Endy17 Endy17 komentáře u knih

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Michaela Klevisová a Josef Bergman opět úplně jinak. Autorka předkládá příběh, který ničím nepřipomíná předchozí případy. Vyhýbá se tak problému některých sérií, kdy hrdinové prožívají prakticky stejné příběhy stále dokola, rozlišené jen jiným prostředím.

07.10.2020 4 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Zmatečné, nejasné a nepřehledné pasáže střídá napětí a spád děje - občas jsem měl pocit, jako kdyby se při psaní střídali dva autoři.

20.06.2020 3 z 5

Starosta casterbridgeský Starosta casterbridgeský Thomas Hardy

Život je jen náhoda - jednou jsi dole, jednou nahoře...

10.04.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Jeden z nejuniverzálnějších titulů pro Čtenářskou výzvu 2020 - vyhovuje mnoha kategoriím, ale o knihu dánského autora se vážně NEJEDNÁ!
Netradiční příběh o tom, že nic nemusí být jak se zdá...

06.03.2020 4 z 5

Žirafa na pondělí - Ze zápisníku ředitele zoo Žirafa na pondělí - Ze zápisníku ředitele zoo Miroslav Bobek

Jednohubky ze zápisníku ředitele pražské zoo mají kolísající kvalitu, většinou ale přinášejí velmi zajímavé informace, některé i pobaví. Jako sloupky v denním tisku jsou nepochybně atraktivní, o beletrii ve stylu Herriota či Durrella však bohužel nejde.

12.02.2020 3 z 5

Soukromý život Jaroslava Marvana Soukromý život Jaroslava Marvana Jarmila Nová

Pohled pod pokličku, v tomto případě hodně odklopenou. V souladu s názvem knihy se jedná opravdu o pohled do nesčetných zákoutí soukromého života Jaroslava Marvana.
Poněkud iritující je opakovaně chybně uváděný název filmu Anděl na dovolené (správně Dovolená s Andělem).

07.01.2020 5 z 5

Inspektor Prevít Inspektor Prevít František Niedl

Detektivní komedie, která sice nedosahuje literární úrovně jiných autorových knih, ale čte se skoro sama a zaručeně pobaví.

26.12.2019 4 z 5

Nejkontroverznější kniha, kterou jsem četl, alespoň podle rozporuplných komentářů a hodnocení určitě.
Neberte ten příběh zas tak doslova, pan Vondruška chtěl nepochybně upozornit a trochu provokovat. Nebo alespoň přimět k zamyšlení.

23.12.2019 4 z 5

Benátská zrada Benátská zrada Steve Berry

Kniha se dobře čte, ale špatně hodnotí.... Příliš mnoho náhod, stěží uvěřitelných konspirací a situací přitažených za vlasy. Závěr nijak překvapivý (snad až na Viktora...) Naproti tomu čtivý příběh a zajímavé historické souvislosti, které autor v závěrečné poznámce uvádí na pravou míru.

12.12.2019 4 z 5

Macbeth Macbeth Jo Nesbø

Naštěstí jsem už většinu autorových knih přečetl - kdyby byl Macbeth tou první, Jo Nesbø by se určitě nestal mým oblíbeným spisovatelem.

30.11.2019 3 z 5

Záhada zlaté štoly Záhada zlaté štoly Vlastimil Vondruška

Zdá se, že Oldřich z Chlumu, nebo alespoň jeho literární zpracování, zraje jako víno. Pokud kvalitativní vzestup bude pokračovat, brzy mi dojdou hvězdičky k hodnocení...

24.07.2019 4 z 5

Korfu bez průvodce Korfu bez průvodce Pavla Smetanová

Už podle názvu se nejedná o klasického průvodce. Knížka je místy romantickým příběhem, občas dobrodružným vyprávěním, dílem čtenáře rozesměje a dokáže i vyloudit slzu. Přesto jsem si lepšího společníka na poznávání Korfu nemohl vybrat a pro chvíle odpočinku na pláži Astrakerí bych lepší čtení nenašel.

06.06.2019 5 z 5

Je malinká, vypadá na dvanáct a je jí čtyřiadvacet - ale "tah na branku" jí i ve svých osumačtyřiceti můžu jen závidět.
Cestopis je to trochu netradiční, ve srovnání s jihoamerickým motorkářským čtením Filipa Kadlece nebo Pavla Suchého výrazně naturalistický. Přesto jde o text čtivý a zábavný, doplněný množstvím fascinujících fotek a jedinečnou grafikou.
Nezbývá než litovat, že knížku mám půjčenou z knihovny a v mé vlastní knihotéce chybí. Zatím...

14.05.2019 5 z 5

Presidentův vězeň Presidentův vězeň Vladimír Škutina

Úžasná a úsměvná knížka o hrůzné a neveselé době.

06.02.2019 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Podivná kniha o podivné knihovně... Děj má spád a čte se dobře, ale na konci najednou tápu a vím jen tolik, že jsem příběh nepochopil.
Ovšem Čtenářská výzva v tomhle případě zafungovala - asijský autor mě překvapil a zaujal, pravděpodobně se k němu ještě vrátím.

31.01.2019 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Váhal jsem nad hodnocením, čtyři hvězdy nebo pět? Ale skutečnost, že jsem se na několika místech královsky bavil a celou knížku přečetl takřka na jeden zátah, zastínila drobné výhrady.

07.04.2018 5 z 5

To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana To nejlepší ze Smoljaka, Svěráka a Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák

Pánové Svěrák a Smoljak se patrně tak trochu nakazili genialitou pojizerského velikána Járy Cimrmana, proto nikdy nemůžeme sáhnout vedle, ať už si vybereme jakékoli jejich dílo.

08.02.2018 5 z 5

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války Jaroslav Hašek

Dílo klasické a kultovní, zároveň ale přeceňované. Poloviční rozsah by nejznámější české knize stačil a prospěl.

14.01.2018

Ostrov Ostrov Robert Merle

Příběh z osmnáctého století vypráví autor v polovině století dvacátého tak poutavě a nadčasově, že je kniha aktuální i pro současného čtenáře.

18.10.2017 5 z 5

Dotek zla Dotek zla František Niedl

Hodnocení posledního Daberta pro mě bylo hodně složité a dlouho jsem nad ním přemýšlel. Laciné rádoby vtipné glosy sráží úroveň jinak zajímavé knihy, použití vulgarismů na některých místech působí násilně (podobně jako když si podobnými výrazy puberťáci zvyšují sebevědomí).
Nakonec o čtyřech hvězdičkách rozhodlo to, že jsem Dotek zla s chutí přečetl za jeden den.

09.10.2017 4 z 5