Elapheg Elapheg komentáře u knih

Ztracený Ztracený Tim Weaver

Další díl s Davidem Rakerem a bylo to vynikající. Kniha Ztracený vyšla u nás v témže roce jako knihy Hon na mrtvého a Údolí mrtvých. Oproti těmto dvěma předchozím dílům je kniha Ztracený mírnější na brutality, ani není tak krvavá, ale má velmi dobrou zápletku. Sam Wren nastoupí do práce do metra a už z metra nevystoupí. Manželka Julia Wrenová požádá Davida, aby se případu Sama ujal, protože policie je bezradná. Vystupuje tu i policista Colm Healy, který byl v díle Údolí mrtvých a bylo mi líto jeho ztráty i jeho zničeného osobního života. David si dlouhou dobu taky nebude vědět rady se Samem Wrenem, nakonec ale nalezne vodítko a tím započne lavinu vyšetřování. Malou výtku bych k této knize měl. Autor v tomto díle vše ne zcela vysvětlil a to i s Davidem, ale to mu odpustím. Doufám, že ve čtvrtém díle se dozvím jen o Davidovi nedotažené finále z třetího dílu. Je to ale i tak velmi povedný thriller a znovu kvituji, že méně brutální, přesto však napínavý. Určitě si přečtu někdy pokračování. Dávám pět hvězd a doporučuji všem thrillerovým fandům. Doporučuji číst od prvního dílu, něboť soukromý život zde navazuje u Davida i Colma. Panu autorovi děkuji za povedenou knihu. :-)

28.01.2022 5 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Druhý díl Davida Rakera má opět velmi inteligentní zápletku, ale je to dost syrový, děsivý, mrazivý a temný příběh. Čekal jsem, že druhý díl bude dost hustý a taky dost byl, nicméně dávám pět hvězd, protože jako thriller, kniha splnila vše. Velmi oceňuji, že autor do knihy zaimplementoval i vysvětlení, proč k daným činům z pohledu zabijáka docházelo. Za mne snad jedno přání, že další díly budou méně brutální. Megan Carverová zmizí a policie ji není schopná najít. Rodiče Carverovi se obrací na Davida, aby Megan našel. David si jako soukromé očko vede výborně a to, co odhalí, mu úsměv na tváři rozhodně nevykouzlí. Některé scény jsem musel rozdýchávat, ale jinak to bylo celkem v pohodě. Myslím ale, že teď vezmu nějakou nenáročnou knihu, kde nebudou sami úchyláci. Za mne to mohlo být mírnější a kvalitě knihy by to myslím neubralo, ale kvalita thrilleru je opravdu vysoká, takže dávám pět hvězd. Určitě je to vynikající kniha pro všechny fanoušky ostřejších thrillerů. Pozitvně rovněž kvituji, že se snad rozjede osobní život Davida s novou láskou. Takže i semínka naděje se v knize najdou. :-)

17.09.2021 5 z 5

Zmizení Zmizení Charlotte Link

Tato kniha byla pro mne velmi povedená detektivka. Nejsou zde nijak popisovány brutality, únos, či vražda je zmíněná, popsaná, ale už ne více rozpitvávaná. Autorka se hodně v této knize věnuje osobnímu životu hlavních postav, což mi dokonale vyhovuje. Není zde jen linka vyšetřovací, ale hlavně je zde linka osobní, která je neméně zajímavá, místy odlehčuje napětí vyšetřovací linky a člověk se tak lépe vciťuje do postav v knize a sympatizuje s nimi. Právě toto příblížení osobního života postav v této detektivce vytvořilo knihu, která je velmi povedená. Podezříval jsem na chvíli snad každého, ale odhalení skutečného pachatele bylo pro mne zcela překvapivé. Byl jsem vedle, jak ta jedle. Postavy Kate Linvillové a Caleba Hala, vyšetřovatelů mi byly velmi sympatické. Začíná být moderním trendem, že vyšetřovatelé mají své psychické problémy a řeší je třeba alkoholem, ale i to beru jako reálné. Jediné co jsem snad nemusel, byla mírná impertinentní narážka autorky na probíhající brexit Anglie. Jinak se mi kniha velmi líbila a mohu jen doporučit. :-)

