Elulilinka1 Elulilinka1 komentáře u knih

Jako kolibřík Jako kolibřík Barbora Škovierová

Pro mě naprosto nezáživná, nevýrazná a nezajímavá kniha. Sice tuto recenzi píšu lehce se zpožděním, ale nepamatuju si jednu jedinou myšlenku/pasáž. Přesto věřím, že si "Kolibřík" své čtenáře najde.

30.12.2022 1 z 5

Klub knihomolských srdcí Klub knihomolských srdcí Lucy Powrie

Milá knížka o rozmanité skupině dospívajících čtenářů, kteří si k sobě navzájem hledají cestu.
Při čtení jsem se cítila spíš jako "tak tohle už jde mimo mě", takže do nějakého podobného příběhu se už nejspíš nepustím, ale i tak nemůžu nic vyloženě kritizovat. Jen bych si to třeba ve dvanácti užila víc. :D

30.12.2022 4 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Pro ty, kteří od knihy nečekají víc, než krásné odpočinkové čtení s roztomilými slovními obraty a chaty - běžte do toho! Pokud si s takovým pocitem "Miluju tě. Já vím" berete do ruky, tak podle mě neděláte chybu. ;D

Pár minut lásky Pár minut lásky Lenka Lanczová

Stále jsem nepřišla na to, kam autorka chodí na tak zajímavé nápady, ale vlastně docela "ze života". V každé knížce se jí podaří vytvořit zcela odlišný a osobitý svět, což je prostě úžasné! Ani se nedivím, že i v dnešní době se jejím knihám pořád dostává takové pozornosti.

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Moje první setkání se s touto autorkou. Ke knize jsem se dostala úplně náhodou v rámci čtecí štafety a jsem tak strašně moc vděčná. Krásný dojemný příběh, děkuju za něj. Markétu jsem si úplně zamilovala a kdo neznáte, rozhodně dejte šanci i jejímu skvělému podcastu "Příběh, který se opravdu stal" - najdete ho na všech poslechových platformách.

Léto, kdy jsem zkrásněla Léto, kdy jsem zkrásněla Jenny Han

Autorku jsem měla spojenou hlavně se sérií "Všem klukům, které jsem milovala" (btw moc doporučuju!) a proto jsem tak trošku věděla, do čeho jdu. Laru Jean to nepřekonalo, ale jako milá letní oddechovka - proč ne?

30.12.2022 4 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Krátké dílko, ale tak skvěle napsané! Pro Havlíčka mám zkrátka slabost...

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Pocházím z jižní Moravy a bydliště Mrštíků mám nedaleko. Tudíž bylo pro celou naši třídu skoro povinností si tuto knihu v rámci seminární práce přečíst. Musím se přiznat, že jsem vůči ní neměla nějaká extra očekávání a možná právě proto mě po dočtení překvapilo, jak krásný ten příběh je.

Císař Nihon-džinu Císař Nihon-džinu John Flanagan

Další díl Hraničářova učně, další díl nabitý napětím, dobrodružstvím a skvělou atmosférou. Miluju!

Tajemství lišákova doupěte Tajemství lišákova doupěte Enid Blyton

Ačkoli Enid Blytonová už delší dobu nepatří mezi autory, které bych aktivně vyhledávala, když se mi nějaká její knížka dostane pod ruku, tak jí nikdy nepohrdnu. Ráda se přenesu zpátky do dětství a užiju si trošku toho dobrodružství.

Šaty pro královnu Šaty pro královnu Jennifer Robson

Naprosto dokonalá knížka. Opravdu. Možná se připravte na to, že vám první třetina bude připadat trošku nezáživná, ale vydržte - stojí to za to! A to říkám z pohledu velkého blázna do historie. Od historických románů už dávno neočekávám jenom to, že budou prostě zasazeny do roku XY, ale že fakt budou mít tu atmosféru a dozvím se pár zajímavých informací. Tady se to perfektně podařilo - autorka šikovně balancovala na hraně fikce a pravdivých faktů. A když nakouknete dozadu, nenarazíte jenom na rozhovor se ženou, která se na šatech pro princeznu Alžbětu skutečně podílela, ale také na seznam všech institucí a osob, se kterými Jennifer Robson svou práci diskutovala. Na knize vidím opravdu velkou práci a ačkoli k absolutnímu srovnání s dílem Ruty Sepetys bych se asi neodvážila, stejně nemůžu udělit méně než pět hvězdiček.

29.12.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Novelu jsem si vybrala v rámci seminární práce a ačkoli jsme dostali velmi pestrý seznam knih k výběru, nakonec jsem moc ráda, že jsem sáhla právě po Steinbeckově díle "O myších a lidech".
Některým jistě vadilo mnoho nespisovných pasáží, ale já se k těmto čtenářům neřadím. Jazyk mi tak přišel mnohem přirozenější a naprosto dokonale se hodil do prostředí, ve kterém se příběh odvíjel.
Líbilo se mi, jak na začátku každé kapitoly autor krásným popisným stylem vylíčil prostředí, ve kterém se postavy právě nacházely. Na základě tohoto jevu jsem si pak mohla udělat "lepší obrázek", což bylo fajn.
Jasně, že už mi tohle dílo několikrát vyspoilerovali ve škole, ale nakonec to není jen o tom ději, ne? Každé postavě autor přiřadil jedinečný vzorec chování a právě to se mi na knize líbilo asi nejvíc.
Hodnotím plným počtem hvězdiček a rozhodně toto nebyla moje poslední Steinbeckova knížka - chystám se na Pláň Tortillu a i takové Toulky s Charleym vypadají dost zajímavě.

