ennlady ennlady komentáře u knih

Pan učitel Pan učitel Božena Němcová

Pohádka pro dospělé i pro děti. Takové laskavé vylepšení skutečnosti. Jinak BN nemám moc ráda, znovu jsem si knížku přečetla jen kvůli Čtenářské výzvě. Ale hodnotím 3 *, v té době asi bylo pohádek a takovýchto knih hodně třeba.

10.09.2021 3 z 5

Odkaz Stonehenge Odkaz Stonehenge Sam Christer (p)

Příběhy s nádechem tajemna vztahující se ke skutečným místům světa mám ráda, v tomto směru je moje superjednička (a určitě nejen moje) Dan Brown. S ním se ale pan Christer nedá srovnat ani náhodou. Knížka Odkaz Stonehenge není tak úplně špatná, dovedu si při troše fantazie i představit, že některé věci se tam fakt děly nebo dějí a že některé sekty nebo spolky jsou tímto místem posedlé. Příběh byl docela čtivý a nebyl nezajímavý, ale klidně bych ho sesekala na polovinu, podle mého byl nesmírně a zbytečně zdlouhavý.

10.09.2021 3 z 5

Její život v očích panenky Její život v očích panenky Ingrid Desjours

Panečku, ta paní Ingrid se s tím teda nemaže! Vykreslila svoje postavy a jejich osudy pěkně natvrdo a surrealisticky až děsivě. Představuje nám hlavně Barbaru, ze které se díky životním prožitkům stala chorobně komplikovaná osobnost, která touží po lepším životě. Ne náhodou se setkává s policistou Marcem, který při autonehodě rovněž utrpěl zranění na těle i na duši. Že je příběh velice depresivní a místy hodně zvrácený, to už tady bylo napsáno. Zároveň je ale plný emocí, jako je strach, nenávist, touha po pomstě, ale taky láska. Prakticky každá ze všech postav ji chce, jenže každá jinou a jinak a těžko rozlišuje, jestli je to vůbec láska nebo něco jiného. Já jsem z těch událostí nejen znechucená, ale i dojatá a hlavně smutná. Vždyť jak který člověk, ať zdravý nebo vyšinutý ví, jak ovládat emoce a jak s nimi naložit, zvlášť když se v jeho dosud zoufalém životě objeví světlo na konci tunelu? Hvězdičku ubírám za nechutnosti, jinak bych dala plný počet.

18.08.2021 4 z 5

Strach Strach C. L. Taylor

Tak tohle zrovna nebyl můj šálek čaje. Ztotožňuji se s názory, že děj byl dosti nepravděpodobný a chování postav až nereálné. Taky jsem na tom našla jen málo věcí, co by pro mě byly pochopitelné, navíc všechny ty "akční" scény... jednou je na koni ona, pak se karta obrátí a vyhrává on, načež se to zamotá ještě víc a iniciativu převezme někdo jiný, prostě nevím, chvílemi se to docela dalo číst, ale v podstatě už jsem chtěla, aby byl konec, protože to bylo i hrozně zdlouhavé. Myslím, že i ty 3 hvězdičky jsou docela dost.

18.07.2021 3 z 5

Papírové panenky Papírové panenky Emma Pullar

No, tak to byla docela pecka. Díky nízkému hodnocení jsem nečekala žádnou slávu - a byla jsem příjemně překvapená. Chvíli jsem se sice nemohla začíst, některé scény mi i docela vadily, ale říkala jsem si, že odložit můžu kdykoliv. Jsem ráda, že jsem to neudělala, protože tohle se fakt povedlo a navíc myslím, že se to klidně mohlo stát. Váhala jsem mezi 4 a 5 *, ale dávám více, abych trošku vylepšila celkové hodnocení. A doporučuju, fakt to stojí za přečtení a ani to není zbytečně zdlouhavé.