09.10.2020 5 z 5

Osamělá holubice Osamělá holubice Larry McMurtry

Moje první letošní dočtená kniha, začal jsem ji číst na silvestra 2023 a říkal jsem si, že se kouknu na zoubek knize: Osamělé holubici od Larryho McMurtryho, která získala Pulitzerovu cenu. Je to velmi povedená kniha, která pojednává o lidech, kteří žijí V Texasu ve městečku: Osamělé holubici, především o přátelích Augustu McCraemovi a W. F. Callovi, kteří spolu léta sloužili jako hraničáři vojáci a nyní na stará kolena obchodují s dobytkem v malém a chystají se, že poženou stádo dobytka do Montany. Na tuto cestu ovšem musí získat další honáky a především početné stádo dobytka. Kniha hned od začátku srší skvělými hláškami, zvláště mezi Augustem a Callem, jsou zde samozřejmě taky jiní, Jake, Newt, Loren, Bolivar, Pea Eye a mnozí a mnohé další. Je to opravdu kniha, která vás rozesměje i rozpláče a přestože začátek má pomalý rozjezd, kde nás autor seznamuje se všemi postavami průběhem děje, jejichž osudy na závěr knihy spojí. Někdy jsem si říkal, proč se zrovna autor tak rozsáhle rozepisuje o tomhle člověku, či dané aktivitě. Nicméně nyní uznávám, že vše do knihy patří. Je to kniha, kde je velmi ceněno dobré přátelství, řečené slovo je zákon, nechybí zde prodejné ženy, lopota na ranči, honáctví stáda si užijete maximálně, jsou zde indiáni, píšečné i sněžné bouře, divá zvěř, ale je zde i zrada, zločinci, ale hlavně taky láska i touha proměnit lidské sny ve skutečnost. Smrt je v knize také. No zkrátka nebezpečí a drama téměř na každém kroku. Kniha má sice 900 stran, ale i když tento typ literatury nečtu často, nechtěl jsem se s postavami na konci knihy loučit. Nyní už mám i odpověď na to, proč má kniha otevřený konec. Autor ji totiž koncipoval jako tetralogii v angličtině, o čemž jsem se dozvěděl v časopise Knihkupec. Pevně doufám, že Jota vydá i další tři díly, které zatím nebyly přeloženy. Tohle není kniha, na kterou snadno zapomenu. Dokázala mě mockrát rozesmát, ale i rozesmutnit. Je zkrátka plná lidského života. Dávám pět hvězd a velké doporučení a budu doufat, že třeba do roka vyjde druhý díl. Tohle se opravdu moc povedlo. :-)

11.01.2024 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

(SPOILER) Opět jsem jednou zatoužil po Timu Weaverovi a kniha Muž bez minulosti byla na řadě. Opět jako vždy se jedná o vynikající thriller, který má skvělou zápletku a míra brutality je v pohodě. Richard Kite zvaný "Muž bez minulosti", který již několik měsíců trpí skoro totální ztrátou paměti až na pár nejasných vzpomínek, se obrátí o pomoc na Davida Rakera, hledače zmizelých osob, s žádostí, aby David vypátral, kým vlastně Richard je a odkud pochází. Richardovy útržkovité vzpomínky jsou pro Davida jedinou stopou. Proč se ale k Richardovi nikdo nehlásí, proč ho nikdo nepostrádá? Co se vlastně stalo toho osudného dne, kdy Richard přišel o paměť? Jisté je, že Muž bez minulosti je jedna z nejlepších knih s Davidem Rakerem, kterou jsem četl. Napětí je dávkováno postupně od první stránky a čtenář se může těšit na parádní jízdu při hledání stop po Richardově minulosti. No pravda je, že Davidovi jako obvykle půjde při vyšetřování i o hubu. Je to thrillerová lahůdka, která by neměla minout žádného příznivce thrillerů a detektivek. Dávám pět hvězd a doporučení. No a zvažuji, zda se nevrhnout brzo na další díl, protože Tim Weaver je prostě skvělý.

07.09.2023 5 z 5

Sama sebou Sama sebou Jojo Moyes

Přiznám se, že po druhém dílu, který kolísal za prvním dílem, se mi do třetí části moc nechtělo, ale jsem rád, že jsem si poslední díl: Sama sebou přečetl. Opět se setkáváme s Louisou Clarkovou tentokráte v New Yorku, kde má Louisa práci. Její partner Sam zůstal v Anglii a občas se spolu schází a volají si. Vztah Louisy se Samem bude podroben zkoušce a i Louisa se v tomto závěrečném díle bude muset popasovat s další várkou osudem nadělených ran, nebo možná lépe, zkoušek a příležitostí. Od knihy jsem ze začátku čekal trochu více, ale myslím, že po dočtení knihy mohu konstatovat, že se opět jedná o kvalitní příběh z pera Jojo Moyesové a že teprve teď chápu, proč autorka přiběh koncipovala, jak jej koncipovala. Za mne spokojenost a určitě pět hvězd a doporučení. Ještě bych snad podotknul, že pokračování bych se vůbec nebránil, ale i tak Louise děkuji a ostatním z této série rovněž za duševní obohacení. Jistě si s chutí přečtu od autorky i další knihy. :-)

