to krmení psa sladkostmi mi tedy dost vadilo.

08.11.2020 5 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Knihu jsem četla již několikrát, pokaždé jsem z ní nadšená a na konci brečím jak želva.

18.05.2020 5 z 5

Pro mne nečekaně skvělá knížka. Od autorky jsem nic jiného nečetla, takže ze začátku jsem si tedy musela zvyknout na trochu básnická slovní spojení jako třeba, že "vlak vběhl do předměstí", ale to na děj nemá vliv. Střídání časových rovin s ubíhajícím dějem dostávalo čím dál větší smysl a ve výsledku to bylo knize ku prospěchu.
Autorka tvrdí, že je to z většiny fikce, jen inspirovaná životopisem Blanky, ale mám pocit, že se jí realita nějak dostala do hlavy, protože to bylo opravdu výstižné. Všechny ty pocity, emoce, myšlení a chování nejen Blanky, ale i ostatních postav, je naprosto věrohodné, i když někomu může připadat zvláštní.
Nad knihou mi místy tekly slzy, a zřejmě i někomu, kdo ji četl přede mnou, protože na některých stránkách to bylo vidět.
Dokument na YT jsem si také pustila a určitě si přečtu i tu povídku Oty Pavla a zajedu si do Bratronic a k památníku Christiana. Samozřejmě na kole!

08.09.2022 5 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Překvapivě dobrá a čtivá kniha. Mám smysl pro nesmysl, takže mi na tom nepřišlo nic divného. Teda ano, divím se, že to v té době vůbec vydali.

10.03.2021 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství.

15.02.2021 5 z 5

Muž se srdcem kovboje Muž se srdcem kovboje Jack Schaefer

Tohle není western, ale Kovbojská bible! Miluju jí, i když je taková jiná - a možná právě proto. Jestli od ní někdo čeká klasický westernový příběh, bude nejspíš zklamaný. Je to spíš životopis jednoho kovboje. Prakticky od začátku do konce. Smutného, ale nevyhnutelného konce člověka - i historické epochy.
Zato všechny filmové verze jsou naprosto příšerné a bez jakéhokoliv smyslu!
Docela mne ale pobavilo, že v českém filmovém westernu Cesta na jihozápad (docela povedený, také ne zrovna klasický), jsou z téhle knihy použita některá jména a situace. Trochu vykrádačka, ale jen pro znalce :-).

21.02.2015 5 z 5

Ranhojička Ranhojička Ricarda Jordan (p)

Původně jsem měla vyhlédnutou jinou Ranhojičku, ale omylem v knihovně objednala tuhle. :-D Ale vůbec nelituji. Je to čtivý a zajímavý příběh. Jasně, je těžko uvěřitelný, ale ne úplně nemožný. A člověk se třeba dozví něco nového o historii, moru a vztazích mezi křesťany a židy.

05.04.2022 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Poslechnuto jako audiokniha. Pěkné. Moc dobře se to poslouchalo. Nejdřív jsem tedy viděla film, takže mne konec nepřekvapil, ale film byl jen hrubý výcuc, byl knihou spíš inspirovaný a chybí mu hloubka příběhu. Určitě doporučuji.

22.09.2020 4 z 5

Madisonské mosty Madisonské mosty Robert James Waller

Po letech jsem se pustila do již čtených knih a knihy R. J. Wallera rozhodně nemohu vynechat. Stále mi připadají úchvatné. Miluju je všechny, protože všechny jsou propojené a ve všech je víc než jen prostý příběh. 5* je málo.

04.04.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tak za mne žádný zázrak. Čtivé to je, to jo, ale přišlo mi tam dost nevysvětleného. Třeba, že se vůbec nikdo nezeptal, jak Kya dostala Chase na tu věž! Vždyť to nedává smysl. Celé mi to přijde moc jednoduché (a Kya trochu nevěrohodná). Možná proto, že mám přírodu radši než lidi a nic překvapivého jsem se nedozvěděla (krom nesmyslu o sežraném srdci kudlanky).

09.04.2024 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Vůbec to není špatné, ale zase nic extra objevného. Asi se to bude líbit fanouškům Panství Downton, Za války apod. Oproti Zámku Ashmore mi tohle přijde mnohem lepší. Jsem zvědavá jak to bude dál, protože německý pohled bude asi trochu jiný než britský, ale v tomhle díle jsem žádný rozdíl nenašla.

13.01.2024 4 z 5

Hořící most Hořící most John Flanagan

Poslechnuto jako audiokniha a poslouchalo se to móc dobře. Pro dospělé je to spíš dobrodružná pohádka, ale i pohádky jsou někdy potřeba. :-)

07.07.2021 5 z 5

Děti kapitána Granta Děti kapitána Granta Jules Verne

Jedna z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih v dětství. Teď jsem se do ní "z nouze" pustila znova a už mi tak skvělá nepřišla :-D. Tedy v něčem ano, ale celkově to působí hrozně naivně. Pro děti ale super! Co mne ale velmi překvapilo je to, jak Verne úplně ignoroval Darwina! Jinak přece není možné, aby ho Paganel nikde nezmínil. V té době byly přece Darwinovy knihy velmi populární. Zvláštní.

