Diktátor

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Strhující román Diktátor je inspirován životem věhlasného řečníka Marka Tullia Cicerona – politika, filozofa, spisovatele a jednoho ze dvou nejmocnějších mužů dávného Říma. Ten se ocitá ve vyhnanství a snaží se získat zpět své výsadní postavení. Ovšem žádná postava veřejného života není zcela v bezpečí před bezohlednými ambicemi druhých. Robert Harris, mistr historické prózy, líčí bouřlivý vývoj impozantních událostí starověkých dějin včetně zavraždění Pompeia i atentátu na Caesara....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371130/big_diktator-uhx-371130.jpg 4.528
Série:

Římská trilogie 3.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Dictator, 2015


více info...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Kniha Diktátor

Archie
včera

Skvele zakonceni trilogie. Pokud jste videli serial HBO Rim, pak muzete predvidat, co vas zhruba ceka. Byt nikoliv z pohledu Caesara, Antonia ci Augusta. Z Cicerova vypraveni pak pribeh muze vyznivat jako dekonstrukce piedestalu legendarnich diktátorů. Galska genocida, likvidace politickych souperu, demontaz republiky. A nakonec smirliva smrt stareho filosova, ktery si i prez vlastni ego a pýchu dokazal udrzet tvar a casto volil cestu moralnejsi, nez tu nejlehci. Cela trilogie je opravdu velky pribeh, ktery stoji za to cist.

bleekemolen
25.03.2021

Skvele zakonceni cele trilogie a zaroven i Ciceronova zivota. Vetsina romanu se nese na melancholicke vlne, stary svet konci a novy, momentalne sice mnohem bezohlednejsi, prichazi. Hlavni hrdina vsak nevidi budoucnost v nastupujicim principatu. Bohuzel kazde jeho rozhodnuti se ukazuje jako spatne.
Autoruv styl formy smyslenych vzpominek mi maximalne vyhovoval. Ihned po docteni navrhuji pokracovat romanem Ja, Claudius.


laepus
29.01.2021

Na pět určitě nepůjdu, ale ty čtyři to se dá. Zpočátku to ani na ně nevypadalo, ale druhá polovina knihy (od Crassovy smrti, kdy do sebe začnou pořádně řezat Caesar s Pompeiem a pak hlavně po Caesarově smrti je to zvrat na zvrat) je mnohem lepší a pak už se to čte jedním dechem. Nicméně nemůžu se až tak ztotožnit s autorovým pojetím hlavní postavy, kterou zobrazuje až příliš kladně a činy, jež u jiných krutě odsuzuje (zejména přelétavost z jednoho tábora k druhému a pak třeba i ke třetímu), u něj obhajuje s tím, že u něj to byla politická (a někdy i životní) nutnost, zatímco všichni ostatní to vždy dělali jen pro vlastní zisk a moc. Občas z toho Cicero vystupuju jako klasický právník, který se všemu vyhne, všechno okecá, s každým se domluví, vše obhájí, ale i na něj jednou dojde...
Na druhou stranu, v porovnání se všemi megalomany (Crassus), gaunery (Clodius), narcisy (Pompeius), masovými vrahy (Caesar), intrikány (Antonius) a totálními vychcanci (Octavianus) z toho přece jen ten Cicero vždy vychází mnohonásobně lépe. Opravdu to bylo takové to poslední tlukoucí srdce římské republiky - ale v konkurenci výše uvedených byl jeho boj předurčen k neúspěchu.
Rozhodně si dovolím jeden citát, který jsem si musel poznačit a který se autorovi velice povedl, jelikož popisuje veškerá impéria, která z dějin známe: "Kdykoli se něco zdá na vrcholu, můžete si být jisti, že proces destrukce už započal."

