Elen telemna Elen telemna komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Miluji tu knihu! A čím více nad ní přemýšlím, tím více si uvědomuji, jak dokonalá je. Smekám, smekám, smekám!

08.02.2021 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Jsem nadšená! Kniha mě opravdu příjemně překvapila. Poutavý děj, sympatické postavy (včetně hlavní hrdinky), fascinující a dobře promyšlený svět a skvěle navazující souvislosti. Nejedná se o žádnou další tuctovou fantasy s nemožnou hlavní hrdinkou a naivním dějem. Paní Stehlíková posunula laďku na úplně jiný level a svým psaním si získala můj velký obdiv. Těším se na další díl!

30.08.2020 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Přestože jsem po knize sáhla hlavně kvůli povinné četbě a nevěděla jsem, co bych od ní měla očekávat, Oscar Wilde mě přesvědčil, že autory, jako je on, svět opravdu potřebuje.
Obraz Doriana Graye je odrazem světa, lidské duše a lidí, které každodenně potkáváme. Dílo vás doslova nutí k zamyšlení a nedává vám pokoj ani dlouhou dobu po jeho přečtení. Dokonce mám dojem, že čím více se začínám pořádně rozhlížet kolem sebe, tím častěji mi v mysli vyskakují jednotlivé úryvky a pasáže. Začínám mezi svými blízkými rozeznávat tváře výmluvného Lorda Henryho, starostlivého Basila či zprvu naprosto čistého a nevinného Doriana Graye. Uvědomuji si, jak může prostá poznámka zapůsobit na cizí duši a jak jsou slova nebezpečnou zbraní.
Kniha Obraz Doriana Graye si v mém srdci rozhodně našla své místo. Provází mě mými dny a nechává mě nahlédnout na věci z úplně jiného úhlu pohledu. A nebudu vám lhát, sama se trošku děsím toho, co všechno mi při mém životním putování ještě odkryje.

15.08.2020 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Já chci další díl! A to hned! Skvělý příběh, úžasně vymyšlený svět, velmi dobré dílo. Bohužel se však nemůžu zbavit dojmu, že mu k dokonalosti stále něco chybí. Možná za to může příliš velké nadšení z prvního dílu, ale celkově mě kniha trošičku zklamala.
Připadalo mi, že autorka nezvládla udržet celkové napětí a některé záhady a události, které by dle mého názoru měly pořádně vyvrcholit a konečně začít dávat smysl, nám prostě jen tak naservírovala pod nos. Velká škoda...
Zároveň mám trochu strach, jakým směrem se bude vyvíjet chování hlavní hrdinky. V prvním díle mi byla Ilan opavdu sympatická a byla jsem nadšená, že jsem po dlouhé době nalezla moderní fantasy knihu, ve které jsem neměla každou chvíli chuť dát hlavní hrdince pěstí. Druhý díl však téměř vše nekompromisně smetl ze stolu a mnohé sympatie nahradila mnou při čtení tak často použivaná věta: "Buď už, prosím, konečně zticha." Proto jsem velmi zvědavá, jak se s jejím charakterem autorka ve třetím dílu popere.

31.12.2020 4 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

Poutavý příběh, který vás nenechá vydechnout, a kouzelná tajemná atmosféra snášející se nad starými prkny francouzské opery!
Kniha přináší nezapomenutelný zážitek plný napětí, lásky a tiché hudby, která se vloudí čtenáři do mysli, aniž by si uvědomil, odkud se vůbec vzala. Už po pár stránkách jste zatáhnuti do těch nejtemnějších koutů záhadné opery a nezbývá vám nic jiného, než tiše a ve skrytosti pozorovat neuvěřitelnou hudební tragédii.
Fantóm opery je jedním z nejkrásnějších příběhů, který jsem kdy slyšela. A vy, kteří nechápete, zřejmě nemáte svou duši dostatečně otevřenou. Jinak byste slyšeli tu líbeznou melodii, ten téměř neslyšný hlas Anděla hudby!

