eliska2126 eliska2126 komentáře u knih

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Umělecká hodnota pro mě nebyla moc velká. Co si budem povídat, děj skoro žádný, jedná se tam jen o sex. Vlastně tam není nic jiného. Pokud to, co se děje v této knize, je pravda, tak se nedivím, že bylo moc dětí a ještě víc pohlavních nemocí. Vždyť tam šel každý s každým.
Já ji četla jen kvůli tvrzení, že když si to přečtu, tak poznám pravou tvář Wildea. No nakonec jsem došla k podezření, že to vůbec Wilde nenapsal.

31.03.2019 2 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst už fakt hrozně dlouho, ale nějak jsem k tomu nedokázala najít odvahu.
Píšu to ke každé knize o holocaustu. Já to prostě nechápu, nechápu tu krutost s jakou jsou lidé schopni se chovat k jiným. Několikrát jsem knihu musela odložit, protože jsem prostě nemohla dál. Když víte, že ty věci, co čtete se fakt staly. Tento příběh je silný, bolestivý a je plný emocí. Velký respekt Viole Sternové Fischerové. Za to, že to všechno vydržela a přežila a ještě větší za to, že o tom dokázala mluvit.
Viola to vše popisuje tak barvitě a úplně mě vtáhla tam, kam jsem určitě nechtěla, za ní. Velmi jsem ocenila doplňkové poznámky pod čarou od překladatele, které mi doplňovaly historický kontext.
Akorát název je maličko zavádějící, protože o Mengelem tam toho moc nebylo. Ano, Viola byla vybrána na pokusy ale Mengele sám, na ní nikdy pokusy nedělal (což samozřejmě díky bohu!). Konečné vyprávění Juraje Fischera mi přišlo spíše jako výklad dějepisu, ale i pro něj velký obdiv, že bojoval a přežil!

31.03.2019 4 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Moje první kniha od Colleen. Kniha plná nahých pravd. Ani nevím, kde začít. Úplně jsem se do knihy ponořila. Tak čtivou knížku jsem snad ještě nečetla! Když jsem ji kupovala na doporučení @penny_and_books , byla jsem maličko skeptická, protože nejsem moc na takový romanťárny, ale zároveň jsem se těšila a chtěla tomu dát šanci. A teď, po přečtení Námi to končí, jsem si na tisíc procent jistá, že tohle není poslední kniha od Colleen, co budu mít v knihovně. S Lily jsem se sžila a hrozně ji fandila. Během čtení jsem prožila snad všechny pocity, co jdou - lásku, nenávist, bolest, strach, nadšení,... Byla jsem docela naštvaná, z toho jak to vlastně celé dopadlo, protože, pane bože, do Ryla jsem se prostě zamilovala a bylo mi to všechno tak líto! Ale některé věci se prostě nedají odpustit. Hrozně se mi líbilo poznávání Lilyiny minulosti z dopisů, co psala Ellen. Tato kniha obsahuje tak procítěný příběh!

Jediné, co mi maličko vadilo, byla Ryleova profese. Prostě neurochirurg bylo pro mě maličko klišé. Ale budiž.

31.03.2019 5 z 5

No s touhle knížkou jsem ze začátku měla trošku problém. Úvod knihy je vcelku pomalejší a nudný. Když jsem se ale dostala k části, kdy Jacob nachází sirotčinec a potkává děti, bylo to super. Děti jsem si hned zamilovala, to jak je každé jedinečné, jak jen tohle mohlo někdo vymyslet? Kniha je doplněna ještě fotkami, které jsou některé fakt mega děsivé. Děj je místy vtipný a většinou i čtivý, nicméně nějaké zádrhely jsem měla. Jacob mě občas fakt vytáčel. A docela mi vadila členitost textu, ale to je už můj osobní problém.

31.03.2019 3 z 5

První polovina knihy trošku pomalejší, ale jinak se Harry čte sám. Kniha se tak moc liší od filmu, že to, co se mi zdálo ve filmech nedořešené a nedávalo moc smysl, tak mi kniha skvělé doplnila a dala všem záležitostem smysl. Pro mě nejoblíbenější film ze série Harryho Pottera. Zamilovala jsem si Siriuse, Klofana a Lupina. Celá minulost, co se týče Náměsíčníka, Červíčka, Dvanácteráka a Tichošlápka, je tak promyšlená!

Hana Hana Alena Mornštajnová

Ještě nikdy mě žádná kniha takhle nepoložila. Tak silný příběh. Když to srovnám s Tatérem z Osvětimi, přijde mi Hana drsnější. Když jsem četla Tatéra, tak se mě ty hrůzy z koncentračních táborů, nemůžu říct, že nedotkly, ale nevnímala jsem je tak silně jako u Hany.
Ze začátku knihy jsem byla celkem rozpačitá. Ano, Alena Mornštajnová píše velmi čtivě, takže se mi to četlo samo, ale nevím no. Mira mi že začátku přišla jako umíněné děcko, co nedostalo svůj věneček. Události, které se staly potom a celý vývoj jejího charakteru mě překvapil a dostal mě na její stranu.
Číst posledních 30 stran pro mě bylo utrpení. Syrovost s jakou je popisováno utrpení lidí v Osvětimi jsem nedokázala pochopit. Jak se tohle mohlo stát? Jak tohle může člověk člověku udělat? Ze začátku jsem nechápala Hanino podivné chování, nenávist vůči Horáčkovým a spoustu dalších věcí, ale přesně tehdy, když jsem četla její část příběhu, jsem vše pochopila. Kdo by ustál tíhu tohohle všeho? Byla zlomená.

