estrellka estrellka komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Vyhnání Gerty Schnirch je moje druhá přečtená kniha od Kateřiny Tučkové. Podle komentářů jsem čekala, že mně kniha vyrazí dech a nebudu se od ní moct odtrhnout. Bohužel se tak nestalo. Vůbec nechápu tak vysoké hodnocení. Ano, téma je zajímavé, dá se z něho hodně vytěžit, ale Kateřině Tučkové se to podle mého názoru až tak nepodařilo.

Kniha je vleklá, některé pasáže zbytečně zdlouhavé (přeskakovala jsem řádky, abych to už měla za sebou), jiné zase nepatřičně krátké. Vadí mi chaotické přecházení z jedné pasáže na druhou, kdy autorka vypráví o něčem a najednou v dalším odstavci pokračuje bez jakékoli návaznosti v jiné době, jinde a u někoho jiného. Autorčin styl psaní se mi celkově nelíbí, připadá mi těžkopádný.

Vyhnání Gerty Schnirch jsem dočetla s velkým sebezapřením jenom proto, že knihy nerada odkládám. Po Žítkovských bohyních mě zklamala i tato, proto po knihách Kateřiny Tučkové už nesáhnu.

11.12.2015 2 z 5

Nůž Nůž Jo Nesbø

Napínavý děj, nečekaný závěr.. paráda - jak jinak :)

24.01.2020 5 z 5

Něžná náruč rodičů Něžná náruč rodičů Eva Kiedroňová

Jako základní přehled o správné manipulaci s dítětem je kniha užitečná, ale nic se nemá přehánět - spoustu věcí předkládá jako dogma a spíše prvorodiče dokáže vystresovat, co všechno dělají špatně. Samozřejmě většina rodičů se snaží pro své dítě udělat to nejlepší a neublížit mu právě třeba nevhodnou manipulací, ale podle této knihy bych se dítě skoro i bála vzít do ruky, předat někomu jinému. Knihu jsem přečetla, nicméně stejně jsem se řídila a řídím mateřským instinktem.

20.07.2018 3 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Výborné :-) Pro mě krásné 3. místo z celé série, takže řadím hoodně vysoko hned za Sněhuláka a Levharta. Knížka se čte jedním dechem, zápletka zajímavá, napětí nechybí... co víc k tomu říct? :-) Snad jedině že mám ŽÍZEŇ, žízeň po dalšímu dílu :-)

11.06.2017 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Mám smíšené pocity. Myšlenka je dobrá, kniha se četla vcelku dobře. Bylo zajímavé sledovat propojení postav a jejich osudy, ale přiznám se, že ke konci knihy jsem se už přestávala orientovat, kdo je kdo a jak se vlastně postavy znají.

Kniha jako taková je hodně depresivní, chtělo to aspoň něco pozitivního, je jasné, že všechny životní příběhy nejsou šťastné, ale taky všechny příběhy nemůžou být jenom smutné.

Styl psaní mi moc nevyhovoval. Na časové přeskakování děje se ještě dalo zvyknout, jenom si vždy uvědomit, že se autorka vrací do minulosti, když nový odstavec nenavazuje na předešlý. Ale co mě teda vadilo, byly některé strašně krkolomné věty - jak už tady někdo psal, autorka jakoby nevěděla, kdy ukončit jednu větu a začít druhou. To bylo takové zvláštní.

Pro mě průměrná kniha, ani vyloženě zlá, ani vyloženě dobrá. Každopádně, za pár týdnů nebudu ani vědět, že jsem ji četla - nic mi totiž nedala.

28.05.2017 3 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Mně se kniha moc líbila, sice jsem měla problém se ze začátku začíst, ale pak jsem se od ní nemohla odtrhnout :) Změnu autora bych nepoznala, protože pokračování je napsané podobným stylem jako předchozí díly. Na první díl (který je můj nejoblíbenější) sice nedosahuje, ale je to důstojné, čtivé a velmi dobré pokračování. A vzhledem k otevřenému konci doufám, že bude napsán další díl :)

10.11.2015 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha je zajímavá hlavně díky svému námětu - prastaré tradici bohyňování, kterou si ženy předávaly z generace na generaci a která (v tom pravém slova smyslu) zanikla teprve nedávno - s odchodem poslední autentické bohyně Irmy Gabrhelové. Umění bohyňovat odešlo ze světa společně s ní.

Kvalita románu ale bohužel hodně pokulhává - mnohdy se objevuje naprosto zbytečný popis, kterým se čtenář musí prokousat (jako by autorka chtěla román co nejvíc "natáhnout"), a dějové a časové přeskakování je zmatečné (složité pro orientaci, o čem a o jaké době autorka zrovna píše).

