Endy17 Endy17 komentáře u knih

Zelňačka Zelňačka René Fallet

(SPOILER) Tak trochu Bouvard a Pécuchet, tak trochu Zvonokosy.
Leitmotivem příběhu není, jak by se dalo čekat, zelná polévka, ani, jak je nejčastěji uváděno, návštěva mimozemské civilizace, i když obojí tady má svou nezastupitelnou roli. Kniha je především o přátelství dvou starých venkovanů a o době, jejímuž tempu přestávají stačit. A protože Glód a Kastle nechtějí měnit své letité zvyky ani svůj zaběhlý způsob života, nezbývá jim než opustit Zemi...

16.03.2020 5 z 5

Báječná léta pod psa Báječná léta pod psa Michal Viewegh

Příběh silnější, než jsem čekal. Možná to způsobila trocha nostalgie v připomínce časů naštěstí dávno minulých, ale Báječná léta pro mě byla příjemným překvapením.

29.01.2019

Srpen s bejbinkou Srpen s bejbinkou František Nepil

Jednohubka - ovšem jednohubka mimořádně delikatesní.
Dost mě překvapilo, že komunisti tuhle knížku pustili do světa, kritika poměrů v socialistickém Československu je zjevná a poměrně častá.

15.01.2019 5 z 5

Tajemný hrad Svojanov Tajemný hrad Svojanov Bohuslav Březovský

Pokud si myslíte, že strašidla jsou zlá, tahle knížka vás vyvede z omylu. Povětšinou jde o nešťastné bytosti nespravedlivě stíhané krutým osudem. A vlastně - ony vlastně strašidla vůbec neexistují... Jenomže Svojanov bez strašidel, to by ani nebyl Svojanov.
V rámci Čtenářské výzvy 2019 jsem bezmála po čtyřiceti letech přečetl oblíbenou knížku svého dětství. A s nemenším zájmem než tenkrát.

05.01.2019 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Trochu drsná, neotřelá a rozhodně zajímavá kniha, která donutí čtenáře k zamyšlení.

12.03.2018 4 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Po přečtení komentáře uživatele Messiአuž je těžké napsat něco objevného a jen neopakovat to, co už bylo řečeno.

14.01.2017 4 z 5

Hrozny hněvu Hrozny hněvu John Steinbeck

Mimořádně silný příběh, který zobrazuje život Američanů v takové podobě, jakou si dnes nedokážeme představit.

07.01.2017 5 z 5

Zvěrolékař mezi nebem a zemí Zvěrolékař mezi nebem a zemí James Herriot (p)

Smích i pláč čtenáře provázejí knihou podobně jako v životě. Smíchu, nebo možná úsměvů, je ale rozhodně víc. Autorův laskavý pohled na svět pohladí po duši a nutí porozhlédnout se po dalších jeho knihách, až nakonec budete mít jeden nekonečný zvěrolékařův životní příběh.
Nejsem moc velkým příznivcem povídkových knih, přesto má James Herriot v mé knihovně nezastupitelné místo.

06.01.2016 4 z 5

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Šestý svazek o dobrodružstvích Oldřicha z Chlumu chronologicky nezapadá, autor nás vrací do hrdinova mládí a tahle kniha by tak mohla celou sérii zahajovat. Na kvalitě jí to ale nijak neubírá a Oldřichovi příznivci se jistě rádi dozví něco o tom, jak to bylo před jeho působením na Bezdězu.

15.08.2020 4 z 5

Řecký poklad Řecký poklad Irving Stone (p)

Ačkoliv se kniha prezentuje jako životopisný román o Heinrichu Schliemannovi, hlavní hrdinkou je jeho druhá žena Sofie, jeho skutečný řecký poklad.
Příběh je přímo nabitý zajímavostmi z práce amatérského archeologa Schielmanna, dobrodruha, mecenáše, ale také rozporuplného člověka. Některá další Stoneova díla jsou čtivější, Řecký poklad naproti tomu přináší více faktů a překvapivých zjištění.

31.05.2020 4 z 5

S pečetí viny S pečetí viny Jiří Hanibal

Otázka odsunu mě provází celý život, otázka, na kterou těžko hledám odpověď - pokud vůbec odpověď existuje. Jiří Hanibal pojal téma ve větší šíři, a i když ani on univerzální odpověď nenabízí, naznačuje alespoň její směr.

