Endy17

Já, RembrandtJá, RembrandtDavid Weiss

Insolvenční dlužník není tak moderní termín, jak by se zdálo - Rembrandt nesl tenhle nelichotivý titul už v sedmnáctém století. Autor představuje výjimečného umělce také jako nepraktického člověka pohrouženého do práce, ale tápajícího v životě.

16.01.2021

Cesty rytířůCesty rytířůFrantišek Niedl

Nabízí se otázka, jestli tímhle svazkem autor sérii končí nebo jestli vytváří prostor pro zcela novou dějovou linii.
Pane Niedle, B je správně!

08.01.2021

S kamerou a za volantem třemi díly světaS kamerou a za volantem třemi díly světaFrantišek Alexander Elstner

Ve svém věku už zdaleka nepatřím do cílové skupiny, přesto hltám Elstnerovy řádky stejně, jako když mi bylo třináct.

Prorok humoruProrok humoruVladimír Renčín

Mladé generaci už asi většina vtipů nic neřekne, jakkoli té mojí se zdá Renčínův humor nadčasový a stále aktuální.

Tanec smrtiTanec smrtiJames Patterson

Od Alexe Crosse jsem si pět let odpočinul, než jsem sáhl po pátém pokračování. Bohužel, ani časový odstup můj názor nezměnil. Kvalitativně sestupná tendence, brutalita a romantika spíš naopak. A ten závěr - to snad ne....
Patterson ale psát umí, takže - za dalších pět let nashledanou?

Hlas nožeHlas nožePatrick Ness

Spíš příjemná oddechovka než hluboký umělecký zážitek, tím kniha určitě plní své poslání.
Četl jsem v těsném sledu s Vopěnkovou Novou planetou - podobný námět dělá z těchto knih zajímavou paralelu.

Nová planetaNová planetaMartin Vopěnka

Moderně (doufejme, že nikoli vizionářsky) převyprávěný biblický příběh Josefa. Navzdory poměrně velkému rozsahu kniha nemá moc hluchých míst a stránky rychle ubývají. Závěr přináší jak naději pro hlavní hrdiny, tak možnost pokračovat v příběhu pro autora.

08.01.2021

Dvanáct nejlepších her 1+2 - kompletDvanáct nejlepších her 1+2 - kompletWilliam Shakespeare

Překlad Jiřího Joska je velmi moderní, místy se mi zdál moderní až příliš. Pokud je to ale cesta, jak přivést k Shakespearovi víc současných čtenářů, je cestou správnou. Navíc je dvousvazkové souborné vydání ozdobou knihovny.

08.01.2021

O mé rodině a jiné zvířeněO mé rodině a jiné zvířeněGerald Durrell

Návštěvy Korfu a čtení Durrellových knížek mě nikdy neomrzí. V případě téhle publikace mi tak autor přináší dvě potěšení naráz.

08.01.2021

Lékař umírajícího časuLékař umírajícího časuVladimír Körner

Dílem životní příběh Jessenia, dílem alegorie. Jak už padlo v předcházejících komentářích, jde převážně o fikci zasazenou do dobové reality. Čtenáři nabízí víc otázek než odpovědí, přesto (nebo snad právě proto) stojí za přečtení.

06.01.2021

Dětská ilustrovaná bibleDětská ilustrovaná bibleJosef Koukl

Nejsem si úplně jistý srozumitelností pro dětského čtenáře, ale na základní seznámení s biblickými příběhy je kniha vhodná i pro dospělé. Zjednodušené a tak trochu pohádkové převyprávění v tomhle případě není na závadu.

04.01.2021

SonetySonetyWilliam Shakespeare

Očekávaná poetičnost a nečekaná aktuálnost z pera geniálního renesančního dramatika v překladu skvělého Martina Hilského.

26.12.2020

PůvodPůvodI. Stone (pseudonym)

Zajímavý životní příběh vyjímečného vědce rozepsaný na příliš mnoha stranách. Kniha v polovičním rozsahu by se mohla blížit k dokonalosti.

11.12.2020

Dlouhý krok do tmyDlouhý krok do tmyTomáš Bandžuch

Kniha otevírá oči naivnímu názoru, že 28.října 1918 zavlály na budovách československé prapory a všichni byli ze vzniku nové republiky nadšení. V dozvucích končící první světové války bylo soužití Čechů a Němců náhle ještě komplikovanější a příznivci hroutící se c.k. monarchie toužili po návratu starých pořádků. První týdny a měsíce tedy nebyly pro nový stát vůbec jednoduché.
Trochu sladkobolný závěr příběhu je daní za beletristické zpracování a vítězství dobra nad zlem také možná symbolicky dává Československé republice naději v lepší zítřky.

15.11.2020

Poslední batalionPoslední batalionFrantišek Niedl

Moje možná přehnané očekávání nebylo naplněno - od autora jsem zvyklý na hodně vysoko posazenou laťku a tentokrát mě kniha trochu zklamala. Konec, několikrát zmiňovaný v předchozích komentářích, je opravdu překvapivý, ale na mě působil trochu násilně, možná až na hranici absurdity.