Dále se mi nelíbí, že obyvatele Kopanic několikrát popisuje jako alkoholiky a negramotné - ano, na vzdělání se dříve tolik nehledělo, ale nebyl to problém jenom Kopanic! Stejně tak alkohol nebyl na denním pořádku v každé rodině. Není možné paušalizovat a spoustu věcí je potřeba brát s nadhledem.

V knize mi chybělo kopaničářské nářečí - bohyně v ní mluví spisovně, což sráželo věrohodnost románu (na druhou stranu chápu, že jiní jsou za spisovnou češtinu rádi, protože číst v nářečí by pro ně bylo těžké) - ale kdo zná náš slovácký region, ví, že takto spisovně se u nás nemluví, hlavně pro starší generaci je to nezvyklé.

Většina skutků žítkovských bohyní uváděných v knize se sice zakládá na pravdě, ale autorka tyto konkrétní doložené skutky bohyň přisuzuje jiným ženám - proč?

Knihu jsem dočetla, ale podruhé bych po ní nesáhla.

10.12.2014 2 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Tak nevím, ale asi vybočím z řady nadrůměrných hodnocení této knihy... I když byly v tomto dílu silné momenty, celkově z něho moc nadšená nejsem (oproti např. Sněhulákovi nebo Levhartovi). Zejména mně vadily ty vedlejší dějové nitky, které vlastně nikam nevedly. Takže pro mě jenom průměr. Jsem zvědavá, jak bude série pokračovat.

08.03.2016 3 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Za mě slušná detektivka, i když teda příběh byl až moc přitažený za vlasy, ale i tak - napínavé a čtivé :) Doufám, že se dočkáme dalšího pokračování.

01.07.2021 4 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Zajímavý a napínavý příběh, výborné čtení, skvělá (a moje oblíbená) partička vyšetřovatelů, sem tam nějací velbloudi :-) ... Olsen a jeho oddělení Q je prostě moje srdcovka. Těším se na pokračování, snad bude brzy.

15.03.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Mně se kniha líbila a velmi dobře se četla. Jsem zvědavá na další případy inspektorky Eriky Fosterové.

08.01.2017 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Kniha se četla dobře, zápletka dobrá, jenom škoda, že z ní autor nevytěžil víc. Takže pro mě vcelku zklamání, hlavně co se týká konce knihy.

20.08.2016 3 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Musím se přiznat, že s touto knihou jsem opravdu bojovala. Mísily se ve mně různé pocity - na jednu stranu negativní, že vlastně vůbec nevím, co to čtu a proč, na druhou stranu pozitivní. Nakonec jsem dočetla a jsem za to ráda. Ale pro mě zůstává hodnocení průměrné, víc dát nemůžu.

05.02.2018 3 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Ove, ze začátku podivín, nakonec muž s "velkým srdcem", který si mě získal :-) Příjemná oddechovka.

26.11.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Za mě něco mezi 4 a 5 hvězdičkami. Ze začátku trochu pomalejší rozjezd, ale postupně klasický Kepler. Kniha se mi líbila, ale předchozí díly ze série mi přišly přece jenom o něco lepší, proto dávám nakonec 4 hvězdy. Ale určitě stojí za přečtení :)

04.03.2017 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Pro mě trochu zklamání. Po pochvalných recenzích jsem čekala druhou Zmizelou, ale to se bohužel nekonalo. Začátek se vlekl, Rachel a její chování mě iritovalo, ale zhruba od poloviny jsem se začetla a knihu na druhý pokus dočetla (poprvé jsem ji po pár stránkách odložila). Podezření na pachatele jsem měla zhruba od poloviny knihy, takže závěr moc nepřekvapil, jenom potvrdil mé podezření. Kniha není zlá, přečíst se dá, ale odvařená jsem z ní nebyla, takže pro mě průměrná detektivka.

19.02.2017 3 z 5

Andělíčkářka Andělíčkářka Camilla Läckberg

Tato knížka mi přišla z celé série zatím asi nejlepší. Velmi dobře se četla a příběh byl opravdu zajímavý a napínavý.

12.02.2017 5 z 5

Elsyino tajemství Elsyino tajemství Camilla Läckberg

Opět zajímavé počtení, tentokrát s přímou vazbou na Eriku - ta pátrá po minulosti své matky Elsy a konečně odhalí, co se skrývalo za jejím chladným chováním k oběma dcerám.

29.01.2017 5 z 5

Kameník Kameník Camilla Läckberg

Třetí díl a opět super. I když návraty do minulosti nemusí každému vyhovovat, já se na prolínání přítomnosti a minulosti těším - autorčin styl psaní se mně líbí. Kniha se četla velmi dobře, námět super a jako bonus vztah Patrika a Eriky, který mě baví sledovat :-)

08.01.2017 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Super, pro mě zatím nejlepší ze série :) vraha jsem tentokrát odhalila už před polovinou, takže jsem jenom čekala, až mi to potvrdí i Harry :)

15.02.2016 5 z 5