04.07.2019 5 z 5

Noc na Karlštejně Noc na Karlštejně Jaroslav Vrchlický (p)

Miluji filmové zpracování, takže pro mě to bylo takové krátké oddechové počtení. Pohladí na duši, potěší, vyčaruje úsměv na tváři a dovolí vám odškrtnout si další knihu na seznamu maturitní četby. ;D

31.12.2020 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Já jsem tu knihu milovala!
Pokaždé, když jsem jen zavřela oči, ocitla jsem se někde uprostřed vesmíru, celé dny jsem přemýšlela a uvažovala nad Cardovým zcela nově vytvořeným světem a způsobem myšlení, a kdykoliv jsem měla jen chvilku času, četla jsem. Četla jsem řádky tak prosté a srozumitelné, ale zároveň tak naplněné myšlenkami a představivostí, že jsem nevěřila vlastním očím. Je tohle vůbec možné?
Příběh se stal něčím, co provázelo mé všední dny, a já si zamilovala ten pocit, kdy se na chvíli odpoutáte od Země, ocitnete se ve stavu bez tíže a můžete začít hrát.
A poté přišla silná rána pod pás, vytrhnutí ze snu, poslední kapitola. Nikdy jsem nebyla tak zklamaná z ukončení knihy jako v tomto případě. Kouzelná atmosféra se rázem vytratila, vše, co jsem milovala, bylo pryč. Ještě teď jsem na autora naštvaná, protože mi ukradl sen, který sám stvořil.

14.04.2019 4 z 5

Alchymista Alchymista Paulo Coelho

Kniha Alchymista je velice neobvyklá kniha a pro mne má nenahraditelný význam. Ptáte se proč?
Občas se v životě stane, že kolem něčeho chodíte dlouhou dobu, ale za žádnou cenu si dané věci nejste schopni všimnout. Každý někdy zažil nějaké problémy či starosti, které nebyl s to vyřešit a zdály se mu nepřekonatelné. A potom se to najednou stane. Řešení se vám objeví přímo před očima a vy si uvědomíte, že nebýt vašeho zaslepení, věděli byste to už dávno.
Při čtení Alchymisty jsem se cítila naprosto stejně. Zprvu jsem si neuvědomovala, co se děje, ale poté se příběh začínal tak nějak proplétat s mým osobním životem, vše začalo souviset a dávat smysl a já si začínala myšlenku celé knihy uvědomovat stále víc a víc.
Díky Alchymistovi se mi otevřely oči. Díky němu jsem nalezla naději, že můj Osobní příběh není úplně ztracený. A díky němu jsem se přiblížila k pravému smyslu života. Nemusím být slepá, jako většina ostatních. Stačí sledovat znamení a věřit!

17.02.2019 5 z 5

Potom Potom Morris Gleitzman

Já jsem unesena. Příběh byl poutavý a zajímavý, styl psaní byl až neuvěřitelně příjemný a zážitek je nezapomenutelný.
Přestože je příběh psán z pohledu desetiletého kluka, je velice silný a vážný. Některé části mě naprosto dojaly.
Moc se mi líbila Felixova ochranitelská láska k Zeldě.
Obdivovala jsem Geniinu odvahu. Všichni víme, co všechno riskovala.
Upřímně řečeno, Zeldina tvrdohlavost mě místy dost vytáčela. Nemálokrát jsem si říkala: ,,Mlč, Zeldo. Prosím tě, plč." Ale co byste chtěli od šestileté holčičky?
Knížka má moc hezkou obálku.
Na závěr chci jen upozornit, že příběh je vymyšlený a proto se občas (dost často) může zdát dost neuvěřitelný. Ale to nic nemění na tom, že knížka je krásná, plná silných pocitů a myšlenek.

02.01.2018 5 z 5

Nebe opravdu je... Nebe opravdu je... Todd Burpo

Úžasné! Já nemám slov! Knížka byla opravdu super. Obsahovala spoustu myšlenek a zajímavých úvah. Nejdřív jsem také nevěřila, že byl Colton doopravdy v nebi, ale jakmile o něm začal mluvit více, začal ho popisovat a poučovat otce, přestala jsem chápat. ,,Jak je to možné? Tohle přece nemůže čtyřletý chlapec vědět!" říkala jsem si každou chvíli.
Kniha mě opravdu zaujala a rozhodně doporučuji si ji přečíst.

14.12.2017 4 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Krásný příběh plný lásky. Přišlo mi to tak krásně dojemné, ten neobyčejně kouzelný vztah mezi Jonatánem a Karlem. Když jsem knihu dočetla měla jsem chuť se rozbrečet, jak jsem byla unesena z tohoto nádherného příběhu.
Někdy se přistihnu, jak na ni myslím... Je dobré se zamyslet nad tím, co jsme vlastně přečetli a uvědomit si, co nám příběh chtěl říct. Tady je myšlenek opravdu moc, ale jedna je hlavní, a to láska mezi Jonatánem a Karlem. Je v mé blízkosti někdo, kdo by mě měl rád tak, jako Jonatán Karla...? A mám já někoho, koho bych měla ráda, jako měl rád Karel Jonatána...?