24.06.2021 5 z 5

Poslední případ Agathy Christie Poslední případ Agathy Christie Christopher Carter (p)

Knížka se zřejmě měla přiblížit k detektivkám staré dobré Anglie a lord Percival měl být něco jako Hercule Poirot v trošku mladším vydání. Já si ho ale spíš představila jako neohroženého Nicka Cartera ze známé české komedie: vždy ve střehu, na vše připravený, za všech okolností elegantní. Se superintendantem Sotland Yardu Donsonem vyšetřuje vraždu mladého archeologa v Egyptě.
Děj příběhu mi přišel dost zdlouhavý, ale dalo se. Bylo to docela čtivé. Postavy se mi trošku pletly, hlavně na začátku, a to taky proto, že si všechny byly svým způsobem podobné. Nejvíc z celé knížky se mi líbilo líčení egyptských památek a historie a stejně tak současného života v Egyptě. Za to přidávám jednu *.

19.05.2021 3 z 5

Chůva Chůva Gilly Macmillan

Chůva se mi líbila moc. Příběh zpočátku se jevící zcela banálně s jasnou zápletkou. Zaneprázdněná matka - žena z vyšších kruhů - která si neumí najít cestu ke svému dítěti a chůva, která dítě hýčká a je vždy trpělivě po ruce. Po jedné velkolepé oslavě chůva nečekaně zmizí. Po několika desetiletích se dítě - nyní už dospělá žena se svou dcerkou vrací do rodinného sídla a zapomenuté události z jejího dětství se dají rychle do pohybu. Matka, dcera, vnučka - a do toho vstoupí minulost. Knížka napínavá od začátku do konce a nesmírně čtivá. Velmi se mi líbila sonda do anglické aristokratické rodiny, smetánky chovající se podle společenských pravidel, kde, jak se zdá pro emoce není místo. Ve skutečnosti je to úplně jinak, jen jsou drženy i s rodinnými tajemstvími pod pokličkou. Je to tak pěkně vykreslené, že mě to úplně dostalo. A konec? No, asi to tak mělo být. :-)

09.12.2020 5 z 5

Pozvaní Pozvaní Jennifer McMahon

Jejda, super duchařina. Začátek se mi sice zdál trošku vleklý a připadalo mi, že se nic moc neděje, ale tak od třetiny to nabralo grády a nemohla jsem se odtrhnout. Komu se líbili Zimní lidé, těm doporučuji.

03.12.2020 5 z 5

Vražda v předstihu Vražda v předstihu Václav Bešťák

Ajaj, zase jedna česká zelená, která mě zklamala. Celou dobu probíhá sááááhodlouhé vyšetřování vyloupení sejfu v redakci dosti nevalné pověsti a stejně tak vleklé vyšetřování vražd a pokusu o vraždu osob s touto redakcí spojených. Přitom je čtenář poměrně obsáhle seznámen s atmosférou, zaměstnanci a jejich prací v týdeníku, který je zde vydáván, ale to je tak nezáživné, že se v mžiku pletou jména a postavení, akorát tak víme, že si mezi sebou půjčují foťák. Jinak o postavách jsem se nedozvěděla skoro nic, všechny vykresleny naprosto ploše, bezbarvě a nezajímavě, úplně k ničemu. Postava samotného hlavního vyšetřovatele borce Boreckého je ovšem zajímavá už tím, že víme, do jaké barvy se nejraději obléká, kolik litrů (a jakých) tekutin vypije za den a jak se potí. Ale vyšetřuje se také, to ne že ne a nakonec se zločinec samozřejmě najde, ale i ten konec je je nudný jako celá kniha. Takže škoda, přitom bych řekla, že styl Bešťákova vyprávění není špatný, ale když se to dá dohromady...

