Pan učitel

Je to příběh o učiteli Augustu Purmovi, který učil ve škole v Chvalíně, kam chodila Božena Němcova. Byl to příkladný učitel. Nepoužíval rákosku. Vyučování bylo znamenité. Kromě hlavńích předmětů se učili zeměpis, dějepi a zpěv. Hoši pracovali v zahradě a dívky v ručních pracech. Mnoho trpěl pro své vychovatelské zásady, byl však šťasten, protože miloval děti a své povolání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/68_/68996/pan-ucitel-68996.jpg 3.7133
Literatura česká, Pro děti a mládež
Vydáno, R. Promberger

Kniha Pan učitel

Gweny

Další z krátkých příběhů, který mě ale spíše pobouřil než abych si u něj oddychla. Já vím, je třeba brát dej v kontextu tehdejší doby, ale mě prostě nesmírně štvalo, jak se pan učitel musí ve všem poslouchat, jak strašně důležitou roli hraje náboženství atd. Děti byly (a bohužel dnešním školstvím stále jsou) vychovávány tak, aby slova svých učitelů braly jako obecně pravdy a nemohly si tak utvořit vlastní názor. V tomhle školství opravdu nepokročilo.

JulianaH.

Spolu s "Rozárkou" a "Sestrami" první text od B. Němcové, který jsem přečetla (v maturitním ročníku), poněvadž mě na hodině literatury zaujal nejvíc.

Portrét ideálního vesnického učitele, jak ho zformovalo osvícenství spolu s národním obrozením: je to člověk ušlechtilý a mravný, a navíc ochotný vzdělávat děti pro blaho jejich i státu. Zároveň dojemný pomník vztahu, který k sobě poutá žáka a dobrého učitele po zbytek jejich životů. A k tomu zřetelná intelektuální autobiografie "Bětušky" Panklové, děvčátka s předčasně rozvinutým a takřka chlapeckým rozumem. Je skutečně škoda, že dívky jako ona nemohly studovat; tohoto tématu se ostatně dotýká dávno před K. Světlou a E. Krásnohorskou.

Poznamenala jsem si, že autorka má čistý, jakoby hrdý sloh, popisy zdařilé, ušlechtilý a noblesní realismus. Rozumím už, proč se jí říká Naše paní. Přímost myšlení, vynikající intelekt, ale i výstavba přímé řeči mužských postav nasvědčují tomu, že sama Němcová byla duch spíše virilní, jak to vyjádřil Pavel Eisner. Moje první seznámení s nejvýraznější ženskou postavou národní literatury rozhodně dopadlo dobře (což není samozřejmé, jelikož ne všichni obrozenci se dají číst; neb psát česky neznamená ještě psát kloudně).

TamaraKrejčí
05.12.2018

Krásné počteníčko však příliš krátké. A takové učitele by si děti zasloužili a snad by je škola i bavila..

luckomar
20.10.2018

Krásná, dojemná povídka o důležitosti empatie v oblasti učitelství.

Silwinka87
13.07.2018

Krásná povídka od naší ,,paní spisovatelky “.. Přečtená během chvilky u kávy..
Líbila se mi už jako dítěti,i když jsem jí tak úplně nerozuměla..Teď jsem se k ní vrátila kvůli výzvě,podle mě nejlepší povídka Boženy Němcové,která v ní klade důraz na důležitost vzdělání. Tím,že je psaná očima Bětušky je povídka milá až dojemná..Doporučuji

Netopyr07
01.05.2017

Krátká, rozkošná kniha o vysněném učiteli, jakého by si v dětství přál každý :-)

ThrisaManx
25.04.2017

Jako malá jsem chtěla být učitelkou a tato povídka pro mě byla něco jako malá osobní "bible". Zamilovala jsem si toho hodného moudrého učitele a zapřísáhla jsem se, že jednou budu taky taková. I když se mezi tím mé cíle a zaměření změnily, tuto milou povídku mám stále stejně ráda.

Romanka89
22.01.2016

Psáno z pohledu malé žačky, která jde poprvé do školy a má strach, protože jí ostatní děti říkali, že učitelé jsou zlí, bijí děti rákoskou apod. Má však štěstí a její učitel je hodný a děti má rád a nikoho netrestá. Konec byl trošku dojemný, ale celkově mě tato povídka nebavila, vlastně celé to je jen po popisování toho co se ve škole dělá a jak to tam chodí, žádný děj, jen zdlouhavý popis.