31.03.2019 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Zas budu trapná a vychválím Harryho Pottera do nebes. Prostě to, jak jsou tyhle knížky psané mi naprosto sedí a baví mě to. Přiznám se, že knihu jsem četla po několikáté a vím, že po ní sáhnu znovu! Knihy stoprocentně lepší, než filmy, protože tak 50% knihy ve filmech úplně chybí.
Navíc, pane bože, ta obálka! Tahle reedice je naprostá krása!

31.03.2019 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Tahle sbírka pohádek je naprosto kouzelná. Nejvíc se mi líbí povídka o třech bratrech, kterou určitě všichni známe z filmu. Je to doplněno o krásné ilustrace. Knihu jsem měla přečtenou asi za hodinu, protože povídky jsou krátké a čtivé.

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Pane jo... Moje první kniha o holocaustu. Myslím, že po lepší knize jsem sáhnout nemohla. Jsem celkem citlivka, takže bych jako úplně nezvládla nějaký detailní popisy vražd a brutalit, které se v nacistických táborech smrti děly. I přesto, že to není hlavní téma této knihy, jsem ji občas musela odložit, protože se mi dělalo úplně zle při představách, co vše se tam dělo.
Úplně strašně moc jsem fandila Laleovi a Gitě, protože čistota s jakou jejich láska prostupovala všemi těmito hrůzami byla až neuvěřitelná.
A jako ten konec? Jestli je taková náhoda možná, tak to fakt není možný!
Celkově je kniha hrozně čtivá a fakt mě to vzalo. Dozvědět se přímo od někoho, kdo tam byl, jak to tam bylo a co vše dělali (fakt jsem nevěděla, že třeba hráli fotbal proti dozorcům)

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Ach jo . Na tuhle knížku jsem se fakt těšila. Ale možná je to moje chyba, že jsem od ní asi očekávala až moc. První půlka knihy prostě nic. Vůbec jsem se do děje nemohla dostat a do knihy jsem se vyloženě nutila (taky jsem ji četla celý srpen). Šest vran zachraňuje až druhá polovina knihy, kdy už se teda konečně vydávají na dobrodružství. Musím ale ocenit důmyslné odkrývání minulosti postav, tím pádem mi všechny souvislosti a vztahy mezi postavami dávaly smysl. Kniha jako celek nebyla špatná, ale první polovina mě nudila a tak mě odradila, že prostě knihu hodnotím jako průměr. Určitě si teď dám od této série pauzu, než se pustím do dalšího dílu.

31.03.2019 3 z 5

No, je to vážně učebnice. Příběhová hodnota žádná, takže za mě spíš jen taková kniha pro zajímavost. Musím ale ocenit krásné ilustrace a zpracování knihy jako takové. A jako ta obálka?

31.03.2019 4 z 5

Wow! ✨ Tuhle knihu jsem přečetla během snad ani ne dvou dní. Tím, že je to psané jako scénář, se to dobře a rychle čte. Sice právě na tohle hodně lidí nadávalo, ale mě to vyhovovalo. Musela jsem rychle pokračovat na další a další scénu, protože jsem nutně potřebovala vědět, jak to bude s Albusem a Scorpiem, synem Draca Malfoye, dál. Prostě pecka!

Já, Simon Já, Simon Becky Albertalli

Tuto knihu doporučuju všemi deseti! Je až obdivuhodné, jak je jednoduchá a čtivá, přitom řeší tak kontroverzní téma. Já, Simon je taková oddechovka, kterou zvládnete klidně i během jednoho, dvou dnů. Příběh je poutavý a jen tak vás nepustí, musíte prostě vědět, jak to se Simonem bude dál. Prozradí se jeho tajemstvím nebo ne? Kdo je vlastně tajemný Blue, kterého tak touží poznat?
Navíc nikdy nespadnete do takové té monotónnosti popsaných stránek, díky tomu, že se vlastně střídá kapitola emailů, které si vyměňuje Simon (pod přezdívkou Jacques) a Blue, s kapitolami, které popisují průběžný život samotného Simona.

Má lady Jane Má lady Jane Cynthia Hand

Tak tuhle knihu jsem si neskutečně zamilovala! ❤️ Skoro celou knihu jsem se smála, protože vtípky jsou skoro na každé stránce. Jannies (označení autorek) vzaly ne příliš šťastný život anglické šlechtičny Jane Grey a udělaly z něj pořádnou jízdu plnou magie, dobrodružství a nebezpečí. Z toho, co si o jejím životě přečteme, musíme uznat, že nosit korunu je fakt fuška. Trošku mě rozčilovalo to neustálé fňukání Eduarda nad tím, že umírá. Celou knihu jsem fandila rozvíjejícímu se vztahu Gifforda a Jany ❤️. Takže tahle kniha si zasluhuje mě obrovitánské doporučení!

31.03.2019 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Tuto knihu jsem četla tak tisíckrát a stejně po ní sahám znovu a znovu. První díl je spíše pro děti. Taková pohádka. Kniha plná magie, skvělých postav a propracovaný děj. Skvěle vymyšlený svět, kde se spojuje svět kouzel a svět lidí. Určitě po ní časem sáhnu znovu po tisícáté první.