04.10.2020 1 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

Tak to se podle mě povedlo. Vyprávění šestnáctiletého kluka, který za svůj krátký život zažil až dost nepěkných věcí a teď se před ním rýsují další. Těžko se sžívá se znovuobjeveným otcem, snaží se zachraňovat svého o rok mladšího bratra, který se bezhlavě žene do každého průšvihu, a on sám to se svou horkou hlavou taky nemá zrovna jednoduché. Když se objeví tři roky stará mrtvola a záhy je zavražděn jeho kamarád, dá se do pátrání po všech souvislostech a přes nebezpečí, které mu hrozí, se dobere rozuzlení. Knížka je psaná pěkně, opravdu jako zážitky a vzpomínky obyčejného středoškoláka, ale vůbec není naivní nebo jednoduchá, naopak. Jako prvotina je přímo skvělá a určitě stojí za přečtení.

05.07.2020 4 z 5

Sněhurčina rakev Sněhurčina rakev Kerstin Signe Danielsson

Moje první setkání s touto autorskou dvojicí a musím říct, že setkání skutečně velmi milé. Vůbec nechápu, jak jsem je mohla tak dlouho opomíjet. Plně souhlasím s komentářem katariny5544, protože se taky počítám mezi ty čtenáře, co mají rádi pozvolné vyšetřování, skládání mozaiky, výslechy svědků, sbírání informací, byť po malých zrníčkách, to je prostě ono. Příběh na počátku vypadá jako docela fádní detektivka, ale pomalu se z něj stane něco naprosto úžasného. Každý člen vyšetřovatelského týmu postupuje krok za krokem, aby nakonec všechno do sebe zapadlo včetně toho, co vypadalo, že s tímto zločinem nemá nic společného... Mimoto i každý člen má svůj životní příběh, který je čtenáři předkládán, aniž by to obtěžovalo, což se taky v některých detektivkách stává. Bohužel jsem zjistila, že tento příběh je už sedmý v pořadí z této série, ale ne že by to až tak vadilo.... A rozhodně budu shánět díly předchozí a případné další. Prostě Sněhurka za mě velké ANO.

24.05.2020 5 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Málo slané a málo mastné, nemělo to prostě šťávu. Je sice pravda, že autorčin styl psaní se mi líbí, ale děj sám mě moc nenadchnul. Vyústění bylo celkem předvídatelné. Ale četla jsem už mnohem horší věci. :-)

17.05.2020 3 z 5

Chyť mě Chyť mě Lisa Gardner

Mně se knížka líbila. Příběh mladé ženy Charlene, která téměř vytěsnila ze svého vědomí traumatizující zážitky z dětství a která v krátké době přišla o dvě jediné milované přítelkyně. Domnívá se, že je další na řadě, třebaže neví proč. Požádá o pomoc a možná o vyšetření své vraždy seržantku D. D. Warrenovou. Všechno je ale daleko zamotanější než se zdálo. Seržantka řeší případ zastřeleného pedofila a záhy se ukáže, že vražd pedofilů přibývá. Navíc spousta stop směřuje právě k Charlene. Celé je to hodně napínavé a konec dost překvapí (tedy alespoň mě ano).

04.03.2020 4 z 5

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Za mě tedy pěkná ptákovina. Něco mezi Ať žijí duchové, Soubojem titánů a do toho ještě nějaký druhořadý horor střižený pořádnou dávkou fantasmagorie. Zpočátku to vypadalo vcelku dobře, ale jen do té doby, než se řekla bych poodhrnula rouška. Pak už jsem přeskakovala. Jestli tedy tohle dílo bylo lepší než ta předešlá, tak ta předešlá bych číst nechtěla.