13.03.2020 5 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Některé van Goghovy obrazy mě fascinují a jiné mě nechávají naprosto chladným. Stejně rozpolcený byl malířův život, ale Stoneův román je naproti tomu strhující od první do poslední stránky.

12.01.2020 5 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

Na světlo v knize vyplouvají charakterové rysy nejen hlavního hrdiny Františka Kriegla, ale také jeho oponentů Husáka a Svobody. Obzvláště u tohoto armádního generála se málo ví, jaký vlastně byl a za jakou cenu dosáhl svých úspěchů.

20.10.2019 5 z 5

Diktátor Diktátor Robert Harris

Závěr trilogie se stejně jako závěr Ciceronova života dá jistě považovat za nejbouřlivější část obojího. Ačkoliv příběh působí místy trochu encyklopedicky nebo možná učebnicově, jde o fascinující obraz doby, která utvářela podobu naší civilizace.

19.03.2019 4 z 5

Zatímco stoletý Alan zamotal hlavu řadě historických osob a dnes už bezpečně mrtvých politiků, ve sto a jednom roce se se stejným úspěchem vrhne na ty současné.
Absurdita díla se dá srovnávat snad jen s ostatními autorovými romány, jinak nemá konkurenci. Úroveň místy trochu kolísá, od vyloženě vtipných pasáží občas sklouzne do zdlouhavé nezáživnosti. Čte se ale výborně a pokud by se Alan vrátil i ve sto dvou letech, místo v mé knihovně už má připravené.

04.03.2019 4 z 5

Ještě to nebalím, vzkazuje babička Ještě to nebalím, vzkazuje babička Judy Leigh

Tak trochu zklamání...
První třetina knihy v zásadě mé očekávání splnila. Obávaná paralela se Stoletým staříkem není nijak výrazná, děj má spád i trochu toho humoru. Rozhodně se čte velmi dobře.
Ve druhé třetině převládá naivita, průhlednost děje, místy fádnost. Fatální chyba, kdy na straně 194 Brandon od Maury "nikdy neslyšel" to, co mu řekla už na str.53, jen podtrhuje klesající úroveň.
No a závěr knihy? Ač úplně bez zkušeností, přesně takhle si představuji červenou knihovnu. Na pozadí hluboce tragické události se rodí všemi očekávaný happyend. Romanťák jako hrom.
Příjemné čtení na pláž nebo do vlaku, ale v mé knihovně místo pro tuhle knížku není.

13.02.2019 3 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

"Vypadalo to tam jako v osmdesátých letech" je s absolutní převahou nejčastější větou příběhu, čtenář se s ní setká bezmála na každé stránce téhle lehce infantilní a naivní knihy. Trochu je to Harry Potter, včetně vševědoucí Hermiony, trochu Clancyho Net Force.
Děj ubíhá rychle a stránky přímo mizí před očima. Ale když zmizí i ta poslední, nijak zvlášť vás to mrzet nebude.

03.11.2017 3 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Niedla jsem objevil v trilogii o platnéři Lukášovi a brzy bylo zřejmé, že vezmu do ruky také další autorova díla. Čtvrtý králův pes mi sice neubýval tak rychle, jako Platnéř a jeho pokračování, ale nabízí důkladnější pohled do historie. Po přečtení této knihy mám mnohem větší představu o situaci v Čechách za vlády krále Václava IV. a třeba také o tom, jak podivný rozpor je mezi charakterem Otce vlasti Karla IV. a jeho synů Václava a Zikmunda. Za to patří autorovi velký dík.
Ale teď už musím, běžím si do knihovny pro další díl.

30.05.2015 4 z 5

Já, Rembrandt Já, Rembrandt David Weiss

Insolvenční dlužník není tak moderní termín, jak by se zdálo - Rembrandt nesl tenhle nelichotivý titul už v sedmnáctém století. Autor představuje výjimečného umělce také jako nepraktického člověka pohrouženého do práce, ale tápajícího v životě.

16.01.2021 4 z 5

Nová planeta Nová planeta Martin Vopěnka

Moderně (doufejme, že nikoli vizionářsky) převyprávěný biblický příběh Josefa. Navzdory poměrně velkému rozsahu kniha nemá moc hluchých míst a stránky rychle ubývají. Závěr přináší jak naději pro hlavní hrdiny, tak možnost pokračovat v příběhu pro autora.

08.01.2021 4 z 5