EricNor EricNor komentáře u knih

Lazar Lazar Lars Kepler

Obsahuje SPOJLERY!!!! Milé děti, toto je příběh o hrozně starém supermanovi, který zatopil celé švédské policii, speciálním jednotkám, nabušeným týmům specialistů a dvěma nejlepšejším severským policistům. Tenhle chlapík je tak dobrý, že okamžitě všechno ví a umí být ve chvilce kde se mu zachce. Na kamerách není vidět, protože je strašně rychlý, nemůžete vystopovat jeho auto ani telefon, protože on už si dávno vystopoval váš. Nesmíte mluvit, hlavně tedy do telefonu, protože on hned ví, co jste řekli, nachytá vás na švestkách dá vám pár pohlavků, na které mu stačí jedna ruka. Druhou si nechal uříznout, protože se dvěma by se cítil v trapné výhodě a chtěl dát těm hodným alespoň malinkou šanci. Ne nebojte se, nakonec skoro všechno dobře dopadne, jen několik hodně hodných lidí odletí do nebíčka a jedna policistka bude moc smutná a bude chtít taky do nebíčka. Zlý superman ale nakonec dostane za vyučenou a to je dobře, takhle to máme rádi.
Po Lovci králíků, který mě dost bavil je Lazar ubohý. Kepleři asi ztratili soudnost a s nimi i editor a vydavatel. Asi to potřebovali rychle vydat a nadělat pár peněz, dokud to ještě lidi baštěj.

13.10.2019 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Skvela kniha. Vratil jsem se k Dune po mnoha letech a jakoby nezestarla. Porad me bavi ten system Benegesseritu, uskoky v uskocich, cteni myslenek a dusevniho rotpolozeni, odhady co kdo udela. Cervi jsou zajimave, koreni a jeho ucinky take, ale me nejvic bavi ty sachove partie mezi postavami.

15.03.2019 5 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Muj milovany Jo, proc jsi dilu tomuto tak uboze pristoupiti musel, proc zvratky pres stranky do oci mi hazis? Kazda veta smesna jest, kdyz remeslo sve na umeni povysiti touzis. Ta slova nehodi se k pribehum tvym. Ac omezen tou inspiraci, sva slova pouzivat mel bys. Pad zaslouzis si slovotepce, vsak napraviti sanci dam ti, vzdyt na chyby z nas kazdy pravo ma.

11.04.2018 1 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Nejhorší Sebastian. Co to bylo? Vyšetřování na vedlejší koleji a prakticky nezajímavé a v tom množství unifikovaných ženských jsem se ztrácel. No a co se týká osudů policistů, tak tu máme krávu Vanju, která se chová, jak kdyby nikdo neměl právo na chyby - autoři z ní udělali veskrze nesympatickou postavu. Billy je hajzl a přeju si aby ho zavřeli až zčerná. Sebastian tentokrát dost na vedlejší koleji, ale ten se alespoň chová trochu "normálně". Torkel a Uršula jsou prostě nudní. Kam se podělo vyšetřování, policejní práce, výslechy? Tohle už není detektivka, to jsou nudné osudy švédských policistů na pozadí vyšetřování nějakého zločinu nebo co. A Švéďáci nemají smysl pro humor nebo co? Nebo se nesnaží v kolektivu s ostatními vycházet, jak nejlépe to jde nebo co? Další díl si nepřečtu. A nelíbí se mi grafická úprava knihy. Strašně moc místa okolo textu. Hrozné plýtvání. Jo a splňuje podmínku čtenářské výzvy číslo 5: Kniha jejíž hlavní postava trpí psychickou poruchou - dalo by se i: Kniha, jejíž všechny postavy trpí psychickou poruchou :)