13.03.2023 5 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Vzít thriller od Tima Weavera s Davidem Rakerem, to je sázka na jistotu. Dokonce bych řekl, že Zlomené srdce, sedmé v pořadí, se mi líbilo nejvíce. Na Davida Rakera se obrátí z Ameriky Wendy, jejíž sestra záhadně a beze stopy zmizela. David případ ztracené Lyndy Korinové vezme. To ještě netuší, jak složitými spletenci lží a davných zločinů se bude muset probírat. Je to díl, který se tentokráte odehrává na americké půdě v prostředí filmových studiíí, filmů a hororů. Thriller je to výborný, s každou další rozpletenou lží, či pravdou, odkrýváme dávné zločiny a přicházíme na to, co se stalo. Napětí zde nechybí, kniha, není nijak brutální, ale přesto si udrží čtenářovu pozornost. Pachatel je odhalen již v třetí čtvrtině knihy, ale to níc neubírá na čtivosti, je tam jako vždy ještě finální zvrat. Já byl maximálně spokojen. Můj dík patří autorovi za skvělý počin a mým knižním přátelům, kteří mě k němu přivedli. Moc vám všem děkuji. Na osmý díl sáhnu brzy. :-) Dávám pět hvězd a doporučuji všem thrillerovým fandům. Tim Weaver by vás neměl minout. :-)

08.03.2023 5 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Tuto knihu jsem se rozhodnul číst po několika letech, co jsem ji měl v knihovně. Chtěl jsem ji načnout už mnohokráte, ale měl jsem obavy, že bude ostřejší než mé hranice. No teď na ni přišla řada a dalo se to. Kniha je opravdu ostrá, násilí je v knize plno, ale je to také kniha, která se mi od tohoto autora nejvíce líbila. Jako vždy se autor zaměřuje na chudinu, tentokrát imigranty do Argentiny, kde kvete obchod s bílým masem a daří se mafii. Mnohé scény jsou spíše thrillerové, ale kniha se mi líbí, že je výpovědí autora o obchodu s bílým masem, který je sice popisován krutě, ale je to nezkreslená výpověď o tom, jaké to bylo a jaké to stále je. Kniha v čtenáři probouzí mnoho emocí. Je zde plně popisována beznaděj, násilí, zvrhlosti, bezcennost chudého lidského života, krutost, vraždění, lačnost po penězích, ale i zkorumpovanost a především lhostejnost vůči lidské bídě a právě na to autor naráží. V knize je ovšem také popisována naděje, sny o lepším životě, touha po změně a v neposlední řadě je zde také láska. Všem hlavním hrdinům jsem držel palce, dostali od života toho posraným navrch, ale přestože jsou lidské bytosti, je v nich také neskutečná vnitřní síla, světlo a touha, která je žene za splněním si svého snu, který je dlouho v nedohlednu. Je to kniha, která mě pobouřila i nadchla zároveň. Je mi jasné, že na tuto knihu jen tak nezapomenu. Pro mě je to nejlepší i nejkrutější autorův kousek. Luca Di Fulvio se právem řadí mezi mé favority. Jednoznačně pět hvězd a doporučení všem s poznámkou bude to ostré i krásné zároveň.