Jaruš7
01.10.2019

Klenot v mém seznamu Faktum.
"Diktátor" mi otevřel obzory historie, živé, umanutě uhrančivé, o neutuchající Ciceronově vizi o vládě republiky za jakoukoli oběť.
Doba živě bohatá na vše, boje, války, spiknutí, intriky, lásky, otroctví, marnosti, sny o svobodě, zrady.
Doba bojů Orlů v legiích je jen část této historie, tak jako, coby epizoda, doba vlády Kleopatry, Caesar, Pompeius a Ciceron jsou osobnosti této doby, která vládla mocí římské říše.
Citace:" Těch hodin, co jsem strávil tím, že jsem je učil mluvit! Měl jsem je spíš učit správně myslet."
"Myslel si, že to může být jeho poslední řeč, a chtěl, aby byla zaznamenaná pro budoucí generace: souhrn všeho, k čemu dospěl ohledně svobody, republiky, úlohy státníka jako smiřovatele a mravního oprávnění k vraždě tyrana."
Konce katů diktátora byly jako prokletí.
Po osobnosti božského zůstaly mince, stavby, vodovody, lázně, pompa hrdosti a titul pro vladaře a jeho země (císařství).
Jedinečně skvělé.

666Jitka
17.09.2019

Třetí díl trilogie - opět se skvěle četlo. Kniha nás provádí třetí fází života Cicerona až do jeho tragické smrti. Výborné - doporučuji.

soukroma
29.03.2019

Naprosto úžasné čtení (a to ve všech smyslech toho adjektiva): vypadá to, jakoby před Caesarem existoval jen slabý odvar politiky a politik(a) se definoval(a) až s ním a snad nic dalšího po něm vymyšleno nového už nebylo (i pěti-/sedmi-letka byl už jeho nápad!).
Stále mám před jeho inteligencí a schopnosmi respekt, ale stále víc je mi jasné, že touha po moci diriguje a omlouvá ve vlastních očích to, co prostě mnozí ostatní nikdy ospravedlnit nemůžou. A mezi nimi i Cicero, sice také politik (senátor, konzul), ale bez ambicí vládnout (sám), a tudíž bez nutnosti ohýbat mravní zákony, dosahovat nemravných zákulisních kompromisů, jít doslova přes mrtvoly. Když čteme romány o Caesarovi, je potřeba číst i o ostatních v jeho době, abychom dostali jakýs takýs pohled z obou stran - a Harrisova trilogie je - samozřejmě nejen pro tento účel - opravdu skvělá volba.
(Naneštěstí jsem četla první díly už dávno, kdy to vypadalo, že ani poslední díl u nás vydán nebude: teď je trilogie komplet a není lepšího doporučení, než si přečíst všechny tři díly pěkně za sebou.)
Někdy je to čtení trošku moc suché - fakta jsou fakta (Harris ani nešel zdaleka do takových podrobností, jako třeba McCulloughová ve své Římské sáze), však také "vychází" z deníku Ciceronova tajemníka Tirona, ale pořád je to dobré románové čtení.
Víme, co následovalo dál, ale možná se zde pronesené Sybilino proroctví tak nějak týká i nás: nejprve budou vládnout tři, pak dva, pak jeden a nakonec nikdo.

"Takový byl Caesar. Jako vodní vír. Vtahoval k sobě lidi pouhou silou své energie a moci, až uchvátil skoro celý Řím."

Endy17
19.03.2019

Závěr trilogie se stejně jako závěr Ciceronova života dá jistě považovat za nejbouřlivější část obojího. Ačkoliv příběh působí místy trochu encyklopedicky nebo možná učebnicově, jde o fascinující obraz doby, která utvářela podobu naší civilizace.

wooloong
08.09.2018

Poslední díl trilogie o životě Marka Tullia Cicerona. Být politikem v přelomové epoše dějin je poněkud nebezpečné a nevděčné povolání, jak pozná Cicero na vlastní kůži. V posledním díle zažije vzlety i pády, skvělé návraty i zoufalé útěky, pocity štěstí i naprosté beznaděje. A třebaže z dějepisu víme, kudy se bude jeho osud ubírat až k hořkému konci (a autor se striktně drží všech faktů dané historické epochy i podrobně zmapovaného osudu hlavního hrdiny), je to napínavé čtení až do poslední stránky.

1