29.12.2022

Jestli odejdeš... Jestli odejdeš... Adele Parks

"Potřebovala někoho silného tělem i duchem, někoho citlivého, kdo si cení života. Potřebovala jeho. Ne někoho, jako je on. Jedině jeho."
Od téhle knížky jsem neměla vůbec žádná očekávání. Ale po dlouhé době to byla zase jedna z mála, kvůli které jsem běžela do obchodu koupit lepíky, abych si mohla zaznačovat zajímavé pasáže.
Naprosto dojemný příběh. Howard Henderson si ukradl mé srdce a proto mě konec třikrát zlomil. A třikrát dal zase do kupy. Miluju a všem vřele doporučuju!

26.12.2022 5 z 5

František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny František Štěpán Lotrinský: Bohatý manžel chudé císařovny Josef Bernard Prokop

Po této knize jsem sáhla především z toho důvodu, že mám ráda osobu Marie Terezie a Františka Štěpána jako takovou. Kniha však bohužel nenaplnila má očekávání.
Vím, že se jedná o historický román a ne o beletrii naučnou, ale o samotném císaři se čtenáři mnoho nového nedozví. Přišlo mi, že autor se zbytečně pořád opakoval (například ve Františkově lásce k minerálům), místo toho, aby přinesl nějaké "další" informace. Další věc - časoprostor. Ano, já vím, že stále jde o historický román, ale když je zasazený do doby minulé, nebylo by snad na škodu držet čtenáře "v obraze" - mnohdy jsem pěkně tápala a mohla pouze odhadovat, který rok se zrovna píše atp. V neposlední řadě jsem nebyla úplně zadobře s autorovým stylem psaní. Nejednou se stejná slova opakovala ve dvou větách za sebou, takže slovní zásoba mi moc pestrá tedy nepřišla. Z dialogů mezi postavami jsem taky měla takový zvláštní pocit - jako by byly nedokončené, osekané...
Suma sumárum: pro mě lehký podprůměr, k tomuto dílu se už nejspíš nikdy nevrátím. Téma knihy víc než skvělé, ovšem toto zpracování zdá se mi poněkud nešťastným.

P.S. ale nedá mi to, abych autorovi nedala šanci ještě u některé z jeho dalších knih :D

22.08.2022 2 z 5

Divná planeta Divná planeta Nathan W. Pyle

Hm... nějak mi to nesedlo. Občas jsem se zasmála, ale to bylo tak všechno. Na odreagování ale dobrý.

28.02.2022 3 z 5

Co se stane na Twitteru... Co se stane na Twitteru... Emma Lord

Tuhle knihu jsem brala do ruk s vidinou takového odpočinkovějšího dívčího románu. A jsem ráda, že se mi mé přání splnilo. Možná jsem čekala trochu víc romantiky a trochu méně zápletek, které děj zvláštně zašmodrchaly. Také mi přišlo, že děj je místy docela natažený, tak o 80 stránek míň by knížce nebylo na škodu...

Suma sumárum: nebylo to vůbec špatné, ale na pět hvězdiček to prostě nemá. Já dámám 3.5/5⭐.

28.01.2022 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Mně prostě vadí, když nějaké knížce nerozumím! A Máj jsem nepochopila tak z 1/3, což mě neuvěřitelně štve - ale na druhou stranu, nejsem v tom sama :D. Uvidím, jestli až si to přečtu za dva roky před maturitou, to bude lepší...

04.01.2022 3 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Úžasná kniha! Myslím, že už jsem došla na to, proč je (nejen na české) knižní scéně tak zbožňovaná a opěvovaná - je to opět něco úplně jiného, než na co jsme byli doposud zvyklí. Opravdu jsem si ji užívala, i když bych možná ubrala trochu toho rozsáhlého popisu "závěrečné bitvy".

Jo a taky jsem se asi první tři kapitoly učila číst jméno Celaena :D. Taky vám přijde tak krkolomné? Já ho pořád komolila :DD.

02.01.2022 5 z 5

Tajemství Dubové farmy Tajemství Dubové farmy Nele Neuhaus

Hodně koní a dobrodružství. Co bych za tuhle knihu dala před pár lety! Ale i teď jsem z ní byla nadšená. Všechny milovnice a milovníci koní - přečtěte si ji!

02.01.2022 5 z 5

Hugo a jeho velký objev Hugo a jeho velký objev Brian Selznick

Možná jsem čekala více obsáhlejší knihu, co se týče příběhu jako takového. Na druhou stranu ale musím uznat, že ty všudypřítomné ilustrace dodávaly knize takovou zvláštní, ovšem skvělou a tajemnou atmosféru.

02.01.2022 4 z 5