02.08.2022 5 z 5

Vážka Vážka Leila Meacham

Nemohu si pomoci, ale mně se kniha neskutečně líbila. Jsem nadšen. Kniha je sice románovou fikcí a jako k takové jsem k ní přistupoval. Uživatelka Mandlevest má pravdu, že se nejedná o realistický špionážní román. Je to smýšlený příběh, přesto se mi kniha neskutečně líbila a mnohé situace jsou v něm realisticky nastíněné. Všem hrdinům, špiónům i ostatním, kteří se v knize vyskytli, jsem držel palce a prožíval jsem jejich osudy s nimi. Je to napínavý příběh pětice agentů, kteří jsou vysazeni v Německem okupované Francii a zde provádí svou špionážní činnost. Rovněž souhlasím, že se v knize vyskytuje dost náhod, které umožní vážce fungovat. Nicméně všem jde a taky půjde o život. Kniha Vážka, kniha o válce, o velkém přátelství, ale i smrtícím tajemství, hrdinství a také o sabotáži idelologie třetí říše, ale je to také především příběh o lidském přátelství a lidské podlosti. Mě kniha příjemně zasáhla. Muselo to být neskutečně těžké období a je třeba si to připomínat a taky nezapomínat, že největší hrdinové druhé světové války byli často skryti a dodnes se o nich neví. Já jsem si knihu maximálně vychutnal a vřele ji doporučuji všem, kdo mají rádi špionážní romány a lidské příběhy, ač třeba smýšlené. Víc prozrazovat nemohu a knihu doporučuji k přečtení.

16.02.2021 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Souhlasím rovněž s uživatelkou valky, že třetí a poslední díl od Larssona alespoň pro mne byl nejpovedenější knihou celé trilogie. Naprosto smekám před bohužel již zemřelým autorem, jak mistrnou zápletku dokázal vymyslet mezi švédskou tajnou službou, která se spikla se všemi možnými aktéry proti Lisbeth Salenderové, Mikaelovi Blomkvistovi a všem z časopisu Milénia a všem poctivým švédským policistům, kteří se snaží odhalit skutečnou pravdu o Alexandru Zalaščenkovi, jehož se švédské tajné služby snažily zašít a z jeho dcery Lisbeth museli udělat nesvépravnou osobu zavřenou na psychiatrii, aby její pravdivé verzi o ruském přeběhlíkovi Zalaščenkovi nikdo nevěřil a aby tak tajné služby mohly ukrývat celou svou lež. Agenti tajné služby Švédska, kteří od začátku Zalaščenkova krytí používali nezakonné praktiky k utajení pravdy a neváhali Lisbeth Salanderové zničit život. Lisbeth, která je vynikající hackerkou a néjen díky těmto schopnostem je schopna rovněž získat tajné materiály tajných služeb, tajné smýšlené psychiatrické zprávy o Lisbeth samotné a o tom, kdo Zalaščenko skutečně byl a především tajné informace o aktérech, jenž se celou dobu snažili Lisbeth Salanderovou odstranit a naprosto zkompromitovat. Tyto spisy se dostanou do časopisu Milénia Mikaelovi, policii a vlivným osobám, které zahájí prověřování celého korupčního případu Zalaščenko a Lisbeth Salanderové, naštěstí pro Lisbeth. Lisbeth se samozřejmě i díky Mikaelovi a ostatním novinářům z Milénia, poctivým policistům a vlastním přátelům, jenž jsou na její straně může pustit do boje s tajnými službami o odhalení té vší špíny, jejíž odhalování se nakonec dočkáme i v soudním procesu a v dalších tazích novinářů z Milénia. Tajné služby vědí, že jim jde o samotné vlastní přežití a všem z tajných služeb by zde hrozila tvrdá vazba v případě provalení skutečné pravdy a proto neváhají v tomto boji zacházet do největšcíh extrémů. Půjde zde doslova o život. Celá trilogie je mistrným dílem, ale třetí díl mě naprosto pohltil. Četl jsem mnoho dobrých knih, ale trilogie Milénium předčí mnohé. Zápletka je tak geniální, a přitom vše do sebe zapadá a je předem promyšlené, že je jasné, že o tom musel psát člověk, který do něčeho podobného byl zasvěcen. Děj knihy navíc postrádá brutality, za což dávám opět hvězdičku navíc, přitom to však knize neubírá na gradování děje. I když jsem některý vývoj knihy tušil, stejně jsem byl nakonec překvapen, jak se se všemi, kdo Lisbeth ublížili, hlavní hrdinka nakonec plánuje vypořádat. Podaří se ji očistit své jméno a odhalit utajovanou pravdu? Přečtěte knihu sami. Tato trilogie ve mně zanechala hlubokou stopu, určitě ji mohu jen doporučit a jsem opět smutný z toho, že od tak vynikajícího autora si už nebudu moc nic přečíst. Kniha je zároveň ukázkou o tom, co tajné služby mohou s jedincem vykonat, když se proti němu spiknou a když se záměrně vypouští dezinformace do hlavního éteru a jak se proti jedinci na základě dezinormací může obrátit celá společnost. Na dnešní politickou situaci u nás to platí rovněž. Slovo nakonec. Mistrovské dílo, skvělý čtenářský zážitek. Děkuji pane Larssone.