25.01.2020 2 z 5

Hra na lháře Hra na lháře Ruth Ware (p)

Zcela souhlasím s Whiolet. Námět vcelku dobrý, to ano, ale čtenář musí mít velkou trpělivost, aby knížku dočetl. Hlava mi nebrala, jak může mladá maminka, která dostane stupidní smsku od své bývalé (byť velké) kamarádky z mládí, okamžitě a střelhbitě sbalit věci a vydat se za ní vlakem, aniž by kamarádce zavolala a zeptala se na nějaké podrobnosti. A navíc s sebou sbalí svou půlroční holčičku, kterou vystavuje nejen nepohodlí a strádání, ale jak se časem ukáže, možná i nebezpečí. A takhle to je pořád dokola, mamina drandí sem a tam a pořád řeší minulost s kamarádkami, z nichž zbývající dvě taky dostaly tu stejnou smsku a taky se nezeptaly, co se děje a taky přijely. Kdyby to bylo aspoň nějak poutavé a napínavé, tak by se možná i nechalo, ale není. Žena z kajuty č. 10 se mi docela líbila, ale tohle mě tedy zklamalo. A taky jsem ráda, že jsem měla knížku jen půjčenou a s ulehčením ji můžu vrátit do knihovny.

04.07.2019 2 z 5

Vždycky je to manžel Vždycky je to manžel Michele Campbell

Za mě tedy super knížka, která mě přiměla vložit komentář, což jsem dosud nedělala. A to čtu opravdu hooodně. Úžasně vykreslené postavy, jejich vývoj od studií po současnost, napínavý příběh, krásně čtivé. Fakt jsem se od ní nedokázala odtrhnout, četla jsem i mezi vařením.

18.12.2018 5 z 5

Tíživé ticho Tíživé ticho Robert Bryndza

Tleskám. Tato parketa panu Bryndzovi podle mě vysloveně sedí snad ještě víc než klasické detektivky. Některé dramatické pasáže mi sice přišly trochu zdlouhavé a malilinko přitažené za vlasy, takže jsem chvíli uvažovala o 4 *, ale předposlední a poslední fáze všechno vynahradily. Napínavé, čtivé, nemohla jsem se odtrhnout. Takže 5 a doporučení.

06.01.2024 5 z 5

Ostrov Ostrov Samuel Bjørk (p)

Trochu jsem váhala. 4 nebo 5 hvězdiček? Konec byl trochu nemastný neslaný, nevychutnala jsem si ho. A taky jsem čekala na vysvětlení některých skutečností, které byly v průběhu děje nakousnuty, byť s vraždami nijak nesouvisely. Že by byl v dohlednu další díl série? Ale i tak jsem nakonec usoudila, že tento příběh si 5 hvězdiček zaslouží. A doporučuji!

01.01.2024 5 z 5

Šelma Šelma František Šmehlík

Tak nejspíš mám nového oblíbeného autora. Šelma je můj první František Šmehlík a myslím, že ne poslední. Líbilo se mi sledování několika linií, které nakonec vyústilo v zajímavý konec. Je teda pravda, že je tam "figur jak na orloji", jak praví klasik Jára Cimrman, ale naštěstí jsou to většinou česká jména, takže jsem se v nich vcelku dobře orientovala. Takže ano, doporučuji.

29.04.2023 5 z 5

Píseň beze slov Píseň beze slov Veronika Černucká

Skvěle napsané, s lehkým humorem, vtipné, bohužel vsak obsah nesmírně bolavý a... při nejlepší vůli nemůžu najít správné pojmenování. Příběh, který se začal psát před osmdesáti lety a z jehož aktérů skoro nikdo nezbyl. A který se probudil k životu jednou fotografií. Přiznám se, že do posledních stránek jsem netušila, kdo vraždí, třebaže určité souvislosti se mi dávaly dohromady. Takže dávám plný počet. Ale ta Tara! Skvělá, dokonalá, krásná, nejchytřejší, na kterou nikdo nemá. Snad by mi to ani tak nevadilo, kdyby její protipól inspektor Vyskočil nebyl tak zoufalý jouda. Podle všeho to vypadá, že sám nevyřešil jediný případ, protože je líný, hloupý, nepoužitelný, co řekne, je mimo mísu, pořád jí a vyšetřování ho vůbec nezajímá. Tak to mi připadá hodně přes čáru.

29.01.2023 5 z 5