27.03.2020 2 z 5

Kim je zlej, Donald je blbej, Putin je neutral, Angela je nejlepsi. Prilis mnoho mnoho levicovych nazoru autora. Budiz. Pokud se oprostite, tak je to celkem zabavne. Jen Milos nebyl.
Prezident Milos Zeman se zamyslel, kde se u nej vlastne ten starik vzal. Jirka ani Vrata ho na audienci neupozornili, presto mel pocit, ze by si stim Svycarem nebo Svedem mel promluvit. Prohodil na zacatek nekolik bonmotu, nicmene se zdalo, ze nepadli na urodnou pudu. Takova skoda. Starik se nepochybne znal s cinskym prezidentem. Mel pro nej urcite nejaky dulezity vzkaz, proto pozorne poslouchal, co mu ten vechytek vypravi. Moc mu nerozumnel a nakonec usnul. Kdyz se probral, starik byl pryc. No, co se da delat, stejne ma moc vyrizovani a za chvili ma tiskovku. Naklonil se na stranu aby vytahl lahev becherovky. Prece nebude s tou luzou mluvit strizlivy. Co to? Kde je? U vsech passy, tak proklatej dedek mu slohnul litrovku becherovky.

12.04.2019 3 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Po mnoha thrillerech a detektivkach jsem sahl po necem trochu jinem. A udelal jsem dobre. Stin vetru je trochu detektivka, ale hodne jina, mysteriózní, tajemna, nebezpecna. Prvni pulku jsem hltal, jak zavislak. Jeste kapitolu a jeste jednu. Druha pulka mi trochu drhla a byla hodne zamotana. Zamotana az moc. Nakonec doslo k tomu, co jsem tusil od zacatku. V kazdem případě se tesim na druhy dil.

27.01.2020 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Jedna se spis o thriller nez o detektivku na rozdil od prvniho dilu. Nicmene je to mnohem vetsi zabava a druha pulka vam nedovoli knihu odlozit. Libi se mi postavy a hlavne Vanja a Sebestian. Myslenkovych pochodu je na druhou stranu prilis, skoro bych cekal, ze se dozvim, co si mysli ten kavovar.

29.05.2019 4 z 5

Šelma Šelma Andrew Mayne

Odted uz budu na 90% hodnocene novinky opatrny. Nynejsi hodnoceni je sice 79%, ale do nizkych cisel se kniha dostala i proto, ze slibovala naprostou, totalni, nevidanou, sokujici, dechberouci, neopakovatelnou, originalni bombu. Dostali me. Porad jsem mel Selmu nekde zasunutou v hlave, ze si ji musim koupit. Marketing odvedl dobrou praci. Jenze uz z anotace bylo jasne o co pujde me to cele bylo povedome. Porad jsem si predstavoval nekoho, kdo ma v ruce preparovanou medvedi tlapu s rukojetí a tim vrazdi - takhle to ale nakonec neni. Styl autora je celkem kostrbaty. Mozna za to muze preklad. Prvni tretina je dost nudna, ale pak se to dost vylepsi. Dej je sice hodně zkratkovity, ale to mi nevadilo. Na rozdil od nekterych ctenaru me ten konec nepripadal tak sileny a dost me bavil. Precteno za tri vecery. Necekejte zadny zazrak a pak si to uzijete.

25.01.2019 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

O kousek lepší než první díl. Weaver opět rozjíždí napínavý příběh o ztracené osobě a opět se nelze od knížky odtrhnout, protože je napsaná skvěle. Neustále se něco děje a příběh se posouvá dopředu a po každé kapitole se hladově vrháte na další. Konec je trochu přitažený za vlasy, ale není to tak hrozné jako u prvního dílu. Do dalších příběhů Davida Rakera se zatím nepustím, protože celý ten jeho svět, postavy a příběhy jsou takové depresivní. Vrhnu se na něco veselejšího.

08.12.2018 4 z 5

Loutkář Loutkář Daniel Cole

Hadrovy panak se mi libil. Dokonce mi vyhovuje Baxterova jako hlavni postava a k tomu Rouche, ktery je fajn. Co mi vubec nevyhovuje je extremni prehnanost deje. Totalni nesmysl, ktery se bere vazne, ale ja se musim smat. Takova blbina s dejem na urovni stupidni pocitacove hry. Vzdal jsem to pred koncem. Mozna to nekdy doctu, ale za me ztrata casu.