15.06.2019 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Konečně jsem se odhodlal přečíst si pátý díl Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Za mě je to jednoznačně nejobsáhlejší ale i nejlepší díl ze všech pěti dílů, šestý jsem ještě nečetl. V tomto díle se na Cormorana obrátí dívka s prosbou, jestli by byl Cormoran Strike schopen vyšetřit, co se stalo s její maminkou, která beze stopy zmizela před čtyřiceti lety. Cormoran se s Robin nakonec pustí do vyšetřování případu, který byl před čtyřiceti lety značně vyšetřován, ale policie se výsledku nedobrala. Oba dva agenturní partneři budou muset projít hromady svědectví a možných důkazů, pátrání je zavede i ke starému sériovému vrahovi a dokonce i k tarotovým kartám a astrologii. Knihu jsem četl pozorně a dělal si i zápisky, postav je zde požehnaně, podezřelých také a teorií, co se se zmizelou ženou stalo a kam se poděla, ještě více. Dokáže tato dvojka vypátrat i po čtyřiceti letech, co se opravdu stalo? Bylo to záměrné zmizení nebo vražda? No každopádně je to zatím ten nejkomplikovanější případ, jaký budou Cormoran s Robin řešit. Zápletka je výborná, konečné finále ještě lepší, zvraty jsou zde také. Vyšetřování bývá proloženo i jinými agenturními případy a hlavně popisy osobního života, jak Cormorana, tak Robin, což mi vyhovovalo. Kniha je místy rozvleklá, to ano, ale stojí za to si ji přečíst, konečný wau efekt se pro mne konal. Posledních dvě stě stran už to má správné grády a finále se bliží. Doporučuji všem fandům krimi a thrilleru. Před autorkou smekám, jakou zápletku dokázala vytvořit. Jednoznačně pět hvězd a doporučení. :-)

21.04.2024 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Možný spoiller:
Moje první setkání s autorem a dopadlo to na jedničku. Kniha Pohádka je takový fantasy příběh, který v sobě má prvky reálného světa na zemi, prvních dvě stě stran, pak je to pohádkové fantasy s vícero strašidelnými prvky a konec je na můj vkus trochu utnutý, ale také velmi povedený. Dal bych 90 %. Hlavní postavou knihy je Charlie Reade, kterému v dětství zemře maminka, z otce se stane následně alkoholik a Charlie se otci snaží pomoct. Ve svých sedmnácti letech se Charlie seznámí s tajemným sousedem pane Bowditchem, který je starý a má i starou fenku psa Radar. Postupně se tato trojka seznamuje, až dojde k tomu, že pan Bowditch umírá a ve své závěti Charliemu odkazuje svůj dům, vedle kterého je strašidelná kůlna. Tato kůlna je portál do jiného světa. Světa, kde jsou jak kladné, tak hlavně záporné postavy a je to svět, ve kterém vítězí hlavně zlo. Pan Bowditch samozřejmě o tomto světě ví, ale jeho existenci pečlivě tajil před všemi lidmi. Proč, to už se dozvíte, když si knihu přečtete. Není to extra trhák, co se fantasy týče, občas mě kniha slabě nudila, ale jinak to byl velmi zajímavý příběh a byl jsem velmi zvědavý, jak dopadne, příběh, který se mi líbil. K tomu všemu se mi kniha hodila do ČV. Za mě spokojenost, pět hvězd a doporučení a je možné, že si od Kinga ještě něco seženu.