Praga PiccolaPraga PiccolaMiloš Urban

Vyprávění mi svým stylem připomínalo Transfuzi Antona Horsta. Kniha se asi nikdy nestane úplným bestsellerem, ale to rozhodně neubírá na kvalitě románové verzi velmi zajímavého životního příběhu. Škoda ukvapeného konce, další kapitoly by určitě čtenáře neodradily.

07.10.2020

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Michaela Klevisová a Josef Bergman opět úplně jinak. Autorka předkládá příběh, který ničím nepřipomíná předchozí případy. Vyhýbá se tak problému některých sérií, kdy hrdinové prožívají prakticky stejné příběhy stále dokola, rozlišené jen jiným prostředím.

Spící agentSpící agentDaniel Silva

Vcelku pomalý rozjezd, ale zhruba od třetiny už je to celkem jízda! Na tenké hranici mezi historií a fikcí autor balancuje bravurně a s jistotou - až se nechce věřit, že tahle kniha je jeho prvotinou.

Mrtvý poselMrtvý poselVlastimil Vondruška

Oblíbený autor, oblíbená série - nicméně příběh jakoby trochu ztrácel na kvalitě, alespoň oproti těm předcházejícím.

06.10.2020

Tragedie 1Tragedie 1William Shakespeare

Hodnotit Shakespeara snad ani nejde.
Neustále mě překvapují textové rozdíly různých překladatelů. Tohle vydání (překlad E.A.Saudek) bych označil za zlatou střední cestu - pro dnešního čtenáře je mnohem čtivější než starší vydání (například ve Fischerově překladu), přitom zůstává poetický a není přehnaně moderní, jak na mě místy působí překlad Jiřího Joska.

29.09.2020

Poselství z věčnostiPoselství z věčnostiMarlo Morgan

Mám pocit, že jsem četl jinou knihu než ostatní komentující. Dočíst knihu pro mě byla zkouška silné vůle - zvládl jsem to, ale radost to pro mě nebyla.

25.08.2020

Vražda v ambituVražda v ambituVlastimil Vondruška

Šestý svazek o dobrodružstvích Oldřicha z Chlumu chronologicky nezapadá, autor nás vrací do hrdinova mládí a tahle kniha by tak mohla celou sérii zahajovat. Na kvalitě jí to ale nijak neubírá a Oldřichovi příznivci se jistě rádi dozví něco o tom, jak to bylo před jeho působením na Bezdězu.

15.08.2020

Zvuk slunečních hodinZvuk slunečních hodinHana Andronikova

Několik časových poloh, několik vypravěčů, několik silných lidských příběhů. Občas není lehké se hned v textu zorientovat a teprve po několika řádcích je zřejmé, kdo je protentokrát hlavní postavou a vypráví o svých osudech. Přesto se jedná o mimořádné čtení a pro čtenáře je velká škoda, že autorka už žádnou knihu nenapíše.

08.08.2020

Červený drakČervený drakThomas Harris

Nadšení ostatních čtenářů nesdílím, mě tenhle příběh nijak zvlášť nepohltil.

01.08.2020

Dítě, které v noci našlo slunceDítě, které v noci našlo slunceLuca Di Fulvio

Hodně přeslazená telenovela.
Autor je výborný vypravěč a příběh se tak čte skoro sám, ale červená knihovna nikdy nebyla můj šálek kávy.

27.07.2020

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Chronoklasmus není žádnou novinkou, psal o něm John Wyndham už v roce 1956 a zmiňuje se o něm Eduard Martin o třicet let později, ale Stephen King tohle riziko zpracoval v neobvykle širokém záběru. Výsledkem je strhující a často překvapivé čtení, místy snad jen trochu rozvleklé.

16.07.2020

Poselství od protinožcůPoselství od protinožcůMarlo Morgan

Nabízí se srovnání s Mužem, který chtěl být šťastný. Zajímavé jako cestopis či jako sonda do odlišné kultury, ovšem s většinou názorů a závěrů autorky se ztotožnit nedokážu.

06.07.2020

Ulička hanbyUlička hanbyVlastimil Vondruška

Petr s Rozárkou odjeli z Prahy a tak je urozený pan Jiří Adam z Dobronína na vyšetřování sám - ale překvapivým vývojem dlouho sám nezůstane...

06.07.2020

Mladý muž & bílá velrybaMladý muž & bílá velrybaVladimír Páral

Před pětatřiceti lety jsme Párala hltali - dnešní nostalgické ohlédnutí mě přesvědčilo o tom, že autor má co říct i dnešnímu čtenáři.

04.07.2020

Dvě mrtvé holčičkyDvě mrtvé holčičkyStephen King

Způsob vydávání Zelené míle mi připadal přinejmenším podivný - po přečtení celé série ho hodnotím jako geniální! Při dočítání jednoho dílu už jsem měl připravený další sešitek, do kterého jsem se okamžitě vnořil a který mě opět zcela pohltil. Čekání na vydání dalšího dílu muselo být pro první čtenáře hodně náročné, ale napětí děje se tím určitě ještě stupňovalo.

20.06.2020