30.07.2016 5 z 5

Hoši od Bobří řeky Hoši od Bobří řeky Jaroslav Foglar

Ve škole mi někteří říkají, že mě nechápou. "Tohle je kniha pro kluky!" No a co. Tohle je moc pěkná kniha o přátelství. Krásná kniha o klubu hochů, kteří se stávají lepšími. Co je divné na tom, že to čtou i holky?

15.12.2014 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Jako jo. Bylo to pěkné.
Některé části se mi opravdu líbily. Autorovi se podařilo skvěle zachytit tu temnou a prázdnou atmosféru a v některých momentech mi až běhal mráz po zádech.
Ale bohužel jsem v knize nalezla i poněkud slabší pasáže, kdy místo toho, aby se čtenář vezl na pracně vydobyté vlně napětí, se člověku chce jen spát a není si jist, zda pořád čte tentýž příběh.
Celkově mám z knihu velmi smíšené pocity. Ano, číst se to dalo, ale že bych z ní byla nějak zvlášť nadšená, to opravdu říct nemůžu.

08.02.2021 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Páni, to je tak chytré, až mám pocit, že v mé hlavě dojde v nejbližší době k šílené explozi!
Musím se přiznat, že zprvu mě kniha příliš nezaujala a mnohdy jsem se ke čtení musela nutit. Ale jakmile jednou prolomíte tu barikádu, která dělí vaši naivní vizi světa od Čapkova opovržlivého pohledu na lidskou pýchu a mocichtivost, už není cesty zpět.
Kdekdo by mohl tvrdit, že příběh je až příliš nereálný a antiutopický a autor se jen snažil představit lidstvo v co nejhorším světle. Hloupí jsou ti, kteří berou poselství knihy na lehkou váhu! Karel Čapek už tehdy dobře prohlédl chamtivost a sobectví lidských srdcí a jeho dílo je tak nadčasové a zároveň tak aktuální, až mi z toho běhá mráz po zádech.

27.08.2019 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Nepochybuji o tom, že se jedná o jednu z nejlepších detektivek, která kdy byla napsána. Napětí, vzájemné podezírání, noční můry a výčitky svědomí, nedůvěra, tajemná atmosféra a strašidelná stále se opakující dětská říkanka, to vše působí na čtenáře naprosto ohromujícím dojmem.
Přesto jsem trošku zklamaná. Z nějakého důvodu jsem se nedokázala do příběhu dostat natolik, jak by to bylo možné. Může za to snad skutečnost, že jsem byla s dějem seznámena dopředu? Nebo jsem to četla ve špatném období? Ať je důvodem cokoliv, velice mě mrzí, že mě ta nejistá a napjatá atmosféra minula. Mám takový dojem, že jsem přišla o jeden z nejlepších zážitků v dějinách mé čtecí kariéry.

03.05.2019 4 z 5

Princ a chuďas Princ a chuďas Mark Twain (p)

Ke knížce jsem se dostala jen díky tomu, že jsem ji dostala. Jinak by mě asi ani nenapadlo si ji někdy přečíst. Zajímavé, o kolik může člověk přijít jen díky svým předsudkům.
Do čtení jsem se pustila s tím, že si přečtu něco pěkného na zrelaxování. A kniha naprosto splnila mé očekávání. Děj byl milý a jednoduchý, postavy věrné a celkově se mi četlo docela příjemně.
Nejvíce se mi asi líbil Hendon. Jeho něžnost a laskavost k malému králi mě až dojaly. Kéž by měli všichni takové srdce...
Zaujala mě pravdivá historická fakta, která se v knize mnohokrát vyskytla. Dodalo to prostému ději na zajímavosti.
Co bych asi tak chtěla nejvíce zdůraznit, je myšlenka knížky. Příběh o princi a chuďasovi, kteří si vymění své role, asi většina lidí zná a každý si může domyslet, v čem se bude skrývat hlavní poselství. "Každý by měl být vděčný za to, co má." Trošku mě mrzí, že si s touto myšlenkou autor více nepohrál. Kdyby byl příběh psán pro to, aby předal tuto myšlenku (která se při tomto tématu tak nabízí), byl by mi mnohem vzácnější. Takto knihu zařazuji spíše mezi knihy pro mladší čtenáře. Škoda, dalo se z toho dostat více.
Celkově jsem s knížkou spokojená, splnila to, co splnit měla.

