ElfkaEleanor ElfkaEleanor komentáře u knih

Studie v šarlatové / A Study in Scarlet Studie v šarlatové / A Study in Scarlet Arthur Conan Doyle

Trochu složitější anglická četba, na rozdíl od jiných drobných povídek, nicméně přesto velmi kvalitní čtení. Je to první příběh A. C. Doyla s postavou Sherlocka a je opravdu propracovaná, jde v ní vidět autorovo nadšení a chuť do práce. Začátečníkům v anglickém jazyce bych však knihu nedoporučila, začněte spíše na dvojjazyčných povídkách, které mají vysvětlivky než přejdete k této verzi o vyšší náročnosti jazyka a bez vysvětlivek.

23.03.2016 3 z 5

Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Arthur Conan Doyle

Další z dvojjazyčných vydání. Opět tři povídky, které se čtou, byť v angličtině, skoro sami vzhledem k výběru a překladu složitějších slovíček a frází. Jediné, co považuji za slabinu, jsou občasné gramatické chyby a překlepy v českém překladu. Nahlédla jsem do něj párkrát a pokaždé jsem na něco narazila. Nicméně nechci tu hodnotit český překlad, ale originální anglické povídky A. C. Doyla a ty jsou za plný počet hvězd.

23.03.2016 5 z 5

Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Arthur Conan Doyle

Tyto tři povídky tj. Mazarinův drahokam, Dům U Tří štítů a Tři Garridebové považuji za povedenější. Čtenář je držen v neznalosti a napětí, takže ho to nutí číst dál a dál. Oddechová četba, která není nijak náročná ani v angličtině. Kromě jednotlivých slov oceňuji hlavně vysvětlivky frází, které jsou spíše složitější na překlad a nemají český ekvivalent.

23.03.2016 5 z 5

Keltské mýty Keltské mýty Miranda Green

Odborná publikace, která nabízí opravdu stručný přehled keltské ostrovní mytologie, který občas doplní informace z pevninské Evropy. Poslouží jako základ pro uvedení do problematiky, nicméně čistě z pohledu autorky. Ta sice je archeoložkou, zaměřenou na ostrovní Kelty, nicméně své názory (alespoň v této knize) nastiňuje radikálně a nebere v úvahu jiné vědecké pracovníky a jejich protiargumenty.

Bohužel do češtiny bylo přeloženo jen toto stručné dílo. Další díla této archeoložky, která jsou k dispozici pouze v angličtině, doplňují a rozvádějí informace z této knihy a dávají ucelenější pohled na problematiku.

23.03.2016 3 z 5

Keltské mýty: Člověk a jeho „Jiný svět“ Keltské mýty: Člověk a jeho „Jiný svět“ Ingeborg Clarus

Pohled na irské mýty a keltskou historii z úhlu psycholožky jdoucí ve stopách Junga a jeho analytické filosofie. Kniha sice stručná, ale přesto vydatná na originální postřehy.

23.03.2016 4 z 5

Upír v Sussexu Upír v Sussexu Arthur Conan Doyle

Sherlock Holmes je jedinečný. Kniha obsahuje tři příběhy a byť jsem četla pouze stránky v angličtině, tak jsem ani nemusela koukat do českého překladu. Vysvětlená slova pod čarou jsou vybírána intuitivně a většinu z nich jsem opravdu neznala. A i kdyby vám angličtina nešla, tak děj vás jistě donutí číst dál a dál a dočíst vše do konce.

24.02.2016 5 z 5

Západní stěna: Pod sebou propast, před sebou vítězství Západní stěna: Pod sebou propast, před sebou vítězství Reinhold Messner

Kniha se těžko zařazuje. Vyprávění psané deníkovou formou, kde se hlavní proud děje točí kolem výstupu na Ortler, ale zároveň autor odskakuje a vzpomíná na další výstupy a zážitky z prostředí hor. Kniha je částečně i filosofickým dílem, kde autor uvažuje nad smyslem slézání hor. Snaží se najít odpověď na otázky, proč vlastně takhle riskuje a proč ho táhnou právě hory. K tomu všemu se ještě vyjadřuje ke globálnímu oteplování a nabádá k ekologičtějšímu chování lidí... Kniha se čte sama, nicméně anotaci k ní považuji za nepřesnou a zavádějící. Je to rozporuplné dílo, které donutí k zamyšlení, ale zároveň psané čtivou formou.

29.01.2016 4 z 5

Sonety Sonety William Shakespeare

Setkala jsem se s odsuzováním těchto sonetů jako homosexuálních, ale i s jejich glorifikací. Osobně mi je jedno, zda byly psány pro muže či ženu. Důležitá je pro mne jejich výpověď a hra se slovy. Byť mám raději anglický originál, tak mě nejvíc oslovil Yorikův překlad na internetu.

Shakespearovy sonety považuji za nejromantičtější vyznání, jaká jsem kdy četla a nemohu jinak než plný počet hvězd.

26.01.2016 5 z 5

Dubliňané Dubliňané James Joyce

Krátké povídky různých lidí z různých prostředí, které spojuje jedno město - Dublin. Krásné decentní nahlédnutí do dobové společnosti. Autor zároveň nechává prostor k zamyšlení i pro fantazii.