24.08.2018 1 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Celou dobu jse si rikal, ze Kepleri by meli byt zavreni v psychiatricke lecebne. Tolik uchylaren pohromade, to je mozne snad jen u nich. Nekdy mi z toho bylo vazne zle a minimalne jednu noc jsem kvuli tomu nespal. Ctu jenom pred spanim. Zase se dostáváme do nejakych hodne nerealnych scenaru, kdy vam dochazi, ze by se nektere veci prostě nedali časově stihnout.
V kazdem dalsim dile je pak potreba pritvrdit a didt vic vseho mozneho nasili, uchylí atd.
Ke koloritu u Kepleru patri i pravidelne vrazdeni policajtu nejakymi magory, co maji granaty, utocne pušky, raketomety apodobne. To mi pripada hodne mimo realitu, ale treba se pletu a Svedsko je polovalecna zona.
Ke cteni dalsiho případu Joony Linny jsem se odhodlaval hodne dlouho kvuli te minule pitomosti. Nakonec me to bavilo hodne, i pres ty vytky vuci brutalite a uchylnostem. Knížka byla napinava od zacatku do konce. Nejvic me bavily ty psychologicke veci - hypnoza.
Za me stridaji Kepleri skvele knizky s mizernymi. Tahle byla z te prvni kategorie.

18.03.2022 4 z 5

Údolí Údolí Bernard Minier

Jak vyjde nový Minier, jsem v pozoru. Přečetl jsem od něj všechno a na nového Servaze jsem se hodně těšil, protože minulý byl skvělý. Ale... vůbec jsem se nemohl začíst. Možná to bylo mou celkovou roztěkaností a nesoustředěním nebo taky tím, že mě to vůbec nevtáhlo. Přišlo mi to jako taková směs nezajímavých epizod, napětí veškeré žádné. Poslední třetina získala trochu spád a když se to rozjelo, tak to najednou skončilo. Jen tak, šup šup, stačilo milánkové. Prachy mám v kapse, takže čau zas příště. V epilogu se Minier vyznal ze svého, mírně řečeno, znepokojení nad stavem současné Francie a lehce nakousl to, co si zřejmě myslí většina Francouzů, ale bojí se to říct nahlas. Třeba se tam věci začínají měnit, ale od nás z dálky a možná i od nich zblízka, to vypadá, že je pozdě.

08.04.2021 4 z 5

Království Království Jo Nesbø

Knizka je docela depresivni nebo mozna depresivni neni, ale me tak pripada, protoze ted je depresivni vsechno vsude. Joa mam rad mimo jine i proto, ze v knizkach popisuje spoustu veci, co bezny clovek jako ja nevi. Je to proste takova studnice moudrosti. V knize dochazi k zajimavemu paradoxu, kdy je casto prima rec spisovna a samotne vypraveni nespisovne. Pribeh je hodne prekombinovany, ale chybi tomu prekvapive momenty, protoze skoro vsechno, co se stane, jsem par stranek predtim predpovedel. Ale co by vlastne ne, vzdyt jsem od Joa cetl vsechno, tak ho dobre znam.

16.01.2021 4 z 5

Šesté dítě Šesté dítě Jonathan Dylan Barker

Trochu me mrzi, jakym smerem se vydal poslední díl. Misto paradniho thrilleru, jakym byl druhy dil je to tu hrozne preplacane. Masivni policejni manevry, hrozba epidemie, ctyri nebo pet dejovych linii. Oba detektivové Poole a ten druhy se mi porad pletli, ktery je ktery. Popravde me to skoro nebavilo. Obcas to bylo fajn - nejlepsi byl denik. Snad bude pristi knizka lepsi. A ten konec byl teda z ranku WTF.

