Jestli odejdeš...

od:


KoupitKoupit eknihu

Dokázal by ji milovat víc, než nenávidí válku? Jestli odejde, bude muset zabíjet, nebo bude sám zabit. Jestli zůstane, bude uvězněn a možná odsouzen k trestu smrti. Takto bezútěšné jsou možnosti volby, před kterými stojí talentovaný dramatik Howard Henderson. Nedokáže sdílet nadšení svých vrstevníků pro účast ve válce, nechce bojovat s neviditelným nepřítelem. Ví velice dobře, jak to na frontě chodí, a nechce se na tom sebeméně podílet. Když poslechne své srdce, bude zostuzena a opovrhována. Když se zachová podle společenských konvencí, bude v osamění odsouzena k bezbřehé nudě. Takovéto možnosti se nabízejí půvabné Vivian Fosterové. Právě se vdává, když vypukne válka, a její doposud odtažitý manžel se vmžiku mění v bojovného vlastence. Vivian zůstává sama na farmě v Derbyshire, bolestně odtržená od společenského života, z něhož se mohla dříve těšit... Lze v čase běsnící války nalézt krásu? Anebo přátelství Howarda a Vivian představuje jen zoufalý únik z dusivé bezvýchodnosti situace, v níž se oba ocitli? Odejdi do války a už nikdy nepohlédni své lásce do očí. Zachraň svého nepřítele. Anebo jdi k čertu. Správná volba jako by snad ani neexistovala......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/302693/jestli-odejdes-TRK-302693.jpg 4.134
Orig. název:

If You Go Away (2015)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Domino
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Přidat komentář
knihovnička007
31. května

Docela jsem s knihou bojovala... Připadalo mi, že většinu knihy Howard řešil, proč nemůže bojovat. Šílená doba, chápu. Byla to válka, jakou dříve nezažili. Zažité věci najednou nefungovaly. Nebylo nic, nač byli zvyklí.
Místy jsem se kapku nudila, uvítala bych méně stran.
V každém případě hezký (i když jednoduchý) příběh , který autorka umístila do nelehké doby 1.sv. války. Vivian se z naivní slečny změnila v ženu, která ví, co chce.

Tyeen
16. května

Ze začátku jsem myslela, že to bude strašná nuda. Jakmile se ale příběh rozvinul, naprosto mě vtáhl a nemohla jsem přestat. Ačkoliv jsem od knihy nic nečekala, velmi mile mně překvapila a určitě po ní v budoucnu sáhnu znovu.

misaa.p
09. února

Pěkný příběh, ale trvalo mi se začíst. Konec celkem dojemný, dětská upřímnost holt vítězí. Člověk se musel občas zamyslet nad situací během války, co si lidé museli vytrpět a zažít.

ArwenEvenstar
19. ledna

Krásný příběh zobrazující proměnu mladé naivní dívky v ženu na pozadí událostí první světové války.

martiline
09.11.2017

Příběh se mi líbil. Dočetla jsem ji během doby, kdy vichřice vyhodila na 32 hodin u nás elektrický proud. :-) Takže jsem se do oněch časů něčím miniaturním "vrátila" :-) ... A také - mám ráda šťastné konce. :-)

lapagerie
19.10.2017

Příběh z období Velké války, postavený na osobě zhýčkané Violet a uvážlivého Howarda. Sice téma červené knihovny, ale proložené krutými obrazy z války. Jak z bojišť, tak z anglického venkova, kde se Violet pokouší přežít. Zaujaly mě i kapitoly věnované Aubrymu. Čtenář se může dobře vcítit do počátečního vlasteneckého nadšení, vnímat postupnou deziluzi a nakonec trpné doufání v konec.

Ditules
11.08.2017

Hlavní hrdinka byla chvilkami vážně na pěst, ale příběh byl zajímavý (válečné scény).

Soofi
23.07.2017

Druhá kniha od Adele Parks z období první světové války vybízí ke srovnání s dřívějšími Nevěstami bez ženichů, které dle mého názoru v ničem nepřekonala.

Částečně to bylo zapříčiněno i hlavními postavami, za jejichž replikami a chováním jsem neustále cítila autorčino pero a nedokázala se po celou dobu příběhu zbavit dojmu pečlivě naplánovaných předloh a divadelnosti.
Jak se mi občasné problesky z bitev, které osvětlovaly neschopnost vojáků vyrovnat se s poválečným životem, v "Nevěstách" líbily, tak mě v "Jestli odejdeš" přehlcovaly, byly až příliš naturalistické a místy vyznívaly samoúčelně s cílem, co nejvíce šokovat.
Se surovou prezentací války, ve které zemřeli snad všichni muži, schopní boje, kteří se v příběhu objevili, mi neladí až komicky cukrkandlový závěr a kazí celkové vyznění.

Přesto hodnotím román čtyřmi hvězdičkami, především za zachycení přeměny prvotního válečného entusiasmu, nadšeného dobrovolnictví a vlastenectví v znechucení, rezignaci a otřesenou víru ve vše, co dělá lidstvo lidským, a rovněž i vcelku důstojné upoutání pozornosti k tématu první světové války, která často zůstává neprávem ve stínu druhého světového konfliktu a která byla stejným způsobem zničující pro ideály jedné generace.

zuzana2599
26.03.2017

Zase jedna z těch knih, která předčila mé očekávání... Krásný, dojemný, procítěný příběh o útrapách lásky i války. Autorce se moc povedlo proměnit rozmazlenou a zhýčkanou Vivian v ženu, která ví co chce a co musí, která ví, co je láska. Kniha velmi jemná, ze které doslova dýchají staré časy, i když popisy boje v zákopech jsou velmi děsivé a reálné.

bookcase
27.01.2017

Nádherný příběh o lásce i nepředstavitelných válečných útrapách.