Golemovo oko Golemovo oko Jonathan Stroud

Drzý a svérázný Bartimaeus tentokrát zavítal do Prahy. Bylo to příjemné, protože konečně se psalo o místech, která jsem navštívila a lépe se mi do děje vžilo. Koneckonců který Čech nezavítal do Zlaté uličky? Nathaniel i přes kladnou roli mi lezl na nervy, nicméně Bartimaeus vše zachránil svými hláškami.

Eldest Eldest Christopher Paolini

Snažila jsem se, moc jsem se snažila knihu dočíst, ale nepodařilo se. Mám ráda Paoliniho kouzelný svět, ale prostě tato kniha pro mne byla příliš roztahaná a zdlouhavá, nebo jsem se možná k akci už nedostala... Skončila jsem v půlce.

14.01.2016 2 z 5

Otec Goriot Otec Goriot Honoré de Balzac

Otec Goriot je plný popisů situací a míst, což je vzhledem k době pochopitelné. Překvapivě mě to ale nenudilo, právě naopak. Lépe se mi do knihy vžilo a umocnilo to mou představu míst a situací.

Tajemství Tajemství Rhonda Byrne

Ať už tomu věřit chci nebo ne. Mnoho situací v životě mě přesvědčilo o tom, že síla myšlenky je klíčová. Ať už pozitivní nebo negativní myšlení, vždy se to odrazí v budoucnosti. Kniha obecně mi sice neřekla nic nového, ale snad to pomůže otevřít oči dalším lidem...

06.01.2016 4 z 5

Malloryho druhá smrt – Záhada Mount Everestu Malloryho druhá smrt – Záhada Mount Everestu Reinhold Messner

Kniha popisuje pokusy o dobytí Everestu s důrazem na tři rané expedice, kterých se účastnil G. Mallory. Vyprávěná je Malloryho ústy. Ten vyznívá jako namyšlený egoista, což leckdy kontrastuje s citacemi z dopisů, které autor také předkládá. Výběr úryvků mi navíc připadá tendenční. Na internetu jsou některé z dopisů Malloryho k nalezení a tyto citace mi místy připadají vytrženy z kontextu. Autor také sám zdůrazňuje svoji nezaujatost, ale zároveň působí silně zaujatě.

Hodnotím ovšem čtyřmi hvězdami, protože přes zmíněnou kritiku považuji knihu za zajímavě zpracovanou a čtivou. Zastupuje část horolezců, kteří nesouhlasí s tím, že Mallory jako první pokořil vrchol a podkládá to racionálními argumenty, které opírá o své zkušenosti. Vše je proloženo dobovými fotografiemi a mapami.

06.01.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha, kterou mohu číst stále dokola a vždy v ní najdu něco jiného...
Své si v ní najde dítě i dospělí...

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Kniha často odsuzovaná, nicméně pro mě zajímavý náhled do myšlenek autora. Při studiu historie je to cenný zdroj informací a při studiu psychologie zase pořádná výzva.

Znalost historie včetně této knihy také považuji za prevenci, aby se něco podobného neopakovalo.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Pán Prstenů je příběh ze Středozemě, zato Silmarilion je pseudohistorická kniha popisující mytologii Středozemě. Kniha je nabitá údaji, událostmi včetně stvoření Středozemě a příchodu prvních elfů a lidí. Není to nic lehkého načtení, ale pokud má někdo opravdu zájem poznat Tolkienův svět a ocenit jeho puntičkářskou práci, je tato kniha určena právě jemu.

03.01.2016 4 z 5

List od Nimrala a jiné příběhy List od Nimrala a jiné příběhy J. R. R. Tolkien

Drobné příběhy. Některé ze světa fantasie, jiné věrné, že by se mohly stát o vesnici vedle. Některé poučné, jiné vtipné, další na zamyšlení a některé spojují vše...
Příjemné čtení na dlouhé zimní večery. Přehledný a svižný vypravěčský styl.

03.01.2016 5 z 5

Candide Candide Voltaire (p)

Po prvním přečtení jsem se smála, po druhém přemýšlela a po třetím nechápala, jak je možné, že to Voltairovi v jeho době prošlo? Úžasně vypíchnuté dobové nedostatky a jejich krásné, byť leckdy smutné zesměšnění...

29.12.2015 5 z 5

Nocte Nocte Courtney Cole

Když jsem knihu začala číst, čekala jsem že to bude trochu mysteriózní a ono je to psychologické. Zhltala jsem ji během dvou dnů a stále čekala, co se stane... Napětí člověka drží celou dobu až do samého konce. Zároveň bych ale řekla, že je kniha spíše určena ženské části publika. Životní láska hlavní hrdinky a její vztah s tím romantickým gentlemanem... Je to velmi naivní a nereálné...

Oceňuji ale schopnost autorky popsat prožitky a pocity hlavní postavy, to na mě působí velmi reálně. Mému vkusu kniha odpovídala a doslova mě pohltila. Na konci jsem marně obracela poslední stránku a hledala pokračování.

Ke konci těsně před rozuzlením je však kniha vláčná a roztahaná. Jakoby autorka chtěla ještě trochu stránek přidat a nevěděla jak. Proto strhávám jednu hvězdu.

29.12.2015 5 z 5