15.02.2021

V zajetí zimy V zajetí zimy Naomi Novik

Skvělé! Ještě lepší než Ve stínu hvozdu. Nemohla jsem se od knihy vůbec odtrhnout. Se stylem vyprávění více postav nemám vůbec problém, spíš mi tam chyběl úhel pohledu Staryka, kterého jsem si zamilovala docela rychle, protože do těhle typů vidím :-D. Jen konec by se mi líbil trochu propracovanější, míň akční a víc komunikační a emoční. Irina i Mirjem mi přišli studenější než Starykové...

03.01.2021 5 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

Poslechnuto jako audioknihy, skvěle načtené Miroslavem Táborským, což hodnotím jako bonus navíc.
Jsou to nádherné příběhy, které jsem, bohužel, objevila až v dospělosti. Je ale možné, že spoustu myšlenek mezi řádky bych jako dítě nepostřehla. Nikdo, kdo myslí hlouběji, to nemůže považovat za pohádku (a ještě křesťanskou!). Člověk nepotřebuje náboženství, ale boha ano (a kdo tvrdí, že ne, potřebuje ho o to víc) a Aslan je krásný, leč pohanský :-) bůh. Pohani přece uctívali zvířata, ne? :-)
Líbilo se mi, jak autor nenásilně vysvětluje třeba to, že není nic divného, že je člověk naštvaný a protivný, když je unavený a nevyspalý nebo má strach. A ty pocity, co tam ty děti mají, jsou opravdu přesné.
Měla jsem z toho pocit, jakoby si autor ten příběh vymyslel pro své děti či vnoučata a ty děti navštěvující Narnii jsou ty děti. A právě proto jsou uvěřitelné. Znám spoustu dětí, které jako děti "věřily", ale holt z toho vyrostly. Já ne!!! Já pořád věřím :-)
Při poslechu posledního dílu mi až trnulo, jak to bylo současné. Nepřipadají vám opičák a Tašlan také nějací povědomí?

26.10.2018 5 z 5

To je tedy nadělení. I když podobné knihy nevyhledávám, tak jsem moc ráda, že jsem u téhle udělala výjimku. Dana jsem kdysi viděla úplnou náhodou ve Výměně manželek (náhodou proto, že jsem moc dílů neviděla) a mile mne překvapil. Předtím jsem ho neznala. Matěje ano, a že si pořídili zámek jsem někde zaslechla, ale nepřemýšlela jsem nad nimi. Teď bych se k nim nejradši nastěhovala :-). Fajn kluci a moc fajn knížka. Jasně, je to psané s nadsázkou a některé kapitoly mne až tak nebavily, u jiných jsem se zas smála, a ten konec! Chvíli už jsem se bála, že se opravdu vrátili do Prahy, ale dopadlo to dobře a doufám, že jim bude přát štěstí i dál. Určitě si to zasloužej.

13.08.2023 5 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Jako všechny autorovy knihy, poslechnuto jako audiokniha a opět jsem nebyla zklamaná. Jasně, že děj už je trochu předvídatelný, je to všechno trochu na jedno brdo, ale jako zábavná oddechovka super. Nechápu, že se autor ve všech těch motanicích neztratí a vše dává smysl (s nadsázkou samozřejmě). :-) Nejlepší je ten Netflix na konci :-D

15.01.2023 5 z 5

Ledová země Ledová země John Flanagan

Pěkné. Poslouchám to jako audioknihy a vždycky je hrozně rychle konec. Jdu na další díl.

22.08.2021 4 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Téma zajímavé, kniha nic moc, hlavní hrdina blb. Docela mne vyděsilo, kdo všechno může učit a trochu mne uklidnil až doslov. Ale je fakt, že fůra studovaných lidí je tak zaměřených jen na svůj obor, že jim chybějí všeobecné znalosti, a selský rozum se jim zdaleka vyhnul.
Co se tématu týče, tak bych se velice divila, kdyby si to ženy, které v tom nebyly vychovány od malička, nechaly jentak líbit. Chlapi možná, půlka žen také (než by zjistily, že není nic příjemného být na někom totálně závislý), ale druhá půlka žen určitě ne.

08.07.2021 2 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Poslechnuto jako audiokniha, protože do knihy bych se asi nepustila. Ale byl to docela fajn poslech, i když ne zrovna veselý. Jak už tu někdo napsal bylo to ode zdi ke zdi, skoro jako kdyby obyčejný, klidný život neexistoval, ale je možné, že ten byl v letech, které v knize nebyly. ;-)

22.12.2020 4 z 5