17.12.2023 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Fjodor Michajlovič Dostojevskij mě velmi příjemně překvapil, navíc je to první ruský klasicistní autor, od kterého jsem nějakou knihu četl a tou knihou je dílo Zločin a trest v grafickém vydání Rybka Publishers 2022, kde kresby umocňují dojem z textu a krásně děj doplňují. Právě toto grafické vydání upoutalo mou pozornost a když jsem viděl samá kladná hodnocení přátel, říkal jsem si, že to také zkusím. Petrohradský student práv se rozhodne, že spáchá vraždu staré lichvářky. Zločin naplánuje, ale spíše než nouze ho k činu vábí, chuť zkusit něco nového, potrestat zlo. Dostojevskij velmi podrobně popisuje, čím si student prochází před i po vraždě, ostatně stejně pečlivě se věnuje profilování postav ostatních hrdinů knihy. Student Raskolnikov během knihy prochází i katarzí. Zde bych chtěl navíc vyzvednout nový překlad Michael Fišla a Bohumila Mužíka, který je velmi perfektní a i když se nejedná o mladé dílko, je překlad velmi srozumitelný, ale ponechává mu i styl tehdejší mluvy. Kniha je psána velmi květnaným jazykem s mnoha opisy, ale byl jsem při četbě velmi překvapen, jak mne kniha zaujala i po takové době od vydání. Je to opravdu z pohledu času mistrovské dílo a přesto stále aktuální. Zcela určitě si přečtu i jiná ruská klasicistní díla. Od Dostejevského to budou ještě bratři Karamazovovi a Idiot. Od Tolstoje Anna Karenina a jednou snad i Vojna a mír. Celkový svůj dojem z knihy bych shrnul jako velmi příjemný pocit při čtení této knihy, je zde mnoho filozofických otázek, květnané rozhovory, kde člověk musí číst s vyšší pozorností, poněvadž ten, kdo něco zmiňuje, nebývá často jmenovám v dialogu, ale vychází to například z názorové konfrontace komunikujících osob, kde dle znalosti uvažování hlavních hrdinů čtenáři dojde, kdo právě promlouvá. Doporučuji tuto knihu všemi deseti a pět hvězd je jistých. Na obsah této knihy jen tak nezapomenu, velmi mě zaujala a znovu podotýkám, že ilustrace tohoto vydání je překrásná.

03.06.2023 5 z 5

Když zpívají cvrčci Když zpívají cvrčci Charles Martin

To bylo něco tak úžasného a zároveň naprostý emoční ždímák. Mohu říci, že toto byla jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos četl. Charles Martin psát umí, ale to co mi touto knihou provedl se dá popsat asi, že mě minimálně dvakrát převezl dějem knihy a zároveň převálcoval a když už jsem si říkal, tak a tady to je jasně dané, karty jsou rozdány, přišel zase zvrat, kdy jsem se místy bál i dýchat a doufat. No kniha končí až poslední stránkou a zde to platí doslova. Je velká škoda, že v češtině od něj vyšly jen asi tři knihy, doufám, že tento rest bude napraven. Annie má nemocné srdce a vydělává si prodejem limonády na operaci srdce. Pak tu máme chirurga, který se snaží žít dál od lidí po velkém prožitém traumatu. Jednoho dne se oba setkají a tím u obou dojde k osudovému setkání, které rozjede celou škálu životních změn všech hrdinů knihy. Věděl jsem, že to bude velmi dobré, ale že to budé tak skvělé, tedy alespoň pro mne, jsem netušil. Dost se divím nízkému hodnocení knihy. Zároveň čtením této knihy jsem se dozvěděl mnoho nového o lidském srdci, tak silném, tak tajemném a úctyhodném orgánu. Chirurg Reese se bude muset postavit svému démonovi, pokud bude chtít Annie pomoci. Dokáže to Reese? A co osud, jak nastavil kalich hořkosti Annie? To už si sami přečtěte. Je to příběh, který stojí zato, je dojemný, citlivý, láskyplný, ale i hořký a bolestný a strastný a především je zde naděje a víra a obrovská vůle. Napětí je hlavně od druhé třetiny knihy neustále. Do té doby je třeba vysvětlit, co se v minulosti stalo, zvláště u Reese. Dávám všech pět hvězd, jednoznačné doporučení všem milovníkům románů a dojemných příběhů a vím, že na tuto knihu jen tak nezapomenu. Autorovi děkuji za skvělý počin. :-)

19.05.2023 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Na tenhle román jsem byl moc zvědavý. S ohledem na to, že se jedná o prvotinu, je to dost povedené dílko. V knize sledujeme osudy mladé ženy, která se v roce 1945 vrací do Československa z koncentačního tábora přes Německo přes Dráždany, kde se setká s němou holčičkou, která nikoho nemá a tak se ji havní hrdinka ujme. Společně dorazí do Prahy, kde mladá žena předtím žila a následně se s holčičkou odstěhuje do pohraničí, kde probíhá odsun Němců a je zde třeba osídlit pohraničí Čechy. Před válkou hlavní hrdinka pracovala jako zdravotní sestra a nachází si zde rovněž práci v začínající nemocnici. V anotaci není zmíněno jméno obou protagonistek záměrně a proto ho ani neprozrazuji zde, protože od jejich jmen se odvíjí další příběh. Sledujeme v knize hlavní vývoj po válce, nástup komunistů a jejic praktiky, je zde i láska, ale není to žádná červená knihovna, protože osud hlavním hrdinům knihy každému nadělí dost velký kříž, jakoby válka sama o sobě nestačila. Hlavní hrdinka si holčičku nechá, to prozradím, takže spolu žijí jako matka a dcera. Vyvíjí se mezi nimi láskyplný vztah. Je to příběh, který je trochu předvídatelný, dramatický, ale místy je to zaběhnutý standard v životech hlavních hrdinů knihy. Mně osobně se kniha líbila. Konec je dle mého gusta, ale vůbec bych se nebránil pokračování, protože knha končí rokem 1955. Kniha se mi hodí i do ČV. Hodnotím plným počtem a rozhodně doporučuji. Kniha je však spíše pro Husákovy děti a starší ročníky, protože mladší, co nezažili komunismus, nemusí knihu plně pochopit a může se jim zdát nudná, nebo naopak se mohou stát horlivými odsuzovači všeho, co mělo a má nálepku komunismu, což taky nepovažuji za správné. Bylo to poutavé čtení a autorce děkuji. :-)