01.07.2018 4 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Potrhaná křídla byla mou třetí a poslední autorčinou knihou. Naprosto souhlasím s názorem, že nemá cenu tyto knihy srovnávat, neboť každá má dokonale jiný charakter a naprosto jinak kouzelný děj. Musím však přiznat, že Potrhaná křídla byla opravdu úplně jiná. Až to pro mě byl trochu šok...

Příběh je velmi pěkný, silný a napínavý. Tajemná atmosféra mě neustále nutila číst další a další kapitolu, až jsem se najednou ocitla na poslední stránce.

Autorka si opravdu pohrála s Josiiným charakterem. Její odhodlanost jít si za svými sny byla opravdu obdivuhodná. Také ostatní postavy byly úžasné. Patricka jsem si oblíbila už od první chvíle, s Charlotte bych se rozhodně chtěla seznámit, a vždy, když se v příběhu objevil Jesse, poskočilo mi srdce.

Když jsem knihu začala číst, nevěděla jsem, do čeho jdu. Ještě teď jsem ze síly příběhu otřesená. Možná jsem mohla se čtením ještě chvíli počkat, dokud mi nebude patnáct. Pak bych to možná unesla líp a nemusela bych mít tak zarudlé oči od pláče. Opravdu, příběh mě naprosto dojal...

Rozhodně nelituju, že jsem si knihu přečetla. Hodně mě povzbudila a díky ní jsem našla něco, co mi celý život unikalo.
,,Není znamenité krásy, aby v ní nebylo kouska podivnosti."
Sir Francis Bacon

13.01.2018 5 z 5

Šťastný princ (1 pohádka) Šťastný princ (1 pohádka) Oscar Wilde

Nevím, co dodat. Slova už nemají tak velký význam, jako měla dříve.
Člověk si občas musí uvědomit, že přestože máme zrak, nevidíme. Ale ti, kteří o svůj zrak přišli, ti, kteří nemají šanci dívat se na svět, často vidí lépe než my. Jako třeba Šťastný princ.
Člověk si také musí uvědomit, že když obětujeme své blaho pro dobro a pro blaho druhých, nic jsme neztratili. Jako Vlaštovka.
Ale to nejdůležitější, co si člověk musí uvědomit, je to, že když milujeme a obětujeme se pro lásku, nikdy ji neztratíme. Nikdy.
Děkuji za krásný příběh plný myšlenek, pane Wilde. Moc vám děkuji...

31.12.2017 5 z 5

Diabolik Diabolik S. J. Kincaid

Ke knížce jsem již ze začátku přistupovala s jistou obezřetností, neboť v mém okolí sklízela spoustu chvály, a v podobných případech jsem se už mnohokrát musela potýkat se zklamáním. To jsem však nevěděla, co mě čeká, až otevřu desky.
Tyto obyčejné desky totiž ukrývaly příběh. Krutý, nelítostný, plný silných momentů a pocitů, sebepřijetí, lásky a nedostatku lidskosti. Příběh, při jehož čtení muselo jít vše ostatní stranou. Vývoj hlavní hrdinky mi nedovoloval spát, její vnitřní bouře mi braly dech. Ano, kniha se nemůže rovnat ani Čapkovi, Tolkienovi, Rowlingové nebo Lewisovi, ale svou hloubkou a podáním značně převyšuje své vrstevníky, knihy pro náctileté.
Nevěřila jsem, že je něco takového možné. Že je někdo něčeho podobného vůbec schopen. Příběhy pro teenagery si u mě vydobyly takovou pověst, že u každé další knihy jen protáčím oči. Ale S. J. Kincaid mi svým dílem vytřela zrak. A i přes pár nedostatků ukázala, že lze i v dnešní době pro aktuální čtenáře mého věku napsat příběh, který má duši. Smekám!

30.12.2019 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Nemůžu si stěžovat. Kniha byla velice dobrá, děj rychle utíkal, měl spád a postavy byly velmi pěkně vylíčené. Naprosto mě fascinovaly Holmesovy myšlenkové pochody a doktora Watsona prostě nemůžete nemít rádi.
Musím se přiznat, že detektivky moc nečtu, ale téhle knížky opravdu nelituju. Bylo super přečíst si po dlouhé době opět něco kvalitního. Jen jsem nestrefila zrovna nejlepší překlad.

28.01.2019 4 z 5