02.11.2020 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Bejdriv jsem si myslel, ze se bude jednat o takovy standardni krimi thriller. Pak me prekvapilo vypraveni z pohledu ruznych postav no a druha pulka me bavila velice. Nova a nova tajemstvi. Pribeh neustale eskaluje, jen bych jeden az dva posledni stupinky ubral. Hvezdu ubiram za pritomny cas, na ktery si nikdy nezvyknu.

10.03.2020 4 z 5

Sestry Sestry Bernard Minier

Četl jsem všechny Servazovky. Minier je docela plodný autor a řekl bych, že se časem zlepšuje. Navíc to není prostá, popisná detektivka, kde jdete od vraždy k výslechu, pak k další vraždě a dalšímu výslechu. Minierův hrdina je zcela uvěřitelná osoba se spoustou záležitostí z minulosti, které ho trápí a někdy úspěšně jindy méně úspěšně se s nimi pere. A takového detektiva musíte mít rádi, tedy alespoň já mám. No a ta špetka superhrdinství k tomu taky patří, i když Servaz není žádný Harry Hole. Minier mimo jiné vyniká v líčení a popisu děje a prostředí, ale v Sestrách jsou pro mě vrcholem výslechy Erika Langa. Celá zápletka Sester je poněkud - no radši se nechte překvapit. I když jedna variace rozuzlení mě v jedné chvíli napadla, nakonec to je úplně jinak. Těším se na další případy Martina Servaze.

23.02.2019 4 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Prvni pulka je fantasticka, napinava. Opravdu jsem nemohl prestat cist. Pak to sklouzne to ciste supermanstiny, jedno tajemstvi odhaleno. Podivna organizace se predstavuje. Bohuzel je ze škatulky sci-fi. No a zaverecny twist? Ha, ha

27.11.2018 4 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Přečteno během jednoho večera. Hemingwayovi se povedlo dostat me na more, pohupovat na vlnach, drit si ruce do krve, citit hlad. Zápas člověka s přírodou, se sebou a vitezstvim nad oběma. Žádný prostor pro pochyby. Skoda, ze anotace vyzrazuje cely dej. Sam jaem ti cetl aniz bych vedel a bylo to skvele, nevedet, jak muz dopadne. Čekal jsem, ze zemře.

01.11.2018 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Muze obsahovat SPOILERY! Od zacatku vite na cem jste, ze neco neni spravne, ze je neco dokonce velmi spatne a pak se dozvidate priciny a jak se to vlastne stalo...... Jenze je to cele tak chatrne a naivne vymyslene, konkretne Jackovi motivy, ktere podle me nemaji zadny realny zaklad a Graceina neschopnost se z toho nejak jednoduse vymotat. Padouch je nesmyslne dokonaly a predvidavy, nikomu, krome jedne osoby neni nic divneho a rodice se o svou dceru vubec nezajimaji. Chapu, ze to slouzi tomu pribehu, protoze by pak samozřejmě nebylo co cist, ale pro me je to psychologicka scifi. Na druhou stranu se to cte velmi snadno. Docetl jsem za dva dny. Zitra se uz, ale tesim na noveho Roberta Langdona :)

07.10.2017 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

S Mrazem mám trochu problém v tom, že sice má šestset stran, ale je to jako byl jich bylo jenom čtyřista, asi to budou ty velký mezery mezi řádkama a široký okraje - takhle plýtvat papírem by se nemělo. Navíc ten děj vůbec nenapíná, ale čtení je to docela uklidňující a dobře se mi po tom vždycky usínalo. Trochu napínavý je jen posledních 100 stran. Jsem asi zhýčkaný Nesbem a Keplerem. Minierův styl je trochu jednodušší a postavy jednají málo uvěřitelně, až na výjimky. V každém případě, pokud nemáte co číst, tak si přečtěte něco jinýho. Trochu zklamání a příště už se reklamními slogany obalamutit nenechám.

03.06.2015 3 z 5