28.03.2023 5 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Kniha Není cesty zpět je zatím moje nejlepší kniha, co jsem ze série s Davidem Rakerem četl. Na Davida se obrátí jeho bývalá partnerka Emily, protože její setra Carrie, manžel a dvě neteře se jednoho dne beze stopy ztratili a policie nemá tucha, kde by mohli být a co se vlastně stalo. David začne rozplétat klubko pavučin a lží, jež obestírá zmizení Carriiny rodiny. Tajemství je to opravdu temné a stojí za ním mocné síly, které si přejí, aby nikdy nevyplynulo na světlo. Davidovi půjde doslova o hubu. Thriller to je opravdu povedený s brilantní zápletkou, co se ostrosti týče, ménší než v Údolí mrtvých, ale autor si s čtenářem zahrává a napíná ho s každou kapitolou více a více a na konci je opět tak typicky další zvrat, který celou minulost a návaznost staví ještě do jiného světla. Vše je vysvětleno, nic není nadbytečné. Pět hvězd a doporučení a na pátý díl brzy dojde. Pro mne zatím nejlepší díl. :-)

03.02.2023 5 z 5

Na věky věků Na věky věků Ken Follett

Tak tohle se autorovi opravdu moc povedlo. Kniha Na věky věků se mi líbila o trochu více než Pilíře země. Možná předčí i knihu Večer a Jitro. Je to historický román se vším všudy. Jsou zde tužby těch nejchudších poddaných stejně jako přání mocnářů a mocnářek, nechybí láska, nenávist, intriky, boje o moc, každodenní dřina od rána do večera na poli, život v cechu, ale hlavně život v Kingsbridgeském převorství, kde se vymění několik převorů. Život pod útlakem šlechty a mocí církve, ale i osobní spory knižních hrdinů. Jsou zde spory i mezi mužským a ženským kláštěrem, nechybí zde stavitelství stejně jako v Pilířích země, ale hodně je zde i léčitelství té doby. Jsou zde vývoje šlechty i prostých lidí od zbrojnošů po hrabata a krále, dokonce i soudní procesy s čarodejnicemi, ale i upřímné snahy žít čestný život jako se o to snaží někteří mniši a jeptišky a oddanost svému řeholnímu životu. Román se odehrává v Anglii v Kingsbridge a v Shiringu a ve Wigleigh v letech 1331-1361. Celou knihou se postupně více a více táhne jedno tajemství, kvůli kterému jsou lidé ochotni i vraždit a jež je odhaleno až v samotném závěru knihy. Mezitím prožíváme každodenní život od A až do Z u Caris, Gwendy, Merthina, Ralpha, Godwyna, Wulfrika, hraběte ze Shiringu i lady ze Shiringu, převorů a převorek, mnichů a jeptišek a jako obvykle i zde platí, že člověk míní a dovolil bych si změnu pro tuto knihu, a Bůh a člověk mění. Zasáhne zde i morová rána, která zachvátí vícero evropských zemí, ale hlavně je důležitá v samotné Anglii a mnoho dobrých i špatných lidí odklidí z cesty. Follett opravdu používá jistý vzorec pro své knihy, takže u některých postav se dá odhadnout, jak se bude příběh vyvíjet, ale to mi nevadí a myslím si, že každý autor/ka něco napodobuje ve svých dílech. Je to kniha, která plyne celkem poklidně a najednou je zvrat a pletichaření a vše je jinak, takže o překvapení není nouze. Je to opravdu velmi povedený historický román, kterému dávám pět hvězd a doporučuji k přečtení každému. Kniha navazuje některými postavami a ději i na knihu Pilíře země, takže opravdu radím číst postupně. Děkuji pane autore za výborné dílko. Jsem potěšen. :-)

08.10.2022 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Na začátku bych rád poděkoval všem knižním kamarádkám, které mne na tuto sérii přivedly. Zvláštní dík patří mé oblíbené uživatelce: moudivlacek. Kniha mě zaujala hned od počátku. Cormoran Strike dostane jako soukromé očko pověření od bratra Luly Landryové, která zemřela a jejíž smrt policie uzavřela jako sebevraždu, aby případ jeho sestry znovu prověřil, protože nevěří, že jeho sestra spáchala sebevraždu. Cormoran se do případu pustí a taky ho jako bývalý voják, který vyšetřoval umrtí vojáků v Afganistánu, vyřeší se svou sekretářkou Robin. Cormoran a Robin jsou dobrá dvojka. Je to detektivka, ale zároveň poodkrývá mnoho ze soukromí Cormorana, což vyšetřovatele čtenáři jen přibližuje. Je to klasická detektivka bez brutalit, která má hodně rozvitá souvětí, takže čtenář musí číst pozorně, aby mu neutekl význam a je to zároveň kniha, která má dobře 40 postav. Ještě teď jsem ohromen koncem, zápletka je opravdu brilantní. Zápletka stejně jako vyšetřování jsou velmi reálné a i konec je uvěřitelný. Za mne jednoznačně pět hvězd a doporučení. Našel jsem nového autora, jehož detektivky mi velmi pasují. V sérii budu pokračovat. Ještě jednou vám knižní přátelé děkuji. Bylo to skvělé. :-) Pokud máte rádi detektivky a děj pro vás nemusí být naprostý krvák gradující hned od začátku, tato kniha by vás něměla minout. :-)

02.07.2022 5 z 5

Pohřběte své mrtvé Pohřběte své mrtvé Louise Penny

V knize Pohřběte své mrtvé, je dopsáno vyřešení případu mrtvého Poustevníka, se kterým jsme se seznámili v pátém díle. Tudíž po pokračování jsem chtěl sáhnout, dokud jsem měl vše v živé paměti z dílu Hladový duch. K mé spokojenosti zde byl dořešen případ s Poustevníkem a navíc jako bonus zde máme prožitou Gamachovu tragédii, se kterou se těžko vyrovnává a hledá svůj vnitřní klid v Québecké knihovně, kde se shodou okolností taky vraždí. A kdo jiný by tuto vraždu měl vyřešit než slavný Armand Gamache s hodně jiným týmem. Od knihy jsem dostal vše, co jsem očekával, i když to nebylo ve Three Pines, kvalitní nekrvavou detektivku, která je skvělá hlavně svou opět složitou zápletkou, ale i bonusem, soukromým životem jejích hlavních hrdinů, kde se vždy nachází motiv k vraždě. Pět hvězd a doporučení. Paní autorce děkuji. :-)

16.06.2022 5 z 5

Hladový duch Hladový duch Louise Penny

S každou další knihou paní Pennyová dokazuje, že je královnou nekrvavé krimi s brilantní zápletkou. Ani u této knihy tomu není jinak. Hladový duch se mi četl velmi dobře. Zápletka brilantní, jen ten konec mě trochu zklamal, ale přijde mi i trochu otevřený, možná se dozvím více v šestém díle. Ten konec nebyl takový wau efekt jako u knihy Nejkrutější měsíc, či ještě lépe, Oživlý kámen. Přesto je za mne Hladový duch na plný počet hvězd. V bistru Oliviera a Gabriho je nalezeno mrtvé tělo neznámého muže. Vrchní inspektor Gamache i jeho tým si budou muset pořádně lámat hlavu, než vraždě a identitě mrtvého přijdou na kloub. Jako obvykle je kniha proložena dobrým pitím i jídlem, krásnými popisnými scénami přírody, charaktery postav perfektně vykreslené a s každým dalším dílem se více jednotlivé postavy rozvíjí a my se o všech více a více dovídáme. Zápletka je v tomto případě opět složitá a překvapující. Tato detektivka si zaslouží pozornost a doporučení každému fandovi nekrvavých detektivek. Až na malou výhradu, kniha splnila, co jsem od ní očekával. Za mne velká spokojenost a doporučení. :-)

24.05.2022 5 z 5